Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a esem Ne feb 21, 2016 12:36 am

2008 nima 4x4, CX3 lahko za doplačilo ima (z omejitvami glede dražjega motorja, opreme).

Sploh je v tej temi ena zmeda - govori se o celoletnih na šminkerskih mestnih SUV-ih, predlaga pa se tudi prave terenske gume (ki jih avtorica verjetno sploh ni mislila oz jih sploh ne pozna), kar je seveda edino pravilno in razen pravih avtomobilskih zimskih edina alternativa za Notranjsko pozimi. Vendar - take prave terenske gume se po moje v ustreznih dimenzijah sploh ne proizvajajo/prodajajo, dvomim, da take prodajajo tudi nizkoprofilne (pod 60, kar imajo verjetno vse SUV šminke) ali pa so precej drage.

O tem bo Nebivedu večvedu. BTW - koliko trpi udobje zaradi takega kramparskega (pravega terenskega/zimskega) profila, se ćuti tresenje, moti na AC, morda celo trpijo ležaji (dvomim, da imajo te šminke kaj posebej zdržljive ležaje)?

Avtorica naj najprej razčisti, ali hoče šminko ali bolj terensko (zanjo torej zimsko) sposoben avto, o celoletnih, ki so dveh vrst, pa pišite natančneje. Gotovo običajne celoletne (GY vector, Michelin...) za notranjsko zimo niso ravno primerne, tudi, če je 4x4, zatp naj o njih ne teče debata.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nebivedu Ne feb 21, 2016 9:09 am

esem je napisal/-a:BTW - koliko trpi udobje zaradi takega kramparskega (pravega terenskega/zimskega) profila, se ćuti tresenje, moti na AC, morda celo trpijo ležaji (dvomim, da imajo te šminke kaj posebej zdržljive ležaje)?

Ravno to je tisto, zakaj imam yokohamo. Prej sem imel malo morje all terrain gum, pa sem sprobaval, ostal sem pa na geolandar ATS. Ker nič ne tresejo, če imaš optiko pravilno narejeno, so tako tihe kot recimo navadne letne gume. Če je pa optika podrta, so pa glasne. Za ležaje ni problem, ker so to ravno tako gume za avtomobile, le da imajo bolj grob profil, vseeno pa je tekalna površina dovolj skupaj, da ne trese avtomobila.

Se splača pogledat tovarniško predstavitev gume, ki sem jo dal na prejšnji strain. Kr dobr razloži zakaj je tak patern na gumi in kaj kak del gume omogoča.

esem je napisal/-a:Avtorica naj najprej razčisti, ali hoče šminko ali bolj terensko (zanjo torej zimsko) sposoben avto, o celoletnih, ki so dveh vrst, pa pišite natančneje. Gotovo običajne celoletne (GY vector, Michelin...) za notranjsko zimo niso ravno primerne, tudi, če je 4x4, zatp naj o njih ne teče debata.


Če hoče šminko, naj vzame letne in zimske gume, z edigsom naj črke pobarva in to je to. Če hoče pa malo prišparat, bo treba pa vzeti "all terrain" gume za terence ali pa all season Michelin crossclimate, katere izhajajo iz zimskih gum in so zato mnogo bolj primerne kot ostale all season.


Dimenzije višine gume so pa v glavnem 60, 65 in 70, najdeš tudi izjemo 45 pri 20" gumi, pa 55 pri 18" gumi, začne se pa z 205/70/15, ki je najmanjša dimenzija, ampak ravno prav za moj avto.


Drugače pa dober prispevek - all terrain vs all season
https://www.youtube.com/watch?v=fgNFnQXGP_I

Pri yokohami so pa še to poštimal, da je comfort tudi +.

Sem pa pogledal - geolandarce imajo 50.000 milj garancije do 20", nad 20" pa 40.000 milj garancije.
Old subarus never die, they just get faster!
 
umbertoE
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: So feb 20, 2016 7:24 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a umbertoE Ne feb 21, 2016 1:27 pm

Esem in nebivedu!
Hvala za vajina dobra razmišljanja in dobre informacije...sta mi kar veliko pomagala pri odločanju. ;)
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a xxl Ne feb 21, 2016 2:20 pm

Ne,nimam 4x4,niti jih ponujajo s celoletnimi.Če ni reduktorja in zapore dif. ga raje nimam,škoda denarja.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a RedBaron Ne feb 21, 2016 7:26 pm

nebivedu je napisal/-a: ...season Michelin crossclimate, katere izhajajo iz zimskih gum in so zato mnogo bolj primerne kot ostale all season...



Michelin CrossClimate so razvite iz letnih in ne iz zimskih...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a RedBaron Ne feb 21, 2016 7:28 pm

Drugače pa glede tega peugeota, vsekakor vzami allgrip, tiste celoletne gume boš že prebolela... zdaj bo itak konec zime in ne bo problem. Naslednjo zimo pa lahko kupiš klasične zimske gume... in potem klasične letne... problem rešen :)
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nebivedu Ne feb 21, 2016 7:37 pm

RedBaron je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a: ...season Michelin crossclimate, katere izhajajo iz zimskih gum in so zato mnogo bolj primerne kot ostale all season...



Michelin CrossClimate so razvite iz letnih in ne iz zimskih...


Ja imaš prav, izhajajo iz letnih, ostale pa iz zimskih. Uglavnem čisto nasprotje in obnesejo se bolje kot ostale.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
aygo
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Če sep 07, 2006 3:05 pm
Kraj: slovenija

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a aygo Po feb 22, 2016 5:17 pm

Povezava do testa celoletnih pnevmatik:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a pskoda Po feb 22, 2016 8:17 pm

Te gume so kot šminkerski terenci, ki niso za nikamor in kjer koli se vozijo so podpovprečni, če gledamo vozne lastnosti.

Ti avti in celoletne gume so za babice in dedke, ker so višje od tal in se lažje skobacajo v njega in gume so dovolj dobre, da grejo k maši in po fasngo
Lp
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nebivedu Po feb 22, 2016 8:30 pm

Letne gume 350€, zimske gume 350€ in daš 700 evrov za gume, ki jih imaš potem 2 do 3 sezone. Če kupiš all season ali all terrain gume daš za njih 350€, pa jih imaš 2 do 3 sezone, kar pomeni da si prišparal za en komplet gum. Pa te gume so za naše razmere, ko imaš 2x na leto po 5cm snega in še to samo en ali 2 dni, še vedno najboljši kompromis. Zakaj bi kupoval prave zimske gume, če pa na cestah skoraj nič snega ni bilo.


Mogoče se par procentov vseh suvov in terencev vozi po terenu, vsi ostali se vozijo samo in izključno po cestah.


P.S. Imam sodelavca, ki ima vedno letne gume na avtu. Takrat ko sneg pada, pa vzame dopust, da se mu ni treba vozit po zasneženih cestah. Naslednji dan so pa ceste že kopne in posoljene, pa v letnih ravno tako prides do službe in nazaj.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a xxl Po feb 22, 2016 11:08 pm

aygo je napisal/-a:Povezava do testa celoletnih pnevmatik:

http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... e-Test.htm

Hm,res so dobre ocene za GY. :)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nejc1 Po feb 22, 2016 11:19 pm

GY je tako že dolga leta povsem v vrhu kar se tiče celoletnih gum. Je pa še vedno treba imeti v glavi, da celoletna pozimi ni povsem primerljiva s kvalitetno zimsko in poleti s kvalitetno letno pnevmatiko. Moje mnenje je da so primerne predvsem za tiste, ki delajo manj kot 10kkm letno (in pnevmatike menjujejo bolj zaradi starosti, kot zaradi obrabljenosti) in nimajo nekih hudih klancev za zvozit pozimi. To govorim za 2 pogonce in klasične all season gume...
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a xxl Po feb 22, 2016 11:34 pm

Kaj je o potem bolje,celoletne porabit za zimo in kupit letne poleg,ali obratno,celoletne za poleti in kupit zimske?Nekih hudih bregov nimam,niti makadama ne, vseeno se bolj nagibam drugi varianti.
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nejc1 Po feb 22, 2016 11:47 pm

Zvozi te čez celo leto, potem pa kupiš 2 kompleta (in najboljše še en komplet platišč) in to je to.
Zadnjič spremenil nejc1, dne Po feb 22, 2016 11:55 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a esem Po feb 22, 2016 11:51 pm

Saj je jasno - celoletne zvoziš do konca, ko bo potrebna menjava, vzameš glede na prihajajoči letni čas, kasneje pa še druge. Će pa bo kriza pozimi, pa pač menjaš že prej za zimske
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a pskoda To feb 23, 2016 7:46 am

esem je napisal/-a:Saj je jasno - celoletne zvoziš do konca, ko bo potrebna menjava, vzameš glede na prihajajoči letni čas, kasneje pa še druge. Će pa bo kriza pozimi, pa pač menjaš že prej za zimske



X2

In celoletne zrediraš poleti
Lp
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a J.McLane To feb 23, 2016 8:33 am

xxl je prodal Alfo? Sem pa zgleda res bolj off na tem forumu. Zakaj si pa sploh menjal, žena ni bila navdušena nad tvojo "drago" Alfo? :lol:

Celoletne, ki pridejo z avtom bi jih jaz lepo uporabljal do decembra potem dal gor ene zimske (mehke dobre za sneg in poceni) in potem spet menjal že konec februarja, tako se vsaj izogneš gužvi pri vulkanizerjih, kar je meni osebno najbolj moteče pri teh menjavah gum.

Drugače sem pa jaz za Hiluxa tudi nabavil All Terain gume Toyo Open Country A/T plus:
Slika

Prvo sezono sem z njimi izredno zadovoljen, tudi po ledenem kolovozu sem prilezel v zmeren klanec, žena se je po snegu peljala 1km v 2WD (pickup ima izredno lahek zadek in pogon zadaj v 2WD) pa je preživela :lol: O porabi ne morem še pisat je pa kakšen dcl nižja kot pri BF Goodrich A/T KO, so izredno tihe (72 dB) za A/T gumo, v mokrem pa primejo bistevno bolje od Godričk. Upam samo da bo tako tudi drugo sezono, če ne jih pa predčasno prodam. Dvomim pa, da so na voljo v dimenziji za križance.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a nebivedu To feb 23, 2016 8:45 am

S toyoto rav4 sem z novimi toyo open country AT brez problema prilezel v zaledenel Ljubelj na avstrijski strani. Ob tem, da je stalo nekje 50 avtov ob cesti in so vsi natikali ketne na zimske gume. So bile res dobre gume. Ampak po vsem kar sem z gumami dal čez, lahko rečem, da je yokohama geolandar ATS še boljša od toyo.

Oboje pa ni prava zimska guma.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a xxl To feb 23, 2016 8:58 am

J.McLane je napisal/-a:xxl je prodal Alfo? Sem pa zgleda res bolj off na tem forumu. Zakaj si pa sploh menjal, žena ni bila navdušena nad tvojo "drago" Alfo? :lol:

Eh,raje menjavam avte kot ženo,Alfa Romeo pa ni imela več kaj za ponudit namesto stare,pa sva,po 18 letih in 4 Alfah,šla drugam. :? :)
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: CELOLETNE (mud & snow) gume na križancih ?

Napisal/-a abbe To feb 23, 2016 9:30 am

jst kle opažam da dajete mal čudne predloge.allterain gume so za terence (to kar vozi nebivedu (glede na sliko)) in to niso gume ki bi ble primerne za male križance,pa kot je nekdo napisal se jih verjetno sploh ne dobi v teh dimenzija,pa še obupno bi zgledale kramaprce na osebnem avtu.to je za terence in tam se najbooj iskažejo.
kar avtorica rabi so allseasen gume (oziroma tega ne rabi ker to ni nic od gum).
če jih je že dobila na avtu naj jih vozi spomladi poteli in jeseni za zimo naj pa kupi zimske gume,ker vseeno sem prepričan da se v letnih razmerah bolje izkažejo kot v zimskih,sploh če ni 4x4 avto.
in to je to.
Ni vse res kar napišem
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov