Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Pe jun 17, 2016 1:00 pm

pozdravljeni!

ob menjavi avta sem na novem rabljenem dobil pnevmatike Michelin Primacy HP, profila imajo dovolj, letnik gume je glede na DOT xx14, se pravi so bile vožene 2 sezoni. profila imajo še dovolj, vseeno pa ob večjem deževju guma večkrat daje občutek splavanja. zanimivo je to, da ob zaviranju ni problemov, tudi nekako z manevriranjem ne, je pa večkrat avto nenavadno zaplaval - sem že imel tudi starejše gume, a vseeno takšnega občutka v avtu na mokrem še nisem doživel. na suhem so sicer gume odlične, dobro držijo, tudi recimo po nalivu, ko so ceste bolj kot ne samo malo mokre, so odlične, problem pa je, če malo bolj dežuje (ne govorim o nalivih, ker takrat vsaka guma verjetno plava ... :P) - so takšne gume zrele za menjavo ali so pač po večini vse gume take? pri prejšnjem avtu sem imel Fuldo SportControl, pa takšnega občutka nisem nikoli imel, še pri prejšnjem avtu pa Fuldo Progresso (pa sem potem ugotovil, da je bila stara 7 let, ko sem jo menjal in ni bilo problemov) in Fuldo EcoControl - nikoli takšnih občutkov med vožnjo ...
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Nikola_Tesla Pe jun 17, 2016 1:05 pm

Sej tudi amoritzerji vplivajo ... če so iztrošeni guma oscilira in nima ves čas stika s podlago.

Amortizerji so lahko fuč po 2 letih ali pa zdržijo 10+ let... odvisno kje se je vozilo in kako hitro.

Lp.
Zadnjič spremenil Nikola_Tesla, dne Pe jun 17, 2016 1:15 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2176
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a RedBaron Pe jun 17, 2016 1:14 pm

Pojdi na preventivni tehnični pregled (je zastonj) in naj ti pogledajo zračnost podvozja in preizkusijo amortizerje (na tisti "vibracijski mizi").

Sam sem imel problem na passatu, da je avto plaval , ker je bila optika narobe nastavljena - optiko je delal nekdo, ki očitno ni bil dorasel zadevi. Ko se je optika porihtala, je avto čudežno spet postal stabilen na cesti....

Sam pa preveri tlak v gumah.
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Sr jun 22, 2016 2:05 pm

tlak v gumah je 2.5, ga sam vzdržujem na tem nivoju, sem prebral, da za moj avto je nekako optimalno to.

sem pa danes slučajno opazil, da so gume v profilu not nagrbančene, oz. bolje povedano, včasih so kolesarske gume imele ta "efekt", če so bile že starejše, ko so se nagubale oz. napokale, kot bi bile preperele ... to zagotovo ni okej?
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Fnatic Če jun 23, 2016 9:58 am

Jaz mislim, da če sam nisi siguren, jih raje menjaj. Lahko pa opraviš preventivni pregled ja. Vozil sem 6 let stare gume že (z malo kilometri) pa sem bil bolj siguren z njimi kot npr. z enimi 2 leti starimi z malo več kilometri. Cenovni razred je bil pa dražji pri dve leti starih. Ampak ok, to nima zdaj toliko veze s temo. Moje Bridgstone Potenza sem menjal po treh letih, ker ni bilo več pravega občutka. Kupil sem Debico (takrat bile dobro ocenjene pa tudi cena ni bila pretirana) pa sem bolj zadovoljen zdaj.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a pskoda Če jun 23, 2016 1:01 pm

http://www.michelin.si/potniske-pnevmat ... enje-koles

ne bo škodilo nič, če se malo prebere ;)
Lp
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Firediver Če jun 23, 2016 4:55 pm

Moje mnenje: Zrele so za zamenjavo takrat, ko navkljub ustrezni globini profila voznik oceni, da gume niso več varne.
Če je voznik bolj zahteven, bo menjal prej (ko izgubi zaupanje vanje), za nedeljskega voznika (max 60km/h na vseh cestah) je pa guma dobra do predpisanega indikatorja, pa čeprav je stara že 10let (ker starost gume ni omejena v predpisih).
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2189
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a limas Če jun 23, 2016 6:26 pm

Menjam jih, ko dosežem indikator obrabljenosti.
Dobro je imeti gume, ki dolgo ohranjajo elastičnost, dobre vozne lastnosti in se ne obrabijo hitro. Pri gumah je vedno nek kompromis, ker ni možno imeti vseh parametrov odličnih.
Michelin energy saver je moj izbor.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a nebivedu Če jun 23, 2016 10:38 pm

Michelin "eko/bio" gume so tako kot da bi kolesa nadomestil s kolesi iz lojtrnika.
Slika
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Fnatic Pe jun 24, 2016 8:18 am

@nebivedu zmagal s to izjavo hahaha
Ba-dum tssssssss =P
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Pe jun 24, 2016 10:06 am

sem malo pregledal pnevmatike - razen prejšnjih opažanj, da izgledajo, kot bi bile rahlo preperele, nobenih ostalih stvari, ki bi "štrlele" ven. obraba je enakomerna (tudi, če je bilo za avtom kaj narobe ob prodaji, bi se verjetno po 3000km to tudi že na obrabi pnevmatik poznalo, se spomnim očetovega problema, ko je bila optika čisto mimo, pa je pobralo gumo v manj kot tednu dni, dnevno je delal cca. 80 km). problem je tudi v tem, da ne vem, kaj je bilo s pnevmatikami preden je avto prišel v moje roke - vem, da so tretjo sezono gor, ker je v servisni knjižici zabeležena menjava pnevmatik, tudi DOT se ujema, ampak težko pa je povedati, koliko km je bilo narejenih s temi pnevmatikami (ni podatka, ali so bile zimske gor ali ne ...) ...

druga zadeva, ki sem jo opazil pa je, da avto čisto rahlo vleče v desno, ampak samo, kadar spustim gas - če je avto v pogonu, npr. tempomat in AC, gre avto ravno, zavira ravno.

sem se dogovoril da peljem avto danes na optiko (Avto Svetek, Ljubljana), potem pa bomo videli. :)
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Pe jun 24, 2016 10:09 am

nebivedu je napisal/-a:Michelin "eko/bio" gume so tako kot da bi kolesa nadomestil s kolesi iz lojtrnika.
Slika


a se recimo Michelin Primacy HP štejejo za eko/bio? :P načeloma so na testih zelo dobro ocenjene, berem pa uporabniške izkušnje, ker se čez čas vozne lastnosti kar poslabšajo ...
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Nikola_Tesla Pe jun 24, 2016 11:01 am

Krama se vedno dobro ocenjuje in reklamira da se dobro prodaja ...

Lp.
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Pe jun 24, 2016 12:11 pm

da in ne - sem imel letne Continental ContiWinterSport, ki so bile v 2015 kot top zimske (205 55 16) in so bile dejansko top, po drugi strani pa sem imel letne Fulda SportControl (225 45 17) pa so bile vrhunske, čeprav so jih na testih slabo ocenili (v bistvu se je pri njih pokazalo vse nasprotno, kot so testi kazali).

tako da zdaj gledam proti Savi Intensa UHP in Kumho Ecsta HS51 (bi Fuldo, pa jo je v moji dimenziji 215 45 17) težko dobiti ...
 
hippo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1858
Pridružen: Pe dec 14, 2007 12:43 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a hippo Pe jun 24, 2016 12:47 pm

Sava UHP je premehka, se bo čez čas začela lupit oz. se bodo začeli trgat koščki gume...
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a Dizzy Pe jun 24, 2016 12:49 pm

to že ta novi model? ker sta dva modela, starejši je bil menda obup, letos pa je nova in je menda ko noč in dan, kar se tiče voznih lastnosti ...
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1907
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a nejc1 Pe jun 24, 2016 2:14 pm

Hmmm ata ima te Energy Saver + na svojem avtomobilu (185/55R15), katerega tudi sam večkrat vozim in čez to gumo res nimam kaj slabega za rečt. Drži v mokrem zelo dobro, na suhem isto super, pa še obraba je res majhna... Pa zdaj je že četrta sezona z njimi in ni videt nekega velikega poslabšanja v oprijemu proti novim gumam. Tako, da res mi ni jasno kako imajo nekateri s to gumo tako slabe izkušnje, na tem avtomobilu so bile tudi vedno ene izmed najboljših gum in te michelinke so prve "eko" gume pa smo z njimi najbolj zadovoljni v vseh pogledih. Zdaj res ne vem ali je guma dobra samo v nekaterih dimenzijah (tudi na nekaterih testih je na vrhu, na drugih pa v sredini ali celo pod sredino...), ali se jim je vsrala kakšna dobra serija ali kaj je s tem... Ker če gledam po teh naših izkušnjah, ob nakupu naslednjih novih gumi sploh ne bi gledal kaj drugega kot ta model, če bi bil na voljo v moji dimenziji, samo me pa skrbi glede vseh ostalih izkušenj, zgleda da je guma dobra res samo v nekaterih dimenzijah ali serijah ali karkoli pač, nekaj že more biti na tem. Naj bi bile pa te s "+" v imenu precej izboljšane na mokrem, koliko je to res ne vem...
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a nebivedu Pe jun 24, 2016 3:40 pm

Potem pa imate doma sigurno golfa SDI, s katerim delate od 5 do 12k km na leto in je maksimalna hitrost nekje 80km/h na avtocesti, zato da ima porabo 4 litre.
Ker če bi imel vsaj 10 konjev več pod pokrovom, bi vedel, da te gume grozno drsijo v mokrem že po drugi sezoni, vi pa jih imate že četrto sezono na avtu.

Karkoli od gum, ki ima privesek "bio" ali "eko" ali "energy", je za neko defenzivno vožnjo z majhnimi hitrostmi sicer še primerno. Pri kaki dinamični vožnji s hitrostmi okoli omejitve na ovinkastih cestah, bi bil pa zelo previden.

Če že kupujete gume, kupite malo boljše gume, ne nekaj kar vam predstavljajo kot bolj ekološko, za manj porabe in,....
Poanta gume je stik s tlemi. In to je tudi EDINA zadeva med vašim avtom in cesto. Bolj se guma lepi na tla, bolj drži in večjo porabo ima avto in bolj se guma obrablja. Če ni sile lepenja, je obraba manjša, poraba manjša, ampak tudi manj se gume držijo ceste. To je osnovno pravilo. Bolje tistih 40 evrov na komplet več plačati za odlične gume, kot šparati na edinem stiku med vami in cesto, ker vas to lahko stane življenja, ali pa nekoga, v katerega boste prileteli zaradi slabih gum.
Old subarus never die, they just get faster!
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a nebivedu Pe jun 24, 2016 3:46 pm

Dizzy je napisal/-a:
nebivedu je napisal/-a:Michelin "eko/bio" gume so tako kot da bi kolesa nadomestil s kolesi iz lojtrnika.
Slika


a se recimo Michelin Primacy HP štejejo za eko/bio? :P načeloma so na testih zelo dobro ocenjene, berem pa uporabniške izkušnje, ker se čez čas vozne lastnosti kar poslabšajo ...


Tale komentar si preberi, pa si sam ustvari mnenje:
The Subaru-Scion (BRZ/GT86) twins are shod with Michelin Primacy HP 87W GreenX summer touring tires. They have a UTQG treadwear rating of 240 and howl in the corners like a beagle strapped to the roof. Buy a Prius in Europe upgraded with 17-in. wheels, and you'll get these same sad tires. That's right, these sporty coupes have hybrid tires, tuned for low rolling resistance, not grip.
Old subarus never die, they just get faster!
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1907
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Kdaj so pnevmatike zrele za menjavo?

Napisal/-a nejc1 Pe jun 24, 2016 4:56 pm

nebivedu je napisal/-a:Potem pa imate doma sigurno golfa SDI, s katerim delate od 5 do 12k km na leto in je maksimalna hitrost nekje 80km/h na avtocesti, zato da ima porabo 4 litre.
Ker če bi imel vsaj 10 konjev več pod pokrovom, bi vedel, da te gume grozno drsijo v mokrem že po drugi sezoni, vi pa jih imate že četrto sezono na avtu.

Karkoli od gum, ki ima privesek "bio" ali "eko" ali "energy", je za neko defenzivno vožnjo z majhnimi hitrostmi sicer še primerno. Pri kaki dinamični vožnji s hitrostmi okoli omejitve na ovinkastih cestah, bi bil pa zelo previden.

Če že kupujete gume, kupite malo boljše gume, ne nekaj kar vam predstavljajo kot bolj ekološko, za manj porabe in,....
Poanta gume je stik s tlemi. In to je tudi EDINA zadeva med vašim avtom in cesto. Bolj se guma lepi na tla, bolj drži in večjo porabo ima avto in bolj se guma obrablja. Če ni sile lepenja, je obraba manjša, poraba manjša, ampak tudi manj se gume držijo ceste. To je osnovno pravilo. Bolje tistih 40 evrov na komplet več plačati za odlične gume, kot šparati na edinem stiku med vami in cesto, ker vas to lahko stane življenja, ali pa nekoga, v katerega boste prileteli zaradi slabih gum.


Mater si pameten. In če ti povem, da so bile na tem avtomobilu že Premiumcontact 2, Goodyear Eagle, Fulda Carat Progresso in da Michelinke držijo po mokrem najbolje od vseh? So vse te gume totalno zanič al kaj? Pa brez skrbi ni meni treba razlagat, da so gume edini stik s cesto, to dobro vem in na gumah se pri nam ne špara in tudi te michelinke se niso kupile zaradi ekologije ali kaj (in tudi zaradi cene sigurno ne, ker so gume med najdržajimi), ampak sem takrat našel dobre izkušnje in tudi na testih je bila na vrhu in to je imel vulkanizer na zalogi.. In če bi slabo držale verjami, da bi že davno letele dol... Jaz verjamem da v vseh dimenzijah ali pa vse serije gum niso dobre, ampak te naše so se pač izkazale za dobre gume in konec...
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov