Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a Ali212 To maj 16, 2017 12:08 pm

Zdravo, imam Nokian Line 205 55 16, letnik 2014 po DOT števiki. Rabljene cca dobri 2 sezoni, to sezono sem opazil razpoke po pnevmatikah ali t.i. dry rot. Redno sem jih mazal s peno za gume, pa so se vseeno razpoke pojavile. Večje kot na prejšnih 10let starih gumah. Je to normalno da se tako hitro guma "posuši"? Bo pomagalo če s čem drugim mažem da mi zdržijo vsaj do konca sezone ker profila je še vsaj 5mm. Nagledan imam Turtle wax gel, da upočasni razpadanje, če bo sploh kaj pomagalo.
Dnevno se vozim 160km po avtocesti, če je mogoče to razlog? Tlak je vedno okrog 2,3-2,5B. Pišem predvsem ker zdaj že razmišljam če so takšne gume še varne za vozit? Slika v priponki.
Priponke
rsz_1rsz_20170515_161340.jpg
 
Uporabniški avatar
firebird
Novinec
 
Prispevkov: 228
Pridružen: To nov 11, 2003 5:00 pm
Kraj: Ljubljana-Šiška

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a firebird To maj 16, 2017 12:12 pm

Za eno sezono zagotovo še bodo,saj razpoke ne izgledajo prav globoke. Se mi pa čudno zdi,ker moje Nokian tudi po 8 letih niso imele razpok. Imaš morda avto na soncu parkiran?
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a Ali212 To maj 16, 2017 12:58 pm

Ja avto je dosti na soncu, čeprav vsaj vsake 2-3 tedne mažem gume s peno. Pravtako je zadnji komplet kleber gum bil na soncu 10let pa ni bil tako razpokan. Me je prav presenetilo, saj sem s temi gumami lani bil res zadovoljen.
 
Uporabniški avatar
firebird
Novinec
 
Prispevkov: 228
Pridružen: To nov 11, 2003 5:00 pm
Kraj: Ljubljana-Šiška

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a firebird To maj 16, 2017 1:13 pm

Verjetno zdaj nobeno mazanje ne bo pomagalo, sam sam vse gume mažem z navadnim glicerinom in je bilo vedno OK,res pa je da svojih avtov ponavadi ne puščam zunaj več kot je nujno.
 
matej_
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: Sr mar 05, 2008 7:57 pm
Kraj: velenje

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a matej_ To maj 16, 2017 1:59 pm

Poglej se na notranji strani pnevmatike kak zgledajo. Kje so pa delane? Moje so bile made in russia pa poglej kaj se je z njimi zgodilo: viewtopic.php?f=55&t=107504


Full sem razocaran nad nokisn letnimi, nakar z zimskimi sem izredno zadovoljen.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a RedBaron To maj 16, 2017 2:18 pm

Pomoje ni panike, ker so razpoke povrsinske, pa se to samo profil, bok izgleda OK. Ti kar veselo vozi.

Mogoce je pa problem v mazanju... jaz nisem nikoli mazal gum in tudi drugace jim nisem posvecal neke pozornosti (razen redna kontrola tlaka in pazljivost pri voznji)... nikoli problemov z razpokami...
 
ggorenc
Novinec
 
Prispevkov: 429
Pridružen: So apr 23, 2005 7:41 pm

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a ggorenc To maj 16, 2017 5:30 pm

Kot je ze predhodnik omenil, ravno to mazanje pnevmatik je problem, pena, glicerin, silikon sploh... nima veze. Pnevmatike pravzaprav sploh ne bi smel z nicemer mazati. Najvecji greh je pa, da namazes, prespricas in potem pustis, da se posusi na soncu kjer kemija dobesedno razzira zunanji sloj, ki sciti pred UV zarki namesto, da bi ga "zascitila" kot je omenjeno v reklamah. V bistvu samo polepsa izgled to je pa vse. In ce ze mazete jih pokrijte ali avto pustite v senci toliko casa, da se sloj dobro posusi.

Guma niti ciscenja z vodo ne rabi, ker je dobro zascitena pred vsemi neprilikami. Bolj je umazana dlje bo zdrzala. :)
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a Ali212 Sr maj 17, 2017 5:59 pm

Zanimivo, ne bi pomislil da bi te pene za gume dejansko škodile. Torej mi ne bi priporočali teh preparatov? Sem ravno mislil naročit preko mimovrst Turtle wax gel za pnevmatike, zdaj pa res ne vem več..
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a mrtwelvetrees Če maj 18, 2017 2:23 pm

Me zanima koliko % folka maže gume ? To je po moje stran vržen denar.

Naj naredi kdo anketo, res me zanima.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
matej_
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: Sr mar 05, 2008 7:57 pm
Kraj: velenje

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a matej_ Če maj 18, 2017 3:53 pm

Včasih (nekje do leta 2010) sem mazal oz. špircal na gume tisti armorall tire foam. potem sem se pa odločil, da je to brezveze oz. lepo do prvega dežja, potem ostanejo flekaste gume. pa še parkplac je bil cel masten tam okol, ko se guma dotika tal. zdej pač mam natural look na gumi :D
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a EX-B Če maj 18, 2017 4:50 pm

Vsak premaz za gume je drugacen, ampak v osnovi imamo take na vodni osnovi, ki niso zelo obstojni (lahko so sicer tudi, z raznimi dodatki), in gumi sami ne skodijo in ti takele stvari definitivno ne bi povzrocili. Druga vrsta so premazi na osnovi topil, to je vecinoma vse kar se oglasuje kot zelo obstojno in z velikim sijajem oz. zelo mokrim izgledom. No, to je vrsta premazov, ki lahko gumi tudi skodujejo na takle nacin, ce jih uporabljas redno, saj izsusijo material in ga naredijo trdega. V glavnem, teh premazov vecine detailerjev ne bos videl redno uporabljat.. Popolnoma nic pa ni narobe s kvalitetnim premazom za gume na vodni osnovi, jih je dosti na trziscu (preveri obe slovenski detailerski stacuni..).

Priporocam ogled starega, ampak zelo dobrega videa na to temo od Larry-a Kossile: https://www.youtube.com/watch?v=Qnq2OtSZnNA
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 961
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Razpokane letne pnevmatike - Dry rot

Napisal/-a matejxx Če maj 18, 2017 5:46 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Me zanima koliko % folka maže gume ? To je po moje stran vržen denar.

Naj naredi kdo anketo, res me zanima.


Sam jih namažem redno po vsakem pranju avta, in vsakič ko jih menjam (zimske in letne). Pa mi res ni škoda denarja. Za tistih 5€ in imam dovolj za celo leto za več avtov. Pa še avto izgleda lepši, ko je opran. Sam uporabljam premaz, ki se da na mokre pnevmatike in je kar obstojen. Ko pa pada dež, se pa počasi spere. Toda gume nimam nikoli flekaste.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov