dellmedion
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: To jul 04, 2017 7:05 pm

Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a dellmedion To jul 04, 2017 7:13 pm

Ali bi vi, glede na obrabljenost, to pnevmatiko še uporabljali ali bi jo zamenjali?

Slika
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a maniaxxx To jul 04, 2017 7:26 pm

Kolk je pa stara? Če se ne vozis veliko bo do konca leta se OK.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a RedBaron To jul 04, 2017 7:39 pm

Conti premium contact2?

Jaz bi jo zvozil do TWI, pol pa nove...
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a D12J12 To jul 04, 2017 7:44 pm

Če niso preveč stare in trde bi jih zvozil do konca, edino po mokri podlagi bi bil malo bolj previden, po suhem pa to grabi :D .
Drugače pa ni problema, če nimajo gume profila, ga ima tako ali tako cesta dovolj :lol: .
Zadnjič spremenil D12J12, dne To jul 04, 2017 8:32 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a limas To jul 04, 2017 8:30 pm

Guma je še dobra. Robovi so pobrani. Do markerjev imaš še nekaj 1000 km, potem jo zamenjaj.
Na tehničnem pa s tako gumo ne bi prišel skozi.
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a yeo To jul 04, 2017 8:38 pm

Menjaj gumo takoj!
Zarad tvoje varnosti in varnosti ostalih.
Drugače je pa to škart od gume, sem jih imel sam prvovgradnjo na avtu in so po enem letu izgledale takole slabo, po mokri cesti se ni dalo vozit sem kar plesal. Zimskih gum in naslednjih letnih mi po notranjem robu ni pobiralo, tako kot mi je te conti premium contact2, ravno tako kot na tvoji sliki, se pravi je bila optika ok. Sramota za conti..
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a mrtwelvetrees To jul 04, 2017 9:09 pm

Če ni guma zelo stara in ne delaš ogromno kilometrov, potem jo zvozi do konca, do zimskih gum.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a DePalmo To jul 04, 2017 9:41 pm

Imam podobno situacijo s sprednjimi gumami in sem v petek na AC skoraj razbil avto. Res da je lilo in sem vozil primerno, ampak mi je sprednji konec vseeno zaplaval. Danes sem že prejel dve nove gume, jutri grejo gor.

Osebno bi take gume menjal in se nebi igral, ti pa kakor hočeš.
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1060
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a D12J12 Sr jul 05, 2017 3:42 am

yeo je napisal/-a:Menjaj gumo takoj!
Zarad tvoje varnosti in varnosti ostalih.
Drugače je pa to škart od gume, sem jih imel sam prvovgradnjo na avtu in so po enem letu izgledale takole slabo, po mokri cesti se ni dalo vozit sem kar plesal. Zimskih gum in naslednjih letnih mi po notranjem robu ni pobiralo, tako kot mi je te conti premium contact2, ravno tako kot na tvoji sliki, se pravi je bila optika ok. Sramota za conti..


Če pobira gumo po robu je kriv tudi prenizek tlak v gumi in zaradi deformacije gume je tudi odvajanje vode oslabljeno + da je površina pnevmatike zmanjsana za polovico. Optika pobere eno stran pnevmatike, če je pa na obeh straneh obraba identična je pa kriv tlak.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a pskoda Sr jul 05, 2017 6:47 am

Če je prenizek tlak bo bolj pobralo oba roba notranjega in zunanjega. Če pobira samo en rob notranji ali zunanji je problem optika
Lp
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a yeo Sr jul 05, 2017 6:52 pm

Oba govorita teorijo :) v praksi je bilo drugače. 2x so pod garancijo dali gor naprave za optiko, ampak je bilo vse ok. Predpisan tlak od proizvajalca avta je bil 2.1, jaz sem jih polnil 2.5 in več, ampak ni pomagalo. Zimskih gum in naslednjega kompleta gum ni obrabljalo po notranjem robu - se pravi sta bila tlak in optika ok, le kakovost gume je bila v piz*i. Kot sem že rekel, je bila guma prav tako neuporabna v mokrih razmerah..
 
Uporabniški avatar
grega983
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1658
Pridružen: Po nov 30, 2009 9:23 pm
Kraj: Fram

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a grega983 Sr jul 05, 2017 7:26 pm

Ni čisto res

Optika na mizi že štima, vprašanje pa je v kakšnem stanju so seleni. Že so že načeti se ti ob vožnji optika konstantno podira.

Vprašanje pa je tudi kako je optika nastavljena. Pogosto je primer, da se takšne stvari dogajajo na fabriško priporočenih nastavitvah, z rahlo drugačnimi nastavitvami pa se zadeva popravi oz. omeji
Lancia Delta Hf T pa Alfa 159 SW 20v pa Alfa 33Permanent 4 pa ......
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a DePalmo Sr jul 05, 2017 10:11 pm

Kako se pa občuti obrabljene selene? Se jih sliši med vožnjo? Ker imam zelo zanimiv primer z mojim avtom in ga zaboga ne morem rešit. Nove gume mi je pobralo v sezoni in pol, sedaj imam gor nove gume in se ga čuti na AC kot da bi ga spredaj premetvalo levo-desno. Optika narejena, podvozje nima lufta, preverjeno večkrat, sedaj pa zmanjkuje idej ...
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a luxxx7 Če jul 06, 2017 3:53 pm

A ti po katerem robu pobira gumo? Ali se vse štiri obrabljajo enakomerno, sprednje najbrž bolj ampak enakomerno po celotni površini gume?

Največkrat, če so seleni zanič, pobira gumo po notranjem robu.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a DePalmo Če jul 06, 2017 4:37 pm

Zadaj ni videt kakšne posebne obrabe, spredaj pa po obeh zunanjih robovih. Optika je bila nastavljena da so gume "odprte", tako da bi moralo pobirat notranje robove, ne zunanje.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a pskoda Če jul 06, 2017 5:13 pm

Odvisno kakšen je kamber, ki ga ne nastavljajo pri optiki


yeo je napisal/-a:Oba govorita teorijo :) v praksi je bilo drugače. 2x so pod garancijo dali gor naprave za optiko, ampak je bilo vse ok. Predpisan tlak od proizvajalca avta je bil 2.1, jaz sem jih polnil 2.5 in več, ampak ni pomagalo. Zimskih gum in naslednjega kompleta gum ni obrabljalo po notranjem robu - se pravi sta bila tlak in optika ok, le kakovost gume je bila v piz*i. Kot sem že rekel, je bila guma prav tako neuporabna v mokrih razmerah..


Jaz nisem napisal o nobeni teoriji. Tako je, če je podvozje brez lufta in pri optiki ima prave nastavitve za določen avto pa seveda, da ve kaj dela ker takšnih je malo. Nekateri še osnov ne znajo, da bi bil vsaj volan naravnost
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a DePalmo Če jul 06, 2017 8:02 pm

Sem mislil da se z optiko nastavlja vse kar se tiče gume, seveda kar se da ... V priponki je izpisek, če komu kaj pomeni, jaz tega ne znam brat.
Priponke
IMG_20170706_205629 (1) (1).jpg
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a pskoda Če jul 06, 2017 8:21 pm

Če sem jaz prav prebral po tem izpisku so gume zdaj naravnost pred nastavitvijo so bile pa zaprte.
Po tem izpisku bi lahko še za 1/4 navoja bolj zavijačil, da bi se gume odprle in bi bolj pobiralo zunanji rob in tudi lažje bo hitreje odpeljat ovinek.


Na optiki ti nastavlja samo stek na kamber oz nagib lahko pozabiš in se moraš tega sam lotit ali pa mehanik. Najlažje ga je malenkost popravit v + ali - če odvijačiš spodnji del amortizerja 2 vijaka in spremeniš nagib zategneš in to je to.

Ti imaš kamber na desni strani bolj v - kot na levi, ampak ni krize oz je prav, da je v -
Lp
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a luxxx7 Če jul 06, 2017 9:57 pm

DePalmo je napisal/-a:Zadaj ni videt kakšne posebne obrabe, spredaj pa po obeh zunanjih robovih. Optika je bila nastavljena da so gume "odprte", tako da bi moralo pobirat notranje robove, ne zunanje.


Kolikor ste spremljam imaš na avtu Uniroyal RainSport3? No za te je značilno, da imajo zelo mehko bočnico... Daj gor kakšen Pirelli, Bridgestone in bo najbrž drugačna zgodba glede pobiranja po zunanjem robu...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Obrabljenost pnevmatike

Napisal/-a DePalmo Pe jul 07, 2017 8:44 am

Uniroyal RainExpert 3 sem imel, RainSport ni v moji dimenziji. In vem da so mehkejše, a so mi vseeno zdržale dve do tri sezone in so se približno enakomerno obrabljale, zadnji komplet mi je zdržal sezono in pol, kar pa ni normalno za umirjeno vožnjo. Sedaj imam gor Vredestein Spotrac 5, boke ima pa isto mehke kot Uniroyal.

@pskoda: Mehanik mi rihta avto hkrati ima pa še optiko, tako da je verjetno nastavil vse. Rekel sem mu da naj gume bolj odpre ravno zaradi ovinkov, pred tem mi je naredil optiko da so bile gume naravnost in ni bilo pravega občutka skozi ovinke, sedaj mi jih pa radira. A si jaz prav predstavljam da če so gume odprte, naj bi to zgledalo takole: / - \ Ker po tej logiki, bi moralo pobirat notranje robove ...
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov