Uporabniški avatar
martin_krpan
Mojster foruma
 
Prispevkov: 10988
Pridružen: Sr feb 22, 2006 8:26 pm
Kraj: Ribnica

ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a martin_krpan Pe okt 12, 2018 5:19 pm

Lani se mi je preluknjala sprednja desna pnevmatika (v prvi sezoni uporabe). Ker gume niso bile preveč vožene, sem kupil samo dve novi pnevmatiki enakega modela in jih montiral spredaj.

Sedaj se mi je preluknjala še zadnja leva pnevmatika. Kot prvo rešitev sem jo zamenjal z nekdanjo levo sprednjo, ki sem jo obdržal po lanski menjavi in je stala v garaži.

Je pa zato razlika v obrabljenosti - profilu med zadnjima pnevmatikama - 1 ali 2 milimetra.

Zato me zanima, ali lahko brez skrbi vozim s temi gumami ali mi predlagate nakup novih pnevmatik?


Vnaprej hvala.
Kobilica:
http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=7&t=88076&start=0
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a RedBaron Pe okt 12, 2018 5:56 pm

Ni panike. Nikoli niso vse 4 gume u nulo enako obrabljene...

Mi pa ni jasno, zakaj zaradi predrte gume, kupujes nove? To se zaflika, pa gasa dalje...
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a yeo Pe okt 12, 2018 5:57 pm

Moje nestrokovno mnenje je, da lahko vozis. Namreč na vseh vozilih, ki jih imam, opažam, da na desni strani bolj obrablja pnevmatike, tudi na servisu mi je enkrat rekel da na eni strani vedno bolj obrablja gume (mogoče je razlika v speljevanju iz levega ali desnega križišča in se čez čas pozna na gumah?)
Če pa bi bila razlika prevelika, se bo začel vklapljati ESP, takrat, ko ni potrebe. To pa bo znak za menjavo.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a limas Pe okt 12, 2018 7:06 pm

Če je strokovno zalepljeno, vozi in ne skrbi.
Jaz sem v dolgoletnem vozniškem stažu doživel 2 predrtji, pa še to na rizičnih mestih: bočnica in meja med tekalno površino in bočnico. Obe sem obrabil do konca. Eno sem zaradi puščanja celo 2x reklamiral (Svetek), tretjič pa jo je strokovno popravil no-name vulkanizer. Je pa morala guma eno noč odležati na servisu.
Nekateri preveč komplicirate zaradi malenkosti, potem je še strah zaradi nestrokovne indoktrinacije in najbolje je, da kar vsako leto menjamo gume.
Znak za menjavo je majhna bula, ki se s časoma povečuje. Če se majhna bulica ne povečuje, ni razloga za paniko, razen, če ne voziš 150+ km/h.
Dobro je pogledati gume ljubljanskih dam, ki butajo ob robnike, parkirajo čez robnike in jih pumpajo šele takrat, ko začutijo, da se vozijo po platiščih.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a Mazda2 Pe okt 12, 2018 8:49 pm

Jaz še na 600 kubičnem motorju z 72 kw, ki gre 228 preizkušeno, pa še več, nisem menjal gume predrte zaradi vijaka ampak sem dal, da mi je sosed dal notri injekcijo, ko pač ima ta komplet. Ni bilo nič narobe.
 
chad
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: So jun 27, 2015 2:22 pm

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a chad Pe okt 12, 2018 9:25 pm

moje strokovno vprašanje pa je, kako ti rata preluknat dve gumi v enem letu? mogoče je pa to kakšno sporočilo iz nebes
 
Kristjan123
Uporabnik
 
Prispevkov: 827
Pridružen: So jul 01, 2017 8:31 am

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a Kristjan123 So okt 13, 2018 7:33 am

Bi rekel da je odvisno kje vozis... sem imel sluzbene poti v obdobju 6-ih mesecev cez eno sicer asvaltirano delovisce sem 3 krat dobil nekaj v gumo. So pa to edini gumi defekti v moji 27 let vozniski karieri ;) pustimo zdaj tiste talente ki z 40km na uro plezajo na plocnike...
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a Ivan36 So okt 13, 2018 10:31 am

Ker si poln strahu :DDD kupi NOVE, da boš umiru spal :lol:
Jaz sem v dolgoletnem vozniškem stažu doživel 2 predrtji, pa še to na rizičnih mestih: bočnica in meja med tekalno površino in bočnico

Me pa zanima keri mojster je vulkaniziral bočnico, ker imam točno eno tako gumo doma z mehurjem zunaj in strgan notrnaji plašč! Ima še 6 mm profila in bi mi na pomlad prav prišla zadaj.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a limas So okt 13, 2018 10:57 am

Ne vem kaj je mojster počel. Vem samo to, da so jo 2x popravljali. Prvič je dobila injekcijo, kar ni bilo strokovno, drugič pa jo je drugi mojster snel in jo saniral z notranje strani. 20 let je od tega, bil pa sem na dopustu v BJRM. Tam radi eksperimentirajo tudi tam kjer pri nas ni mogoče.
V tvojem primeru, z mehurjem in strganim plaščem pa mislim, da ni pomoči. Ni enak primer kot moj.

Gume je dobro redno pregledovati. Znak za preplah je edino naraščajoča bula, zareza v bočnici in vožnja s skoraj prazno gumo (ženske). Na AC pa raznese marsikatero gumo, ki ni bila nikoli flikana.

Držim se samo proizvajalcev premijskega razreda. Zame sta to samo mišlen in pireli. Preneseta marsikatero zlorabo.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a sašo5 Ne okt 14, 2018 9:49 am

RedBaron je napisal/-a:Mi pa ni jasno, zakaj zaradi predrte gume, kupujes nove? To se zaflika, pa gasa dalje...

mogoče je pa tako "predrta"
https://www.bmwslo.com/uploads/monthly_ ... 602478.jpg
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: ali je potreben nakup novih pnevmatik?

Napisal/-a RedBaron Ne okt 14, 2018 10:51 am

To je pa druga pesem... taksno stanje precej boljse opise "presekana"... :)
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 4 gostov