Uporabniški avatar
Matevz S.
Novinec
 
Prispevkov: 200
Pridružen: Če jun 29, 2006 5:21 pm
Kraj: vsepovsod

Za vse lastnike enoprostorcev in malih dostavnikov

Napisal/-a Matevz S. Pe mar 09, 2007 9:07 am

Pri nakupu novih pnevmatik za vozila npr. VW Caddy, VW Sharan, C-Berlingo, P-Partner, P-807, Ford-Galaxy, R-Kangoo in podobno je treba upoštevati, da je proizvajalec teh vozil predvidel nekoliko "močnejše" pnevmatike.
Zakaj gre?
Pri teh vozilih je lastna masa in dovoljena obremenitev nekoliko višja kot pri npr. VW-Passat, R-Laguna, Citroen C4,.., prav tako pa je tudi težišče vozila nekoliko višje.
Pri nakupu je treba poleg dimenzij, ki so napisane v "izjavi o ustreznosti ali skladnosti vozila" (homologacija), upoštevati tudi INDEKS NOSILNOSTI. to pomeni, da pnevmatike prenesejo večje osne obremenitve, s tem pa je zmanjšana možnost, da vam jo v ovinku sleče ali še pogosteje, da sem vam neenakomerno obrabi.
Na indeks nosilnosti večina voznikov in pa tudi vulkanizerjev kar pozablja. Vulkanizerjem je bistvo prodati čim več, voznikom pa kupiti čim ceneje. Kaj pa varnost?
Vsa omenjena vozila (in tudi druga) imajo višji indeks kot ostali osebni avtomobili. Npr. Sharan 95, Kangoo 88, Doblo 93/95,... Recimo Passat pa ima indeks 91.
Zakaj bi varčevali pri gumi cca. 10€, če pa to lahko zelo vpliva na stabilnost vozila in varnost vas, ter drugih udeležencev v cestnem prometu.

Se pa lahko zgodi, da tega podatka ni v homologaciji ( npr. pri VW). To lahko rešite tako ,da se zapeljete do prvega teničnega pregleda, avtomehanika pa ga prosite, da pogleda v Autodata, kjer pa ti podatki so. Lahko ga tudi najdete na netu (verzija 2006 2CD-ja na Torrent).

Ni pa varnost edina, tu je še globa, ki vas lahko doleti, če na vozilu niso nameščene pnevmatike, ki niso tipsko ali posamično odobrene. Prav tako pa vam policist, zaradi tega lahko odredi izredni tehnični pregled, tako kot zaradi predelave vozila. Globa za voznika je 417€, za firmo cca. 4170€, pa še za odgovorno osebo v firmi cca. 417€.

Pa če voznik dokaže, kje so mu takšne gume namontirali (račun o montaži) se lahko kaznuje tudi vulkanizerja. Kazen!? Najmanj 4170€ za s.p ali d.o.o. (5. člen ZVCP-1)

Vem, da se boste nekateri oglasili z nepotrebnimi komentarji, vendar sem lahko na lastne oči videl, kako sta predvčerajšnjim dva policista na Interservice v LJ pripeljala R-Kangoo, ki je na tehničnem padel samo zaradi pnvematik s premajhnim indeksom nosilnosti. Pa seveda so šle tablice dol.
 
Uporabniški avatar
Brouky
Uporabnik
 
Prispevkov: 1161
Pridružen: Sr sep 07, 2005 11:00 pm
Kraj: the biggest street in sevnica

Napisal/-a Brouky Pe mar 09, 2007 9:22 am

ja pa fora je tudi to, da recimo za R kangoo ko kupiš novega že dobiš neustrezne gume gor... ;) in baje je na vseh kangoojih tako... :?
Hyundai accent 1.3LS supercharged with my heavy leg :P
 
Uporabniški avatar
Matevz S.
Novinec
 
Prispevkov: 200
Pridružen: Če jun 29, 2006 5:21 pm
Kraj: vsepovsod

Napisal/-a Matevz S. Pe mar 09, 2007 9:30 am

Brouky je napisal/-a:ja pa fora je tudi to, da recimo za R kangoo ko kupiš novega že dobiš neustrezne gume gor... ;) in baje je na vseh kangoojih tako... :?


Če poznaš kakšnega, ki to ima mu lahko svetuješ, naj se zapelje do tistega, ki mu je to prodal in naj mu pojasni, kakšna globa lahko doleti tudi njega, ker je prodal "homologirano" vozilo.

Najlažje je nategovat končne kupce, sploh pa a pomisliš pri nakupu novega vozila, da bo iz tovarne prišel avtomobil, ki nima pravih gum? Iz tovarne verjetno ne, iz salona pa brez problema.
 
Gost
 

Napisal/-a Gost Pe mar 09, 2007 9:43 am

Ko sem jeseni na sharana dal zimske gume (original dimenzija - 215/60/15 sem pri španu že pri nakupu točno povedal da gre za enoprostorca, ter povprašal če morajo bit gume z višjo nosilnostjo - pa so mi vsoi po vrsti zatrjevali, da to ni potrebno, ter da na vse osebne avtomobile vedno dajejo navadne gume... In so mi seveda montiral navadne (brez ojačanega roba ali nekaj takega.

2x so me v tem obdobju ustavili tudi policaji, enkrat je gledal gume, pa ni nič rekel da
kaj ne bi bilo vredu. Tudi obraba ni neenakomerna, naredil pa sem v teh 4 mesecih okrog 13kkm.

Sedaj bom na avto dal letne gume in sicer po vsej verjetnosti
DUNLOP SP SPORT 9000 MFS iste dimenzije - 215/60R15.

Na kaj moram biti torej pozoren, oznaka na gumi bi torj morala bit vsaj 95 in ne le 91????
 
Uporabniški avatar
GoGo
Uporabnik
 
Prispevkov: 807
Pridružen: Sr okt 13, 2004 9:34 am
Kraj: Severna Primorska

Napisal/-a GoGo Pe mar 09, 2007 9:45 am

Ko sem jeseni na sharana dal zimske gume (original dimenzija - 215/60/15 sem pri španu že pri nakupu točno povedal da gre za enoprostorca, ter povprašal če morajo bit gume z višjo nosilnostjo - pa so mi vsoi po vrsti zatrjevali, da to ni potrebno, ter da na vse osebne avtomobile vedno dajejo navadne gume... In so mi seveda montiral navadne (brez ojačanega roba ali nekaj takega.

2x so me v tem obdobju ustavili tudi policaji, enkrat je gledal gume, pa ni nič rekel da
kaj ne bi bilo vredu. Tudi obraba ni neenakomerna, naredil pa sem v teh 4 mesecih okrog 13kkm.

Sedaj bom na avto dal letne gume in sicer po vsej verjetnosti
DUNLOP SP SPORT 9000 MFS iste dimenzije - 215/60R15.

Na kaj moram biti torej pozoren, oznaka na gumi bi torj morala bit vsaj 95 in ne le 91????
Lep dan!
 
Uporabniški avatar
Matevz S.
Novinec
 
Prispevkov: 200
Pridružen: Če jun 29, 2006 5:21 pm
Kraj: vsepovsod

Napisal/-a Matevz S. Pe mar 09, 2007 10:39 am

GoGo je napisal/-a:
Na kaj moram biti torej pozoren, oznaka na gumi bi torj morala bit vsaj 95 in ne le 91????


Na tisto kar je vpisano v homologaciji, če pa ni (kar se pri Porsche Slovenija pogosto dogaja) pa katalogu Autodata ali v navodilih proizvajalca.

Za Sharana je v večini primerov indeks=95.
Sporoči leto izdelave, motor in opremo pa bom probal preverit.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov