Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DX5050 Pe feb 26, 2021 8:39 am

Test letnih gum 2021
https://siol.net/avtomoto/novice/to-so- ... 021-546650
Me pa zanima ali ima dimenzija gum res lahko tak vpliv na oceno :-? (npr. Pirelli P7 pa Semperit)
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1792
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a emozul Pe feb 26, 2021 9:50 am

Mah, nategujejo tako kot povsod. Sam menim, da bistvene razlike med gumami ni (Michelin, Goodyear, Continental, Pirelli, Uniroyal,....) vsaj za nas, ki ne dirkamo. Sam, ne bi izbral samo no name znamke.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a tomzzi Pe feb 26, 2021 4:32 pm

No jaz sem se odločil in naročim Continental Premium Contact 6.
Se mi zdi, da dobiš največ za svoj denar. Niso predrage v moji dimenziji in kot kaže odlične.
Če bodo tako dobre kot so zimske bom super zadovoljen saj me na zimskih Conti prav nič ne moti. Odlična guma.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1 Pe feb 26, 2021 5:54 pm

DX5050 je napisal/-a:Me pa zanima ali ima dimenzija gum res lahko tak vpliv na oceno :-? (npr. Pirelli P7 pa Semperit)


Sploh ni tako velike razlike kot zgleda na prvi pogled. V kolikor guma na bilokaterem od testov ne doseže odlične ocene (do 2,5) se ne šteje več povprečje ocen, ampak je skupna ocena enaka najslabši oceni posameznega testa. Torej primer, če je določena guma povsod najboljša razen tega, da ima veliko obrabo potem avtomatsko zaradi tega pade nekam na konec lestvice...
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a limas Pe feb 26, 2021 7:01 pm

Rezultate testov v organizaciji ADAC-a jemljem z veliko rezervo. Ali proizvajalci dostavijo pnevmatike po naključnem izboru iz redne proizvodnje, ali pa jih posebej prilagodijo? So pnevmatike iz zahodnih tovarn ali iz Poljske, Romunije...Naletel sem na nekaj slabih izkušenj lastnikov določenih pnevmatik, ki so od "najbolje ocenjenih" primerkov pričakovali primerno specifiko v skladu z oceno.
Zaradi teh dejstev sem opustil premijske znamke in prešaltal na Savo, ki ima (GY-Dunlop) tehnologijo in zmerno ceno.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a mrtwelvetrees Pe feb 26, 2021 9:12 pm

Tudi jaz ne kupujem več premium pnevmatik, ampak berem mal po spletu kaj pišejo ljudje in zadnje čase (5 let) kupujem Roadhog znamko in sem zelo zadovoljen, ugodna cena in dobro drži tudi v dežju. Kupujem jih pa tukaj, pa še brezplačna poštnina je. (NOČEM DELAT REKLAME !) www (dot) liderpnevmatik (dot) si
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DePalmo Ne feb 28, 2021 9:23 pm

emozul je napisal/-a:Mah, nategujejo tako kot povsod. Sam menim, da bistvene razlike med gumami ni (Michelin, Goodyear, Continental, Pirelli, Uniroyal,....) vsaj za nas, ki ne dirkamo. Sam, ne bi izbral samo no name znamke.

Dejansko so razlike, vsaj med tistimi ki sem jih sam probal. Ker pa nimam budgeta da bi probal vse nove gume ki pridejo ven, probam pač njihov bolj ali manj najboljši model in če sem razočaran, menjam prizvajalca. Do sedaj imam štiri ki se jih izogibam, čeprav me k eni še vedno vleče, je pa nova firma na spisku kot morebitni kandidat. So prišle z avtom in so me vedno presenečale v mokrem. Sem pa ugotovil po svojih "bajnih" izkušnjah, da je zelo pomembno kje so bile gume narejene. Če so iz Nemčije so super, če so iste, ampak res iste, narejene v Romuniji, so porazne. O tem se je že pisalo tukaj gor in nisem edini ki ima take izkušnje.

Tako da bolj kot proizvajalca in ADAC/AMZS teste, bi raje gledal iz katere tovarne guma prihaja in če je Romunija, Slovaška ali Češka, je ne dam na avto.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DX5050 Po mar 01, 2021 7:52 pm

Evo, danes mi je vulkanizer na feltne zmontiru nove gume Uniroyal rainsport 5 v dimenziji 225/45 R17 91Y.
Doma pa hladen tuš, ko sem ugotovil da so made in Romunija... :cry:
Sem mislil da conti samo tamale dimenzije dela tam...
A ima še kdo rainsport 5? Kje so narejene?
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a sašo5 Po mar 01, 2021 9:01 pm

verjemi_nevažen podatek, ne obremenjuj se.....solidna guma, moti me le, da nima zaščitnega roba.....
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DX5050 Po mar 01, 2021 11:34 pm

Moje imajo zaščitni rob za feltno...

Hja... Bom videl čez par let kako bo... Se spomnim, ko je imel oče uniroyalke na svoje avtu kakšnih 5 let nazaj, so po mokrem držale za 6 let staro gumo femomenalno. So bile pa nemške, če se prav spomnim...
Imam pa trenutno zimske continentalke (15 col), spet romunske :huh: in so zgolj povprečne... Oziroma nič kaj bolše od naprimer Save...
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Kohec To mar 02, 2021 12:03 pm

Prav gotovo je nekaj razlike med gumo iz npr. Nemčije ali pa Romunije. O tem sem se enkrat pogovarjal s priznanim vulkanizerjem, ko sem kupoval zimske GY in je povedal, da je razlika. Imel sem tudi Romunske continentalke - letne, pa mi je neverjetno hitro pobralo.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron To mar 02, 2021 2:25 pm

Imel sem conti winter contact TS 850, dobil sem jih zraven nakupa avta, pri VAG dealerju, bile so made in germany. Res vrhunska guma v vseh pogledih. Naslednje sem nabavil enake (enak model in dimenzija, montirane na isti avto), le da made in romania... bile so bleda senca nemških... neka povprečna zadeva... najočitnejša je bila razlika v oprijemu na snegu - zato sem tudi začel gledati, kaj hudiča je narobe in takrat sem ugotovil, da so Romunske.
Imel sem jih samo 1 sezono, nato sem jih prodal, ter kupil druge, tokrat ts 830P, made in portugal. Te so bile pa OK, čeprav je po 2. sezoni bilo opaziti upad oprijema na mokrem in pojavilo se je cviljenje v hitreje odpeljanih ovinkih... ampak začuda je potem 4. sezono obdržala lastnosti in ni bilo nadaljnjega upada oprijema.

Zdaj ali ima država porekla res tako močan vpliv, ali pa je Continental na splošno začel šparati...
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a vipe5s So mar 06, 2021 12:07 pm

To si vseskozi TS850 kupoval, ker sedaj so TS860 na trgu kolikor vem (in imajo praviloma slabše ocene)?

Kako pa preverjate, kje so bile gume narejene pred nakupom? Kupujete fizično v trgovinah/pri vulkanizerjih ali se preko spleta dobite tale info (katera stran)?
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Kohec So mar 06, 2021 5:29 pm

Jaz kupujem gume vedno pri vulkanizerju. Je tudi najceneje.
 
RUNAČ
Novinec
 
Prispevkov: 227
Pridružen: Če jul 09, 2020 4:18 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RUNAČ So mar 06, 2021 5:56 pm

vipe5s je napisal/-a:Kako pa preverjate, kje so bile gume narejene pred nakupom? Kupujete fizično v trgovinah/pri vulkanizerjih ali se preko spleta dobite tale info (katera stran)?


Recimo pri Gumaxu so meni še vedno odgovorili, če sem hotel preveriti DOT ali državo proizvodnje - če so le imeli gume v svojem skladišču. Jaz sem ene čase naročal pri njih preko bivšega sodelavca, ker je imel zaradi vse količine naročenih gum dobre popuste, potem pa naredil premontažo pri popoldancu v sosedni ulici. Gume na avtih menjam itak sam.

No zdaj pa grem do lokalnega vulkanizerja, mi malo svetuje, nato še sam malo pregledam trg na netu. Potem preverim na Gumaxu recimo tri modele (DOT in državo proizvodnje), ter vulkanizerju povem katere bi rad in jih naroči - večino gum tako ali tako naroča prek Gumaxa.

No prvič, ko sem tako naredil me je stalo cca. 20 eur več, kot če bi naročal preko bivšega sodelavca in potem vozil na premontažo v sosednjo ulico. Za toliko več pa nima smisla, da peljem vso logistiko, pa še v primeru kakšnih težav se obrnem direktno na vulkanizerja.
"Precej je treba vedeti, preden opaziš, kako malo veš."

Karl Heinrich Waggerl
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron So mar 06, 2021 7:12 pm

vipe5s je napisal/-a:To si vseskozi TS850 kupoval, ker sedaj so TS860 na trgu kolikor vem (in imajo praviloma slabše ocene)?

Kako pa preverjate, kje so bile gume narejene pred nakupom? Kupujete fizično v trgovinah/pri vulkanizerjih ali se preko spleta dobite tale info (katera stran)?



Ja, takrat so bile to TS 850.

V bistvu, niti ne preverjam porekla gum pred nakupom... Če pa te hudo zanima in morda moti, pa lahko preveriš pred montažo.
 
Uporabniški avatar
Blinder
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3784
Pridružen: Pe avg 08, 2003 9:40 pm
Kraj: Obala

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Blinder So mar 06, 2021 8:39 pm

Sposodil si bom številke iz tega članka: https://www.24ur.com/novice/slovenija/katere-letne-pnevmatike-izbrati.html
citiram:
najboljšo pnevmatiko lahko prevozimo 53.600 km, z najslabšo pa le 24.700 km, z najbolj varčno pnevmatiko porabimo tri decilitre goriva manj na 100 km kot z najmanj varčno.

Če določimo, da se bo s pnevmatiko prevozilo 35.000 km, ob 3 dl razlike v porabi nanese na 105 L razlike v porabi. Bencin trenutno stane cca 1.15 €/L, kar nanese na 120 € razlike oz. 30 €/pnevmatiko.
Zanimivo, da dve pnevmatike z najmanjšo porabo goriva in pnevmatika z najvišjo, imajo vse oznako "C" glede porabe goriva. Tako da, pri izbiri pnevmatik se splača tudi preverit, koliko bodo vplivale na porabo goriva, ampak je pa tudi težko dobit zanesljiv vir informacije o vplivu na porabo.
Sem fant redkih besed. Govori vec moja desna noga.
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a tomzzi Ne mar 07, 2021 10:39 am

Evo doma čakajo na montažo nove Conti Premium Contact 6 (225/45 R17 FR, 91V).
So bile glede na konkurenco tudi dokaj poceni. Oziroma bom rekel drugače.
Ne predraga in vsekakor ne najdražja.
Če bodo tako dobre kot so zimske bom super zadovoljen.
 
Zodd
Novinec
 
Prispevkov: 415
Pridružen: To okt 17, 2006 9:38 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Zodd Ne mar 07, 2021 11:11 am

conti premium 6 je super guma so dokaj glasne če ti je to pomembno, obraba je tudi kar solidna nimajo zaščitnega roba za platišče
sicer pa dobra v vseh pogojih... razočaran zagotovo ne boš...
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a tomzzi Ne mar 07, 2021 12:58 pm

Na njihovi spletni strani je omenjena zaščita platišča FR? Torej imajo zaščitni rob ali ne?
Sicer me to niti ne skrbi toliko ampak na strani pa je omenjena zaščita platišča.
Dal sem pa okrog 78€ po gumi.
Nepomembno, ker rabim dobre gume saj tudi delam kar nekaj kilometrine na leto.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 7 gostov