nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 8:59 am

Če voziš kolikotoliko umirjeno,neke strašne razlike ne bo. Malo manj natančno-sportno boš lahko odpeljal kaksen ovinek (govorim o dinamični voznji). Boš pa lažje in brez bojazni splezal na kakšen robnik ali se lotil kakega makadama.

Verjetno je mislil na ta način,da zakaj bi vozil manjše feltne ,če ze imaš večje.. večina ljudi namreč želi in kupuje večja platišča (videz). Predvidevam. Kaj točno pa je mislil,pa najbolje da sam pove.

Ne tok komplicirat... V vsakem primeru boš naredil ok, samo da nisi eden tistih ki bo rinil gor stare ali Kitajske gume. :)
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 9:03 am

Res hvala za vso pomoč!

No meni videz ni ključen, sploh če res gre samo za videz, pa se da na ta račun nekaj prihraniti. Seveda če se sama funkcionalnost bistveno ne poslabša. Me pa res zanima odgovor RedBarona, če se bo slučajno kaj spremljal to temo.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 9:09 am

Ja pa saj imaš zdaj 15col gor,ne? Za povrh še zimske... Pa ni tok grozno,ne? Z letnimi bo bolje kot je z zimskimi , ne glede na dimenzijo...

Sam imam 15col in bi, kar se mene tiče,lahko bile tudi 14col. Fučka se mi za videz.. raje prisparam nekaj 10eur na ta račun in jih dam za gume višjega razreda ali pa kam drugam.

Poglej po bolhi... Mogoče kdo prodaja nerabljene letne gume... Kot rečeno,jaz sem tako naletel na nerabljene 6mesecev stare pirelli za 25eur/kom.

Kar nekaj ljudi kupi nov avto, vrže gor zimske gume in letne proda (ne boš verjel koliko ljudi se vozi nonstop z zimskimi).
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Firediver Ne maj 03, 2020 9:10 am

Na kratko: Če sam ne opaziš razlike v vožnji med 15' in 17' (ne oziraj se na mnenje drugih!), se pač vozi na 15' in kvečjemu nabaviš še en komplet 15' (jeklenke, so cenejše).
Za znosnejši izgled si privošči vsaj lepe pokrove koles.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 11:13 am

Ketna18 je napisal/-a:Res hvala za vso pomoč!

No meni videz ni ključen, sploh če res gre samo za videz, pa se da na ta račun nekaj prihraniti. Seveda če se sama funkcionalnost bistveno ne poslabša. Me pa res zanima odgovor RedBarona, če se bo slučajno kaj spremljal to temo.


No, saj neke hude filozofije nimam :)

Glede na situacijo, da že imaš 17 col ALU platišča, se mi zdi škoda to prodajati in prešaltat na 15.... Ker dobiš zelo solidno gumo za ugoden denar (66€/guma se mi zdi ugodno), poleg tega, obdržiš izgled vozila in vozne lastnosti. Višje profilne 15 colske gume, se bodo slabše obnašale v ovinkih (zvijanje) in ti bo žal vedno, ko boš hotel malo hitreje odpeljati kakšen ovinek. Saj ne, da so 15 zanič, ampak, če si zdaj vozil 17, boš definitvno opazil razliko!!

Prihranil (dolgoročno) pa tudi ne boš veliko (če sploh kaj), kajti vsako leto, boš vulkanizerju pustil 50 - 60€...

Seveda odločil se boš na koncu sam... jaz v tej situacij (da že imam platišča), ne bi dal letnih 15... drugo je, če bi bila neka čudna dimenzija in bi bile gume izredno drage. Kar pa v tvojem primeru, na srečo, niso. ;)
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 11:29 am

nejc1986 je napisal/-a:Red baron... Jaz nimam moment ključa pa tudi z dvigalko,ki jo imam kot obvezno opremo nebi ravno šel dvigovati avta vsako sezono. Če pa ima to doma ali če ima nekdo od njegovih to, potem je druga zgodba. Hotel sem samo povedati, da je (če se že gleda na vsak Euro) potrebno vzeti še te stvari v poštev.

Na koncu je itak minimalna razlika; ali prispara pri nakupu gum, ali prispara pri menjavah gum. Naj si vsak preracuna zase...

Sicer pa nevem zakaj bi kvalitetna in strokovno opravljena menjava gum pri vulkanizerju škodila sami pnevmatiki. Jaz zadnjih 15let 2x na leto obiščem vulkanizerja (še nikoli nisem imel dva kompleta platišč) in nikoli nobenega problema.


Tudi jaz nimam moment ključa, pa menjavam sam... ga niti ne rabiš, če imaš malo občutka.

Tudi vulkanizer (vsaj večina) ti ne zategne na moment - žal... to je bolj folklora...
Namreč z pištolo ti zategne "ko m****n", ene 4-5× preveč, nato pa gre z moment ključem in itak takoj klikne...

Sezonska premontaža gumam koristi zagotovo ne, škodi pa tudi verjetno ne kaj pretirano... glede tega jaz ne bi skrbel.

Pri meni gre zgolj za finančne učinke... jeklena platišča dobiš poceni in prideš na "nulo" v 2-3 menjavah. ob enem se izognem gužvi pri vulkanizerju in nove gume nabavim, ko je to potrebno, tudi med sezono in to ne povzroči dodatnega stroška premontaže...

Tudi jaz sem včasih montiral vsako sezono, ampak mi 2 seta platišč bolj ustrezata. Seveda, če kdo hoče imeti 2× ALU, po možnosti še original... to pa je potem druga zgodba...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Firediver Ne maj 03, 2020 11:41 am

In če imaš senzorje tlaka v platišču, kdaj prideš z dodatnimi platišči (+ kpl teh senzorjev) na dobiček?
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1 Ne maj 03, 2020 11:46 am

Okvirno po nekje 5-6 letih (če daš nov dodaten komplet jeklenih platišč in senzorjev) če sam šravfaš med letnimi in zimskimi, če voziš k vulkanizerju na previjačenje pa kako leto pozneje...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 12:44 pm

Če imaš senzorje, je računica malo drugačna... če jih hočeš imeti v obeh setih seveda...
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Firediver Ne maj 03, 2020 1:03 pm

Recimo, da ne želim prižgane lučke ali piska vsakič, ko vžgem avto.
Jaz sem to rešil tako, da se vozim celo leto na original 17'. Pač 2x premontiram na leto in scentriram. Razlika v ceni (15' vs 17') ni tolikšna, da bi nabavil ločen komplet platišč s senzorji, ker bom avto v 5-6letih zanenjal za novejšega.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 1:06 pm

Hvala vsem za pomoc. Torej, ce kupim Nexen ali Sava, sem naredil okej, ne glede na to kako se odlocim glede tega ali ostanem na letnih 17" ali pa samo zamenjam 15" na istih platiscih, kjer imam sedaj zimske. Bom se malo "prespal", pa se v naslednjih dneh odlocim, hvala se enkrat vsem.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 3:11 pm

@Firediver: Lahko pa izklopiš sistem, pa ni lučke :D :D

Načeloma pa ja, če hočeš delujoč sistem, pač rabiš 8 senzorjev, ali pa 2× letno premontaža...
Je pa to še eden izmed razlogov, ki govorijo v prid posrednemu nadzoru tlaka.


@ Ketna18:
Sava ali nexen so načeloma OK... Razlika je le v tem, da v 17 col boš verjetno dobil "zmogljivejši" model gume - pri savi je to intensa UHP2, ki dvomim, da je na voljo v 15 col.
Nexen pa ima širšo modelno paleto... razne N'fera so verjetno na voljo tako v 15 kot v 17, N800 pa samo 17 - dvomim, da je 15 col.
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 6:17 pm

Med Nexen N'fera SU4 17" in Nexen N'fera SU1 15" pa verjetno ni bistvene razlike a ne?

Še eno vprašanje bi imel kako pa je s skladiščenjem gum, če imaš samo gume oz. če jih imaš na platiščih?
 
sranjemir
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 24
Pridružen: Ne maj 13, 2012 8:23 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a sranjemir Po maj 04, 2020 1:26 pm

Ce ti tole pomaga, je sicer za high performance gume,
https://www.tyrereviews.co.uk/Article/2 ... e-Test.htm
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1287
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a J.McLane Po maj 04, 2020 1:41 pm

RedBaron je napisal/-a:
nejc1986 je napisal/-a:Red baron... Jaz nimam moment ključa pa tudi z dvigalko,ki jo imam kot obvezno opremo nebi ravno šel dvigovati avta vsako sezono. Če pa ima to doma ali če ima nekdo od njegovih to, potem je druga zgodba. Hotel sem samo povedati, da je (če se že gleda na vsak Euro) potrebno vzeti še te stvari v poštev.

Na koncu je itak minimalna razlika; ali prispara pri nakupu gum, ali prispara pri menjavah gum. Naj si vsak preracuna zase...

Sicer pa nevem zakaj bi kvalitetna in strokovno opravljena menjava gum pri vulkanizerju škodila sami pnevmatiki. Jaz zadnjih 15let 2x na leto obiščem vulkanizerja (še nikoli nisem imel dva kompleta platišč) in nikoli nobenega problema.


Tudi jaz nimam moment ključa, pa menjavam sam... ga niti ne rabiš, če imaš malo občutka.

Tudi vulkanizer (vsaj večina) ti ne zategne na moment - žal... to je bolj folklora...
Namreč z pištolo ti zategne "ko m****n", ene 4-5× preveč, nato pa gre z moment ključem in itak takoj klikne...

Sezonska premontaža gumam koristi zagotovo ne, škodi pa tudi verjetno ne kaj pretirano... glede tega jaz ne bi skrbel.

Pri meni gre zgolj za finančne učinke... jeklena platišča dobiš poceni in prideš na "nulo" v 2-3 menjavah. ob enem se izognem gužvi pri vulkanizerju in nove gume nabavim, ko je to potrebno, tudi med sezono in to ne povzroči dodatnega stroška premontaže...

Tudi jaz sem včasih montiral vsako sezono, ampak mi 2 seta platišč bolj ustrezata. Seveda, če kdo hoče imeti 2× ALU, po možnosti še original... to pa je potem druga zgodba...


Finančni učinek ločenega kompleta bo lahko pri vsakem drugačen. Odvisno je od tega koliko km letno prevoziš, če so gume za v smeti po dveh sezonah potem si profitiral samo eno premontažo na kupljen komplet. Če imaš dimenzijo gum, ki je ugodna tako za letne kot zimske ni nekega hudega profita.

Če pa delaš malo (ali povprečno) km in imaš lepe nizkoproiflne gume poleti, zimske pa drage kot žafran. Potem pa itak, kupiš 15" in se voziš na tistih grdih črnih jeklenih platiščih skoraj pol leta. Pomembno, da je poleti avto lep :lol:
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Po maj 04, 2020 5:56 pm

Vem, da te razne azijske gume niso ravno okej (čeprav je tudi Nexen korejski, ce se ne motim?), no ampak zasledil sem te pnevmatike, ki sem jih ze enkrat pred casom tu objavil. In sicer te: https://www.gume-direkt.com/product/AUS ... 7/R-352772. Gre za bolj ali manj neznanega proizvajalca, ceprav naj bi bile ocene za kotalni upor in oprijem na mokri podlagi zelo solidne. Ampak za to ceno se te pnevmatike vsekakor ne splacajo, to mi je jasno, ker za 65€ dobim ze Sava UHP2, ampak ni pa mi jasno, kako so lahko te iste gume na mimovrste 20€ cenejse po kosu, in sicer 44€ na kos. https://www.mimovrste.com/avtomobilske- ... 550r17-93w

Kako je to mogoce, da so take razlike v ceni? Gume, ki po ceni in ocenah za kotalni upor in oprijem na mokri podlagi, na strani gume-direkt za laike delujejo solidne, prakticno primerljive s Savo, na mimovrste pa zaradi cene delujejo kot "nicvredne".
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1 Po maj 04, 2020 6:05 pm

Gume direkt so znani po večinoma visokih cenah... Pazi te oznake določa vsak proizvajalec sam za svoje gume, tako da ne moreš primerjat med različnimi proizvajalci, edino za kar je mogoče ok je za primerjavo različnih modelov gume enakega proizvajalca... Bolj kot ne je pa to brezvzena stvar...
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Po maj 04, 2020 6:54 pm

Se pridružujem!!

Guma-direkt je bil poceni pred ohoho leti (ko se je zadeva pojavila), zdaj pa že dolgo ni več...

Podobno opažam tudi na autodoc, rezervni deli so cenejši kot pri nas, gume in olja, pa so dražje
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Po maj 04, 2020 8:35 pm

No, razumem, da so nekateri prodajalci nekoliko drazji, ampak 50% visja cena pri enem pa mi je res nerazumljiva. Kaj pa sicersnje mnenje o teh pnevmatikah, verjetno tezko karkoli reci, glede na to da testov in ocen uporabnik prakticno ni najti ne?
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a soso To maj 05, 2020 6:23 am

Bom se 1x poizkusil z istim vprasanjem.
Gledam gumo hankook ventus s1evo3. Test v dimenziji 18 col so med slabsimi okoli 10 mesta (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/t ... 25-40-r18/, https://autorevue.at/files/uploads/2020 ... 20-min.jpg,
test dimenzija 19 col na 4 mestu
https://www.autobild.de/artikel/sommerr ... 03707.html
Zakaj taksna razlika?
Hvala
AH NI NAM LAHKO!
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov