Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Kohec So maj 02, 2020 5:25 pm

Poglej še kakšen test letnih pnevmatik. Velikih razlik med omenjenimi gumami ni.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 So maj 02, 2020 5:56 pm

Ketna18, tako je.
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 So maj 02, 2020 7:26 pm

Hvala Nejc1986. :)

Glede testov pnevmatik, sem že nekaj iskal, ne vem ali nisem najbolj spreten v tem, ampak nekako omenjenih modelov gum žal nisem uspel najti.
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 So maj 02, 2020 8:14 pm

Imam pa se eno vprasanje. Zasledil sem namrec, da so gume v dimenzinah 195/65/R15, ki mi jih prav tako dopusca homologacija, veliko bolj ugodne kot te 17" in bi za enako ceno dobil pnevmatike najboljsih znamk, oz. z Nexen bi prisparal skoraj 100 evrov. Zato me zanima v cem je sploh razlika med 17" in 15" gumami za povprecnega voznika?

In pa vase mnenje o teh pnevmatikah https://www.mimovrste.com/avtomobilske- ... -91h-letna.

Imam pa Citroen C4 letnik 2008 in tudi zimske gume sicer 15".

Hvala!
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 So maj 02, 2020 8:29 pm

15col : Malo manj ti zna avto piti (ker so 15ke verjetno ožje), manjša možnost,da jo kje presekas, bolj balonast občutek na volanu pri bolj dinamični vožnji in predvsem cenejše gume .
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 So maj 02, 2020 8:35 pm

Torej nobenih bistvenih "pomanjkljivosti", ki so kljucne pri sami voznji? Kaj bi potem ti na mojem mestu, se zadovoljil s temi 15" Nexen SU1, ki sem jih poslal?
 
thunderbolt
Uporabnik
 
Prispevkov: 1371
Pridružen: So maj 21, 2011 5:40 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a thunderbolt So maj 02, 2020 8:38 pm

Ce ti 15 col ni problem zaradi platisc, potem vzami 15-ke, pa michelin ali continental. Razlike na komplet bo 100€, s tem da bos imel top gumo. Sam imam izkusnjo, da premium guma pri mali kilometrini drzi tudi 6 sezon.
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 So maj 02, 2020 8:43 pm

Jaz bi vzel 15ke. Ker so cenejše. Michelin nebi,ker imajo sicer majhno obrabo in so kot take primernejše za ljudi,ki delajo veliko kilometrov, hkrati pa to pomeni ,da otrdijo že kako sezono prej.

Poglej Conti, GY, Dunlop....
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 So maj 02, 2020 10:11 pm

Hvala za odgovore. Imam sicer doma 17" platisca se s starimi letnimi gumami, tako da iz tega vidika bi mogoce bilo bolj smiselno 17", ampak imam tudi zimske gume na 15" platiscih. Je bolj pametno da zamenjam samo gume, ali da kupim se ena 15" platisca, mislim da ohranjena rabljena ne bi smela biti prevelik strosek, ali pac?
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 5:49 am

4rabljene jeklene boš verjetno kje dobil za 80eur... Prisparal boš 50eur na leto za premontazo gum (prvo sezono ne,ker boš vseeno moral do vulkanizerja,da ti da gor nove letne),tako da si izračunaj če se ti da mazati roke z lastno menjavo felten za 50eur/leto.

Plus da rabiš še moment ključ in kakšna boljša dvigalka tudi ni odveč...

Koliko boš dobil za 17col s starimi letnimi , je pa zgolj vprašanje ,kako nujno jih bo kdo rabil...

Mislim,da je edino vprašanje na katero si odgovori sam pri sebi; koliko ti pomeni videz vozila in morda malo boljše vozne lastnosti,ki jih prinesejo 17col.

Če pa slučajno po nevem katerem naključju pašejo na citroena 15col jeklene feltne od prve generacije Octavie,ti jih prodam za 6pack. Meni se že nekaj časa valjajo doma. Letnik 2009 (octavia tour).
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a soso Ne maj 03, 2020 6:07 am

Nekaj ne razumem. Gledam gumo hankook ventus s1evo3. Test v dimenziji 18 col so med slabsimi okoli 10 mesta (https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/t ... 25-40-r18/, https://autorevue.at/files/uploads/2020 ... 20-min.jpg,
test dimenzija 19 col na 4 mestu
https://www.autobild.de/artikel/sommerr ... 03707.html
Zakaj taksna razlika?
AH NI NAM LAHKO!
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Firediver Ne maj 03, 2020 6:16 am

nejc1986 je napisal/-a:... Prisparal boš 50eur na leto za premontazo gum (prvo sezono ne,ker boš vseeno moral do vulkanizerja,da ti da gor nove letne),tako da si izračunaj če se ti da mazati roke z lastno menjavo felten za 50eur/leto.

Plus da rabiš še moment ključ in kakšna boljša dvigalka tudi ni odveč...



Na centriranje si pozabil...zelo pomembna stvar, če imaš kaj feelinga v vožnji.

Je pa tudi res, da cenovna razlika gum med 15' in 17' ni več tako glomazna kot pred 10 leti, ko sem tudi sam to prakticiral.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 6:41 am

Firedriver... Ja, glede centriranja gum, ki so že na platiščih, so itak mnenja zelo deljena,ampak ok...

Sam mislim,da se dvoje feltne ne izplačajo , gledano zgolj skozi prihranek pri premontazah. Jaz imam 15col jeklene in sem razmišljal ,da bi imel še 1komplet enakih 15col jeklenih za letne ali obratno.

Ko sešteješ stroške z moment ključem, dvigalko, čas... Plus to,da moraš računati,da po 4i sezoni zopet peljes te iste feltne k vulkanizerju,da ti da gor nove gume. Je brez veze. Raje najdeš nekega ne predragega vulkanizerja in mu daš 2x25eur na leto in to je to.

Druga zgodba pa je, če imaš za poleti večje alu in želiš prihraniti na sami dimenziji zimskih gum ali pa če ti je škoda alu felten pozimi.
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 7:11 am

Hvala Nejc1986, ampak mislim da platišča od Škode Octavie žal ne pašejo na mojega Citroena C4 2008.

Malo sem precenil nizko vrednost 15" platišč, ker 80€ za platišča je ravno tista razlika, katero bi privarčeval če bi kupil Nexen 15" in ne 17". Res je, da če bi vztrajal na 17", bi čez 4 leta, ko bi kupoval nove, moral spet dati cca. 80€ več za njih, ampak letos bi me pa stalo praktično isto. Edino če bi mi uspelo po enaki ceni kot bi dobil 15" platišča, prodati ta 17" s starimi letnimi gumami, ki jih imam. Ampak ne vem kako je kaj s privat prodajo preko splet zdaj v teh časih.

Tako da sedaj se spet nekoliko bolj nagibam k 17", ker pač platišča že imam. In tudi čez 4 leta, ko bom najverjetneje spet rabil nove gume, bo avto, ki je danes star že 12 let, star že 16 let in takrat bo mogoče celo že smiselno razmisliti o zamenjavi avta še preden se kupijo nove gume oz. definitivno pa čez 8 let, se pravi po obrabi še enega kompleta gum, ko bo avto star že 20 let. Tako da ne vem kako dolgoročno gledanje v mojem primeru spet ne pride tako zelo v poštev.

Edino, če bi se odločil, da kupim kar 15" in jih zamenjam kar na teh platiščih, na katerih imam sedaj zimske 15". Je to okej? Ali se pnevmatike na ta način, če bi vsako leto tako menjal, lahko kaj poškodujejo ali hitreje obrabijo, kot pa če zamenjaš kar cela platišča?
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 7:26 am

A do sedaj si sam menjaval platišča jeseni in spomladi?

Če si jih sam menjaval,bi jaz na tvojem mestu kupil 17col letne in nadaljeval z menjavo v lastni režiji. Če pa jih nisi sam menjaval,bi pa šel v nakup 15col letnih in bi jih menjaval na istih 15col feltnah,ki jih imaš sedaj. Prisparal bi 80eur zaradi manjše dimenzije, 17col feltne bi pa prodal , ko bi jih pač prodal.

Kar se tiče prodaje rabljenih stvari; lahko ti rata prodati prvi dan , lahko se ti valjajo 2leti v kleti. Tako se meni valjajo te feltne z gumami od škode. Odvisno kako nujno jih nekdo rabi. Pri tako starem avtu gre redkokdo v nakup novih felten. Žal.

Jaz sem za xsaro kupil pol leta stare nerabljene pirelli gume za 100eur/kpl preko bolhe od gospoda,ki jih je dobil na novem Hyundaiu in jih je imel zgolj do vulkanizerja,kjer je dal zimske gor in se nonstop vozi na zimskih. Poklical sem ga v pol ure od oglasa,lahko pa bi jih prodajal še 2tedna; tako je pri teh stvareh.

Probaj na Citroen forumu,morda kdo tam kupuje/prodaja kaj takega
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 7:55 am

nejc1986 je napisal/-a:Firedriver... Ja, glede centriranja gum, ki so že na platiščih, so itak mnenja zelo deljena,ampak ok...

Sam mislim,da se dvoje feltne ne izplačajo , gledano zgolj skozi prihranek pri premontazah. Jaz imam 15col jeklene in sem razmišljal ,da bi imel še 1komplet enakih 15col jeklenih za letne ali obratno.

Ko sešteješ stroške z moment ključem, dvigalko, čas... Plus to,da moraš računati,da po 4i sezoni zopet peljes te iste feltne k vulkanizerju,da ti da gor nove gume. Je brez veze. Raje najdeš nekega ne predragega vulkanizerja in mu daš 2x25eur na leto in to je to.

Druga zgodba pa je, če imaš za poleti večje alu in želiš prihraniti na sami dimenziji zimskih gum ali pa če ti je škoda alu felten pozimi.


Se ne strinjam najbolj...

Komplet platišč (rabljenih, jeklenih) dobiš za 50 -100€), premontaža pri vulkanizerju te pride 2× 30€. Torej si zelo hitro pokriješ strošek nakupa platišč, izogneš se gužvi pri vulkanizerju, gume lahko zvoziš do konca (za 30€ montaže, verjetno ne boš spomladi dal letnih gum z 2-3 mm nazaj gor, če veš da bodo zdržale kak mesec ali dva).

Ključ, dvigalko ne moreš računat kot dodaten strošek, ker to že itak imaš doma... pa tudi če nimaš, ti ostane za naslednji avto... Tudi platišča ti lahko ostanejo, če kupiš od istega proizvajalca... čene pač prodaš...
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 7:56 am

Avto sem kupil pred točno enim letom, s temi 17" letnimi gumami, tako da sem gume prvič menjal pozimi in kupil 15" platišča, ker bi za kvalitetne 17" zimske gume moral dati preveč. Ampak najverjetneje bi v vsakem primeru, tudi če bi imel dvojna platišča, jih peljal menjat k vulkanizerju.

Se pravi da v mojem primeru je najbolje da kupim še 15" letne gume in jih menjavam na teh 15" platiščih na katerih imam sedaj zimske? Menjava gum na pol leta na istih platiščih, ne more nič škodovati gumi? Se mi zdi kot da sem to nekje enkrat pred časom zasledil, da lahko ali se motim?
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne maj 03, 2020 8:00 am

Če že imaš 17 coll, ne boš menda dal 15 col za poleti... pa menjaval vske pol leta...

Kupi savo UHP2, pa je je...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a nejc1986 Ne maj 03, 2020 8:10 am

Red baron... Jaz nimam moment ključa pa tudi z dvigalko,ki jo imam kot obvezno opremo nebi ravno šel dvigovati avta vsako sezono. Če pa ima to doma ali če ima nekdo od njegovih to, potem je druga zgodba. Hotel sem samo povedati, da je (če se že gleda na vsak Euro) potrebno vzeti še te stvari v poštev.

Na koncu je itak minimalna razlika; ali prispara pri nakupu gum, ali prispara pri menjavah gum. Naj si vsak preracuna zase...

Sicer pa nevem zakaj bi kvalitetna in strokovno opravljena menjava gum pri vulkanizerju škodila sami pnevmatiki. Jaz zadnjih 15let 2x na leto obiščem vulkanizerja (še nikoli nisem imel dva kompleta platišč) in nikoli nobenega problema.
 
Ketna18
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 45
Pridružen: Po okt 14, 2019 3:34 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Ketna18 Ne maj 03, 2020 8:28 am

Tudi jaz nimam nobene opreme, niti izkušenj za menjavo pnevmatik doma.

Torej, če se odločim za nakup Nexen SU1 15", v primerjavi z Nexen SU4 17" privarčujem 70€, v primerjavi s Sava UHP2 17" pa 110€. Se pravi v tem primeru bi menjal samo gume, in ne cela platišča. Glede menjave bi imel v vsakem primeru isti strošek, saj bi šel v vsakem primeru k vulkanizerju. Saj menjava gum na istih platiščih stane približno isto kot menjava celih platišč, ne? No torej iz tega vidika definitivno lahko privarčujem cca. 100€ + če mi uspe prodati ta 17" platišča recimo še za 50-100€. Skrbi me sedaj samo še to, če med 15" in 17" res ni nobene razlike v sami vožnji, ali zakaj komentar RedBarona "...ne boš menda dal 15 col za poleti..."? Res se ne spoznam na te stvari, tako da, v čemu je ta "šibka točka", če imaš poleti 15" gume?
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 2 gostov