jaggy
Novinec
 
Prispevkov: 124
Pridružen: Ne jul 22, 2007 12:08 pm
Kraj: Šentjur

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a jaggy Pe feb 11, 2022 11:03 pm

Zadnje 3 leta sem vozil yokohama advan sport 105v 225/45/17 in moram rect, da mi je žal, da nisem dal za to ceno kakšnih continentalk gor... Kot bi prvo malo zdrsnale potem primejo za po mokrem me pa niso prepričale. Me pa zanika sledeče (ne se mi posmehovat). Za zimske že uporabljam drugi komplet Savinih gum (ista dimenzija) in morem povedat, da so me pozitivno presenetile, zato sem jih tudi ponovno nabavil. Me pa zanima kako se obnese kot letna guma.
Res, da divjam ne več se pa vseeno rad varno vozim. Vem, da z pemium znamkami nimam kaj zgrešit... Vulkanizerji svetujejo, kar morajo prodati. Me pa zanima če jih je kdo vozil vsaj podobno dimenzijo in kako se mu je zdela.
 
Uporabniški avatar
emozul
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1793
Pridružen: So jan 26, 2013 12:11 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a emozul So feb 12, 2022 8:52 am

Sam ne bi izbral premium, ker po mojih izkušnjah, niso, glede na ceno, toliko boljše. Imam sicer drugo dimenzijo, Michelin pilot sport 4S, ki dejansko ne odtehta svoje cene.
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a krimič Ne feb 13, 2022 7:06 am

Iscem 225/45/R17 letne gume za avto (hatcback) s katerim se dela letno cca 10.000 km. Voznja je naceloma hitrejsa. Je pa po mojih izkusnjah skoraj vsaka guma (z izjemo kaksnih poceni kitajcev/korejcev) po suhem dobra in zanesljiva. Sam osebno se se nisem tako peljal po suhem, da bi guma zdrsnila.
Zato se isce guma dobra v dezju in predvsem tisja. Glede porabe ni taksen problem, saj se glede na malo stevilo km tako ali drugace gume menjajo na 4 ali 5 let zaradi starosti.
Ima kdo kaksen predlog?
Na zdajsnjih Hankook je bil problem, da je dokaj hitro postala trda in nezanesljiva v mokrem in zjutraj rosnem vremenu. Res pa je, da je bila prvovgradnja.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1594
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a srcnik Ne feb 13, 2022 8:19 am

Če ne delaš dosti km, bi sam vzel Bridgestone Potenza Sport...

Bridgestonke so znane, da so top v dežju...

Pa še drage niso:

https://www.liderpnevmatik.si/avto-pnev ... 4y-1190358
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a zk_eu Ne feb 13, 2022 8:32 am

jaggy je napisal/-a:Zadnje 3 leta sem vozil yokohama advan sport 105v 225/45/17 in moram rect, da mi je žal, da nisem dal za to ceno kakšnih continentalk gor... Kot bi prvo malo zdrsnale potem primejo za po mokrem me pa niso prepričale. Me pa zanika sledeče (ne se mi posmehovat). Za zimske že uporabljam drugi komplet Savinih gum (ista dimenzija) in morem povedat, da so me pozitivno presenetile, zato sem jih tudi ponovno nabavil. Me pa zanima kako se obnese kot letna guma.
Res, da divjam ne več se pa vseeno rad varno vozim. Vem, da z pemium znamkami nimam kaj zgrešit... Vulkanizerji svetujejo, kar morajo prodati. Me pa zanima če jih je kdo vozil vsaj podobno dimenzijo in kako se mu je zdela.


Tudi jaz sem letos kupil nove Savine zimske gume in sem z njimi zelo zadovoljen. V bistvu sem bil od študentskih let na Savi, kjer sem verjetno vozil bolj pritegnjeno kot danes, pa me Sava ni nikoli razočarala. Le vmes sem šel na Bridgestone in Michelin za letne in 2 kompleta Dunlop za zimske. Dunlopke so me v večjem snegu enkrat zelo razočarale, sicer pa se nisem zaradi teh premium znamk nikoli počutil nič kaj bolj varen. Ne bom rekel, da v določenih situacijah ne odtehtajo cene, a pri mojem stilu vožnje je zagotovo ne.

Jaz mislim, da lahko brez skrbi kupiš Savo tudi za letne pnevmatike, vsaj jaz jo bom letos spet.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a matejxx Ne feb 13, 2022 10:22 am

Mi lahko nekdo razloži kaj pomenijo kratice pri pnevmatikah:
- PIRELLI Cinturato P7 225/45R17 91W KS
- PIRELLI Cinturato P7 225/45R17 91W * r-f
- PIRELLI Cinturato P7 225/45R17 91W MO
- PIRELLI Cinturato P7 225/45R17 91W r-f *K1

Ker se cena teh razlikuje tudi za 15€.

Bi dal linke, toda potem bo kdo še napisal, da delam reklamo.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne feb 13, 2022 10:42 am

RF - je lahko run flat, ali pa reinforced
MO - mercedes original
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DX5050 Ne feb 13, 2022 10:43 am

krimič je napisal/-a:Iscem 225/45/R17 letne gume za avto (hatcback) s katerim se dela letno cca 10.000 km. Voznja je naceloma hitrejsa. Je pa po mojih izkusnjah skoraj vsaka guma (z izjemo kaksnih poceni kitajcev/korejcev) po suhem dobra in zanesljiva. Sam osebno se se nisem tako peljal po suhem, da bi guma zdrsnila.
Zato se isce guma dobra v dezju in predvsem tisja. Glede porabe ni taksen problem, saj se glede na malo stevilo km tako ali drugace gume menjajo na 4 ali 5 let zaradi starosti.
Ima kdo kaksen predlog?
Na zdajsnjih Hankook je bil problem, da je dokaj hitro postala trda in nezanesljiva v mokrem in zjutraj rosnem vremenu. Res pa je, da je bila prvovgradnja.


Sam mam isto hatcbacka in isto dimenzijo gum kot ti, pa sm lani gor nataknil uniroyal rainsport 5.Te gume po mokrem res neverjetno držijo. Mislim da sem dal 300€ z montažo vred.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
matejxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 962
Pridružen: So okt 06, 2012 3:46 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a matejxx Ne feb 13, 2022 11:03 am

RedBaron je napisal/-a:RF - je lahko run flat, ali pa reinforced
MO - mercedes original


Hvala za odgovor. Za te dve kratici sem že sicer potem sam našel odgovor. Toda kaj pa pomenita KS IN K1.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2184
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RedBaron Ne feb 13, 2022 12:11 pm

Pri Michelin pnevmatikah K1, K2 in K3 oznake predstavljajo specifikacijo za Ferrari in Maserati - te pnevmatike so razvite in izdelane v skladu z določenimi specifikacijami in zahtevami proizvajalcev vozil. K1 in K2 imajo novo gumeno zmes in sodoben vzorec tekalne plasti; te pnevmatike ne smejo biti montirane skupaj s pnevmatikami s starejšim vzorcem tekalne plasti.
Opomba: Te pnevmatike lahko uporabimo tudi za druga vozila.

Pri Pirelli pnevmatikah oznake pomenijo:

Tehnična oznaka K1: Oznaka za različne tekalne plasti

Tehnična oznaka K2: Oznaka za različne tekalne plasti

Tehnična oznaka K3: Oznaka za različne dimenzije / velikosti
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a berlonso Ne feb 13, 2022 2:25 pm

Imajo te gume zaščitni rob za platišče?

https://www.mimovrste.com/letne-gume-22 ... 0051498843

Kakšne so vse oznake za zaščitni rob?
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1458
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a soso Ne feb 13, 2022 4:14 pm

Imajo.
19 col oprijem gume dober na suhem, mokrem zadovoljivo, obraba velika. Po cca. 30000 km pocasi potrebne menjave, michelin sport 4 enako obrabljene po cca. 45000 km.
AH NI NAM LAHKO!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a limas Ne feb 13, 2022 4:40 pm

berlonso je napisal/-a:
Kakšne so vse oznake za zaščitni rob?


FP/RFP/MFS ali FR.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2355
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a DePalmo Ne feb 13, 2022 6:36 pm

DX5050 je napisal/-a:
krimič je napisal/-a:Iscem 225/45/R17 letne gume za avto (hatcback) s katerim se dela letno cca 10.000 km. Voznja je naceloma hitrejsa. Je pa po mojih izkusnjah skoraj vsaka guma (z izjemo kaksnih poceni kitajcev/korejcev) po suhem dobra in zanesljiva. Sam osebno se se nisem tako peljal po suhem, da bi guma zdrsnila.
Zato se isce guma dobra v dezju in predvsem tisja. Glede porabe ni taksen problem, saj se glede na malo stevilo km tako ali drugace gume menjajo na 4 ali 5 let zaradi starosti.
Ima kdo kaksen predlog?
Na zdajsnjih Hankook je bil problem, da je dokaj hitro postala trda in nezanesljiva v mokrem in zjutraj rosnem vremenu. Res pa je, da je bila prvovgradnja.


Sam mam isto hatcbacka in isto dimenzijo gum kot ti, pa sm lani gor nataknil uniroyal rainsport 5.Te gume po mokrem res neverjetno držijo. Mislim da sem dal 300€ z montažo vred.

To je res, oprijem je vrhunski in boljšega še nisem doživel. Seveda govorimo za mokro cesto in pri Uniroyal velja da bolj ko gre dež, bolj se drži ceste. Ampak je potrebno tudi omeniti da se kar obrabljajo in z bolj agresivno vožnjo jih imaš lahko tudi samo eno sezono na avtu. To je edini minus pri njih.
 
Uporabniški avatar
berlonso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1129
Pridružen: Po nov 05, 2007 9:18 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a berlonso Ne feb 13, 2022 7:56 pm

Hvala vam za odgovore, sem kar naročil tiste iz linka.
Sem kolebal med temi tremi: Pirelli P-zero F1Assymetric5 in Premiumcontact6.
P-zero ima slabšo oceno za aquaplaning, kar mi je kar velik minus, PC6 z zaščito platišča so bile enih 15€ več po gumi, ta pa naj bi bla po testih povsod pri vrhu (nikjer najboljša), kilometrov se tudi ne dela veliko, ko sem izvedel še za zaščitni rob, ni bilo dvoma.
Goodyear Supersport pa pazi, je po suhem odlična, precej slabša pa po mokrem, tako da sem jo jaz zaradi tega črtal v štartu, pa tudi ne iščem neke performance gume.
 
jaggy
Novinec
 
Prispevkov: 124
Pridružen: Ne jul 22, 2007 12:08 pm
Kraj: Šentjur

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a jaggy Ne feb 13, 2022 8:37 pm

Kako je lahko tako velika razlika pri testih gum za isti model na testu iz 2020 in 2021 (primer Falken 510)
 
krimič
Novinec
 
Prispevkov: 351
Pridružen: Pe okt 09, 2009 6:40 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a krimič Po feb 14, 2022 9:35 am

Hvala vsem zgoraj za odgovore.

Kako pa je kaj z "nujnostjo" ojacanih bocnic? Slabo ni, sploh ce je voznja bolj hitra, kajne?
 
Uporabniški avatar
D12J12
Uporabnik
 
Prispevkov: 1068
Pridružen: So okt 27, 2012 10:44 pm
Kraj: Kranj

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a D12J12 Po feb 14, 2022 10:20 am

Ojačna bočnica = večja nosilnost. Ni pa nujno, da se guma bolje obnaša zaradi ojačane bočnice, glede na euro oznake so tudi primeri, ko zaradi nje pade oprijem na suhi oz. mokri podlagi. Za višjo hitrost in boljšo lego so zato nizkoprofilne gume, ko se sama bočnica veliko manj zvija.
 
RS84
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Če okt 29, 2009 6:24 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a RS84 So feb 19, 2022 5:37 pm

Imam vprašanje glede letnih gum Nexen N Blue S 205 55 16. Sedaj imam letne Goodyear Efficientgrip Performance 2 z njimi sem bil zadovoljen, moram jih pa zamenjat 4 sezone so dale čez.

Imam kdo izkušnje z zgoraj navedenimi Nexen. Kako se obnesejo, sicer nisem nek dirkač ampak povprečen voznik. Zanimivo je da imajo te gume oprijem in porabo A.

https://www.mimovrste.com/letne-gume-20 ... 0053743324
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Katere letne gume izbrati?

Napisal/-a Kohec Po feb 21, 2022 8:39 pm

Nexen je solidna in cenovno ugodna guma, po kvaliteti nekje v sredini ponudbe. Ni slaba, ne more pa se primerjati z GY ki jih imaš sedaj.
Cena na Mimovrste se mi ne zdi ravno ugodna. Pri vulkanizerjih jih dobiš ceneje. Poznam vulkanizerja iz CE regije, ki ti pri njemu kupljene Nexen gume zmontira brezplačno.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov