maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Re:

Napisal/-a maniaxxx Ne feb 27, 2011 3:04 pm

207sport je napisal/-a:ma kdo izkušnje kakšna je razlika če greš z 185 60 15 na 215 40 17?



Prvo jih moraš sploh gor spravt:P
Drugo pa sploh mi ni jasno ka če ti tko šroke gume če ma avto bol mejhno kubikažo oz. HP?
Bol da kupš neke standerdne mere + mal majšo širino + boljšo gumo![/quote]

to je serijsko vse...zimske vs letne....
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
mihec1510
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 59
Pridružen: Če sep 22, 2005 6:20 am

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a mihec1510 Če apr 28, 2011 9:33 am

Zanima me sledeče: na vozilu Mitsubishi Outlander imam letne gume 225/55 r18, sedaj me pa zanima če bi spravil na ta platišča gume 255/55r18?
Hvala za odgovore!
 
Uporabniški avatar
simply
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3065
Pridružen: Sr nov 30, 2005 7:03 pm
Kraj: Nova Gorica

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a simply Če apr 28, 2011 6:10 pm

Najverjetneje ne.

Koliko imaš širino platišča?

Lp
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a INFINITI Če maj 10, 2012 8:54 am

2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
Shatzy
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 700
Pridružen: So apr 19, 2003 11:40 am
Kraj: Ljubljana

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a Shatzy Po maj 21, 2012 5:11 pm

Hja, jaz lahko povem iz svojega primera, da je oprijem širše gume bistveno boljši. Iz serijskih 165/70/13 sem šel na 195/50/15 in dobil sem "nov avto", pa čeprav je bil to clio 1,2. Avto je v ovinku bistveno bolj siguren in miren, pri zaviranju zelo dobro vem kdaj bo zdrsnil, na mokrem je pa sploh kot bi šel iz hišnih copatov za goste na superge za rokomet, tudi po ravni cesti se pelje mirneje. Edini zapažen minus je težji volan, pol litra višja poraba in pa mogoče so polosovine šle mal prej kot bi šle z originalnimi "baloni".

U glavnem, široke gume so bile v mojem primeru sigurno pametno zapravljen denar. Verjamem pa, da s pretiravanjem hitro dosežeš kontra učinek. Ampak to je pa itak življenjska resnica, a ne?
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a Energetik81 Po maj 21, 2012 9:13 pm

Tvoji občutki so eno, vprašanje pa kaj bi pokazalo merjenje zavorne poti in meritev pospeška, ko avto odnese v ovinku, z enimi in drugimi gumami.
Človekovi občutki velikokrat varajo.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a ~toMmy~ Po maj 21, 2012 10:17 pm

Če šaltaš iz osnovnih balonov na nekaj malo bolj "športno" dimenzioniranega, ne potrebuješ nobenih merilcev za ugotavljanje razlike...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Re:

Napisal/-a crxdelsol Po maj 21, 2012 10:23 pm

maniaxxx je napisal/-a:
207sport je napisal/-a:ma kdo izkušnje kakšna je razlika če greš z 185 60 15 na 215 40 17?



Prvo jih moraš sploh gor spravt:P
Drugo pa sploh mi ni jasno ka če ti tko šroke gume če ma avto bol mejhno kubikažo oz. HP?
Bol da kupš neke standerdne mere + mal majšo širino + boljšo gumo!


to je serijsko vse...zimske vs letne....[/quote]


To je čisto isti prehod kot pri meni. Avto je trd kot satan, vsako jamico čutiš 10x bolj (no pretiravam, vsaj 20x bolj), da je "boljši oprijem" nebom komentiral ker nemorem rečt...isti ovinek ko sem peljal z nevem 110 lahko sedaj peljem 110- po suhem, po mokrem me pa zadeve malo je**** in imam sigurno slabši oprijem.
 
andrejus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Če mar 17, 2011 2:00 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a andrejus To maj 22, 2012 12:49 pm

Razlika med 185/60 in 215/40 je ogromna. Kako bedasto vprašanje je to. Jaz bi šeč raje na 205/45 16 oz kar ustreza 16 "

Recimo da spraviš te gume gor, bo avto bolj odziven in boš lahko za kak kmh na uro več šel hitreje v ovinek po suhem. Po mokrem je že vprašanje. Največ kar boš čutil je pa to, da bo v avtomobilu vse bolj trdo in bo vse bolj ropotalo.

Širše gume se zagotovo do neke mere splača montirat gor. Samo kot je bilo že povedano so prirastki majhni in še večina jih je povezanih z kakovostjo same pnevmatike ne pa z dejansko širino gume
Zadnjič spremenil andrejus, dne To maj 22, 2012 12:53 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a Energetik81 To maj 22, 2012 12:51 pm

andrejus je napisal/-a:Recimo da spraviš te gume gor, bo avto bolj odziven in boš lahko za kak kmh na uro več šel hitreje v ovinek po suhem.
Aja? Torej greš ti večkrat v ovinek s tako hitrostjo, da te odnese iz njega? Sicer ne bi mogel vedeti, katere gume dovolijo večjo hitrost v ovinku.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
andrejus
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 80
Pridružen: Če mar 17, 2011 2:00 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a andrejus To maj 22, 2012 12:56 pm

Energetik81 je napisal/-a:
andrejus je napisal/-a:Recimo da spraviš te gume gor, bo avto bolj odziven in boš lahko za kak kmh na uro več šel hitreje v ovinek po suhem.
Aja? Torej greš ti večkrat v ovinek s tako hitrostjo, da te odnese iz njega? Sicer ne bi mogel vedeti, katere gume dovolijo večjo hitrost v ovinku.


V tem priemru sem 100% da bo šel lahko hitreje v ovinek po suhem. Prirastek ne bo 50 kmh ampka bolj 5-15kmh. Je bilo že zgoraj povedano zakaj se bo to zgodilo.

Da včasih grem v ovinek tako da začne avto drseti; vendar imam vedno iste tgume gor.


P.S.: Tvoje vprašanej je bilo podobno temu: Da če skočim iz mosta bom padel v reko? Ali to večkrat počneš?
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a Energetik81 To maj 22, 2012 1:05 pm

No, primerjava z mostom ni umesna. Pri balonastih gumah je velikokrat "občutek" da bo avto odneslo, pa ga vendarle ne. Katere so boljše, bi lahko izvedel le z merilcem pospeška in vožnjo v krogu, dokler avta dejansko ne odnese.
Zadnjič spremenil Energetik81, dne To maj 22, 2012 1:09 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a crxdelsol To maj 22, 2012 1:07 pm

Dobro ajd rečmo da lahko greš v ovinek bolje z 215 kot z 185, čeprav vedno ni tako.

Z 185 60 15 se mi je zdel folk čuden zakaj potrebuje večje čeljusti in diske na avtu, ko si stisnil bremzo je res prjelo kot je treba pa limalo, pri 215 40 17 temu ni več tako, treba je več sile, bremze se bolj in prej (pre)grejejo. Guma sama po sebi odlično opravlja svoje delo in je ne odnese ampak zavorni sistem tega ne prenaša najbolje pri meni. Nekak se čuti vsa ta teža in večji kotalni upor nekje.
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a crxdelsol To maj 22, 2012 1:09 pm

Energetik81 je napisal/-a:No, primerjava z mostom ni umesna. Pri balonastih gumah je velikokrat "občutek" da bo avto odneslo, pa ga vendarle ne. Katere so boljše, bi lahko izvedel le z merilcem pospeška in vožnjo v krogu, dokler avta dejasnko ne odnese.


Se strinjam.

Večkrat smo primerjali z kolegi po leclercovem parkplacu ob vikendih ko je bil prazen kdaj kateri avto odnese, zaključek je bil da gume z višjim presekom dajejo le bolj butast občutek kot z nižjim presekom. Pri meni ni neke razlike da bi lahko z 215 40 bolj "ostro" zavil kot z balonarcami, res pa je da jih ne valjcna in da se ne nagnejo tolk.
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a lancia hf To maj 22, 2012 1:13 pm

Ne najdem več članka kjer je lepo opisano kašna je razlika, če daš širše pnevmatike na vozilo.
Pisalo je, da širša pnevmatika ima večjo površino in se bolje obnese v ovinkih. Slabost širše pnevmatike je pa v mokrem, ker zaradi širine pnevmatika "plava" na vozišču in hitreje izgubi stik z voziščem.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a ~toMmy~ To maj 22, 2012 2:15 pm

http://www.caranddriver.com/features/ef ... res-tested

Tukaj je primerjava z istimi gumami, je pa treba upoštevat tudi dejstvo, da se za večjo colažo (na istem avtu) dobi boljše gume oz. za balonarce dobiš kvečjemu nek "srednji rang", npr. od Bridgestone-a Turanza, Potenza že odpade, najbolj pogoste so pa kakšne B250, pri večji colaži pa praktično ne dobiš "nižjega" ranga.

Bolj kot sama sila v ovinku bi me pa zanimali časi na kakšni relativno zaprti oz. razgibani progi.


Energetik81 je napisal/-a:No, primerjava z mostom ni umesna. Pri balonastih gumah je velikokrat "občutek" da bo avto odneslo, pa ga vendarle ne. Katere so boljše, bi lahko izvedel le z merilcem pospeška in vožnjo v krogu, dokler avta dejansko ne odnese.


Iskreno povedano mi gre tvoje (pretirano) teoretiziranje včasih že pošteno na živce. Če je že samo občutek slabši, je to en minus, se ti ne zdi? Če imaš boljši občutek, "na čem si", se je lažje približat meji. No pa tudi merjenje pospeška ni vse, tukaj so še nagle spremembe smeri (kombinirane z zaviranjem v kakšni nevarni situaciji), odzivnost in natančnost volana, obraba (robov) pri hitri vožnji skozi ovinke, ...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a maniaxxx To maj 22, 2012 4:56 pm

andrejus je napisal/-a:Razlika med 185/60 in 215/40 je ogromna. Kako bedasto vprašanje je to. Jaz bi šeč raje na 205/45 16 oz kar ustreza 16 "

Recimo da spraviš te gume gor, bo avto bolj odziven in boš lahko za kak kmh na uro več šel hitreje v ovinek po suhem. Po mokrem je že vprašanje. Največ kar boš čutil je pa to, da bo v avtomobilu vse bolj trdo in bo vse bolj ropotalo.

Širše gume se zagotovo do neke mere splača montirat gor. Samo kot je bilo že povedano so prirastki majhni in še večina jih je povezanih z kakovostjo same pnevmatike ne pa z dejansko širino gume



Še vedno se prepirate okoli mojega vprašanja, pa bom še enkrat ponovil....te dimenzije so bile SERIJSKE, nisem si jih sam namislil. Ni pa zdaj drastiče razlike med samim oprijemom pri nekaterih dimenzijah ( med tema dvema je kar razlika, ker sta zelo različni ), drugače pa prevelike gume prej pokvarijo vse skupaj kot popravijo
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Badzo
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Če jan 27, 2011 6:17 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a Badzo To maj 22, 2012 8:01 pm

Širša guma bo šla bolje v ovinek. Ker ima stično površino večjo od ožje. Posledično bo hitreje splavala, ustavljala pa se bo približno isto - ker je širša je pritisk po ploskvi manjši zato lažje zdrsne, ima pa "več profila" in večjo stično površino, ki nato ta minus izniči. Pri pospešku in končni hitrosti pa ima vpliv še colaža itn.
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Je POLETNA "širša" guma dejansko boljša?

Napisal/-a crxdelsol To maj 22, 2012 8:18 pm

Badzo je napisal/-a:Širša guma bo šla bolje v ovinek. Ker ima stično površino večjo od ožje. Posledično bo hitreje splavala, ustavljala pa se bo približno isto - ker je širša je pritisk po ploskvi manjši zato lažje zdrsne, ima pa "več profila" in večjo stično površino, ki nato ta minus izniči. Pri pospešku in končni hitrosti pa ima vpliv še colaža itn.


Če je večja felna kot v prvem postu je ponavadi tudi težja in tudi guma težja, to pa bolj matra zavorni sistem-vsaj pri mojem avtu je to hitro opazno.
 
bozzicek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 53
Pridružen: Sr okt 03, 2007 7:39 pm

Re: Re:

Napisal/-a bozzicek To maj 22, 2012 8:27 pm

crxdelsol je napisal/-a:
maniaxxx je napisal/-a:
207sport je napisal/-a:ma kdo izkušnje kakšna je razlika če greš z 185 60 15 na 215 40 17?

Take dimenzije so serijske na VW Polo fun 1,9 TDI, letnik 2004, le da so 15 colske mišljene za zimo, 17 pa za letne...
Ko se navadiš na 17- ke, je potem z zimskimi gumami čisti obup (ampak samo vizuelno).

Prvo jih moraš sploh gor spravt:P
Drugo pa sploh mi ni jasno ka če ti tko šroke gume če ma avto bol mejhno kubikažo oz. HP?
Bol da kupš neke standerdne mere + mal majšo širino + boljšo gumo!


to je serijsko vse...zimske vs letne....



To je čisto isti prehod kot pri meni. Avto je trd kot satan, vsako jamico čutiš 10x bolj (no pretiravam, vsaj 20x bolj), da je "boljši oprijem" nebom komentiral ker nemorem rečt...isti ovinek ko sem peljal z nevem 110 lahko sedaj peljem 110- po suhem, po mokrem me pa zadeve malo je**** in imam sigurno slabši oprijem.[/quote]
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov