ris
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To nov 15, 2005 8:19 pm

Kilometer vozil s prazno gumo - sem jo uničil?

Napisal/-a ris Ne jul 25, 2010 9:19 am

Danes sem se odpeljal z avtom, že takoj se mi je zdelo rahlo čudno. Po kilometru in pol sem se ustavil in videl, da je guma dejansko na tleh (razlog je vijak, zapičen v gumo) in jo zamenjal z rezervno. Sicer bom šel k vulkanizerju, ampak da se vem pripraviti, me zanima, kako hitro se guma uniči med vožnjo, če je prazna. No, v bistvu je bil notri še en dober bar pritiska, ampak je guma puščala rahlo sled - ker je bilo več pritiska na robu, guma je na notranjem boku malenkost zdrajsana. Gre za letno Continentalovo premium contact 2, 205/55/16, na litem platišču. Mislite, da sem jo uničil? (ima kdo kakšen rabljen kos take gume? :))
 
bugy1
Novinec
 
Prispevkov: 126
Pridružen: Po dec 25, 2006 8:38 pm

Napisal/-a bugy1 Ne jul 25, 2010 9:50 am

Iz varnostnih razlogov ti priporočam nakup nove pnevmatike. Odločitev je tvoja.
 
Uporabniški avatar
vepar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: So jun 05, 2004 6:32 pm
Kraj: nou mejst

Napisal/-a vepar Ne jul 25, 2010 9:57 am

če je imela še bar pritiska in nimaš 2 toni težko kravo potem ji nima kaj bit ;)
 
Uporabniški avatar
Vido85
Novinec
 
Prispevkov: 125
Pridružen: Ne jan 06, 2008 4:32 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a Vido85 Ne jul 25, 2010 11:14 am

To ti bo pa najlazje pa najbol tocn povedov vulkanizer, bi blo pa najbols kupt obe novi, zarad tvoje varnosti.
Honda=stroj !!! I love to drive her ...
 
Strokovnjak
Uporabnik
 
Prispevkov: 1225
Pridružen: To jun 07, 2005 4:35 pm

Napisal/-a Strokovnjak Ne jul 25, 2010 1:30 pm

Vido85 je napisal/-a:To ti bo pa najlazje pa najbol tocn povedov vulkanizer, bi blo pa najbols kupt obe novi, zarad tvoje varnosti.

Pretiravat pa ni potreba ... zakaj obe?!
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Napisal/-a pskoda Ne jul 25, 2010 2:18 pm

Popravi, napumpaj in se vozi
 
LinuxFuter
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 641
Pridružen: Ne jun 01, 2008 1:26 pm
Kraj: Novo mesto

Napisal/-a LinuxFuter Ne jul 25, 2010 4:26 pm

Strokovnjak je napisal/-a:
Vido85 je napisal/-a:To ti bo pa najlazje pa najbol tocn povedov vulkanizer, bi blo pa najbols kupt obe novi, zarad tvoje varnosti.

Pretiravat pa ni potreba ... zakaj obe?!



Zato da so na isti osi identične pnevmatike (razlika bo v starosti in obrabljenosti). Nepoškodovano imaš za rezervno gumo ;)
 
Strokovnjak
Uporabnik
 
Prispevkov: 1225
Pridružen: To jun 07, 2005 4:35 pm

Napisal/-a Strokovnjak Ne jul 25, 2010 6:16 pm

@LinuxFuter
Ko bi le vsi bili vsaj približno tako pedantni, žal pa vsakič pri vulkanizerju opažam na kupu odsluženih gum veliko takih primerkov, ki so gladke kot dojenčkova ritka, pri nekaterih pa celo žice ven gledajo ... in folk se z njimi vozi.
 
Uporabniški avatar
Vido85
Novinec
 
Prispevkov: 125
Pridružen: Ne jan 06, 2008 4:32 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a Vido85 Ne jul 25, 2010 6:47 pm

STROKOVNJAK, ce mas eno gumo vozeno recimo 3-4 leta in ima zelo malo profila, potem pa eno unicis in zamenjas z novo, se mi zdi da mal pa le bo razlike pri voznji-oprijem in ostale lastnosti. Ni res ?!!?
Honda=stroj !!! I love to drive her ...
 
Uporabniški avatar
Vido85
Novinec
 
Prispevkov: 125
Pridružen: Ne jan 06, 2008 4:32 pm
Kraj: Kamnik

Napisal/-a Vido85 Ne jul 25, 2010 6:49 pm

LinuxFuter tocno tako!
Honda=stroj !!! I love to drive her ...
 
Uporabniški avatar
martk
Uporabnik
 
Prispevkov: 837
Pridružen: Ne jun 27, 2004 9:26 pm

Napisal/-a martk Ne jul 25, 2010 7:38 pm

LinuxFuter je napisal/-a:
Strokovnjak je napisal/-a:
Vido85 je napisal/-a:To ti bo pa najlazje pa najbol tocn povedov vulkanizer, bi blo pa najbols kupt obe novi, zarad tvoje varnosti.

Pretiravat pa ni potreba ... zakaj obe?!



Zato da so na isti osi identične pnevmatike (razlika bo v starosti in obrabljenosti). Nepoškodovano imaš za rezervno gumo ;)

1: Poslušaj vulkanizerja, če on podvomi v rešitev te, ki si jo predrl, zamenjaj obe
2: Nikjer ne piše, da so gume nove, tako da tisto z rezervno gumo je lahko brca v temo. V vsakem primeru menjaš dve gumi, če sploh ima normalno rezervno kolo in ne tistega za karjolo.
LP
Martin
bl leti bl se zdi
To je posilstvo! Prav, kam pa greva?
 
Strokovnjak
Uporabnik
 
Prispevkov: 1225
Pridružen: To jun 07, 2005 4:35 pm

Napisal/-a Strokovnjak Ne jul 25, 2010 8:20 pm

Vido85 je napisal/-a:STROKOVNJAK, ce mas eno gumo vozeno recimo 3-4 leta in ima zelo malo profila, potem pa eno unicis in zamenjas z novo, se mi zdi da mal pa le bo razlike pri voznji-oprijem in ostale lastnosti. Ni res ?!!?


Ja, razlika vsekakor bo in to izključno pri oprijemu in to na boljše, torej res ne razumem zakaj svetujete naj menja 2 pnevmatiki. Da bi to pri normalni vožnji lahko izzvalo nesrečo je nemogoče.
 
Uporabniški avatar
martk
Uporabnik
 
Prispevkov: 837
Pridružen: Ne jun 27, 2004 9:26 pm

Napisal/-a martk Ne jul 25, 2010 8:32 pm

off topic:
LOL, "kilometer vozíl s prazno gumo" :D Koliko vozil s prazno gumo je to?
Ker v hitrem iskanju pol naslova teme manjka...

LP
Martin
bl leti bl se zdi
To je posilstvo! Prav, kam pa greva?
 
Uporabniški avatar
domi
Novinec
 
Prispevkov: 168
Pridružen: Ne okt 24, 2004 7:49 pm
Kraj: Prekmurje

Napisal/-a domi Ne jul 25, 2010 8:34 pm

Strokovnjak je napisal/-a:
Vido85 je napisal/-a:STROKOVNJAK, ce mas eno gumo vozeno recimo 3-4 leta in ima zelo malo profila, potem pa eno unicis in zamenjas z novo, se mi zdi da mal pa le bo razlike pri voznji-oprijem in ostale lastnosti. Ni res ?!!?


Ja, razlika vsekakor bo in to izključno pri oprijemu in to na boljše, torej res ne razumem zakaj svetujete naj menja 2 pnevmatiki. Da bi to pri normalni vožnji lahko izzvalo nesrečo je nemogoče.


Zakaj si pa ti kupiš dva nova čevlja če na enem še ni luknje v podplatu?

Seveda je razlika če gumi nista enaki, ja oprijem bo boljši na novi gumi. Sem pred leti imel nezgodico pa mi je mehanik začasno dal na eni strani neko savino gumo, na drugi pa je ostala gor original firestonka. pri zaviranju še posebej na mokrem sem se skoraj obrnil na cesti ker savina ni prijela.
Če je razlika v profilu več kot 1.5 mm in starost več kot eno leto zamenjaj obe gumi in ce varno vozi naprej.

LP
 
ris
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To nov 15, 2005 8:19 pm

Napisal/-a ris Sr jul 28, 2010 6:37 pm

Še epilog - sem šel k vulkanizerju, ki je gumo pregledal in povedal, da je guma gotovo OK. Tako da jo je potem samo zakrpal (injekcija) in scentriral. Zaenkrat je vse v redu. K sreči, ker bi mi bilo škoda kupovat 2 novi gumi, ko imajo te še 6 mm in niso stare...
Hvala vsem za odgovore!
 
Uporabniški avatar
seicento 2
Novinec
 
Prispevkov: 235
Pridružen: Ne jun 01, 2008 2:04 pm
Kraj: maribor

Napisal/-a seicento 2 Sr jul 28, 2010 8:03 pm

ko ti bo to razneslo pa boš nekje pristal neodpiraj nove teme

moje mnenje je da je guma zanič

poglej kak je guma narejena pol pa boš videl zakaj ti to pišem
 
ris
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: To nov 15, 2005 8:19 pm

Napisal/-a ris Sr jul 28, 2010 10:05 pm

Glede na to, da je mojster pri vulkanizerju, ki ima ogromno prometa (in običajno ne išče bližnjic in poceni variant) takoj ocenil, da je guma v redu in da ne bo nič narobe, si mislim, da bi mi glede na izkušnje odsvetoval, če bi se to dogajalo.
 
Uporabniški avatar
BBoss
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: Pe apr 29, 2005 12:51 pm

Napisal/-a BBoss Če jul 29, 2010 3:06 pm

seicento 2 je napisal/-a:ko ti bo to razneslo pa boš nekje pristal neodpiraj nove teme

moje mnenje je da je guma zanič

poglej kak je guma narejena pol pa boš videl zakaj ti to pišem


Nikar ne pretiravaj... prvič sploh ne veš kakšna je poškodba, kot drugo so pa veliko bolj problematični osebki z nekimi čungalunga kitajskimi gumami, ki razpadajo pri višji hitrosti, da ne govorim o nalitih gumah.

Zarad enga vijaka, gumo stran metat, če ni strukturne poškodbe al pa bule je čisti nesmisel. Je pa dobro v naslednjem mesecu malo opazovat tole gume.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Napisal/-a pskoda Če jul 29, 2010 4:22 pm

Če ga denar tišči, naj menja, jaz je ne bi
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov