Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a INFINITI Sr jul 27, 2011 8:34 am

sonic je napisal/-a:
INFINITI je napisal/-a:
Ja, tudi druge baje - meni sicer nič ne trese so pa platične oz stopničaste ratale. Avto v notranjosti brni kot da bi kolesni ležaji bili hin.
Kako pa to izgleda, da guma rata 'stopničasta'? A je kje kakšna fotka? Si ne znam čisto predstavljat.



Nekako takole postanejo nazobčeni bloki
Slika

Slika

Ponavadi je to če je nepravilno narejena optika na vozilu. Pri meni je OK, zimske gume recimo so popolnoma lepo in enakomerno obrabljene.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
BBoss
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1933
Pridružen: Pe apr 29, 2005 12:51 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a BBoss Sr jul 27, 2011 11:53 am

To na sliki je ekstrem in je vzrok res zaradi napačnega stekanja koles.

Drugače pa imaš stopničavost lahko tudi pri normalni uporabi gume, ampak ne v prečni smeri temveč v vzdolžni. To se dogaja, ker pogonska kolesa zaradi sile, ki jo prenašajo na asfalt vseskozi med vožnjo ustvarjajo pogoje, da se posamezni bloki rahlo nastopničijo. To je najlažje ugotoviti tako, da potegneš z roko po obodu gume najprej v eno semr nato pa v drugo in v smer, kjer se delajo stopničke se čuti rahlo zatikanje pri drsenju roke čez profil.

Po drugi strani pa zaradi rahlega trenja in seveda zaviranja delajo pogonska kolesa stopničke v drugo smer vendar bistveno manj očitno. Zato je pač dobro, da v izogib taki obrabi menjamo gume naprej nazaj in kontra ter tako preprečimo pojavljanje stopničavosti pnevmatik in seveda s tem zoprno ropotanje in neudobje med vožnjo.
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a zuzek Sr jul 27, 2011 2:17 pm

crxdelsol je napisal/-a:
Gyga je napisal/-a:
zuzek je napisal/-a:jaz vem, da nikoli ne bom šel kupovat novih gum

leto ali pol leta stare gume z skoraj vsemim profil dobim za 70% ceneje


No, jaz pa raje dam še teh 30% za nove in sem 100% siguren v njih. Tu mislim predvsem na brezbrižno vožnjo pri visoki hitrosti.

sorry za OT


Matematiko imaš 5 sedi!

Jaz kupim leto stare gume 4 kom dimenzija 205 45 17 za 100€ z montažo in centriranjem. Brez montaže 80€. Letne, za zimske dam malo več.



ko sem do zdaj kupoval, je bilo vedno to da so avto prodali, gume pa pač posebej, ker za njih vsaj nekaj dobiš kot da jih šenkaš avtu

vredu, če govorimo za ISTO ZNAMKO IN MODEL


1 leto stare, dobiš 70% ceneje
slabost je da jih moraš ene leto prej dat proč
če kupiš z feltnami, varjanta zimske kot smo mi si zmagal, za feltne smo dali, če bi računal 20€


nove, imajo tiste 2mm profila več
jih maš eno leto več


pa preračunaj si po 4h letih koliko prišparaš za rabljene 1 leto, koliko pa daš za nove
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a crxdelsol Sr jul 27, 2011 3:30 pm

Kaj hočeš povedat ?

V 4 letih lahko menjam 3 komplete gum medtem ko ti enega novih da bova na istem z ceno. Itak pa sem vedno do zdaj prej menjal al avto al feltne kot v 4 letih.
 
svetilnik
Uporabnik
 
Prispevkov: 1053
Pridružen: Pe okt 31, 2008 5:15 pm
Kraj: Istra

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a svetilnik Če jul 28, 2011 5:20 am

Ta mi je pa malo huda, da gume vozite štiri sezone in da kopujete rabljene :D. Ne divjam, toda gume imam na avtomobilu največ dve leti in pol.
Če bi vedel, bi prodal še dobre pravkar zamenjane Michelinke Primacy HP, stare dve leti. Zamenjal sem jih za Nokian ZG2, katere sem včeraj tudi izprobal. Primerjava, kot noč in dan, nisem jih pa še izprobal po mokrem, kjer naj bi bile odlične.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Nokian/Z-G2.htm

OptiGrip za ta denar? Vsekakor, kot je že nekdo prej omenil odlično Pirelli C P7 v dimenziji 205/55 16.
http://www.tyrereviews.co.uk/Tyre/Goodyear/OptiGrip.htm
 
Uporabniški avatar
simply
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3065
Pridružen: Sr nov 30, 2005 7:03 pm
Kraj: Nova Gorica

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a simply So jul 30, 2011 5:55 pm

Vsekakor bi sam kupil naslednje leto z čimnovejšim DOT.

GY Hydragrip je v več kot 80% primerih postala stopničasta.

Vsekakor bi sam pogledal tudi pri konkurenci.

Pa da slučajno ne bi kupoval rabljenih.
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a zuzek To avg 23, 2011 12:56 am

crxdelsol je napisal/-a:Kaj hočeš povedat ?

V 4 letih lahko menjam 3 komplete gum medtem ko ti enega novih da bova na istem z ceno. Itak pa sem vedno do zdaj prej menjal al avto al feltne kot v 4 letih.


če menjaš 3 komplete gum v enem letu, bi to pomenilo če ima rabljena guma 7-8 mm profila rabljena, da narediš res ogromno kilometrov


od kje tebi logika, če za samo 2mm manj profila gume in leto stare gume doibš 50% ceneje!

lahko jih skuriš 10 kompletov, še zmeraj ogromno prišparaš :roll:

dobro, ker je guma stara 1 leto, potem jo tudi npr, če primerjaš z novo gumo imaš 1 leto manj, ampak še vseeno ogromno prišparaš
Alergičen na rjo
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov