Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a sonic To jul 26, 2011 1:04 pm

Na golfu V vozim trenutni komplet letnih pnevmatik letos četrto sezono, naslednje leto bo že peta... čeprav mislim da je profila še več kot dovolj, se mi zdi da bo naslednjo sezono treba počasi že nove, zaradi let. (eni s hudimi avti potem šparajo pri gumah, jaz sem pa obratno nastrojen, hočem čimboljše gume :) )

Dimenzija 205/55 R16.

Skratka, ali se mi splača že jeseni (tam nekje septembra) kupiti nove letne gume, ker špekuliram da bodo spomladi 2012 dražje?

Ker recimo gledam ceno za Goodyear OptiGrip 205/55 R16 91V (najboljša na ADAC testu iz leta 2009), in stane pri Španu cca 83 EUR. Ko sem ponavadi kupoval gume v tej dimenziji (kar sem počel seveda vedno spomladi), so se cene za komad vedno vrtele okoli 100 EUR pri bolj solidnih znamkah, tudi več - ali so se na splošno v zadnjem obdobju gume pocenile (težko verjemem) ali pa je dejansko na delu 'efekt sezone' ?

Kaj pa dosedanje gume, se mi jih po nakupu novih splača prodajati takoj ali pa je verjetno bolje počakati na naslednjo pomlad, ko bo folk bolj intenzivno iskal letne gume? (imam jih možnost shraniti čez zimo)
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
zuzek
Uporabnik
 
Prispevkov: 1354
Pridružen: Sr sep 13, 2006 6:14 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a zuzek To jul 26, 2011 1:20 pm

jaz vem, da nikoli ne bom šel kupovat novih gum

leto ali pol leta stare gume z skoraj vsemim profil dobim za 70% ceneje
Alergičen na rjo
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a sonic To jul 26, 2011 1:22 pm

zuzek je napisal/-a:jaz vem, da nikoli ne bom šel kupovat novih gum

leto ali pol leta stare gume z skoraj vsemim profil dobim za 70% ceneje
No, mene sicer zanima konkretno za nove gume.

Kje pa dobiš teke gume? Pa tudi, zakaj bi nekdo take gume prodal? Saj najbrž obstaja kak dober razlog, ampak ne vem kakšen bi to bil..
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
Gyga
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Pe maj 28, 2004 1:10 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a Gyga To jul 26, 2011 1:55 pm

zuzek je napisal/-a:jaz vem, da nikoli ne bom šel kupovat novih gum

leto ali pol leta stare gume z skoraj vsemim profil dobim za 70% ceneje


No, jaz pa raje dam še teh 30% za nove in sem 100% siguren v njih. Tu mislim predvsem na brezbrižno vožnjo pri visoki hitrosti.

sorry za OT
Malo para malo muzike!
Najboljši avto je novi avto!
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a ~toMmy~ To jul 26, 2011 1:56 pm

Če jih ne obrabiš tako dolgo, potem jih na tvojem mestu ne bi nikakor kupoval pol leta prej, ker se ti itak postarajo, preden jih obrabiš, tako se bodo še prej. Iz finančnega vidika boš več dosegel, če jih v sezoni enostavno ne menjaš pri Španu, ampak poiščeš kakšnega vredu vulkanizerja izven Lj in okolice. Ena možnost je tudi nakup preko spleta.

83€ sem jaz v Vinici v sezoni dal za Bridgestone Turanza ER300 Ecopia istih dimenzij, pa je načeloma dražja guma od OptiGripa, slednje bi dobil za manj kot 80€. Če kupim gume pri tem vulkanizerju, je montaža zastonj.

Delni OFF: OptiGrip je dobra izbira, če ti gume tako dolgo zdržijo, saj ima profil, ki ostaja kljub obrabljenosti dober na mokrem(predvsem aquaplaning), jih je pa bilo letos(tretja sezona) na Passatu nujno potrebno ponovno centrirat, ker so začele trest na AC. Recimo Turanza kljub precej bolj agresivni vožnji ni imela teh težav.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1265
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a jack86 To jul 26, 2011 2:15 pm

sonic je napisal/-a:Na golfu V vozim trenutni komplet letnih pnevmatik letos četrto sezono, naslednje leto bo že peta... čeprav mislim da je profila še več kot dovolj, se mi zdi da bo naslednjo sezono treba počasi že nove, zaradi let. (eni s hudimi avti potem šparajo pri gumah, jaz sem pa obratno nastrojen, hočem čimboljše gume :) )

Dimenzija 205/55 R16.

Skratka, ali se mi splača že jeseni (tam nekje septembra) kupiti nove letne gume, ker špekuliram da bodo spomladi 2012 dražje?

Ker recimo gledam ceno za Goodyear OptiGrip 205/55 R16 91V (najboljša na ADAC testu iz leta 2009), in stane pri Španu cca 83 EUR. Ko sem ponavadi kupoval gume v tej dimenziji (kar sem počel seveda vedno spomladi), so se cene za komad vedno vrtele okoli 100 EUR pri bolj solidnih znamkah, tudi več - ali so se na splošno v zadnjem obdobju gume pocenile (težko verjemem) ali pa je dejansko na delu 'efekt sezone' ?

Kaj pa dosedanje gume, se mi jih po nakupu novih splača prodajati takoj ali pa je verjetno bolje počakati na naslednjo pomlad, ko bo folk bolj intenzivno iskal letne gume? (imam jih možnost shraniti čez zimo)


Prava odločitev! Lani maja sem kupil točno ta model, le druge dimenzije 205 50 17. Dal sem 110 € po komadu.
Jaz sem bil zelo zadovoljen, sploh na mokri podlagi.

off: Vidim da je še nekaj zdrave pameti in se zavedate, da se pri gumah NE ŠPARA! Pač se kupi za colo manj feltne in dobre gume...
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a sonic To jul 26, 2011 2:35 pm

~toMmy~ je napisal/-a:Če jih ne obrabiš tako dolgo, potem jih na tvojem mestu ne bi nikakor kupoval pol leta prej, ker se ti itak postarajo, preden jih obrabiš, tako se bodo še prej.
Pa bo tistega pol leta res toliko razlike?

Iz finančnega vidika boš več dosegel, če jih v sezoni enostavno ne menjaš pri Španu, ampak poiščeš kakšnega vredu vulkanizerja izven Lj in okolice. Ena možnost je tudi nakup preko spleta.

83€ sem jaz v Vinici v sezoni dal za Bridgestone Turanza ER300 Ecopia istih dimenzij, pa je načeloma dražja guma od OptiGripa, slednje bi dobil za manj kot 80€. Če kupim gume pri tem vulkanizerju, je montaža zastonj.
OK, Špan omenjam zato ker ima pač spletno stran, kjer hitro vidiš ponudbo in cene za željeno dimenzijo. Pa tudi naj bi bil OK vulkanizer (podvprašanje: ali je res?) in je dokaj blizu Ljubljane. Pa verjetno kot večina vulkanizerjev tudi oni ne računajo premontaže, če gumo kupiš pri njih?
Sem preverjal tudi na raznih 'poceni gume' ipd spletnih straneh, pa ni nikoli več kot 2-5 EUR cenovne razlike pri komadu. Če prišteješ še strošek menjave in (sicer minimalne, a vendar) komplikacije ker moraš še gumo privleči k vulkanizreju, je nekje podobno.
Tudi ta model od Bridgestona sem gledal, pa je tudi pri Španu praktično ista cena kot te Goodyearke in kot si ti dal v Vinici, torej okoli 83 EUR.

Delni OFF: OptiGrip je dobra izbira, če ti gume tako dolgo zdržijo, saj ima profil, ki ostaja kljub obrabljenosti dober na mokrem(predvsem aquaplaning), jih je pa bilo letos(tretja sezona) na Passatu nujno potrebno ponovno centrirat, ker so začele trest na AC. Recimo Turanza kljub precej bolj agresivni vožnji ni imela teh težav.
Pa se stvar pojavi po določenih kiometrih ali po določenem številu menjav? Ker v zadnjem obdobju s tem avtom delam relativno malo kilometrov, vsekakor manj kot 10.000 letno.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a ~toMmy~ To jul 26, 2011 2:43 pm

sonic je napisal/-a:
Delni OFF: OptiGrip je dobra izbira, če ti gume tako dolgo zdržijo, saj ima profil, ki ostaja kljub obrabljenosti dober na mokrem(predvsem aquaplaning), jih je pa bilo letos(tretja sezona) na Passatu nujno potrebno ponovno centrirat, ker so začele trest na AC. Recimo Turanza kljub precej bolj agresivni vožnji ni imela teh težav.
Pa se stvar pojavi po določenih kiometrih ali po določenem številu menjav? Ker v zadnjem obdobju s tem avtom delam relativno malo kilometrov, vsekakor manj kot 10.000 letno.


Pozabil sem napisat, da so gume bile ves čas na teh feltnah, za zimo so namreč 15ke. Če menjavaš vsako sezono, potem ne bi smelo bit teh "težav". Vulkanizer mi je sicer govoril, da je GY nasplošno bolj "zahteven" za centriranje (kot npr. Bridgestone). Ni nič kritičnega, da ne bo pomote, zgolj informativno povem, če se odločiš za nakup.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
Gyga
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Pe maj 28, 2004 1:10 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a Gyga To jul 26, 2011 3:02 pm

... 83€ sem jaz v Vinici v sezoni dal za Bridgestone Turanza ER300 Ecopia istih dimenzij, pa je načeloma dražja guma od OptiGripa, slednje bi dobil za manj kot 80€...

http://www.vulkanizerstvo-lasic.si/inde ... 0016055356
Malo para malo muzike!
Najboljši avto je novi avto!
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a INFINITI To jul 26, 2011 4:51 pm

Glede GY Optigrip ti povem le to kar mi je koelga vulkanizer povedal - ogromno primerov je bilo ko so gume postale stopničaste + poznam še enega serviserja ki se mu je enako zgodilo na Civicu pri tej gumi.
Glede reklamacij so se vsi lepo obrisali pod nosom - veliko enih floskul so nametali in oprali roke v Savi Kranj.
Enako pizdarijo imam jaz z njihovo sportmaxx na Superbu, pa še čakam kaj bodo odgovorili, čeprav verjamem da bo en drek.
viewtopic.php?f=6&t=86117


Ne kupuj te gume skratka, tudi če je na testu bila oh in sploh - moj nasvet ;)
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
crxdelsol
aka Technologic aka dejcc
 
Prispevkov: 2330
Pridružen: Ne okt 17, 2010 10:13 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a crxdelsol To jul 26, 2011 4:53 pm

Gyga je napisal/-a:
zuzek je napisal/-a:jaz vem, da nikoli ne bom šel kupovat novih gum

leto ali pol leta stare gume z skoraj vsemim profil dobim za 70% ceneje


No, jaz pa raje dam še teh 30% za nove in sem 100% siguren v njih. Tu mislim predvsem na brezbrižno vožnjo pri visoki hitrosti.

sorry za OT


Matematiko imaš 5 sedi!

Jaz kupim leto stare gume 4 kom dimenzija 205 45 17 za 100€ z montažo in centriranjem. Brez montaže 80€. Letne, za zimske dam malo več.
 
Uporabniški avatar
Gyga
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Pe maj 28, 2004 1:10 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a Gyga To jul 26, 2011 5:07 pm

Ma ni tu matematika kiva. Slabo branje oops.

Se razume kaj sem hotel povedat. Jaz zelo ne rad razmišljam o brezhibnosti avta med vožnjo.
Malo para malo muzike!
Najboljši avto je novi avto!
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a ~toMmy~ To jul 26, 2011 5:24 pm

INFINITI je napisal/-a:Glede GY Optigrip ti povem le to kar mi je koelga vulkanizer povedal - ogromno primerov je bilo ko so gume postale stopničaste + poznam še enega serviserja ki se mu je enako zgodilo na Civicu pri tej gumi.
Glede reklamacij so se vsi lepo obrisali pod nosom - veliko enih floskul so nametali in oprali roke v Savi Kranj.
Enako pizdarijo imam jaz z njihovo sportmaxx na Superbu, pa še čakam kaj bodo odgovorili, čeprav verjamem da bo en drek.
viewtopic.php?f=6&t=86117


Ne kupuj te gume skratka, tudi če je na testu bila oh in sploh - moj nasvet ;)


A to samo "kranjske" al tudi ostale? Na Passatu so namreč nemške, je pa nastal problem, ki sem ga opisal. Začele so trest pri cca. 140km/h, po centriranju je spet vredu.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a maniaxxx To jul 26, 2011 5:25 pm

Maja sem kupil nove letne gume pirelli p7, ki so med najboljšimi na testu za 72 evrov komad tako da je ta cena ki jo ti navajas kar visoka, drugače pa ni z gumo nič narobe če malo polezi, celo boljše je, kot da montiras direkt iz fabrke...
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a ~toMmy~ To jul 26, 2011 5:32 pm

No P7 je verjetno itak najboljša izbira v tej dimenziji, edino ne razumem, zakaj nima zaščitnega roba.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a maniaxxx To jul 26, 2011 5:47 pm

~toMmy~ je napisal/-a:No P7 je verjetno itak najboljša izbira v tej dimenziji, edino ne razumem, zakaj nima zaščitnega roba.


Tega pa js tud ne razumem, ampak se s tem niti ne obremenjujem, vazn da prime. Na gumah se res ne špara, samo da js itak vsako sezono menjam gume, tako da za naslednjo že iščem kaj kupiti :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a čare To jul 26, 2011 6:17 pm

Kupi jih ko jih boš rabil.kaj če ti decembra plug totalno sesuje avto??Kaj boš potem z gumami??
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a sonic To jul 26, 2011 8:07 pm

čare je napisal/-a:Kupi jih ko jih boš rabil.kaj če ti decembra plug totalno sesuje avto??Kaj boš potem z gumami??
Uf, kakšen scenarij. :D

Hja, v takem primeru računam da dobim nekaj od kasko zavarovanja - ne bo dovolj za novega golfa, za približno nekaj takega kot je moj pa menda že. In na rabljenem je treba med prvimi zadevami ponavadi zamenjati gume (se spomnim, kakšna groza od gum je bila na avtu nazadnje, ko sem pred 10 leti kupil enega rabljenega). Skratka, bom imel pripravljene tako rekoč nove letne gume. Dimenzija 205/55 R16 je pa itak med bolj razširjenimi, ni samo za golfa.
No, tole sem napisla bolj za hec, ker tak ekstermen čaretov primer pomoje ni zelo verjeten - ampak evo, je pokrit tudi tak scenarij, hehe.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a INFINITI To jul 26, 2011 9:08 pm

~toMmy~ je napisal/-a:
INFINITI je napisal/-a:Glede GY Optigrip ti povem le to kar mi je koelga vulkanizer povedal - ogromno primerov je bilo ko so gume postale stopničaste + poznam še enega serviserja ki se mu je enako zgodilo na Civicu pri tej gumi.
Glede reklamacij so se vsi lepo obrisali pod nosom - veliko enih floskul so nametali in oprali roke v Savi Kranj.
Enako pizdarijo imam jaz z njihovo sportmaxx na Superbu, pa še čakam kaj bodo odgovorili, čeprav verjamem da bo en drek.
viewtopic.php?f=6&t=86117


Ne kupuj te gume skratka, tudi če je na testu bila oh in sploh - moj nasvet ;)


A to samo "kranjske" al tudi ostale? Na Passatu so namreč nemške, je pa nastal problem, ki sem ga opisal. Začele so trest pri cca. 140km/h, po centriranju je spet vredu.


Ja, tudi druge baje - meni sicer nič ne trese so pa platične oz stopničaste ratale. Avto v notranjosti brni kot da bi kolesni ležaji bili hin.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Kdaj se splača kupiti nove letne pnevmatike - že zdaj?

Napisal/-a sonic Sr jul 27, 2011 7:54 am

INFINITI je napisal/-a:
Ja, tudi druge baje - meni sicer nič ne trese so pa platične oz stopničaste ratale. Avto v notranjosti brni kot da bi kolesni ležaji bili hin.
Kako pa to izgleda, da guma rata 'stopničasta'? A je kje kakšna fotka? Si ne znam čisto predstavljat.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 6 gostov