zeeone
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr jan 11, 2006 3:25 pm

večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a zeeone So sep 17, 2011 11:13 am

pozdravljeni,

za mojo piksno (c4 picasso) sem na gume-direkt naročil nokian 215/55/r16 93V, dostavili pa so mi 97V XL.

V homologaciji imam navedeno samo 93V.

naj jih vrnem?
 
Uporabniški avatar
mihaing
Uporabnik
 
Prispevkov: 2870
Pridružen: To okt 21, 2008 9:24 am
Kraj: Slovenc

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a mihaing So sep 17, 2011 11:17 am

Zakaj pa bi če si dobil še boljšo robo
 
zeeone
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr jan 11, 2006 3:25 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a zeeone So sep 17, 2011 11:23 am

mihaing je napisal/-a:Zakaj pa bi če si dobil še boljšo robo


moji pomisleki so:
- me lahko kdo zafrkava glede na to, da v homolgaciji ta nosilnost ni navedena (pa čerpav večja)?
- guma bi v teoriji morala biti manj udobna....
 
Uporabniški avatar
mihaing
Uporabnik
 
Prispevkov: 2870
Pridružen: To okt 21, 2008 9:24 am
Kraj: Slovenc

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a mihaing So sep 17, 2011 11:29 am

Brezpotrebni pomisleki.

Če ti bo policaj težil glede tega ti jaz obljubim, da ti plačam kazen.

Razlike v vožnji med navadno in XL pnevmatiko ne boš prepoznal. Tudi sam imam XL in ni popolnoma nobene razlike
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a lizard So sep 17, 2011 12:31 pm

V kartončku je predpisana samo minimala zahtevana nosilnost. Tako, da imaš brez problema lahko višjo.
 
zeeone
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr jan 11, 2006 3:25 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a zeeone So sep 17, 2011 3:18 pm

mihaing je napisal/-a:Brezpotrebni pomisleki.

Razlike v vožnji med navadno in XL pnevmatiko ne boš prepoznal. Tudi sam imam XL in ni popolnoma nobene razlike


na kakšnem avtu?

no, če bom obdržal te 97v, jih moram potem pumpat na malenkost nižji tlak? (spet smo pri teoriji)
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a lizard So sep 17, 2011 3:50 pm

Tlak nime veze s tem. XL pomeni da so bočnice ojačane, in je posledično nosilnost višja. Eni opazijo, da volan postane bolj odziven pa na udobju se lahko tudi pozna.
 
zeeone
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 32
Pridružen: Sr jan 11, 2006 3:25 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a zeeone So sep 17, 2011 8:49 pm

lizard je napisal/-a:Tlak nime veze s tem. XL pomeni da so bočnice ojačane, in je posledično nosilnost višja. Eni opazijo, da volan postane bolj odziven pa na udobju se lahko tudi pozna.


našel sem tole:

"Extra Load tyres are designed to be used at higher pressures than normal tyres. They have the same maximum load capacity as a normal tyre with the same Load Index but achieve this at a higher pressure. Normal tyres are inflated to pressures between 2 bar and 2.5 bar. They reach the maximum load capacity as specified by the Load Index when inflated to 2.5 bar (35psi) Eg for a Load Index of 94 this is 670kg. Extra Load tyres can be inflated to pressures up to 2.9 bar (41psi) and actually have a lower load capacity at the same pressure as a normal tyre with the same Load Index. To get the 670kg load capacity for a Load Index of 94, an Extra Load tyre must be inflated to 2.9 bar. At 2.5bar it will only have a load capacity of 595kg."
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a lizard So sep 17, 2011 10:01 pm

Aha, no priznam, očitno nisem najbolje vedel kaj pomeni XL oz. sem bil v zmoti :).


Ok, torej če povzamem tole razlago, ki si jo dodal; recimo, da (hipotetično) obstajajo neke gume v dimenziji v xxx/x-xx 97 in v yyy/yy-yy 97XL, to pomeni, da bodo tiste ki so XL, rabile povišan tlak, da dosežejo nosilnost 97, tiste, ki pa so brez XL-a pa bodo tako nosilnost dosegle že pri standardnem tlaku.

Se pravi se nimaš nič bat. Pri normalnem tlaku bodo tvoje gume imele nosilnost približno 93 (taka kot je pri tej dimenziji brez XL oznake), če boš pa želel višjo nosilnost (torej 97) pa boš moral bolj napumpat. Vsaj tako si jaz tole razlagam.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: večja nosilnost pnevmatike

Napisal/-a sašo5 Ne sep 18, 2011 9:18 am

v vsakem primeru je imet bolje VIŠJO številko (XL naj te ne moti) kajti bočnica je že na otip močnejša, kar pomeni, če "bog ne daj" zapelješ v kako luknjo, prag poškodbe je bistveno višji, kakor tudi vožnja čez robnike (čeprav se to ne dela) ne pušča posledic na gumi..............ti to vse skupaj lepo napumpaj (seveda plin) na 2.7/2.7 in ni nobene panike :arrow: pa srečno vožnjo.....

Aha, no priznam, očitno nisem najbolje vedel kaj pomeni XL oz. sem bil v zmoti :).


niti nisi bil v zmoti, mogoče si nisi prav razlagal: sam imam original 93Y, če bi kupoval nove, bi kupil 97Y kar pomeni vsekakor močejša bočnica kot pri 93, če je pa še XL bi pa pomenilo, da pri normalnem pumpanju do 3 ima karakteristike "normalne nosilnosti pneumatike" pri višjem tlaku pa pride do izraza tale XL :arrow: namenjen recimo za težje avta nad cca 1800kg....

sicer si pa to že napisal v zadnjem postu...(sem gledal tistega prej)
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 9 gostov