belkaena
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So nov 11, 2006 7:49 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a belkaena Sr apr 04, 2012 5:32 am

Živijo,

meni pa samo nekaj ni jasno. Kar od enkrat (zadnje leto in pol) se na veliko promovira, da mora guma iz tovarne odležat leto dni in da je takrat najboljša. Prosim? Mislim pa na katerem zeljniku je to zraslo? Če je pa to res, se posipam s pepelom in naj mi nekdo lepo prosim pripopa kakšen link od raziskave na to temo.

Svašta kaj vse se začne govorit, ljudje res pograbijo vse kar jim prav pride :roll:

Še malo pa bomo čakali, da se sveže tankan bencin v rezervarju uleže, pa olje pa ne vem kaj še vse. Pač ne razumem kaj naj bi bilo narobe z novo gumo in zakaj naj bi bila slabša od eno leto stare?
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a TrijoAdijo Sr apr 04, 2012 5:41 am

Pridi v naše konce, kjer ti bodo priznani vulkanizerji* vse objasnili....

(*vulkanizerji in ne tisti pocerji tam dol po LJ in okolici).
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
belkaena
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So nov 11, 2006 7:49 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a belkaena Sr apr 04, 2012 6:08 am

Saj mi lahko ti, oz. bi lahko že.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a TrijoAdijo Sr apr 04, 2012 6:19 am

Jest ti bom isto povedal, kot je povedal že sašo5..Torej nobene razlike. Isto ti bodo naši vulkanizerji povedali.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
belkaena
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So nov 11, 2006 7:49 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a belkaena Sr apr 04, 2012 6:49 am

Ker si ti pajac :)

Mene zanima mnenje tistih, ki pravijo da so uležane boljše.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Energetik81 Sr apr 04, 2012 7:48 am

Jaz sem že napisal, da je vulkanizacija tisti postopek, ki iz čigumija naredi ta pravo gumo.

Kateri magični proces naj bi pa potekal v tistem letu in pol, ko bi guma pri sobni temperaturi in temi ležala v skladišču, bodo pa morali nekateri pojasniti.
Prav tako bodo morali pojasniti, kako si potem upajo vse gumarske firme prodajati tudi pravkar spečene gume, če pa so po vaše polizdelki, ki morajo še odležat. :roll:
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a tomzzi Sr apr 04, 2012 7:59 am

Ja nevem.... jaz sem tudi že slišal, da je dobro, da guma malenkost "odleži"... In to od vulkanizerjev kot od znancev... Zakaj je to dobro pa nevem. To pa ne pomeni, da je sveža guma zanič...
 
Amater123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Ne maj 23, 2010 8:50 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Amater123 Sr apr 04, 2012 10:08 am

Ja, da odlezi par mesecev. Ne pa da prodajajo 2 leti stare gume, kot nove gume in za ceno nove gume. Seveda je marsikomu, ki dela 10000 ali vec kilometrov letno vseeno. Tistemu, ki pa na leto naredi zgolj pol toliko, ali se manj, pa nikakor ne more biti vseeno, ce ze ob nakupu dobi (pre)staro gumo.
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a TrijoAdijo Sr apr 04, 2012 11:42 am

belkaena je napisal/-a:Ker si ti pajac :)

Mene zanima mnenje tistih, ki pravijo da so uležane boljše.


Sej to je že bilo povedano, le da ti tega nisi pokapiral...

@Energetik81:
Gumarski industriji se gre za to, da prodajo čimveč gum...to upam, da je vsem jasno. In če oni tebi danes prodajo gume narejene včeraj, jih boš hitreje zjebal, kot une, ki so kako leto odstale v skladišču. In če boš ti gume hitreje zjebal, boš kmalu spet kupil nove...Je slika malo bolj jasna zdej kako stvari stojijo?
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sonic Sr apr 04, 2012 11:48 am

Še vedno nobenega resnega argumenta (podkrepljenega s kakim verodostojnim linkom, vključno z fizikalno-kemijsko razlago), zakaj bi morala guma nekaj časa po proizvodnji najprej nekaj časa 'odležati'.

Morda nisem prav iskal, ampak tudi preko Googla mi ničesar v tej smeri ne najde - nasprotno, zgolj nasveti, da je treba gledati da kupiš čim bolj nove gume.

In če tako idejo zagovarjajo nekateri lokalni vulkanizerji, je morda posredi njihov parcialni interes, ko jim morda po kotu ležijo kake že davno izdelane gume, ki bi jih radi prodali, pa si izmišljujejo zgodbice.


Skratka o ideji 'guma mora biti leto-dve stara, da je šele taprava', si glede na doslej videno še vedno mislim: BULLSHIT!
Sem odprt za protiargumente, ampak moram šele videti kake verodostojne, zaenkrat jih je bilo 0.
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sonic Sr apr 04, 2012 11:51 am

TrijoAdijo je napisal/-a:Gumarski industriji se gre za to, da prodajo čimveč gum...to upam, da je vsem jasno. In če oni tebi danes prodajo gume narejene včeraj, jih boš hitreje zjebal, kot une, ki so kako leto odstale v skladišču. In če boš ti gume hitreje zjebal, boš kmalu spet kupil nove...Je slika malo bolj jasna zdej kako stvari stojijo?

Po taki trapasti logiki bi tudi mlekarna zadrževala jogurt in ga dala v prodajo šele par dni pred iztekom roka uporabnosti, da ga boš po nakupu ja čimprej požrl in čez dan-dva tekel po nov jogurt... mislim kakšne eni stresate, no... (pa tudi brez namigovanja na teorije zarote očino ne gre...)
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3582
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a ban Sr apr 04, 2012 11:58 am

Torej so gume na novih avtih, ki so frišne slabše od tistih, ki dve leti ležijo na lagerju :roll:
 
xandrej
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2082
Pridružen: To avg 12, 2003 1:46 pm
Kraj: Slovenija

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a xandrej Sr apr 04, 2012 12:01 pm

Mislim, da ste že bolani s temi DOT-i!!!

Jesus jesus...
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sonic Sr apr 04, 2012 12:11 pm

ban je napisal/-a:Torej so gume na novih avtih, ki so frišne slabše od tistih, ki dve leti ležijo na lagerju :roll:
Ja, najbolje da kdor ima prostorske možnosti, da si naredi poleg kleti za staranje vina in posebnih prostorov za zorenje pršutov, še posebno čumnato, kjer bodo 'odležavale gume'.
"Kolega, kaj pa imaš tamle zadaj poleg tstih buteljk cabernet sauvignona '09" - "Ah, dve nogi pršuta, je prinesel zadnjič bratranec, pa en hlebec bohinjskega sira, tam naprej desno pa komplet Dunlopk 17", lani je bila dobra letina, naslednje leto bodo glih taprave za na mojga Audija, predlanske Goodyearke smo pa lih včeri dali na ženinega RAV4, so že dozorele" :mrgreen:
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a ~toMmy~ Sr apr 04, 2012 12:24 pm

Mene tudi zelo resno zanima strokovna razlaga podkrepljena z dejstvi...
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a TrijoAdijo Sr apr 04, 2012 12:28 pm

@sonic:
najprej nabavi in zmontiraj dva dni stare gume, jih diglaj, pa si jih oglej. Potem pa to isto naredi z gumami novimi gumami, ki so odležale kako leto. Pol pa zlivaj svoj bullshit in primerjave z jogurtom (btw: Si kdaj delal v prehrambeni industirji? Nisi ne? No, jaz sem..tak da tudi tu ne bullshitat za brezveze :P ne gre vse iz traka direktno v tvoja usta),kjerkoli hočeš.
In ja...Take ideje zagovarjajo lokani vulkanizerji...veš, to so tisti,h katerim se vozi 3/4 vesoljne slovenije...pa ne samo zaradi tega, ker so cenovno ugodni,ampak tudi zaradi tega, ker znajo strankam svetovat in ker znajo gume celo namontirat (pri njih je zeloo redko, da gume tresejo, pa še to zaradi tega, ker je dejansko z gumo nekaj narobe), kar pa za nekatere tam dol...ne moremo ravno trditi,mar ne? In žal, naši lokalci imajo izkušnje z friškimi gumami....

Sicer pa....modri imajo prav:
Don't argue with idiots. They'll drag you down to their level and beat you with experience.

Priznam, sem premagan, zato se predajam...

Slika

Zdej pa se bom zavlekel v svoj brlog in si grem lizat rane...

Over & Out.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Energetik81 Sr apr 04, 2012 12:31 pm

sonic je napisal/-a:"Kolega, kaj pa imaš tamle zadaj poleg tstih buteljk cabernet sauvignona '09" - "Ah, dve nogi pršuta, je prinesel zadnjič bratranec, pa en hlebec bohinjskega sira, tam naprej desno pa komplet Dunlopk 17", lani je bila dobra letina, naslednje leto bodo glih taprave za na mojga Audija, predlanske Goodyearke smo pa lih včeri dali na ženinega RAV4, so že dozorele" :mrgreen:
Ahaha, dobro si to spisal. :lol:

Sicer pa tudi jaz mislim, da take stvari trobijo vulkanizerji, ki imajo staro zalogo gum, ki bi se jo radi znebili. Strokovne razlage/članka še nisem videl, ki bi kaj takega trdil.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
W3s7_S1D3
Novinec
 
Prispevkov: 441
Pridružen: So avg 27, 2005 3:30 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a W3s7_S1D3 Sr apr 04, 2012 12:36 pm

zakaj pa se ne bi vulkanizer obnašal kot trgovec, ki mu je prioriteta prodati prvo starejše artikle, da le-te ne postanejo prveč stare?
 
Perko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To avg 16, 2011 10:37 am

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Perko Sr apr 04, 2012 12:43 pm

W3s7_S1D3 je napisal/-a:zakaj pa se ne bi vulkanizer obnašal kot trgovec, ki mu je prioriteta prodati prvo starejše artikle, da le-te ne postanejo prveč stare?


nič narobe, vendar naj zato "blago" ponudi ceneje, ne pa da si izmišljajo razne teorije o "žlahtnem staranju kavčuka" :)
 
Perko
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 22
Pridružen: To avg 16, 2011 10:37 am

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Perko Sr apr 04, 2012 12:45 pm

Amater123 je napisal/-a:Ja, da odlezi par mesecev. Ne pa da prodajajo 2 leti stare gume, kot nove gume in za ceno nove gume. Seveda je marsikomu, ki dela 10000 ali vec kilometrov letno vseeno. Tistemu, ki pa na leto naredi zgolj pol toliko, ali se manj, pa nikakor ne more biti vseeno, ce ze ob nakupu dobi (pre)staro gumo.


Lej, samo pustit se ne. Z vso pravico lahko vrneš prek spleta kupljene gume v roku 14 dni od nakupa.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot] in 22 gostov