Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sonic Sr apr 04, 2012 12:46 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:@sonic:
In ja...Take ideje zagovarjajo lokani vulkanizerji...veš, to so tisti,h katerim se vozi 3/4 vesoljne slovenije...pa ne samo zaradi tega, ker so cenovno ugodni,ampak tudi zaradi tega, ker znajo strankam svetovat in ker znajo gume celo namontirat .
Ma, jaz bi rekel da 3/4 Slovenije vozi k lokalnim vulkanizerjem predvsem preprosto zato, ker so jim pač v čisto geografskem smislu bolj pri roki...

Sicer pa, v tej konkretni debati ne sodelujem zato ker bi se hotel kregat, ampak me iskreno stvar zanima.

najprej nabavi in zmontiraj dva dni stare gume, jih diglaj, pa si jih oglej. Potem pa to isto naredi z gumami novimi gumami, ki so odležale kako leto.
Ne vem kaj pomeni 'diglaj', ampak OK, razumem kaj hočeš povedat.
Ampak pri takih eksperimentih bi bilo treba imeti pri roki dva kompleta gum istega proizvajalca, točno isti model itd. le da so ene čisto frišne, druge pa dve leti stare. Rahlo dvomim da je kdo delal tak eskperiment tako natančno in nadziral vse spremenjljivke - in če ni, potem težko kaj uporabnega ven potegneš. Pa itak bi moral to ponoviti v velikem številu primerov, z različnimi modeli gum, da bi bilo statistično značilno. In se mi nekako zdi, da nobena ni tega na tak način delal, ampak je to najverjetneje bolj stvar augenmasa ter mitov in legend, o katerih se možuje v lokalnih pivskih napajališčih...

In se mi zdi, da če bi ta teorija veljala, bi to že v tujini kje ugotovili in bi kdo nalimal kak link, ali pa bi že prej našli kaj po Googlu. Pa se to pač še ni zgodilo..
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
alesek86
Novinec
 
Prispevkov: 291
Pridružen: Ne jul 02, 2006 9:18 am
Kraj: Sevnica

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a alesek86 Sr apr 04, 2012 12:48 pm

Js sm pa ravno danes dobu gume Hankook v dimenziji 205/55/16, letnica DOT 0812.
Kaj mi svetujete, jih naj dam v klet za drugo sezono ali naj jih kar dam na avto?

Joke...

Js sm vesel, da sem dobil "frišne" gume, ker delam malo kilometrov in upam, da bodo dolgo vdržale.

Lp
Lep pozdrav,

Aleš
 
Uporabniški avatar
ban
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3579
Pridružen: Po nov 15, 2004 10:37 am

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a ban Sr apr 04, 2012 1:07 pm

alesek86 je napisal/-a:Js sm pa ravno danes dobu gume Hankook v dimenziji 205/55/16, letnica DOT 0812.
Kaj mi svetujete, jih naj dam v klet za drugo sezono ali naj jih kar dam na avto?

Joke...

Js sm vesel, da sem dobil "frišne" gume, ker delam malo kilometrov in upam, da bodo dolgo vdržale.

Lp

V kevder, zraven pršuta in buteljk :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sonic Sr apr 04, 2012 1:26 pm

alesek86 je napisal/-a:Js sm pa ravno danes dobu gume Hankook v dimenziji 205/55/16, letnica DOT 0812.
Kaj mi svetujete, jih naj dam v klet za drugo sezono ali naj jih kar dam na avto?
Lp
Hankook, to so korejske, ne?
Mah, mal jih namaži s kimchijem*, pa bodo po kakem mesecu že ravno prav zrele, kot tepke.

*kimchi: korejsko pikantno kislo zelje, poenostavljeno povedano; http://en.wikipedia.org/wiki/Kimchi

:mrgreen:
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
a_sist
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1526
Pridružen: To jun 26, 2007 8:36 am

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a a_sist Sr apr 04, 2012 2:47 pm

Včeraj sem dal na avto gume 1112 :) ...pa se po prebranem bojim it domov :lol:
No escape from the mass mind rape...
 
Uporabniški avatar
alesek86
Novinec
 
Prispevkov: 291
Pridružen: Ne jul 02, 2006 9:18 am
Kraj: Sevnica

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a alesek86 Sr apr 04, 2012 2:51 pm

sonic je napisal/-a:
alesek86 je napisal/-a:Js sm pa ravno danes dobu gume Hankook v dimenziji 205/55/16, letnica DOT 0812.
Kaj mi svetujete, jih naj dam v klet za drugo sezono ali naj jih kar dam na avto?
Lp
Hankook, to so korejske, ne?
Mah, mal jih namaži s kimchijem*, pa bodo po kakem mesecu že ravno prav zrele, kot tepke.

*kimchi: korejsko pikantno kislo zelje, poenostavljeno povedano; http://en.wikipedia.org/wiki/Kimchi

:mrgreen:


Ja, korejske so baje. Sm vzel te gume, ker so cenovno dost ugodne, poleg tega pa nisem neki divjak po cestah, da bi potreboval boljšo (beri dražjo) gumo.

Jih bom dal za kak mesec v klet h krompirju in čebuli, da bojo bol dišale.

lp
Lep pozdrav,

Aleš
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a lizard Sr apr 04, 2012 3:32 pm

Lokalni vulkanizerji lahko zamenjajo gume celi Sloveniji če želijo, ampak zaradi tega še ne bodo znali strokovno razložiti fizikalno-kemijskih procesov, ki se dogajajo v gumi. Verjetno imajo tudi izkušnje v praksi, ampak te izkušnje slonijo na človeški zaznavi (ki pa je nezanesljiva) in ne na objektivnem eksperimentu. Zatorej so lahko take izkušnje zelo netočne in nenatančne. Tako, da res ne razumem kje je smisel argumentacije TrijoAdijo-a, da nekdo zgolj zaradi znanja montiranja pnevmatike lahko razlaga zakaj točno morajo gume odležati nekaj časa. Ne pomeni pa to, da tile vulkanizerji nimajo prav, ampak če hoče argumentirat svoje trditve, mora to znat tudi strokovno razložit.

Do takrat pa še vedno ostajam pri svojem mnenju, da si renomirane tovarne gum enostavno ne smejo dovolit, da bi prodajale polizdelke. Sam sklepam, da če bi gume res mogle odležat en čas bi to storili že v tovarnah in jih proizvedli pol leta prej oz. pol leta pred prodajo. Pravtako se mi zdi bolj verjetno, da vulkanizerji govorijo o tem zgolj zato, ker si s tem povečajo možnosti da prodajo starejšo gumo, kajti narod je naiven in nerazgledan.

Torej še vedno čakam na link do kake nepristranske raziskave glede tega.
 
Uporabniški avatar
Drager
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 742
Pridružen: Ne sep 12, 2004 6:24 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Drager Sr apr 04, 2012 4:00 pm

Vulknanizerji z izkušnjami nimajo pojma, en googla nadrkan pametnjakovič bo pa doktorat naredil zraven.
Eni ste res težki do amena. Get a life, dej gume na avto in se vozi ljuba duša. A pa se je treba za vsako malenkost sekirat? Jao...
Ne vozi hitreje kot tvoj angel varuh lahko leti.
http://www.sina-logatec.si/
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a tomzzi Sr apr 04, 2012 4:05 pm

lizard je napisal/-a:Lokalni vulkanizerji lahko zamenjajo gume celi Sloveniji če želijo, ampak zaradi tega še ne bodo znali strokovno razložiti fizikalno-kemijskih procesov, ki se dogajajo v gumi. Verjetno imajo tudi izkušnje v praksi, ampak te izkušnje slonijo na človeški zaznavi (ki pa je nezanesljiva) in ne na objektivnem eksperimentu. Zatorej so lahko take izkušnje zelo netočne in nenatančne. Tako, da res ne razumem kje je smisel argumentacije TrijoAdijo-a, da nekdo zgolj zaradi znanja montiranja pnevmatike lahko razlaga zakaj točno morajo gume odležati nekaj časa. Ne pomeni pa to, da tile vulkanizerji nimajo prav, ampak če hoče argumentirat svoje trditve, mora to znat tudi strokovno razložit.

Do takrat pa še vedno ostajam pri svojem mnenju, da si renomirane tovarne gum enostavno ne smejo dovolit, da bi prodajale polizdelke. Sam sklepam, da če bi gume res mogle odležat en čas bi to storili že v tovarnah in jih proizvedli pol leta prej oz. pol leta pred prodajo. Pravtako se mi zdi bolj verjetno, da vulkanizerji govorijo o tem zgolj zato, ker si s tem povečajo možnosti da prodajo starejšo gumo, kajti narod je naiven in nerazgledan.

Torej še vedno čakam na link do kake nepristranske raziskave glede tega.


Saj verjetno je to glavni vzrok zakaj določeni tako pravjo... Kot pravim sem tudi jaz že od parih tako slišal ampak do zdaj pa še nisem dobil 100% pojasnitve zakaj naj bi bilo to dobro... Itak se pa jaz ne sekiram, ker naredim kar lepo kilometrino na leto in se gume kar hitro znucajo...
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a TrijoAdijo Sr apr 04, 2012 4:06 pm

Ajde, objasnite meni...nerazgledanemu in naivenmu....kako je možno, da en lokalni vulkanizer (poudarek samo na en...ne na pet), v štartu sezone prodaja eno ali dve leti staro zalogo gum, če pa dobi v skladišče vsak teden en kamion gum od generalnega distributerja, katere proda v roku enega tedna?
3/4 vesoljne slovenije je ljudem v geografskem smislu bolj pri roki? Aja? Kako pa to, da folk iz LJ, CE, MB, KP, KR,..kliče naše lokalce v KK in naročujejo gume, katere pridejo tudi menjavat? Pa da ne omenjam tudi strank iz bivših republik SFRJ.... :roll: Verjetno hodijo tod okoli, ker v svojih domačih rajonih nimajo vulkanizerjev... :lol:
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a yashica Sr apr 04, 2012 5:45 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Ajde, objasnite meni...nerazgledanemu in naivenmu....kako je možno, da en lokalni vulkanizer (poudarek samo na en...ne na pet), v štartu sezone prodaja eno ali dve leti staro zalogo gum, če pa dobi v skladišče vsak teden en kamion gum od generalnega distributerja, katere proda v roku enega tedna?
3/4 vesoljne slovenije je ljudem v geografskem smislu bolj pri roki? Aja? Kako pa to, da folk iz LJ, CE, MB, KP, KR,..kliče naše lokalce v KK in naročujejo gume, katere pridejo tudi menjavat? Pa da ne omenjam tudi strank iz bivših republik SFRJ.... :roll: Verjetno hodijo tod okoli, ker v svojih domačih rajonih nimajo vulkanizerjev... :lol:


Dobil si me... Sam se že lep čas vozim iz Ljubljane v Brežice (Lašič) :pivo
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
~toMmy~
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5806
Pridružen: Sr dec 07, 2005 3:19 pm
Kraj: Vinica

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a ~toMmy~ Sr apr 04, 2012 7:06 pm

TrijoAdijo je napisal/-a:Ajde, objasnite meni...nerazgledanemu in naivenmu....kako je možno, da en lokalni vulkanizer (poudarek samo na en...ne na pet), v štartu sezone prodaja eno ali dve leti staro zalogo gum, če pa dobi v skladišče vsak teden en kamion gum od generalnega distributerja, katere proda v roku enega tedna?
3/4 vesoljne slovenije je ljudem v geografskem smislu bolj pri roki? Aja? Kako pa to, da folk iz LJ, CE, MB, KP, KR,..kliče naše lokalce v KK in naročujejo gume, katere pridejo tudi menjavat? Pa da ne omenjam tudi strank iz bivših republik SFRJ.... :roll: Verjetno hodijo tod okoli, ker v svojih domačih rajonih nimajo vulkanizerjev... :lol:


Naj bo najboljši vulkanizer na svetu in naj je tudi 100% prepričan v to, da morajo gume odležat, ampak še vedno ni noben tega strokovno utemeljil. Ti verjameš vsakemu, ki ti nekaj sveto trdi, ker je en zelo izkušen človek to povedal (ki pa še vedno niti približno ni strokovnjak na tem področju)? Enostavno čakamo eno oprijemljivo razlago in ne nekaj kar naj bi bilo tako, ker brez prave utemeljitve verjet je pač naivno.
Slika
"Deutschen sind vielleicht nicht die Humorvollsten, aber wer will schon ein lustiges Auto?"
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a sašo5 Sr apr 04, 2012 7:22 pm

sonic je napisal/-a:Skratka o ideji 'guma mora biti leto-dve stara, da je šele taprava', si glede na doslej videno še vedno mislim: BULLSHIT!


lej, ni treba prejudicirat in poveličevat, kajti noben ni nikjer rekel, MORA stat leto/dve, le cel čas trdim, da guma narejena meseca marca letos ni za na avto - seveda noben ne bo zgubil, glave zaradi tega, ampak da pridemo do neke optimalizacije, mora nekaj časa odstat......

SEDAJ SE UMIKAM IZ RAZPRAVE.....
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Energetik81 Sr apr 04, 2012 7:29 pm

Ko bo vaš priljubljeni vulkanizer vzel avto in 2 seta enakih gum, samo z različnim datumom izdelave, šel na Vransko, kjer mu bodo zagotavljali enako podlago (predlagam mokro), in ko mu bodo na pol metra natančno izmerili zavorno pot, ter ko bo z vsakim setom gum ponovil vsaj 5-10 zaviranj, no takrat bom z zanimanjem prebral poročilo.

Drugače so pa to samo govorice. Mogoče je kaj resnice v njih, lahko pa je resnica drugačna. Iz subjektivnih občutkov se ne da nič resnega sklepat.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Uporabniški avatar
scmoky
Novinec
 
Prispevkov: 107
Pridružen: Če maj 14, 2009 6:18 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a scmoky Sr apr 04, 2012 7:31 pm

A lahko napišeš lepo prosim zakaj mora odležat nekaj cajta?? Kako lahko nekaj trdiš, brez ustreznih argumentov itd... Še dobro da niste kakšenga tehniškega faksa delali :D Ker bi na vsako izpeljavo al pa dokaz rekli to je tak in pika :D defaacto :D Mogoče ste pa novi einsteini ki ste uvedli postulate kateri v okvru matematike špilajo hehe
 
noj
Novinec
 
Prispevkov: 216
Pridružen: To feb 03, 2009 11:09 pm
Kraj: Arja Vas

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a noj Sr apr 04, 2012 7:49 pm

Fantje, tukaj vsi nekaj trdite, noben pa to ne podpre z dokazi. Sploh ste eni zanimivi, ker ste slišali, da mora biti pnevmatika še topla, od drugega pa zahtevate, da svojo kontra trditev podpre z raziskavami v zaprtem prostoru pri enaki temperaturi in vlagi. Po možnosti, da ste še zraven, ker vrjamete samo svojim očem. :lol:
Mi vulkanizerji pa služimo na takšnih in drugačnih pametnjakovičih, nekateri takšne še z veseljem malo bolj oderejo, pa jim še jasno ni kje in kako. Ko zapustite delavnico, pa ste zaslužni za salve smeha. :D

Pa lep dan vsem, Jan
Ford Mondeo Wagon Titanium 1.6 SCTi Ecoboost (118KW)
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a maniaxxx Sr apr 04, 2012 7:52 pm

noj je napisal/-a:Fantje, tukaj vsi nekaj trdite, noben pa to ne podpre z dokazi. Sploh ste eni zanimivi, ker ste slišali, da mora biti pnevmatika še topla, od drugega pa zahtevate, da svojo kontra trditev podpre z raziskavami v zaprtem prostoru pri enaki temperaturi in vlagi. Po možnosti, da ste še zraven, ker vrjamete samo svojim očem. :lol:
Mi vulkanizerji pa služimo na takšnih in drugačnih pametnjakovičih, nekateri takšne še z veseljem malo bolj oderejo, pa jim še jasno ni kje in kako. Ko zapustite delavnico, pa ste zaslužni za salve smeha. :D

Pa lep dan vsem, Jan



Nesramneži :mrgreen: :mrgreen:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Badzo
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Če jan 27, 2011 6:17 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Badzo Če apr 05, 2012 8:53 pm

Zanimiva tema :)
Lokalni vulkanizerji to zagovarjajo, jasno, da spucajo staro zalogo, tukaj ni nobenega drugega razloga. Sicer je pa tudi njim v interesu prodat čim bolj friško gumo, da jo čimprej pobere, da stranka spet pride po novo - mogoče se pa motim pa so te lokalci res taki poštenjaki, da ne nategujejo ljudi.
Zanimivo je tudi to, da če so že tako kemijsko-fizikalno podkovani, da kdo od teh "lokalcev" že ne dela svojih gum..

Pa še eno vprašanje imam za zagovornike staranja: a kondome je tudi dobro pustit odležat? Da ga slučajno, ko je nov, ne prežge/zradira..

Ne vem, ne vem, ampak meni tale teorija žal ne pije vode..
 
virtuoso89
Novinec
 
Prispevkov: 198
Pridružen: Ne maj 29, 2011 9:55 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a virtuoso89 Če apr 05, 2012 9:13 pm

Badzo je napisal/-a:Zanimiva tema :)
Lokalni vulkanizerji to zagovarjajo, jasno, da spucajo staro zalogo, tukaj ni nobenega drugega razloga. Sicer je pa tudi njim v interesu prodat čim bolj friško gumo, da jo čimprej pobere, da stranka spet pride po novo - mogoče se pa motim pa so te lokalci res taki poštenjaki, da ne nategujejo ljudi.
Zanimivo je tudi to, da če so že tako kemijsko-fizikalno podkovani, da kdo od teh "lokalcev" že ne dela svojih gum..

Pa še eno vprašanje imam za zagovornike staranja: a kondome je tudi dobro pustit odležat? Da ga slučajno, ko je nov, ne prežge/zradira..

Ne vem, ne vem, ampak meni tale teorija žal ne pije vode..


A pa veš da to velja v obe smeri?

Kdaj lahko torej pričakujemo Badzo gume? :mrgreen:
 
Amater123
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Ne maj 23, 2010 8:50 pm

Re: Starost novo kupljenih gum

Napisal/-a Amater123 Če apr 05, 2012 10:35 pm

Perko je napisal/-a:
Amater123 je napisal/-a:Ja, da odlezi par mesecev. Ne pa da prodajajo 2 leti stare gume, kot nove gume in za ceno nove gume. Seveda je marsikomu, ki dela 10000 ali vec kilometrov letno vseeno. Tistemu, ki pa na leto naredi zgolj pol toliko, ali se manj, pa nikakor ne more biti vseeno, ce ze ob nakupu dobi (pre)staro gumo.


Lej, samo pustit se ne. Z vso pravico lahko vrneš prek spleta kupljene gume v roku 14 dni od nakupa.


Saj ravno to je bila tudi delna "napaka". Preko neta sem jih videl za manj denarja (dobrih 20 evrov manj za vse stiri). Pa sem si rekel, bom sel raje kupiti kar h kakemu bolj znanemu vulkanizerju, da bo ja vse tako kot mora biti. :) Zato sem se tudi odlocil za te gume (ki sem jih nasel na drugem mestu na test lestvici) in ne tako kot v preteklosti, ko sem kupil Sava ali kaksne druge cenejse.

Drugic bom verjetno kar preko neta narocil. Za razliko v ceni, lahko tudi placam morebitno posiljanje nazaj, v kolikor ne bi bil z njimi zadovoljen. Saj jaz vulkanizerja dejansko ne obtozujem, le ne zdi se mi fer, da mi proda staro gumo kot novo gumo in za ceno nove. Je pa tudi tako, da je pri Stipicu mal zoprn prevzem. Placas notri na "recepciji/blagajni" predno vidis gume, medtem ko ti jih zunaj ze eden od mehanikov trpa v vreco takoj ko odpres avto. V takem primeru bom v prihodnosti zagotovo bolj pozoren.

Gume so se vedno nemontirane in v vrecki.
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 8 gostov