edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey Ne apr 07, 2013 7:36 pm

Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:
Gume so dimezij 235-45-r18... tak da bi verjetno opazil pri vožnji če so "kvadrataste" ali? drugače sem pa platišča natančno pregledal in ni nič pokošodvano oz. zvito itd.



Sej nič ne rečem, samo, da si pazil. Vsekakor pa je neenakomerna obraba gum posledica nepravilne geometrije koles. Mogoče če boš dal kako fotko gum oz. koliko je to neenakomerno obrabljeno?


Na dveh gumah je noranji rob čist pobran ( sta bile spredaj) , tak da ni več profila. Dve sta pa malo manj ( sta bile odzadaj ), imata še 1mm ali 2 profila medtek ko ima guma na sredini 5 mm profila...
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Gricko Ne apr 07, 2013 9:29 pm

black je napisal/-a:
Gricko je napisal/-a:
black je napisal/-a: Pri Alfi 156 sem moral med sezono prestaviti gume z leve na desno in obratno, ker jih je ful pobiralo. Res da je bila znižana in se je nagib še bolj podrl...
.


če je optika naštimana, ti gum ne bo podiralo, pa če so še tolko nagnjena!! ( seveda v nekih mejah normale....če ne boš mel podrta kolesa za 4 stopinje in več ;) )

ti pa verjamem, da si mel optiko nastavljeno po tovarniško in ti je nucalo gume...... če bi ti optiko nastavljal nekdo, ki se spozna ( in ne slepo prepisal podatkov iz knjižice), ti tudi pri znižani ne bi pobiralo gum!! ( seveda v primeru , da je bilo podvozje brez luftov!)


Gume pobira, pa nastavljaj optiko kakor hočeš.


ne jih NE!!
če je optika in podvozje OK, ti gum NE pobira po robovih!
Tudi, če si slišal zgodbice okoli Alfe (156 predvidevam), da ko nižaš, potem pobira!! Ja, če ni dobro nastavljeno oz je nastavljeno po originalnih cifrah

Sam imam 156ko , znižano, dva kompleta gum sem zvozil (cca 70 k km) in nikol mi ni pobiralo notranjega roba ne spredaj , ne zadaj (dokler je bilo podvozje ok!) ....prvi komplet mi je, ko je bilo po sredi cca 3mm, v pol leta pobralo notranji rob na cca 1 mm- krivec so bile še original roke pri 170 kkm, do takrat( 3 leta / sezone prej) je bila obraba enakomerna. po zamenjavi rok in nove gume imam zopet enakomerno obrabo!

Res pa je, da je optika narejena tako kot je treba. tudi če imam nagib nekaj več kot 2 stopinji (kar ni lih malo)

@edey:....tako kot ti je @Templar rekel, če je optika narejena, kot je treba in podvozje brez zračnosti mora gumo pobirati enakomerna....ali pa vsaj zelo podobno
 
Uporabniški avatar
black
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1595
Pridružen: Ne jul 13, 2003 8:50 pm

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a black Ne apr 07, 2013 9:51 pm

očitno si imel premalo znižano
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1919
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Gricko Ne apr 07, 2013 10:23 pm

black je napisal/-a:očitno si imel premalo znižano


še imam....ja, nisem šel v extreme.....samo za 3.5, pa za naše ceste še to dovolj....ampak kot sem rekel imam naklon koles več kot 2 stopinji...če se spomnim celo blizu 2.5 stopinje, kar je zelo veliko za normalne avtomobile ( da niso z namenom tako predelani in da so za na cesto ), pa mi vseeno ne pobira nič!

in sedaj ti že 3tjič govorim!
Nisi imel pravilno narejene optike, za to ti je pobiralo gume!!
Če je optika po navodilih proizvajalca (alfe) ti pri znižanem avtu pobira robove, če se naredi pa optika tako kot je treba (prilagodi v pravo smer ) pa bodo gume ok!
Saj nas je na forumu kar nekaj z znižanimi 156kami, pa nimamo problemov, veliko uporabnikov, ki so jim optiko delali na AMZS, tudi avtotriglav ni bil nič boljši.... samo po cifrah proizvajalca , pa so res imeli te probleme!
 
Uporabniški avatar
Templar
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1800
Pridružen: Če apr 29, 2004 4:34 pm
Kraj: Savinjska regija

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Templar Po apr 08, 2013 7:34 am

edey je napisal/-a:
Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:
Gume so dimezij 235-45-r18... tak da bi verjetno opazil pri vožnji če so "kvadrataste" ali? drugače sem pa platišča natančno pregledal in ni nič pokošodvano oz. zvito itd.



Sej nič ne rečem, samo, da si pazil. Vsekakor pa je neenakomerna obraba gum posledica nepravilne geometrije koles. Mogoče če boš dal kako fotko gum oz. koliko je to neenakomerno obrabljeno?


Na dveh gumah je noranji rob čist pobran ( sta bile spredaj) , tak da ni več profila. Dve sta pa malo manj ( sta bile odzadaj ), imata še 1mm ali 2 profila medtek ko ima guma na sredini 5 mm profila...


Če sta pobrani do da ni več vidnega profila na robu sta za v smeti.
Če lahko bereš tole si preblizu! Drži varnostno razdaljo!
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey Po apr 08, 2013 3:36 pm

Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:
Templar je napisal/-a:
edey je napisal/-a:
Gume so dimezij 235-45-r18... tak da bi verjetno opazil pri vožnji če so "kvadrataste" ali? drugače sem pa platišča natančno pregledal in ni nič pokošodvano oz. zvito itd.



Sej nič ne rečem, samo, da si pazil. Vsekakor pa je neenakomerna obraba gum posledica nepravilne geometrije koles. Mogoče če boš dal kako fotko gum oz. koliko je to neenakomerno obrabljeno?


Na dveh gumah je noranji rob čist pobran ( sta bile spredaj) , tak da ni več profila. Dve sta pa malo manj ( sta bile odzadaj ), imata še 1mm ali 2 profila medtek ko ima guma na sredini 5 mm profila...


Če sta pobrani do da ni več vidnega profila na robu sta za v smeti.


Saj bojo šle v smeti, samo moren še prvo nove nabavit :). Aja, pa tud glasne so kar precej misliš da to tudi zaradi orbabe? Ker drugače sem mislil nabavit iste kot so zdaj montirane samo me malo moti glasnost...
 
Uporabniški avatar
denko4
Novinec
 
Prispevkov: 378
Pridružen: Pe sep 04, 2009 9:54 pm
Kraj: dolenjske benetke

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a denko4 To apr 09, 2013 6:39 am

edey je napisal/-a:Saj bojo šle v smeti, samo moren še prvo nove nabavit :). Aja, pa tud glasne so kar precej misliš da to tudi zaradi orbabe? Ker drugače sem mislil nabavit iste kot so zdaj montirane samo me malo moti glasnost...

Posledica neenakomerne obrabe je običajno tudi glasnost pnevmatik, so pa tudi nekatere pnevmatike takšne. Katere bi pa dal gor?
 
edey
Novinec
 
Prispevkov: 106
Pridružen: To nov 16, 2010 9:40 am

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a edey To apr 09, 2013 7:53 pm

Uniroyal rainsport 2
 
Uporabniški avatar
denko4
Novinec
 
Prispevkov: 378
Pridružen: Pe sep 04, 2009 9:54 pm
Kraj: dolenjske benetke

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a denko4 Pe apr 12, 2013 11:28 am

Sem jih imel pa same po sebi niso bile pretirano glasne.
 
Rok Juhant
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne jan 22, 2006 7:40 pm
Kraj: Tuhinjska dolina

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Rok Juhant Sr avg 28, 2013 10:46 am

Tudi jaz imam težave z neenakomernim obrabljanjem pnevmatik (sprednjih). Avto je Superb II, prej sem imel gume 225/45 R17, zdaj pa sem šel na jeklena platišča in gume 205/55 R16. Prejšnje letne gume sem vozil samo eno sezono (skupaj so bile za 3 sezone), potem pa sem jih zaradi obrabe zamenjal. Se je pa videlo, da so na zunanjem robu bolj obrabljene, ni pa bilo tako hudo kot sedaj, ko so na zunanjem robu že kar pobrane, drugje pa ni kakšnih sledov hude obrabe. V tem času sem sicer naredil okrog 15000 km.
Kaj mi svetujete v tem primeru? Naj dodam, da imam do službe vožnjo 15% avtocesta, ostalo regionalna, od tega skoraj polovica kar hudih ovinkov (serpentine gor in dol), kjer ne vozim počasi. Malo gotovo vpliva tudi slednje, saj je pri teh gumah (ki so zaradi višjega preseka bolj upogljive) toliko bolj opazna obraba zunanjega dela. Mislil sem, da bi šel na optiko (mi predlagate kakšno na relaciji Trbovlje - Kamnik) in hkrati zamenjal prednje gume z zadnjimi, dokler so še dokaj nove in se bolj obrabljajo. Je to dobra ideja? Ali lahko optika po tovarniških nastavitvah povsem reši zadevo? Najbrž ne.
Poleg tega opažam tresenje tako pri vožnji pri večjih hitrostih - avtocesta (najbrž se da odpravit s centriranjem gum) in pa tudi tresenje pri zaviranju - to pa se je začelo pojavljat nekaj časa po menjavi zavornih ploščic in se stopnjuje. Glede tega bom šel k mehaniku, ki je menjavo opravil, vendar pa me zanima kaj je boljše uredit prej - gume ali zavorne ploščice? Je to sploh pomembno?

Hvala za vse odgovore.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a INFINITI Sr avg 28, 2013 11:37 am

Rok Juhant je napisal/-a:Tudi jaz imam težave z neenakomernim obrabljanjem pnevmatik (sprednjih). Avto je Superb II, prej sem imel gume 225/45 R17, zdaj pa sem šel na jeklena platišča in gume 205/55 R16. Prejšnje letne gume sem vozil samo eno sezono (skupaj so bile za 3 sezone), potem pa sem jih zaradi obrabe zamenjal. Se je pa videlo, da so na zunanjem robu bolj obrabljene, ni pa bilo tako hudo kot sedaj, ko so na zunanjem robu že kar pobrane, drugje pa ni kakšnih sledov hude obrabe. V tem času sem sicer naredil okrog 15000 km.
Kaj mi svetujete v tem primeru? Naj dodam, da imam do službe vožnjo 15% avtocesta, ostalo regionalna, od tega skoraj polovica kar hudih ovinkov (serpentine gor in dol), kjer ne vozim počasi. Malo gotovo vpliva tudi slednje, saj je pri teh gumah (ki so zaradi višjega preseka bolj upogljive) toliko bolj opazna obraba zunanjega dela. Mislil sem, da bi šel na optiko (mi predlagate kakšno na relaciji Trbovlje - Kamnik) in hkrati zamenjal prednje gume z zadnjimi, dokler so še dokaj nove in se bolj obrabljajo. Je to dobra ideja? Ali lahko optika po tovarniških nastavitvah povsem reši zadevo? Najbrž ne.
Poleg tega opažam tresenje tako pri vožnji pri večjih hitrostih - avtocesta (najbrž se da odpravit s centriranjem gum) in pa tudi tresenje pri zaviranju - to pa se je začelo pojavljat nekaj časa po menjavi zavornih ploščic in se stopnjuje. Glede tega bom šel k mehaniku, ki je menjavo opravil, vendar pa me zanima kaj je boljše uredit prej - gume ali zavorne ploščice? Je to sploh pomembno?

Hvala za vse odgovore.


Rok dobrodošel v klub lastnikov Superba II z abnormalno obrabo originalnih gum, ki je po menju uvoznika popolnoma normalna stvar. Več si preberi tukaj:
viewtopic.php?f=6&t=86117

BTW, tudi jaz nisem imel težav z zimskimi na 205/55 - 16 ;)
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Rok Juhant
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 2
Pridružen: Ne jan 22, 2006 7:40 pm
Kraj: Tuhinjska dolina

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Rok Juhant Sr avg 28, 2013 11:49 am

Infiniti, mislim, da si me narobe razumel. Jaz imam težave sedaj s 205/55 R15 (mimogrede - Michelin Saver+), najbrž pa je bil problem že prej, ko so bile gor Bridgestone Potenza 225/45 R17 (vendar sem jaz takrat imel avto samo eno sezono in so bile gume vožene že tretjo sezono, prejšnji lastnik pa je imel precej več vožnje po avtocestah in ravnih regionalnih, zato najbrž obraba ni prišla tako do izraza).
Žal pa iz linka, ki si ga poslal, nisem uspel razbrat, kaj se da storit, razen menjave gum, ki pa mislim, da v mojem primeru niso problem. Najbrž je najboljše, da najprej naredim optiko, potem pa se bo videlo, če je kaj boljše?
 
murkoslavko
Novinec
 
Prispevkov: 176
Pridružen: Po maj 13, 2013 9:09 am
Kraj: Maribor

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a murkoslavko Po maj 25, 2015 8:31 pm

Templar je napisal/-a:Še link

Slika


Imam megane 2 in mi zadaj gume obrablja proti zunanjemu robu, kakor na slikici drugi od leve.
Bil na optiki in tovarniško v nulo, sicer tak ni zadaj kaj nastavljat. Imam gor gume continental
premiumcontact5 195/65 r15 91h. Imam izključno relacijske vožnje avtocesta 120km/h tempomat.
Gume sem menjaval sptedaj-zadaj itd. Zdaj so obrabljene do oznake. Naredil sem 45000km, razlika pri obrabi je 1mm. Zunanji rob deluje malo žagasto.

zdaj pa nevem a naj kupim enake gume ali kake druge?
a so kake z zunanjim robom tršim. opcija je tudi radijalne,
ker jih lahko premontiram.
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a jack86 To feb 20, 2024 10:38 pm

Da ne nacenjam nove teme.

Imam avto.

Zaradi gumidefekta sem lani menjal prvi dve pnevmatiki (continental), zadnji sem obdrzal (nekje na 75%, isti tip continental). Po dobrem letu nov defekt zaradi izrabljenosti. Na notranji strani gume (vozni povrsini), se je naredil vsaj centimeter globok kanal. Tam je prebilo.
Guma ni nikjer drgnila po avtu.
Optika je ok.
Avto ni bil nikol zaleten.
Vse 4 gume so se v enem letu (20.ooo km) izarbile za vsaj 80%.

Meni to ni normalno, res je da sem zimske gume vozil celo leto in ima avto 2 toni, ter awd…
Ampak vseen, kako hudica je ratal tist centimetr globok kanal da je prebilo?

Napaja v pnevmatikah?
Awd?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a danci1973 Sr feb 21, 2024 9:54 am

Kanal po celem obsegu pnevmatike? Imaš kakšno fotografijo?

AWD načeloma zahteva čimbolj enake gume na vseh kolesih - tudi glede obrabe. Subaru npr. priporoča, da v obsegu gum ni več kot 6 mm razlike (1/4"). To je sicer predvsem zaradi AWD komponent (sredinski visco diferencial), ki se zaradi prevelike razlike lahko pregreva, ampak verjetno se pozna tudi v obrabi gum.

Pri 215/50R17 zimski gumi, ki ima kot nova 8 mm profila, pa 75% obraba pomeni 12-13 mm manjši obseg v primerjavi z novo.
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a jack86 Sr feb 21, 2024 9:26 pm

Zal nimam nobene slike. Ce gledamo gumo od strani, je na priblizno 2/3 kanal precej opazen, najhuje tam kjer je prebilo. Na ostali tretjini komaj opazen.
Kot da guma ni okrogla :)

Avto ni nic tresel, centriranje je bilo opravljeno ob menjavi gum.
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a jack86 Če feb 22, 2024 10:24 am

takole izgleda inzenirska razlaga :D :
Priponke
Guma.PNG
 
Uporabniški avatar
Kukec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 663
Pridružen: Ne feb 06, 2005 6:38 pm
Kraj: ok. MB

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Kukec Pe feb 23, 2024 6:13 am

Slika bi zelo pomagala :D
To da praviš da ni po celotnem obsegu je malo čudno.
Kot praviš da je optika ok, to si preverjal pred časom, ali sedaj ko jo je pobralo?
Dele podvozja ste preverili? Roka, končnik, stabilizator, puše itd....
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1268
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a jack86 Pe feb 23, 2024 7:11 am

:D hja, saj v tem je fora, da ni po celem obsegu. Kot da bi nekdo z dletom zarezal….
Nimam slike, bom vprasal vulkanizerja, pravi da tudi on ni se cesa takega videl. Mogoce je slikal in dal v okvir :D
Avto je star 5 let.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Obrabljen notranji rob pnevmatike

Napisal/-a Firediver Pe feb 23, 2024 8:18 am

Če prav razumem sličice, ti je nekaj na tistem delu gume na ozkem postružilo "v ekscenter".

Ni logike, da bi tako po "naravni poti" obrabilo med vožnjo.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 11 gostov