franc07
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Ne apr 07, 2013 8:58 pm

letna guma

Napisal/-a franc07 Sr apr 17, 2013 9:23 pm

zanima me, če je to možno, da bi bila taka razlika med a in g gumo pri porabi goriva? da bi guma g porabila okoli 0,6 litrov več goriva kot guma a? lp
 
Uporabniški avatar
TomazK
Novinec
 
Prispevkov: 292
Pridružen: So avg 27, 2005 7:26 am
Kraj: Radomlje

Re: letna guma

Napisal/-a TomazK Če apr 18, 2013 6:39 am

Iz lastnih izkušenj vem da je možno. Letos sem menjal za nove Michelinke pa mi kljub temu da so ožje od prejšnjih popijejo vsaj 0,5 L več, avto ima tudi za 10 kmh manjšo končno hitrost. Tudi v dolino se pošteno čuti večji kotalni upor. Avto se sicer precej lepše pelje čez ovinke, vendar mi to bolj malo pomaga, ker delam veliko km na AC (standardna relacija), za gorivo pa zmečem ogromno denarja. Naslednjič bom bolj pazljiv in ne bom slepo verjel prodajalcem.
 
Uporabniški avatar
MRV
Uporabnik
 
Prispevkov: 941
Pridružen: Po dec 21, 2009 11:07 am

Re: letna guma

Napisal/-a MRV Če apr 18, 2013 8:11 am

gume po novem so označene koliko proizvajajo hurpa in koliko dober zračni upor imajo oz. koliko so dobre pri varčevanju goriva. a to je vse dvorezen meč. na fift gearu so pokazali da "eko" gume imajo veliko slabše zaviranje kot ene navadne. guma je varnost če nimaš dobrega podvozja.
 
Uporabniški avatar
J.McLane
Moderator foruma
 
Prispevkov: 1294
Pridružen: Ne feb 19, 2006 5:01 pm

Re: letna guma

Napisal/-a J.McLane Če apr 18, 2013 8:38 am

Na fifth gearu so prikazali test med samo 3 gumami tako, da je neko posploševanje na vse možne eko gume in dimenzije, ki se jih dobi brezvezno. Kolikor pa je meni znano pa energijska nalepka ne pomeni koliko je zračnega upora ampak kotalnega upora, ki je najbolj občuten pri počasnem premikanju. Zračni upor gume dvomim da je (dovolj)upoštevan, ker ni logično da imajo kakšne zimske kramparice porabo goriva C enako kot povprečne letne gume.

Drugače pa vsake nove gume potrebujejo nekih 1.000 km da se malo utečejo, bi pa lahko franc in TomazK vsaj napisala katere gume imata in katero dimenzijo in katere sta imela prej.
Prius (prodan): Slika
Prius (2018):Slika
Hilux (prodan): Slika
Subaru XV Bi-Fuel: Slika
 
franc07
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 11
Pridružen: Ne apr 07, 2013 8:58 pm

Re: letna guma

Napisal/-a franc07 Če apr 18, 2013 8:20 pm

Jaz imam trenutno 185/60 r15, dunlop sp sport 01. Sem zelo zadovoljen z gumami. Ampak v kratkem jih bom moral zamenjat zato me zanimajo vase izkusnje. Sem premisleval da bi kupil 195/55
Vrni se na Aktualno področje: Letne pnevmatike

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 3 gostov