Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Popravilo odbijača

Napisal/-a domen90 Ne jun 01, 2014 5:03 pm

Vse kopiram v 2. post zaradi oglasa na desni, ki pomanjša slike.
Slika
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a domen90 Ne jun 01, 2014 5:05 pm

Da se še tukaj malo pohvalim in dam mogoče komu idejo - navdih sem dobil v tej temi http://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=56&t=85736.

Pred nekaj časa sem kupil avto, ki je imel precej poškodovan zadnji odbijač. Ker gre za vozilo manjše vrednosti, sem se odločil za DIY popravilo (pri ličarju bi švasanje in barvanje celega odbijača prišlo 150-200eur, jaz sem imel zanemarljiv strošek, 15eur barva in lak (ki sem ju sicer rabil še za druge reči) ter mrežica 0,50eur.

Na žalost nimam slike od prej. Tukaj se vidi, kje je bilo počeno. Na koncu vsake razpoke sem zvrtal luknjo s 5mm svedrom (da preprečim nadaljne širjenje razpoke), potem pa s spajkalnikom poglobil razpoko, da se je material nabral na robovih. Ob preseku bi izgledala vdolbina v obliki črke V, potem sem pa ob robovih nabran material zalil nazaj v razpoko.

Slika

Da se prepreči ponovno pokanje in hkrati ojača plastiko, sem z notranje strani s spajkalnikom vtopil kovinsko mrežico (Merkur, vrtno oddelek, pol cm2 veliki kvadratki). Po končanem postopku je odbijač izgledal takole:

Slika

Sledilo je kitanje, brušenje in barvanje. Pred kitanjem je treba na golo plastiko nanesti primer (čopič), ostalo površino pa pobrusiti. Delovno površino, katero bo kasneje v celoti prekrila barva sem brusil s #400, okolico (kjer bo prehod) pa s #1200.

Slika

Žal nimam nobene slike končanega odbijača od blizu. Moram reči, da mi je barvanje odlično uspelo, skoraj se ne opazi. Pri barvanju manjših delov je ključno to, da se ne zalepi traku do konca, ampak se pusti privihan rob, na ta način namesto črte nastane meglica, ki jo kasneje pobrusiš in spoliraš. Postopek ponazarjam s skico. 4 faza je brušenje meglice in polakirane površine z #2000 in strojno poliranje.

Slika

Takole pa izgleda zdaj.

Slika
Slika
 
ajkx
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 10
Pridružen: Ne jun 01, 2014 3:15 pm

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a ajkx Ne jun 01, 2014 5:06 pm

bravo! zelo lepo narejeno
 
Uporabniški avatar
Zmaj78
Novinec
 
Prispevkov: 478
Pridružen: To avg 23, 2005 2:51 pm
Kraj: Mazda Mx-6 2.5i 24v LPG

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a Zmaj78 Ne jun 01, 2014 5:33 pm

Pohvalno, pravi mojster in pa hvala za namig glede lepljenja z ličarskim trakom, ker tisto "na črto" res izpade precej komično, ko ima nekdo npr. pol blatnika take barve, potem pa ravna črta in sledi drug odtenek. :?
 
acad
Novinec
 
Prispevkov: 103
Pridružen: Ne feb 12, 2012 12:41 am

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a acad To jun 03, 2014 12:02 pm

lepo narejeno!

Zanima me, ko je pobarvano, kdaj in s katero polir pasto je primerno polirati, če govorimo o črni kovinski (metalik) barvi ? verjetno je potrebno še z polirno mašino, z rokami težko kaj dosežemo ali?

hvala za odgovore :)
 
Uporabniški avatar
domen90
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 504
Pridružen: Sr apr 20, 2011 9:09 pm

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a domen90 To jun 03, 2014 12:29 pm

Najbolje je pustiti kakšen dan ali dva, da se res dobro posuši. Kljub temu, da je že po 10min na otip suho, je barva še elastična in občutljiva na segrevanje teh močnejše pritiske.

V piksnah je akrilni lak, ki je mehak in se z malo truda solidno spolira tudi na roke, sploh če brusiš s finimim papirjem #2000. Vendar pa pri delanju prehoda brusiš tudi originalni lak, ki je pa dvokomponenten in pri BMW trd ko pes. To je pa treba polirati strojno z grobo in potem fino polirno pasto. Za hobi varijante poliranje akrilnega laka je pa dobra katerakoli pasta. Takšna domača popravila se itak ne morejo primerjati s profesionalnimi ličarskimi izdelki, 15eur napram 150eur se pač pozna :D
Slika
 
Uporabniški avatar
denko4
Novinec
 
Prispevkov: 378
Pridružen: Pe sep 04, 2009 9:54 pm
Kraj: dolenjske benetke

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a denko4 To jun 24, 2014 11:07 am

Zelo dobro narejeno.

Paziti moraš edino glede mrežice, navadna železna rada čez čas zarjavi in se barva napihne, aluminijasto pa s spajkalnikom hitro pregreješ in potem ni več tako močna in čez čas poči.
 
tina93
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: To dec 19, 2017 9:51 am

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a tina93 To dec 19, 2017 10:00 am

Zivjo, zanima me, koliko priblizno stane popravilo take poskodbe. Za odgovore bom zelo hvalezna:)
Priponke
IMG_8343.JPG
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a Mazda2 To okt 16, 2018 11:03 am

Tudi mene zanima, ravno danes sem naredil nekaj podobnega pri prednjem odbijaču.
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Popravilo odbijača

Napisal/-a coco66 To okt 16, 2018 12:00 pm

150 eur
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov