Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a vozi So maj 12, 2018 10:00 pm

Kako pogosto je treba kalibrirati momentni ključ, če ga rabiš za avtomobilska kolesa? Kje sploh to delajo, je cena zmerna?

Koliko se mora odšteti za soliden momentni ključ za občasno rabo? Kateri proizvajalci so dobri?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a danci1973 So maj 12, 2018 11:54 pm

Za zategovanje kolesnih vijakov / matic bo tudi 'Bauhaus' moment ključ dovolj dober.

Jaz sem svoje 'klik' moment ključe kalibriral sam z utežjo in matematiko - da je metoda (dovolj) točna, pa sem preveril pri prijatelju, ki je imel v takratni službi profi robo - mislim, da svoje zadeve oni kalibrirajo tukaj.

Kasneje pa sem nabavil digitalni adapter, s katerim potem kalibriram moment ključe.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a mardy Po maj 14, 2018 9:32 am

vozi je napisal/-a:Kako pogosto je treba kalibrirati momentni ključ, če ga rabiš za avtomobilska kolesa? Kje sploh to delajo, je cena zmerna?

Koliko se mora odšteti za soliden momentni ključ za občasno rabo? Kateri proizvajalci so dobri?


Če na to razmišljaš in si poklicni mehanik, potem pohvale. Prenekateri pametnjakovič zateguje šraufe samo na kompresorsko pištolo, in potem mu j*m* ko recimo sezonsko menjuješ kolesa.

Če pa potrebuješ samo za doma, potem je to morda preveč kompliciranja. Zategni na roko ob polno izvlečenem namenskem ključu, nato se zapelji nekaj metrov, da se zadeva "uleže", letiš še 1x okrog avta zategneš z roko na občutek, in je to to. Še nobeno kolo v 30-ih letih ni dol padlo. :)
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a vipe5s Po maj 14, 2018 11:27 am

danci1973 je napisal/-a:Jaz sem svoje 'klik' moment ključe kalibriral sam z utežjo in matematiko - da je metoda (dovolj) točna, pa sem preveril pri prijatelju, ki je imel v takratni službi profi robo - mislim, da svoje zadeve oni kalibrirajo tukaj.


Imaš kak link za metodo? Če ni kar prvi zadetek na googlu..
Predvidevam, da ima veze z utežjo določene teže na neki oddaljenosti od središča, da izračunaš moment...
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Re: Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a vozi Če maj 17, 2018 9:05 pm

danci1973 je napisal/-a:Za zategovanje kolesnih vijakov / matic bo tudi 'Bauhaus' moment ključ dovolj dober.

Jaz sem svoje 'klik' moment ključe kalibriral sam z utežjo in matematiko - da je metoda (dovolj) točna, pa sem preveril pri prijatelju, ki je imel v takratni službi profi robo - mislim, da svoje zadeve oni kalibrirajo tukaj.

Kasneje pa sem nabavil digitalni adapter, s katerim potem kalibriram moment ključe.


Si utež kar obesil gor, ko je bil ključ na vijaku in nastavljal, dokler ni kliknilo kot bi moralo?

M=r×F

mardy je napisal/-a:Če pa potrebuješ samo za doma, potem je to morda preveč kompliciranja. Zategni na roko ob polno izvlečenem namenskem ključu, nato se zapelji nekaj metrov, da se zadeva "uleže", letiš še 1x okrog avta zategneš z roko na občutek, in je to to. Še nobeno kolo v 30-ih letih ni dol padlo. :)


Izvlečenem? Ni v enem kosu? Na občutek pomeni do konca?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Momentni ključ in kalibracija

Napisal/-a danci1973 Če maj 17, 2018 9:13 pm

vozi je napisal/-a:Si utež kar obesil gor, ko je bil ključ na vijaku in nastavljal, dokler ni kliknilo kot bi moralo?

M=r×F

Točno tako.
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 5 gostov