Predstavi postopek predelave/dodelave na avtu (v sliki in besedi)
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a vozi So maj 12, 2018 10:06 pm

Katero mazivo je ustrezno za kolesne vijake? Pride pogojno v poštev WD-40 ali kaj drugega, kar je običajno že doma?

Če se vijake namaže premalo, jih je težko odviti. Če se jih preveč, se lahko navor izmeri narobe, vijake privije premočno in poškoduje platišča. Kako potem narediti, da je prav?
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a danci1973 So maj 12, 2018 11:39 pm

Kolesnih vijakov se ne maže... Jaz jih v skoraj 30 letih še nikoli nisem, pa nikoli nisem imel težav z njimi - ne z odvijanjem, ne s čim drugim.

Prijatelj jih je mazal in je redno imel težave z navoji, saj jih je kljub uporabi moment ključa raztegnil.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a abbe To maj 15, 2018 10:23 am

praviloma se jih res ne maže.
ampak pod pogojem da se jih vedno pritegne z moment ključem.kar pomeni da se jih z pištolo sam približa,ne zako kot dela večina vulkanizerjev za s pištolo prtegne po pa z momentom sam prever ,da ni kerga pozabu.
sam jih sicer mažem po navoju ampak zlo malo.
v avtodati sem pa zasledil da naj bi se nekatere vijake mazalo po naležni površini (dam kjer pride v stik z feltno,saj ponavadi tam "zapeče")
Ni vse res kar napišem
 
Uporabniški avatar
Gyga
Uporabnik
 
Prispevkov: 1355
Pridružen: Pe maj 28, 2004 1:10 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a Gyga To maj 15, 2018 10:52 pm

bakrena 'mast' v spreju
Malo para malo muzike!
Najboljši avto je novi avto!
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a vozi Če maj 17, 2018 9:06 pm

Kako veš koliko maziva ni preveč in ne premalo? Vem da je težko, zato pa sprašujem.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a pskoda Pe maj 18, 2018 5:25 am

Jaz sem kupil že kar nekaj novih avtomobilov različnih znamk in nobeden ni imel namazanih vijakov tako, da za moje pojme je bedarija mazanje, ampak se samo po potrebi očistijo in privijejo z moment ključem.

Neko toplo vodo odkrivat je bedarija
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a DePalmo Pe maj 18, 2018 7:55 am

Renault Clio 2015 letnik tudi ni imel namazanih vijakov in sem jih to pomlad komaj odtegnil ker so bili že rjasti. Ker je pa avto šel ravno na servis, sem jih prosil da mi jih namažejo da jih bom lahko v jesen odtegnil. So jih pa namazali z bakreno mastjo, katera je temperaturno obstojna.

Torej če ne zaradi drugega, jih je pametno namazati zaradi rjavenja.
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a DX5050 Pe maj 18, 2018 12:26 pm

Mogoče si jih pa zato komaj odtegnil, ker si jih jeseni pritegnil ko bik....

DePalmo je napisal/-a:Tako je. Dvigalko in primeren ključ. Nazadnje ko sem menjal, sem imel čisto srečo da mi je ratalo s tistim ključem ki pride zraven odšraufat, ker doma ko menjam ponavadi s teleskopskim zategnem da avto počepne . In tisti ključ ki pride zraven ni vreden veliko ...
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a joztom So maj 19, 2018 1:00 am

Kolesni vijaki se seveda mažejo, kajti le tako se zagotovi pravilni moment. Ali drugače, v tehničnem navodilu PSA zelo jasno piše, da se navoji in konusi rahlo namažejo z bakreno mastjo in zetegnejo na 12 kil. Pretirano zategovanje razteguje vijake in poškoduje jekleno feltno, tako da le-ta zlahka trese. So pa še nianse, ločimo vijake z ravnim naleganjem z zavaljano podložko in pa splošno razširjene konične vijake, le kakšen Ford pa dela samo z maticami. Najbolje je pridobiti ustrezni moment za vsak avto posebej. Se pa najde kakšen majstr, ki z nogo na ključ zategne, dokler ne zacvili, ali celo s cevjo na ključ, da je potem na 25 kil zategnjeno in je treba razdirat z ajzenponarico. (35 kilska pnevmatska pištola 3/4")
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a danci1973 So maj 19, 2018 7:51 am

Jaz se bom držal tega, kar za moj avto piše tako v uporabniških kot tudi servisnih navodilih:

  • Tighten the wheel nuts in two or three steps by gradually increasing the torque on opposing nuts, until they reach the specified torque.
  • Do not push the wrench by foot. Always use both hands when tightening the nuts.
  • Make sure the bolt, nut and the nut seating surface of the wheel are free from oil.

Tole je pa v uporabniških navodilih za dva druga avta:
20180519_084101.jpg

20180519_083228.jpg


Če kdo ne razume, lahko uporabi Google Translate. :)
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a vipe5s So maj 19, 2018 9:46 am

Glede mazanja popolnoma čistih vijakov se absolutno strinjam, spoh če se maže z WD40, Wurth HHS in podobnimi. Ne mazat s tem, nikakor pa ne celotnega.
Smo testirali impact pištolo na takemu avtu (za odtegnitev samo!), no ko se je namazal sploh nisi mogel zategniti na moment z moment ključem, ker se je vijak kar vrtel in ni zagrabil :cry:

Na zarustanem vijaku, pa očistiš vijak ("drat metlica" :D ), mogoče zgornji del malo posprejaš z bakrenim sprejem. Pri tem ni nobenega problema zategniti na želen moment.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a yashica Ne maj 20, 2018 8:29 am

Sam jih več kot 20 let na rahlo podmazujem po navoju s keramično mastjo, ter zategujem z moment ključi (gedore, hazet) in nikoli nobenih težav.

Proizvajalci večinoma res odsvetujejo podmazovanje, v originalnih navodilih za Peugeota 205 je jasno napisano, da se mažejo vijaki po navoju v primeru alu platišč, ne pa tudi jeklenih.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a limas Ne maj 20, 2018 12:34 pm

V vsakem primeru je dobro očistiti rjo na navoju in pestu. Za to se uporablja železna krtača. Vulkanizerji to počnejo zelo redko.
Letos sem namazal navoje z mastjo in vsi vijake se držijo kot so bili zategnjeni.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a yashica Ne maj 20, 2018 12:43 pm

danci1973 je napisal/-a:https://carmanuals2.com/peugeot/205-1995.5-owner-s-manual-64824 - na kateri strani?


Servisna navodila, kjer je v opombi zaznamek o naoljenju navoja v dolžini max 10 mm in izključno za alu platišča.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a joztom Ne maj 20, 2018 7:50 pm

@ danci1973
V obeh navedbah je govora izključno o rezervnem kolesu!!! (ruota di scorta - rezervno kolo; reserve rad - rezervno kolo)

Slika bakrene masti, kjer je narisano, kaj in kje se maže. Pol pa reci kaj je prav. To je moja mast, s katero mažem navoje na vsaki menjavi že najmanj 20 let.
o tej temi se že deset let bongamo, vsak naj izbere sistem, ki mu verjame.

BakrPasta.jpg
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a nejc1 Ne maj 20, 2018 8:14 pm

Na pasti pač piše za kaj vse je primerna, ne da je vse to potrebo mazat, menda boš ja poslušal proizvajalca avtomobila in če ta predpiše, da se navojev ne sme mazat, se jih pač ne maže. Nekaj malega je izjem, kjer bi se naj navoji mazali, tam pač po potrebi rahlo namažeš in to je to... Raje glejte, da imate pesta dobro očiščena in tam mažite, navoje pa pustite suhe in jih samo po potrebi očistite.
 
bajer
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 16
Pridružen: Po maj 21, 2018 12:47 am

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a bajer Po maj 21, 2018 12:59 am

Nisem prebiral cele debate. V glavnem je za moje pojme treba dobro ocistit pesta in sredinsko luknjo na platišču, potem uporabiš baker sprej ali v tubi in na tanko namazes na mesto kjer sede felna. Vijake z krtaco potegnes ce so rjavi in konec. Seveda pa mora platisce sest ko ata na mamo na pesto in konus na vijaku mora bit pravi glede na platisce in vijak mora dovolj dalec v pesto brez problema. Ko bo to postimano zategnes na 5-6 kil in avto spustis do tocke da se kolo samo nasloni na tla, krizno pritegnes z moment kljucem na primerne kile in avto spustis do konca. Moje razmisljanje. Pocanje po navojih in vsepovsod kjer se zraven pride za moje pojme nepotrebno. Sploh pa je tezava ce se uporablja temperaturno neobstojna oz. neprimerna mast, vemo da ob daljšem zaviranju temperatura zelo naraste in se lahko zgodi odvisno od oksidacijske stabilnosti da enostavno dobimo kontra efekt - namesto da bi bilo podmazano zategne.
 
Robi-77
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 94
Pridružen: Pe avg 01, 2014 6:37 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a Robi-77 Po maj 21, 2018 1:41 pm

nejc1 je napisal/-a:... menda boš ja poslušal proizvajalca avtomobila in če ta predpiše, da se navojev ne sme mazat, se jih pač ne maže....


Proizvajalci nekaterih vozil tudi niso predpisali menjavo olja v avtomatskem menjalniku in nekateri serviserji celo zatrjujejo, da se ga ne sme menjat oziroma to ni potrebno, pa vsi vemo, da ga je potrebno zamenjat. Komu pa bolj verjet, navodilom proizvajalcu ali komu drugemu glede mazanja vijakov je pa dolga zgodba... kot tisto o kuri in jajcu :)
 
vozi
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 20
Pridružen: Pe apr 20, 2018 9:10 pm

Re: Mazanje kolesnih vijakov

Napisal/-a vozi To maj 22, 2018 10:43 pm

Zakaj mazati in čistiti pesto ter luknjo na platišču? Kaj gre lahko narobe?
Vrni se na Sam svoj mojster

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov