Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2172
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a tomzzi To sep 11, 2018 10:28 am

Ja saj sem rekel, da bi probal vsaj pol avta na hitro in potem še pol z drugim.

Hvala...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi To sep 11, 2018 3:58 pm

Še zadnje vprašanje zate csf. Ali si kdaj razmišljal o formuliranju kakšnega abrazivnega paint cleanserja (abrazivna verzija white glaze-a) in ali bi lahko uporabil britemax perfect prep pred nanosom coatinga?

Lp
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND To sep 11, 2018 4:24 pm

dzuro.na.izi je napisal/-a:
NUTREND je napisal/-a:Zivijo,

Ker vidim da ste nekateri štručkoti o tem me zanima sledeče. Kakšno imaste mnenje glede tega avtošampona sem ga ravnokar naročil iz strani operi avto:
Meguiar's Gold Class Shampoo & Conditioner
Ter za foro še:
Sam's Shampoo 500ml
Sam’s Ceramic Boost

Za armaturko sem naročil:
Chemical Guys Innerclean 473m

Je to ok izbira? Avto je znamke Audi črne metalic barve. Imam tudi od Sonaxa in Nigrina vosek za avto. Se splača avto voskat na nespoliran avto? Zanima me tudi kaj mi svetujete za poliranje katero sredstvo da je dobro in da ne poškoduje barve/laka? Ročno/strojno poliranje? Ne z enim ne z drugim nimam izkušenj...Garaže za poliranje nimam zato bi poliral na prostem v senci (seveda če sploh lahko poliraš na prostem :/ )

Hvala za pomoč.


Izbira je ok. Po pranju iz spiranju šampona našpricaš Ceramic Boost in spereš z vodo...nanašaj in odstranjuj panel po panel in ne delaj tega na soncu oz. vročih površinah.

Polirati se komot da na prostem z malenkost prilagajanja. Pred poliranjem tudi splastelinaj avto. Če nimaš polirke potem kej veliko razlike ne boš naredil na roke...se pa da barvo zelo lepo tudi na roke očistiti s t.i. paint cleanserji in All-in-one pastami in pridobiš na sijaju barve. Maš jih kr neki na voljo (CSF white glaze, AF rejuvenate, AF tripple, Bilt hamber cleanser polish, Valet pro purple passion, Britemax perfect prep in Britemax black max). Po tem pa naneseš vosek po izbiri.


Hvala za odgovor! Polirko bi kupil za začetek poceni tam do 80€, za hobi je mislim da ok? Polirne paste itd. na tem nebi šparal... Zanima me še sledeče...Danes sem opral avto z Megiuar’s Gold Class šampon je res odličen na koncu sem ga obrisal z jelenovo kožo. Katero sredstvo mogoče gobo uporabljate za odstranjevanje rumenih pikic od čebel? Ker to se zapeče in se težko odstrani in ob tem dobim občutek da se vedno delajo med odstranjevanjem nove :/ in katero sredstvo uporabljate oz. če sploh obstaja ko avto operem je takoj po vožnji prašen da se to nebi takoj prijelo nanj? Na haubi sem tudi opazil 3 pikice rje od kamnov in kako pikico ob strani, kaj se v tem primeru naredi da bi to prekril avto je črn metalik?
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a csf To sep 11, 2018 8:02 pm

dzuro.na.izi je napisal/-a:Še zadnje vprašanje zate csf. Ali si kdaj razmišljal o formuliranju kakšnega abrazivnega paint cleanserja (abrazivna verzija white glaze-a) in ali bi lahko uporabil britemax perfect prep pred nanosom coatinga?

Lp


da se vse =P White glaze je bil kreiran z namenom kot light cleanser oz. bonding agent pred nanosom sealanta- v slo jeziku bi rekel kot čistilo za barvo pred nanosom končne sintetične zaščite :mrgreen: perfect prep lahko uporabiš pred nanosom zaščite vseeno pa je pred nanosom potrebno površine predhodno obrisati z npr TACsystem Oil zero, CarPro rraser ali podobnim produktom
EAT-SLEEP-DETAIL
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr sep 12, 2018 6:58 am

Hvala CSF :tomidelej:

NUTREND je napisal/-a:Hvala za odgovor! Polirko bi kupil za začetek poceni tam do 80€, za hobi je mislim da ok? Polirne paste itd. na tem nebi šparal...


Jst bi naredil glih obratno...izbral boljšo mašino (budget tam okoli 200eur + gobice) in izbral 250ml pasto npr. Menzerna 2500 (stane 10eur).
Spomnem se nekoga, ki je kupil poceni polirko v Interdiskontu in poročal da niti pol avta ni spoliral preden je crknila :lol:

NUTREND je napisal/-a:Zanima me še sledeče...Danes sem opral avto z Megiuar’s Gold Class šampon je res odličen na koncu sem ga obrisal z jelenovo kožo.

Kupi si kvalitetno krpo za sušenje iz mikrovlaken (Gyeon silk dobiš za 10-16 eur odvisno od velikosti).

NUTREND je napisal/-a:Katero sredstvo mogoče gobo uporabljate za odstranjevanje rumenih pikic od čebel? Ker to se zapeče in se težko odstrani in ob tem dobim občutek da se vedno delajo med odstranjevanjem nove :/

Čim več probi odstrant s klasičnim pranjem. Za tisto kar ostane pa na tiste dele našpricaj kakšno večnamensko čistilo na bazi citrusov (AF Citrus power, Valet pro citrus, Carshinefactory citrus force...) in z namensko gobico za mrčes (izgleda tako https://www.spoliraj.si/si/odstranjevan ... rcesa.html) nežno drgni po barvi ter gobico redno splahni z vodo in ponavljaj postopek dokler ni vse odstranjeno.

NUTREND je napisal/-a:
in katero sredstvo uporabljate oz. če sploh obstaja ko avto operem je takoj po vožnji prašen da se to nebi takoj prijelo nanj?

To se pač zgodi, še posebej če imaš črn avto kjer se vse vidi. Veliko pomaga če je avto pravilno razmaščen in zaščiten s kakšnim sealantom ki ustvari gladko barvo. Drugače pa so tu QD (quick detailerji), ki delujejo antistatično (en takšen je Finish kare 425), ki se ga uporabi po pranju in sušenju avta.

NUTREND je napisal/-a:Na haubi sem tudi opazil 3 pikice rje od kamnov in kako pikico ob strani, kaj se v tem primeru naredi da bi to prekril avto je črn metalik?

Teh pikic bo sčasoma vedno več. Poišči barvno kodo avta in daj barvo mešati (kjer mešajo barve za avto in imajo avto program), rjo previdno odpraskaj stran z nečim ostrim in z najtanjšim čopičom ki ga lahko dobiš zafilaj luknjico z barvo ter pusti sušiti vsaj en dan. Ne bo idealno ampak bo pa vsaj nevidno z 2m stran. Potem lahko pustiš ali greš brusiti in polirati (ampak če nisi še nikoli tega delal ti tega ne priporočam, ker lahko hitro uničiš barvo).

LP
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr sep 12, 2018 10:28 am

@NUTREND

Spregledal sem da si vprašal tudi za rumene pike čebeljih iztrebkov...odgovor sem napisal za mrčes na sprednjem delu avta.
Tiste rumene pike jaz ponavadi med pranjem kr z nohtom mal počoham in grejo komot stran.
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND Sr sep 12, 2018 10:46 am

@dzuro.na.izi

Fuul hvala za odgovor. Vredu bom vzel pa boljšo polirko. Tisto krpo sem naročil od Gyeon kot si predlagal. Sepravi jelenova koža ni preveč ok za sušenje avtomobila?
To glede rjavih pikic...Čez njih se verjetno nesme polirati z polirko brez da bi jih "pobarval"? Kaj lahko narobe narediš pri poliranju, da uničiš barvo? Verjetno se ne sme delati na soncu, se ne sme preveč pritiskati z polirko, ali je boljše da havbo kar spustim? :D To za insekte moram pogledat, tudi sam z nohtom podrgnil te iztrebke...Ali bi mogoče pomagal Ceramic Boost glede "praha" da se ga manj vidi? Za alcantaro me zanima kaj priporočaš za čiščenje alcanatre imam sovoznikov sedež ki se malce lušči oz. mucka ampak sm z brusnim papirjem to lepo zakril...Zdaj je pa problem ker je za sedež malce bolj temen kot ostali (barva je ista in vse samo se mi zdi da se ga nikoli ni čistilo, ostali sedeži so kot novi): Sedalo in naslon je iz alcantare obrobu je pa usnje. Tudi vse tapete na vratih so alcantara sive barve.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Če sep 13, 2018 7:13 am

Lahko se polira preko pikic brez da bi jih prej zafilal.

Če tolčeš s polirko po avtu lahko ustvariš udrtino :lol:

Ni dobr če se polira zelo vroče površine...polir pasta se prehitro posuši in se začne prašiti, lahko se zapeče na barvo in imaš težave z odstranjevanjem paste. Tudi ne da tapravga efekta korekcije.

Če Ceramic boost pomaga proti prahu??? Ne vem...če imaš črn avto se kr navadi na slabe strani te barve (vse se vidi, prah, risi, praske...vse). Če tega nočeš videti si kupi srebrn avto.

Za alcantaro in usnje lahko uporabiš redčeno mešanico APC-ja (all purpose cleanerja) in eno krtačo...prebrišeš z mikrokrpo. Mucke na alkantari se da odstrižt / pobriti z urejevalnikom za brado ali pa s škarjami (samo pazi da sedeža ne prerežeš).
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND Če sep 13, 2018 3:26 pm

Hvalaaaaa se 1x. Kaj si ti kakšen detailer da imas takšno znanje?
Je ta APC ok?
http://www.operi-avto.si/ciscenje/903-c ... 6848637411
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Če sep 13, 2018 4:46 pm

Neki tazga!

CG All clean je OK. Valet pro dobiš 1x več za isto ceno btw.
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND Če sep 13, 2018 5:08 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira
:twisted: :roll:

Bom naročil hvala! Zanima me še to. Kaj se uporablja da je avto dalj časa dišeč? Ker to me prav zanima kaj uporabljajo avtodilerji da avtomobili tako dišijo in to dlje časa......
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND Po sep 17, 2018 3:24 pm

Pozdravljeni,

Danes se je zgodilo, da je punca šla malo preblizu smrekove žive meje z mojim avtom. Seveda, ker je avto črn se praske zelo poznajo niso nekaj globoke so pa, in vidijo se :(
Odločil sem se se da bom zadevo dokončno spoliral ker sem tip človeka ki se sekira za vsako prasko in imam rad avto zunaj in notri lep...Sepravi od stvari rabim:
1. Polirni stroj,
tukaj imam vprasanje katere gobice uporabljati in katere kupiti?
2. Plastelin,
katerega kupiti? Delati z vodo ali z lubrikantom?
3. Polirna pasta,
Katero kupiti? Avto je črn metalik, praske so od smrekovine največ in so po celi desni strani avtomobila...Avto se bo poliral zunaj, na senci.

Priprava na poliranje:
1. Operem avto ga zbrišem do suhega,
2. Grem z plastelinom čez da se znebim kontaminacije,
3. Nanesem polirno pasto na gobico in jo nanesem npr. na vrata na počasni hitrosti, nato nadaljujem z visoko hitrostjo, na koncu obrišem z mikrokrpo? Polira se vsak del posebaj npr. vrata vsaka posebaj, hauba, streha itd. Ali je potrebno vsak del razdeliti na polovico ali lahko obdelaš komplet panel ?

Hvala za pomoč,

Lp Marko.
 
Uporabniški avatar
Rusty
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 69
Pridružen: Ne nov 21, 2010 3:12 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a Rusty To sep 18, 2018 10:26 am

Dokler ti kak profi ne odgovori, bom js podal par odgovorov :D Naj povem, da se še učim in sem amater, ampak, bom vseeno napisal, da me potem kakšen profi popravi, da vidim, kje so moje napake.

Če moraš to vse kupiti, bo kar investicija. Vrjetno celo več €, kot pa če daš komu to nardit. Ampak, če boš s poliranjem nadaljeval še na drugih avtih, se ti splača.
Že polirni stroj te bo stal okoli 200€, potem pa potrebuješ 2 pasti - grobo pasto in pa fino pasto. Tudi gobice boš moral imeti za grobo in fino pasto posebej.
Plastelin lahko vzameš medium. Obvezno delaj z lubrikantom. Vsaj šampon z vodo, če že ne original lubrikant za plastelin. Nevem kakšne stanje je tvoj avto, ampak naredi prvo test, če je sploh potreben plastelinjenja. Mogoče našpricaš z namenskim čistili za letečo rjo in vidiš če se obarva rdeče ali pa avto opereš in posušiš ter vzameš tisto prozorno vrečko od Spara ali Tuša - jo daš na roko in greš božat pleh :D Če je hrapavo in se zatika, potem je potrebno it s plastelinom. Če pa gladko teče pa ni potrebno. Je pa v redkih primerih, da nebi bilo potrebno.

Poliraš panel po panel - ne cele strehe na 1x, ker je prevelik panel - bojo profiji povedli, kako velik del se lahko.

Zdej vsi avti majo različne trdote lakov, zato profiji, ki imajo veliko izbiro past in gobic naredijo test na vratih, da ugotovijo, katera pasta in gobica bo nardila najbolši rezultat. Obvezno zaščiti plastične in gumjaste dele z maskirnim trakom.

Pasto daš na gobico in potem z strojem "tapkaš" po panelu, da pasta ostane gor in jo na počasni hitrosti razmažeš po celotnem panelu zato, ker če bi kar začel na visoki hitrosti bi pasto razmetalo vse naokol. Ko je 1x razmazana po panelu, greš na visoko hitrost. Začneš z grobo pasto - cutting compound in trdo gobico, ki odreže nekaj mikronov clear coata, ki je nanešen čez barvo avta, potem pa še s fino polirno pasto in mehkejšo gobico, da dobiš finalni sijaj.
Po vsakem končanem panelu obrišeš ostanek paste z avta - najbolje z IPA mešanico - Gyeon Prep, CarPro Eraser ali pa sam narediš mešanico 50% Izopropilni alkohol in 50% vode ( vendar je bolj priporočljivo, da kar kupiš Prep,Eraser,...), da vidiš rezultat.

Ko je avto spoliran, ga moraš zaščititi z voskom, sealentom ali keramiko :)

Tukaj je en video, ki prikazuje kakšno razliko nardi samo poliranje z fino pasto, samo grobo pasto in pa tretji panel, ki je groba pasta + fina pasta.
https://www.youtube.com/watch?v=z63QAlLMgSM
Only god can judge me
 
NUTREND
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 41
Pridružen: Ne maj 27, 2018 10:18 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a NUTREND To sep 18, 2018 12:24 pm

@Rusty

Kot vidim, si že malce v “teh vodah” in veš kako se stvari streže. Te lahko vprašam katero polirko si kupil? In z katerimi pastami delaš? Kako določiš katero polirno pasto izbrati glede na učinkovino? Ali je potrebno z isto pasto nadaljevati potem po celem avtu? Npr če zbereš najbolj grobo pasto in odstrani praske, ali lahko potem greš čez z polishem ali moraš iti na manj grobo pasto in nato polish? Splastelinil ga bom vsekakor. Na začetku bom malce vadil na Golfu MK2 da na mojem kaj ne “zaserjem” da se bo videlo iz avijona :D
Sepravi keramika/vosek je nujno naredit na koncu? Lahko kaj uničiš lak/barvo če si začetnik? Kaj priporočaš o zaščiti za začetnika?
 
Uporabniški avatar
Rusty
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 69
Pridružen: Ne nov 21, 2010 3:12 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a Rusty To sep 18, 2018 2:02 pm

Nism še dosti v teh vodah, se še učim in je bol k ne vse v glavi in bol malo v praksi :D Zato, sem tudi napisal, da počakaš še na kakšen odgovor od PROjev, ki obvladajo zadevo. Tut polirke še nisem kupil, pa že pametujem, haha. Imam eno sposojeno in malo treniram.

Ja glede na to, da še nisi poliral in še nimaš nobenih past, ti nej kdo drug svetuje kaj nabavi. Najbolše je da poveš kater avto misliš polirat, da ti bodo lahko svetovali tisti, ki vejo kakšn pleh je in katere paste se bodo fajn obnesle.
Po drugi strani pa mislim, da je tudi vseeno katero pasto kupiš...vse te so dobre od Menzerne, CarPro, Sonax, Meguiar's, 3M, Gyeon... in boš s katerokoli nardil dober rezultat, če boš delal, tako kot treba. Najbolje, da si pogledaš par videov na youtube, kako se polira. Za začetnika vsi pirporočajo DA mašina - dual action. Ker pri rotary mašini je večja vrjetnost, da kej zafuraš.

Nekatere firme past imajo fajn narjeno, da so pokrovčki na pastah različne barve, da se ve katero gobico izbrati - recimo rumen pokrovček na pasti - rumena polirna gobica.

V prejšnem postu sem pozabil napisat, da ko delaš test začneš z najmajn agresivno metodo. Nevm kakšne rise ti je tvoja punca nardila in v kakšnem stanju je tvoj avto. To bi bilo najbolše, da če boš v sloveniji kupoval vso to robo za poliranje, da se zapelješ do ene izmed trgovin ali pa kakšnega polir mojstra v tvoji bližini, da ti svetuje glede izbire past. Mogoče je tudi tu na forumo kakšen mojster, ki bi iz slik razbral, kako se lotit oz s čem.

Pač katerokoli pasto izbereš, bo tvoj avto izgledal bolše kot pa zdej. Da bi pa izgledal najbolše kar je v tvoji moči, bi pa moral preizkušati različne kombinacije past in gobic.

Ni nujno nardit zaščite po poliranju, je pa zelo priporočljivo. Sploh ti, ki praviš, da si pedanten glede praskic. Keramike ti ne priporočam, da delaš sam, sploh če nimaš garaže, ker je kar zaj**** postopek za nas začetnike. Najbolše, da izbereš nek dober vosek in ga povoskaš.

Pa počakaj, da ti še kakšen profi odgovori, ker sem ziher kaj spusto ali pa mogoče narobe napisal.
Only god can judge me
 
mp/
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Ne apr 19, 2015 3:40 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a mp/ To sep 18, 2018 7:05 pm

CSF, bo čez zimo kaka huda akcija na polirke? :D
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a csf Sr sep 19, 2018 10:54 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


ne bi bilo bolje pred zimo? ;)
EAT-SLEEP-DETAIL
 
mp/
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 64
Pridružen: Ne apr 19, 2015 3:40 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a mp/ Sr sep 19, 2018 12:37 pm

Hja, nimam ravno namena delat zdaj na mrazu in v temi. :D Garaža je pa tudi preveč zasedena.

Zimo sem bolj mislil zato, ker gredo takrat produkti verjetno najmanj v promet. :)
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a csf Ne sep 23, 2018 6:24 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


popusti so vedno, če ne druga je vedno na voljo kakšna testna polirka s super ceno ;)
EAT-SLEEP-DETAIL
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a rs5 Po sep 24, 2018 5:58 am

Super cena za najem ali za prodajo?
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov