Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr apr 22, 2015 10:52 pm

Pozdravljeni dragi "Eko" pralci. :hi Tudi sam sem zaradi takih in drugačnih razlogov prešaltal iz vodnega na malo manj vodno pranje s pomočjo Optimum no rinse.

Temo sem odprl ker želim, da se malo povežete vsi, ki uporabljate tovrstno čistilo ali tovrstno pranje (vem, da so še drugi proizvodi za tako vrsto pranja na trgu) ali pa če vas samo zanima, da podate svoja mnenja, pripombe, nasvete, tehnike pranja, pripomočke za pranje...skratka vse kar bi pripomoglo k bolj varnemu in učinkovitejšem pranju naših avtov. Slike ali filmčki so seveda dobrodošli pa naj bodo to postopki pranja, končni izdelki ali karkoli v zvezi s to temo.

Sam sem dosedaj vedno pral z vodo ampak sem zaradi porabe vode, pa zaradi zlivanja velike količine kemije v podtalnico, pa trde vode, pa težav s pranjem poleti, začel iskat alternative. Za ONR sem že slišal ampak me nikoli ni mikalo, da bi ga sprobal nato pa sem začel malo raziskovati in odkril da je precej raznovrsten izdelek. Glede na to, da so police polne namenskih izdelkov, bi rad te nadomestil z večnamenskimi in tako zmanjšal kolekcijo. Ni nujno da so najboljši na svetu, da so najcenejši, važno da so raznovrstni, kvalitetni, ugodni in enostavni za uporabo (par stvari že mam u glavi kaj bom spremenil). 8)

Za tiste ki ne poznate. ONR je unikaten, tehnološko napreden izdelek za pranje avta, ki za pranje potrebuje le 30ml čistila na 5-7l vode. Namen je da pri takem pranju ni spiranja čistila z vodo, kot to običajno počnemo pri pranju z avto šamponi. ONR vsebuje polimere, ki teoretično objamejo umazanijo in s pomočjo lubrikantov varno odstranijo s površine. Vse res seveda ob upoštevanju navodil pranja. :bere
Primarno se uporablja za pranje avta, kot QD in clay lube. Če pa dobro premislimo je pa tudi uporaben kot all purpose cleaner za platišča, plastike, vrtno pohištvo (bom še sproti najdu uporabe).

Preskočmo na tazabaven del. Moje prvo pranje z ONR :D . Testni zajček je 19 let stara Astra. Včasih pr hiši edini in redno vožen avto danes bolj počiva za hišo (lani je nardil manj kot 3000km) in se uporablja za kratke razdalje npr. do štacune po kruh pa nazaj :vrum . Skratka odličen testni primerek za ustvarjanje risov, če bi šlo kej hudo narobe :lol: . Nazadnje je bil temeljito opran pred cca 6 tedni in zaščiten z 1 plastjo Finnish kare 1000p. Ni bil pretirano umazan, le prašen z nekaj dodatki iztrebkov žuželk, čebelj...kdo bi jih zastopu zakaj se morajo glih na avto posra... oops
Za pranje sem uporabil ONR wash and shine zmešan v dve mešanci.
V tlačno pršilko sem dal 30ml na 1l destilirane vode. To sem uporabu za predpranje.
V vedro pa sem dal 30ml na cca 6l tople vode. To sem uporabu za pranje avta. Noter sem vrgu namakat rokavico z nudeljni in extra mehko krpo iz mikrovlaken, primarno uporabljeno za odstranjevanje voskov in polirnih past. Za sušenje sem uporabil Chemical Guys Miracle Dryer.

POSTOPEK
S pršilko sem namočil posamezne panele (streha, šipe, havba, prtljažnik, zgornji del vrat, spodnji del vrat, spodnja sprednja in zadna maska) in počakal kakšni 2 - 3 min da ONR opravi svojo čarovnijo. Nato sem iz vedra vzel rokavico in jo ožel ravno toliko da ni več na polno curelo iz nje ampak da je ob stisku še vedno dala nekaj tekočine iz sebe. Panel sem prebrisal 2x do 3x sem in tja, ves čas pa gledal koliko umazanije se ujame v rokavico in ali je potrebno ponovno izpiranje. Nato sem postopek ponovil še s krpo zloženo v četrtine. Hotel sem malo primerjat s čim se bolj splača prati, oz. če bo še krpa karkoli ujela, kar rokavica ni. In je! Krpa je vedno ujela nekaj več kot rokavica. Sledilo je še sušenje. S sušilno krpo sem brez težav narahlo obrisal mokroto do suhega. Brisanje je bilo kot bi brisal QD iz pleha. Kr izhlapi. No uglavnem postopek sem ponovil po vrstem redu od prej dokler nisem opral vse.

ZAKLJUČEK
Občutki so mešani...Kljub temu, da je bil prah odstranjen in avto sijoč kot kažejo končne slike in pleh gladek, ampak nisem mogel odstraniti tistih prej omenjenih drekcev (razen če bi jih čohal po plehu, kar pa nisem mel namena). Nekaj pozitive mi je dalo tudi dejstvo, da je sušilna krpa ostala čista. Namreč, če dobro opereš avto, ti krpa za sušenje ne bi smela nobene umazanije pobrat. In meni ni...no čist en mal na enem delčku. Se pravi, da mogoč sm pa le delu prav! :roll:
Še neki končnih slikc
IMG_5413.JPG

IMG_5415.JPG

omenjeni iztrebki
IMG_5418.JPG

IMG_5425.JPG


Še enkrat. Pripombe, komentarji, pohvale, vprašanja, mnenja, priporočila, izkušnje, slike, videi, vse je dobrodošlo tle :mrgreen:
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ONR pranje

Napisal/-a EX-B Če apr 23, 2015 10:19 am

Uporabljam tudi enak nacin (poleg dejanskega waterless-a z CG EcoSmartom) za takrat, ko avto perem redno in ni kaj dosti umazan (ce je bolj umazan, naredim standardno 2bm z foam predpranjem pranje). Uporabljam sicer Megs-ov D115 (Rinse Free Express Wash and Wax) na isti nacin in imam enak problem z cebeljimi dreki, ki jih tezko spravis dol drugace kot z drgnenjem.. Ponavadi sicer na njih po pranju pustim za kakih 10 minut popolnoma namocene mikrofibre da se zmehcajo, pa gre potem lazje, vendar nekatere kakce je se vedno treba podrgnit. Se ne sekiram prevec, nimam ravno spoliranega avta.. :)
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
pavlich
Uporabnik
 
Prispevkov: 944
Pridružen: Po sep 13, 2010 4:53 am
Kraj: Domžale

Re: ONR pranje

Napisal/-a pavlich Če apr 23, 2015 10:36 am

Ti imas itak ekstremno stanje cebeljih drekov ker so na steroidih :D
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ONR pranje

Napisal/-a EX-B Če apr 23, 2015 11:08 am

Ja, prav direktno na poti smo jim ocitno.. :( Ampak kot pravim, malo vec casa si vzamem pa grejo dol, najprej jih pri pranju ignoriram, potem pa namocene mikrofibre cez namecem da se zmehcajo in jih gre potem 90% dol brez posebnega prepricevanja. Nekatere je pa vseeno treba se vedno z nohtom dol potegnit, enostavno ne grejo drugace..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Če apr 23, 2015 11:22 am

OK dober nasvet...jst sm probu najprej s predpranjem, počaku 5min pa poskusu še 1x ampak ni nič pomagal. Bom pa probu takole z namakanjem naslednjič.

Kako pa misliš da bi se obnesla goba za pranje z ONR namesto krp? V mislih mam black mountain od CSF-a?
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ONR pranje

Napisal/-a EX-B Če apr 23, 2015 12:33 pm

Jaz za pranje uporabljam sicer nudl rokavico, za oboje, navadno 2bm in no rinse pranje, nisem opazil da bi mi kaj ostajalo na barvi, tako da nisem se probal Garry Dean variante z mikrofibrami..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Če apr 23, 2015 1:36 pm

Za Garry Dean metodo bi rabu še ene 5-10 krp kupt...mogoč če bi mel ferarija doma :lol:
 
duncek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 38
Pridružen: Ne mar 15, 2015 9:28 pm

Re: ONR pranje

Napisal/-a duncek Če apr 23, 2015 5:15 pm

odlično :) tudi sam sem poizkusil tako čiščenje avtomobila z eko čistili od waterless, in moram povedat da bil končni rezultat odličen ,,, ampak občutek sem pa imel kot da bi pucal šipe :P
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Po maj 11, 2015 11:04 am

Mal eksperimentiram z mediji prej z nudl rokavico, zdj sm pa uporabu no swirl merino rokavico in se kr dobr obnese samo velik smeti se nabere med vlakni...sm si mogu kr kako minuto al dve uzet pa vsakič rokavico pregledat in večje kose zdrgnt stran...predvidevam, da bi bla dobra ideja imet grit guard a?

Kako pa kej perete platišča z no rinse-om ali z waterless tehniko? Predvidevam da je dobr met posebi rokavico ali krpo za to, sam se že po eni feltni tolk zapaca da bog pomagi!
 
Uporabniški avatar
xxl
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4168
Pridružen: To jan 31, 2006 7:41 pm

Re: ONR pranje

Napisal/-a xxl Po maj 11, 2015 12:01 pm

Rad imam čist avto,ampak,tako pa ne kompliciram pri pranju.Če imam čas,voda in goba,nobenih zvarkov,če ne,pa avtopralnica.Za teh cca 5 let lastništva ne bo hudega za splošni izgled avta. :roll:
Alfa v srcu,upam,da še kdaj v moji garaži.
 
Uporabniški avatar
EX-B
Uporabnik
 
Prispevkov: 1110
Pridružen: Ne mar 23, 2003 2:02 pm
Kraj: Ljubljana

Re: ONR pranje

Napisal/-a EX-B To maj 12, 2015 8:36 am

dzuro.na.izi je napisal/-a:Kako pa kej perete platišča z no rinse-om ali z waterless tehniko? Predvidevam da je dobr met posebi rokavico ali krpo za to, sam se že po eni feltni tolk zapaca da bog pomagi!

Moram priznat, da sem samo enkrat probal waterless na feltnah in tako zapacal mikrofibre, da pac od takrat dalje raje potegnem avto ven iz garaze, zapeljem do cevi in potegnem ven wheel krtace in cistila in feltne pac zrihtam standardno in seveda istocasno se cel avto, ce sem ze vse ven vlekel :) Waterless imam pa za vsake par dni umazanijo na hitro prebrisat iz avta, da se ne nabere prevec gor in zapecejo prokleti cebelji drekci..
Lp. Grega, DipLab.si
Slika
 
Uporabniški avatar
pavlich
Uporabnik
 
Prispevkov: 944
Pridružen: Po sep 13, 2010 4:53 am
Kraj: Domžale

Re: ONR pranje

Napisal/-a pavlich To maj 12, 2015 9:08 am

Reskiras eno gobo/rokavico/krtaco in jo imas posebej za feltne :)

Merino rokavica pa ni najbolj primerna za to, lahko naredis vec skode kot koristi, bolj je primerna za ne tolk umazane avte in za varno pranje, po tem ko je avto spoliran da ne povzrocas prask.

"garry dean" metoda je krneki, najbolj da 10 ta velikih in ta dragih krp porabis za eno pranje, je ceneje in okolju bolj prijazno ce operes normalno avto.

Moje mnenje kar se tice tehnike:
Panel za panelom, torej pospricas, operes z gobo/rokavico in pobrises. Zacnes s streho in gres navzdol. Grit guard je nujen. Kar ti ostane v sprici samo razredcis z vodo in uporabis kot qd.

Sicer pa manj ko se komplicira boljse je, operes kokr ti pase. Nobena detailerska inspekcija ti ne bo na dom prisla ce bos feltne ocistil na klasicen nacin, preostanek avta pa z no-rinsem :)
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: ONR pranje

Napisal/-a sašo5 To maj 12, 2015 9:21 am

EX-B je napisal/-a:isti nacin in imam enak problem z cebeljimi dreki, ki jih tezko spravis dol drugace kot z drgnenjem.

star recept za čebelje dreke je, da čez noč avto pustiš zunaj, pade malo rosce, zjutraj z vapom brez pol muke gre lepo dol...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi To maj 12, 2015 8:40 pm

pavlich je napisal/-a:
Merino rokavica pa ni najbolj primerna za to, lahko naredis vec skode kot koristi, bolj je primerna za ne tolk umazane avte in za varno pranje, po tem ko je avto spoliran da ne povzrocas prask.

sm že na dw bral da merino rokavica ni glih primerna za to pranje ampak mi ni jasno zakaj...vlakna ma dolga, umazanija se nabere globoko znotraj vlaken??? tako da zakaj??

pavlich je napisal/-a:
Nobena detailerska inspekcija ti ne bo na dom prisla ce bos feltne ocistil na klasicen nacin, preostanek avta pa z no-rinsem :)

Če bi blo po moje bi pral na klasičen način z vodo in šamponom, snow foam itd...ampak moja draga ženka se vedno zmrduje pa grdo gleda ko začne smrdet po Sonax full efektu :mrgreen: Pol pa še tašča pride pa obe zmajujejo z glavo :lol: podtalnico mamo pod bajto pa jo uporabljamo tud za pitno vodo pa jih skrbi da bi vsa kemija šla v pitno vodo, kar jih zastopim zato sm pa na ONR prešaltu :!: Sam zdj mi pa moja še to gleda da ja nebi kaka kaplica ONRja padla na tla! Mal prevč paničari uglavnem...zato pa tud jst kompliciram kr hočem najt nek kompromis med eko in ne eko... :roll:

Vseen hvala EX in Pavlich za pomoč
 
duncek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 38
Pridružen: Ne mar 15, 2015 9:28 pm

Re: ONR pranje

Napisal/-a duncek Sr maj 13, 2015 7:28 pm

evo S-Max nakoncu obdelan z Waterless tekočim carnaub voskom :D povejte mnenja....

Slika
Slika
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr maj 13, 2015 8:00 pm

odlično zgleda...good job :) ka si pa uporabu če ni skrivnost?
 
duncek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 38
Pridružen: Ne mar 15, 2015 9:28 pm

Re: ONR pranje

Napisal/-a duncek Sr maj 13, 2015 8:55 pm

Avto opran z avtošamponom Chemical guys citrus gloss wash,nato pa nakoncu obdelan z Pearl Waterless ultra nano :)

Slika
 
Uporabniški avatar
X-Hair
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5000
Pridružen: Če sep 26, 2002 7:21 pm
Kraj: Fant od Fare

Re: ONR pranje

Napisal/-a X-Hair Pe maj 15, 2015 12:02 pm

dzuro.na.izi je napisal/-a:Kako pa kej perete platišča z no rinse-om ali z waterless tehniko? Predvidevam da je dobr met posebi rokavico ali krpo za to, sam se že po eni feltni tolk zapaca da bog pomagi!


Drži. Jaz sem se tako zorganiziral, da imam določene krpe samo za platišča, ene za lak in stekla. Trenutno sem v nabavi nekih ličnih posodic, da bom imel lepo pospravljeno in ločeno. Nabavit morem še ene 100 krp in bom zmagal glede tega. No ja, ne bo še zmage. Potem bo treba še večji avto do zmage. :mrgreen:
SlikaSlika
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Pe maj 15, 2015 1:01 pm

Ah ja ... sm spet zapravlu za vedro pa vložek ... eno staro nudl rokavico sm pa rezerviru za platišča (naj ji bo ime Packa :mrgreen: - naj mi Packa dobr služi :roll: )... hehe ... uglavnem tehnika pranja dveh veder ... onr v enem, grit guard v drugem za spiranje, kar ostane vode in onr-ja od pranja avta prelijem v tretje vedro rezervirano za pranje platišč pa naj se tam zavorni prah hrani pa nabira skupi s Packo =P
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: ONR pranje

Napisal/-a dzuro.na.izi Pe maj 15, 2015 1:41 pm

pavlich je napisal/-a:Merino rokavica pa ni najbolj primerna za to, lahko naredis vec skode kot koristi, bolj je primerna za ne tolk umazane avte in za varno pranje, po tem ko je avto spoliran da ne povzrocas prask.


Hej...kako si mislu to z merino rokavico? zakaj bi bla nevarna? LP
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov