Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 1:20 pm

Sedaj ko je počasi potrebno menjati vinjete sem se spomnil, da bi lahko naredil vodič kako učinkovito v enem kosu odstraniti vinjeto in se izogniti sesanju in pobiranju tisočerih majhnih koščkov ki nastanejo ob trganju le-te. Verjamem, da ima vsak svoj način, ki mu ustreza vendar upam da bo ta vodič komu pomagal dobiti kakšno idejo več.

Stara vinjeta
Slika

Za začetek potrebujemo elektriko, navaden fen ter strgalo
Slika

S fenom segrevamo vinjeto.
Slika

S tem ko segrevamo, se lepilo stopi in vinjeta se lažje odstrani. Jaz osebno rad ostranim vinjeto s spodaj prikazanim strgalo vendar z nameščenim plastičnim pokrovčkom zato ker obstaja možnost povzročitve risov na steklu, če strgamo z rezilom. Poleg tega, ta odstranjevalec je ravno prav širok.
Slika

Medtem ko z eno roko segrevam vinjeto, z drugo počasi odstranjujem vinjeto iz strani (odstranjevalec migaš malo gor-dol). V kolikor ne gre kolikor tolikor enostavno je treba lepilo še malo segreti.
Slika

Na tak način se da vinjeto odstraniti v enem kosu
Slika

Na steklu ostane še lepilo.
Slika

Tega lahko odstranimo s pomočjo namenskega odstranjevalca lepil (npr. MA-fra deca flash, Auto finesse Oblitarate, Chemical guys glue&label remover...) ter vatk za make-up (tega najdete pri ženi ali punci :lol: ). Odstranjevalec bo omogočil lažje odstranjevanje lepila s stekla.
Slika

Odstranjevalec lepila pošpricamo na vato (stran od armature :!: ) ter namestimo na lepilo ter pustimo nekaj minut da se le-ta zmehča.
Slika
Alternativa je lahko tudi etanol in voda v razmerju 1:1. V kolikor je lepilo trdovratno potem lahko uporabite tudi samo etanol, ki ga nanesemo na krpo ter nato obrišemo steklo oz. lepilo z njega. V tem primeru pazite da etanol ne polijete po armaturi ter da s krpo ne brišete po plastiki, ker se lahko ta poškoduje.

V mojem primeru je bilo po parih minutah stanje takšno.
Slika

Kar je ostalo sem pobrisal še s krpo iz mikrovlaken na katerega sem našprical 1:1 mešanico etanola in destilirane vode (ki je tudi dobro čistilo za steklo).
Slika

Čas za novo vinjeto in gasa na izlet :lol:
Slika

Slika

LP
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 594
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a zundapp Ne jan 17, 2016 1:25 pm

Pogrej jo iz zunanje strani pa gre skupaj z lepilom, pa še potreniraš za ........
 
Uporabniški avatar
StajercS
Novinec
 
Prispevkov: 327
Pridružen: Če nov 02, 2006 2:05 am
Kraj: MB

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a StajercS Ne jan 17, 2016 1:34 pm

Zakaj je nisi nalepil nekje ob robu? :D
Slika
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a Ivan36 Ne jan 17, 2016 1:45 pm

Beh si zakopliciral! :mrgreen:
 
evilfury
Uporabnik
 
Prispevkov: 870
Pridružen: Pe jul 10, 2009 9:04 am

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a evilfury Ne jan 17, 2016 1:56 pm

Mal krivo si novo nalepu.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a čare Ne jan 17, 2016 2:19 pm

Lepilo je vodotopno in gre stran z vodo...Drugače pa ja,šipo segreješ iz zunanje strani,si namešaš stelex-voda 50/50,s to mešanico našpricaš široko klino za steklokeramične plošče pucato,dvihaš kak cm vinjete (z klino) in potem še malo špricneš pod vinjeto potem pa samo počasi rineš naprej in klino tiščiš na šipo in spraviš dol celo vinjeto ki jo lahko prelepiš...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne jan 17, 2016 2:38 pm

jaz odstranim več kot 50% lepila preden nalepim novo vinjeto, in tako gre dugo leto z lahkoto dol.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 3:15 pm

evilfury je napisal/-a:Mal krivo si novo nalepu.


Ta del ponavadi zaserjem :lol:
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 3:18 pm

StajercS je napisal/-a:Zakaj je nisi nalepil nekje ob robu? :D


Ni potrebe...Je na takem mestu da ne moti.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 3:21 pm

čare je napisal/-a:Lepilo je vodotopno in gre stran z vodo...Drugače pa ja,šipo segreješ iz zunanje strani,si namešaš stelex-voda 50/50,s to mešanico našpricaš široko klino za steklokeramične plošče pucato,dvihaš kak cm vinjete (z klino) in potem še malo špricneš pod vinjeto potem pa samo počasi rineš naprej in klino tiščiš na šipo in spraviš dol celo vinjeto ki jo lahko prelepiš...


So eni mojstri (švercarji) ki dobijo vinjeto dol popolnoma ravno in primerno za namestitev v drug avto...kakšna je njihova tehnika ne vem...mogoče pa res grejejo iz zunanje strani!

Kakorkoli ta metoda se je zame našla kot najbolj učinkovita, verjamem pa da so še boljše.
 
čare
Mojster foruma
 
Prispevkov: 6375
Pridružen: Po dec 12, 2005 10:40 pm

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a čare Ne jan 17, 2016 3:37 pm

Ta moja metoda je taka "švercerska". Me je švercar naučil.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a maniaxxx Ne jan 17, 2016 3:44 pm

Jure, odstranjevalec laka za nohte ( aceton) tudi pomaga pri čiščenju lepila. Sam bo treba kak tutorial naredit kako ravno nalepiti vinjeto, meni tudi ne gre ta del :lol:
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 4:03 pm

maniaxxx je napisal/-a:Jure, odstranjevalec laka za nohte ( aceton) tudi pomaga pri čiščenju lepila. Sam bo treba kak tutorial naredit kako ravno nalepiti vinjeto, meni tudi ne gre ta del :lol:


Aceton zna bit prevc agresiven ce pride v stik z amaturo ali drugo plastiko/tekstil.

Sej drgac nalepljen je ravno...saj sipa je postrani :mrgreen:
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a maniaxxx Ne jan 17, 2016 4:43 pm

A viš, ta del z postran šipo sem pa pozabil :lol: . Potemtakem je tudi moja nalepljena ravno, samo zemlja ni ravna :-P
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 6:21 pm

čare je napisal/-a:Ta moja metoda je taka "švercerska". Me je švercar naučil.


Čare zanimivo...

bom probu drug let za foro iz zunanje strani segrevat...zdej je valda ne bom šou več odstranjevat :lol:

Sicer je bil pa moj namen jo sam v enem kosu spravt dol...včasih vem da sm jo trgu stran pa se jeb...u pa so bli koščki vinjete vsepovsod po avtu :lol:
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne jan 17, 2016 6:23 pm

maniaxxx je napisal/-a:A viš, ta del z postran šipo sem pa pozabil :lol: . Potemtakem je tudi moja nalepljena ravno, samo zemlja ni ravna :-P


Ko boš v ovink prletu 150 km/h se ti bo ena stran avta posedla, avto nagnu pa bo za tist kratek trenutek vinjeta videt poravnana z zemljo :lol:
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a Firediver Po jan 18, 2016 8:39 am

Mogoče pa švercerji telovadijo s folijo, ki jo najepijo na hrbtno stran vinjete in služi kot opora, da se pri odlepljenju vinjeta ne pretegne..
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Fnatic
Uporabnik
 
Prispevkov: 922
Pridružen: Če avg 21, 2014 12:41 pm

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a Fnatic Sr jan 20, 2016 9:10 am

Jat sem jo samo malo pogrel, potem s strgalom spraskal in ščistil z vlažilnim robčkom. Me pa zanima druga stvar in namreč imam v planu kupit drug avto čez dva do tri mesece. Seveda vinjete nima, jaz pa že imam novo. Sicer je še nisem nalepil ampak kako gre pri tej stvari? Lahko kako iz mojega potem dol vzamem in dam na drugega? Ali se jo da že zalepit kako drugače, da gre potem za šalo dol? Kakršenkoli nasvet pride prav.
Ba-dum tssssssss =P
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Vodič - odstranitev vinjete

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr jan 20, 2016 6:07 pm

Jst bi na tvojem mestu kupu samolepilno prozorno folijo (cca 2eur na 1m2) katero bi izrezal cca cm vec kot so robovi vinjete. Folijo nalepis na steklo, vinjeto na folijo in ko pride cas samo vse skupaj odlepis in premestis v drug avto. Preveri najprej da se folija ne bo scefrala ob odstranitvi.

Al pa se cenejsa varjanta je da kupis en debel prozoren selotejp katerega nalepis na steklo in vinjeto nanj. Ko pride cas za menjavo enostavno odlepis selotejp z vinjeto in premestis v drug avto. Lepilo bi se zmeri moglo drzat.

Ce mislis pa avto kupt preko avtohise se pa spogajaj zanjo.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov