Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 To avg 30, 2016 11:19 pm

Pozdravljeni, pred kratkim sem kupil rabljena platišča s skoraj novimi zimskimi gumami. Ker mi platišča odgovarjajo in so že gume na njih namontirane, jih ne bi menjaval. Vendar so zarjavela in imajo kot nekakšen debel sloj usedline na sebi-očitno niso bila nikoli čiščena, očistil sem kar se je dalo
in zdaj izgledajo tako:

Slika

Zanima me, ali je smiselno to obnavljat-barvat? Iskreno me moti izgled, tudi skozi pokrove se opazi rja. Kako najlažje lahko odstranim to rjo-obstajo kakšni preparati za to? Če jih zbrusim z bormašino in krtačo z žicami ter prebarvam s sprejem za jeklena platišča, bo zdržalo vsaj 2-3 zime brez rje? Ali raje premontiram na druga platišča?
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Kohec Sr avg 31, 2016 8:00 am

Zakaj bi si delal stroške in kupoval nova platišča. Tudi nova ti bodo po nekaj letih zarjavela. Če platišča niso poškodovana je rja samo lepotna napaka. Zato si vzami čas in saniraj zadevo. Najprej zaščiti gumo, da je ne boš med delom poškodoval. Rjo premaži s FEROSANOM in pusti da se posuši. (med delom uporabljaj zaščitna sredstva, ker je zadeva jedka, da ti ne poškoduje rok ali pa oči). Zatem pa z žičnato ščetko in brusnim papirjem zbrusi celotno platišče. Vse skupaj še dodro obriši da ne bo praha, potem pa vse lepo prebarvaj. Če boš zadevo kvalitetno opravil ti bo držalo kar nekaj let.
Pa veselo na delo !!
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a primozek68 Sr avg 31, 2016 8:12 am

Gume dol, speskat, prašni temelj, na mokro končni sloj, gume nazaj gor. Tako je pravilno.

Za silo rešit pa zbrusi kar dosežeš, premazat z rust converterjem od Würtha in pobarvat s temeljno in pokrivno. Za 2 zimi bo.

Za res res silo rešt pa zaščiti gume in čisto feltno pošpricaj s črno barvo. Za 1 zimo bo.

Ne uporabljaj ferosana ker je ničvreden.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Kohec Sr avg 31, 2016 10:23 am

Če hočeš resnično kvalitetno, potem je tako kot je napisal " primozek". Samo potem si cenovno že skoraj na novih platiščih. Speskat ne moreš sam, prašno lakirat tudi ne. Pa še demontaža in montaža gum. Jaz sem ti predlagal najcenejšo - domačo varianto. Ferosan pa je res tako-tako, je pa poceni, obstajajo tudi boljše zadeve. Za tisto nekaj rje dol spravit je pa čisto vredu. Sam se moraš odločiti, ali se boš zadeve lotil bolj po domače in praktično zatonj ali pa boš dal narediti prifesionalno in te bo nekaj tudi stalo.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a nejc1 Sr avg 31, 2016 10:52 am

Pri toliko rje kot je na zgornji sliki ferosan ne bo čisto nič naredil, če je res zelo tanki sloj rje, potem ferosan še nekako pomaga za kaj več bo treba pa kaj drugega vzet. Würth recimo je čisto druga pesem in bi zelo pomagal v takem primeru, je pa spet mpc nekje blizu ali okoli 50€ za liter če se ne motim, rabil ga bo pa še pol deci ne, mogoče če avtor pozna ali pa proba poiskat koga ki ga ima in mu odstopi neko malo količino... Drugače bo pa najceneje pred vsako zimo malo spucat pa špricnit z enim poceni črnim sprejem, tiste nekaj mesecev bo že zdržalo...
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a rs5 Sr avg 31, 2016 11:00 am

Ma to daj speskati pa je narejeno kot je treba!Stalo te bo pa majn kot od wurta pretvornik rje.
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a primozek68 Sr avg 31, 2016 1:47 pm

Zdaj pa še 2. zgodba: peskanje in prašno lakiranje te pride pa ene 15€ manj po feltni, kot je pa nova...
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr avg 31, 2016 4:13 pm

pa še na novo gume gor in centriranje .... jaz bi vozil takšne kot so.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
lancia hf
Uporabnik
 
Prispevkov: 4669
Pridružen: Ne jun 29, 2008 11:17 am

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a lancia hf Sr avg 31, 2016 4:28 pm

daš malo bolj "zaprte" radkape gor in imaš mir. Ker če hočeš kolikor toliko jih v normalo spravit, si kot je bilo že napisano blizu cene novih platišč.
SlikaSlikaSlikaSlikaSlika
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 Sr avg 31, 2016 7:25 pm

Hvala za odgovore, nisem pričakoval takšnega odziva :D . Premontaža in peskanje ne pride v poštev, je predrago in si potem raje kupim alu platišča za 100e. Tako da sem se odločil to nekako "amatersko" zrihtat po najcenejši poti.
Torej danes sem se spravil k zadevi, nabavil sem si krtačo z žicami, nastavil na bormašino, kar je lepo odstranilo barvo in manjše naslage rje, te ta večje ob robu pa so tako nagubane da nikakor ne gredo dol in bom potreboval neko kislino. Sem tudi razmišljal o ferosanu, glede na komentarje me zdaj bega ali res ni dovolj močen? Je kakšen drug boljši produkt na trgu za takšno ceno? Tega wurth-rust converterja pa nikjer ne najdem, sem že slišal zanj vendar ga ni nikjer :/

EDIT: malo sem brskal in sem našel da bi naj beli destiliran kis razžiral rjo, če je ferosan tako šibek potem raje s tem probam, kar me skoraj nič ne stane. Ima kdo kakšne izkušnje? video: https://www.youtube.com/watch?v=qIaaqptRwA4
 
P2008
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Pe sep 26, 2014 1:44 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a P2008 Sr avg 31, 2016 8:04 pm

Sem bil na istem kot ti približno 3 leta nazaj. Platišča sem 2x namazal s ferosanom, 2x zbrusil z žičnato krtačo nameščeno na vrtalni stroj in na koncu 2x prebarval. Rezultat: po eni zimi je rjavina udarila nazaj skozi barvo.
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 Pe sep 02, 2016 7:27 pm

P2008 je napisal/-a:Sem bil na istem kot ti približno 3 leta nazaj. Platišča sem 2x namazal s ferosanom, 2x zbrusil z žičnato krtačo nameščeno na vrtalni stroj in na koncu 2x prebarval. Rezultat: po eni zimi je rjavina udarila nazaj skozi barvo.

Si odstranil vso rjo? In pred barvo presprejal z primerom? ... Če bo čez eno zimo enako pa res nevem ce se mi splaca barvat..
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Nikola_Tesla So sep 03, 2016 10:12 pm

Ja v originalu so barvane z dvokomponentno temeljno barvo... ta ni porozna zato drži dlje... je pa odvisno kako dobro očistiš (pripraviš) površino za barvanje.

Primer 2K temeljne barve je EPOLOR komponenta A in B + EM redčilo... namešaš si je toliko kot je potrebuješ ker je mešanica po 8 urah neuporabna.

Lp.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a yashica Ne sep 04, 2016 7:57 am

Mene Color Epolor ni prepričal. Ne bom trdil, da je slab, ampak precej boljši je Selemix epoxy od PPG Industries.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 Ne sep 04, 2016 2:44 pm

Torej kateri primer in barvo mi priporočate, da bo dlje zdržalo? Po možnosti da je v sprayu, ker nimam profesionalnih orodij za barvanje :)
In seveda, kje se te da nabavit? Ker te ki sta zgoraj omenila na internetu ne najdem..
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a yashica Ne sep 04, 2016 6:28 pm

Če si iz Lj. ali okolice je na Zaloški in v Stegnah trgovina Blik. Razen pretvornika dobiš ves material in barvo ti lahko zmešajo v sprej.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a primozek68 Ne sep 04, 2016 6:53 pm

Da ne bomo zdej stotič diplomirali iz barvanja feltn...
Greš v Mavrico/Blik/itd in rečeš prodajalcu, da bi rad 4 15colske feltne pobarval u iber in ti bo sam naložil v vrečko.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 To sep 06, 2016 7:40 pm

Hvala za info. Za nekatere mogoče res diploma, vendar raje vprašam preden nekaj naredim, da bo vsaj vredu narejeno. Žal sem iz Velenja, najverjetneje bom skočil do Celja, kjer ima Mavrica poslovalnico.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a vipe5s Pe okt 28, 2016 10:25 am

In kaj si potem uporabil- kupil?

Temelj, pokrivna itd.?
 
Ali212
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 34
Pridružen: Sr feb 10, 2016 10:30 pm

Re: Jeklena platišča - obnova ali premontaža?

Napisal/-a Ali212 Po dec 12, 2016 9:06 pm

ege.jpg
Sem ravno naletel na to temo, bom napisal kako sem se tega lotil. Mogoče še komu prav pride. Torej, zbrusil sem jih s krtačo (pormašina), uporabil "homemade" raztopino ki rjo vsaj malo razrahljajo, ter vso nesnago odstranil-kolikor se je dalo, vidno na sliki. V mavrici sem povprašal katera je najbolj primerna in finančno ugodna varianta. Priporočal so mi Dupli color rust stop 4 in 1 sprej, češ da je vsebina vse kar potrebujem, torej primer, barva in zaščita proti rji, en je bil čisto zadosti saj sem platišča obnovil samo z zunanje strani. Pnevmatike sem zaščitil, pravtako ventil. Na hitro presprejal - na vsako nanesel vsaj 4-5 slojev. Edino kar sem pozabil je, da bi moral pločevinko ogreti pred sprejanjem, še posebaj proti koncu mi je zaradi tega bilo dosti "orange peel-a" - ne vem kakšen je slovenski izraz. Pomagalo mi je tudi nekaj posnetkov na youtubu, predvsem od ChrisFix-a.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 7 gostov