Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
miha86
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 5
Pridružen: To jan 08, 2019 10:32 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a miha86 Sr feb 20, 2019 1:34 pm

Ali je potrebno pred poliranjem avta za odstranitev obstoječega voska uporabiti posebno čistilo, ki to zaščito odstrani ali to naredi tudi iron X, ko delamo dekontaminacijo ?

Če tega ne naredi IronX, katero čistilo priporočate za odstranitev obstoječe zaščite na avtu ?
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a vipe5s Sr feb 20, 2019 1:46 pm

Kolikor poznam iz teorije: Kakšen citrus v pravem razmerju med pranjem, plastelin.
Iron.X je ph nevtralen, kolikor vem ne škodi voskom, tako da ne.

Znani "Youtube mehanik" (ChrisFix) je uporabil tudi navadni detergent za posodo ... nimam pojma kaj naredi :mrgreen: :mrgreen:
Zadnjič spremenil vipe5s, dne Sr feb 20, 2019 1:53 pm, skupaj popravljeno 2 krat.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Sr feb 20, 2019 1:50 pm

@miha86

Odvisno je od zaščite. Nekateri voski / sealanti so bolj drugi manj občutljivi na čistila.
APC-ji (all purpose cleaner), TFR-ji (traffic film remover), Iron removerji bojo sigurno vplivali na zaščito ni pa nujno da jo odstranijo. Včasih tudi polir paste (fine) še vedno ne odstranijo zaščite z avtomobila. To še posebej velja za coatinge. Nekatere je celo treba zbrusiti stran :huh:

Pred časom sem sprobal razne odstranjevalce voskov pa niso pretirano preveč naredili. Mogoče bi bilo vredno probati še Meguiars wash +, ki je šampon z abrazivi vendar ne vem no...

V kolikor pripravljaš avto na poliranje vsekakor uporabi iron x + plastelin + Panel wipe pred poliranjem. To bo več ali manj pripravilo barvo na novo zaščito.
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Sr feb 20, 2019 2:08 pm

Pozdravljeni

Sem dokaj nov na področju čiščenja avta. Do sedaj sem avto vedno pral v avtomatski pralnici. Sedaj pa bi ga rad pral ročno ker je avto nov in mi je škoda laka.

Rabil bi nek ok šampon in sredstvo za vzdrževanje plastike ter nekaj za alu felne pa neko zadevo za notranjo plastiko in sedeže.

Zdaj raziskoval sem šampone (uporabljal bi samo šampon brez dodatnih voskanj/polishev/plastelina in ne vem kaj se :) ). Kaj priporočate šampon z voskom ali nek z nano delci - gledal sem 2 tj od tutrtle way-a (nano delci) in od Chemical Guy z voskom

https://www.spoliraj.si/si/samponi/192- ... 73-ml.html

https://www.amravtooprema.si/avtokozmet ... &mode=list

Prosim vas še za nasvete glede ostalih čistil

Aja - a je ta krpa vredna denarja - zgleda fuuul drago
https://www.operi-avto.si/krpe-za-susen ... -krpa.html

Hvala
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a vipe5s Sr feb 20, 2019 3:28 pm

Najprej si preberi celotno temo od začetka do konca.. Ali pa začni nekje na polovici. Ker so dosti splošne stvari.

Kar se tiče krpe za sušenje pa sigurno Gyeon Silk Dryer.
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a csf Sr feb 20, 2019 8:54 pm

Najosnovnejši pripomočki(moja izbira):

Rokavica/goba za pranje: mešanica mikrofibre/pene, cenovni razred je 10-13€

Šampon: lahko brez voska ali z dodatki (sam bi izbral šampon brez dodatkov), cenovni razred 9-33€

Krpa za sušenje: priporočljivo je uporabiti namensko krpo za sušenje, ki "popije" veliko vode, cenovni razred je 10-40€

Quick detailer: za piko na I bi na koncu dodal še quick detailer, cenovni rang 10-30€

+ čistilo za platišča, ki je lahko takšno, da bo reagiralo vijolično ob stiku z zavornim prahom, cenovni rang 12-20€

Lahko pa preprosto izbereš že sestavljen "wash pack" kjer že dobiš vse zgoraj naštete artikle
EAT-SLEEP-DETAIL
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Sr feb 20, 2019 9:38 pm

csf hvala za napotke.
Eno vprašanje mogoče - zakaj bi uporabil šampon brez dodatkov - a ni boljše če je z voskom oziroma s temi nano delci :) v vseh pralnicah ko sn hodo so preferirali oz poudarjali dodatno da je vosek in da je to kao ql.

Aja a je kdo drugi mogoče, ki pozna ta dva šampona ki sn jih omeno in mi zna povedat kerega vzet - vosek ali nano?
Al morn res it celi forum prebrat :D
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a vipe5s Sr feb 20, 2019 11:18 pm

Šampon brez dodatkov bi uporabil, če maš gor nek vosek (ne govorim o šamponih z voskom) ali sealent in bi ga rad ob tem čim dlje obdržal, ali pa imaš namen nezaščiten avto oprat (plastelinat, uporabit paint cleanser), da se potem to nanese gor.

Teh dveh šamponov ne poznam.
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Sr feb 20, 2019 11:54 pm

Nimam pojma kaj je na avtu. Je nov in ne vem kaj dajo gor v trgovini - če sploh kaj. Glede na to, da še nisem poliral sem razmišljal da bi uporabil en dober šampon z voskom ali temi nano delci. No zdaj sem si šel prebrat par stvari pa sem naletel na ta FEYNLAB čistila - a je to OK za nov avto. Oz prosim vas za ideje in postopek kako vzdrževat nov avto. A je dovolj da najprej operem z enim penečim šamponom, nato z enim šamponom z dodatkom voska / nano delci pa na koncu samo obrišem s krpo. Sem šel brat forum ampak tega je preveč pa tudi ne najdem konkretno to kar iščem.

Hvala vsem za pomoč.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a čara Če feb 21, 2019 7:47 am

Nov avto bi poliral? Jaz bi ga raje dala gor kak premaz, sealant, kvaliteten vosek, nekaj kar zaščiti barvo, lak, olajša čiščenje vnaprej. Pa raje bi ga peljala k nekomu, ki se s tem več ukvarja, (jaz avto samo vmes redno vzdržujem-pranje, vosek).

Šampon se navadno priporoča nek PH nevtralen, ne preveč agresiven. Jaz imam sicer z dodatkom voska (ampak to tudi približek vosku kot takemu ni). Imam pa tudi peno za predpranje, ki mi precej olajša delo.

Mikro krp rabiš več, krpe za sušenje avta tudi.

Za stekla znotraj pa jaz uporabim tetra plenice. Pa sem obolevala pred tem.
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Če feb 21, 2019 8:23 am

Pa ne bi ga poliral. Sej to sem ze v startu napisal da še nisem in bi rad samo uporabil en vredu šampon z zaščito in pa na koncu QD. To je to. Nobenih keramičnih premazov, polishev, itd.

Gledal sem zaj šampon od Feylaba ce ima kdo kakšno mnenje glede tega šampona?

https://www.spoliraj.si/si/samponi/1122 ... 250ml.html
 
Uporabniški avatar
csf
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 586
Pridružen: So jun 28, 2008 1:47 pm
Kraj: Celje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a csf Če feb 21, 2019 1:08 pm

Feynlab wash šampon ima funkcijo, da pri vsakem pranju pusti na površini "keramične delce", ki se nalagajo na površini in tvorijo zaščitno plast( sijaj+funkcija, da se umazanija manj sprijema na površino) gre super šampon, ki pa je verjetno najdražji šampon v tem trenutku na tržišču:)

Postopek:

- spiranje z wapom

- pranje s šamponom

- sušenje

- Quick detailer na koncu

Izdeki - moj izbor:

Carshinefactory bubble bathe za pranje-> Carshinefactory Luxury krpa za sušenje->Feynlab detailer za piko I (ALi P&S Bead maker)
EAT-SLEEP-DETAIL
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Če feb 21, 2019 2:15 pm

A je pol sploh Ok da se ta šampon uporablja pri rednem pranju (1x na 14 dni) Da ne bi bilo preveč Nanosa teh delcev?
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Če feb 21, 2019 3:01 pm

Moje skromno mnenje...

Šamponi z "voskom" so po večini samo šamponi z dodanimi ojačevalci sijaja (še posebej Chemical guys). Res je nekaj šamponov z Sio2 delci ampak je tega tako malo da v praksi ne dodajo bistvene razlike na nezaščitenem avtu (ker itak redčiš mešaš 30ml šampona v 15-20l vode in še v tistih 30ml je 1/100 te zaščite) zato tudi sam raje priporočam šampon brez zaščite v kombinaciji z QD-jem, sprej voskom ali sprej sealantom ker bo efekt precej boljši!

Trenutno bi za šampon priporočil CSF bubble bath, Angelwax shampoo, Feynlab pure in za zaščito po pranju Optimum opti-seal, P&S bead maker, Angelwax QED, Bouncers Done&Dusted.
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Če feb 21, 2019 7:19 pm

Ok. Bom nabavil pri spoliraj ta csf bubble in feynlab detajle. Kaj predpranje je tudi potrebno. Kaj pa za gume in plastiko zunaj. Kaj pa za notranje pranje. Kaka priporočila. Tudi za krpice bi se priporočal.

Hvala
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Če feb 21, 2019 10:25 pm

Predpranje je želeno saj bo že pred kontaktnim pranjem odstranilo (ali pa vsaj razrahljalo) veliko umazanije z avta.
Za gume in plastiko priporočam Carpro PERL za bolj sijoč videz ali OPT opti bond za bolj mat videz.
Krpa za sušenje - Gyeon silk
Vsesplošne krpe - karkoli mehkega...tudi če so iz aliexpresa.

Bolj kot izdelki je pomembna tehnika pranja in pripomočki pri pranju. Malo se izobrazi na tem področju, poglej po youtubu...tam boš dobil precej dobrih info.
 
df88
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 7
Pridružen: Sr feb 20, 2019 1:39 pm

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a df88 Če feb 21, 2019 10:30 pm

Hvala vsem za koristne informacije. Bom drugi teden to sprobal v praksi :)
Edino ena stvar me še zanima ki sem jo zapisal 2 posta višje. Mogoče bolj vprašanje za strokovnjake npr. CSF, ki mi je tudi dal informacije o tem šamponu - ali je ta feynlab wash šampon glede na to, da vedno pušča keramično zaščito (delce) na avtu sploh primeren za redno uporabo - torej pranje vsakih 10 - 14 dni !?!? ali je to samo za vsake pol leta :)

Hvala.
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a dzuro.na.izi Če feb 21, 2019 10:40 pm

Je šampon kot vsak drug šampon..z njim lahko pereš vsak dan če hočeš.
 
čara
Novinec
 
Prispevkov: 241
Pridružen: Po okt 12, 2009 5:10 pm
Kraj: Gorje

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a čara Pe feb 22, 2019 7:45 am

Priporočam v branje tudi temo https://www.avtomobilizem.com/forum/viewtopic.php?f=57&t=108013

Fantje so ti marsikaj predlagali, pomembno je, da ne uporabljaš preveč agresivnih čistil, da imaš fajn pripomočke (rokavico za pranje avta, čopič/krtačo za koloteke in platišča ter za armaturko.

Jaz ne uporabljam zelo dragih čistil. No, pa tudi avto nimam drag.

Eno ne preveč agresivno sredstvo za predpranje. Šampon z nevtralnim PH, trenutno imam takeg,a ki ima dodan vosek. In potem imam še sprej za sušenje oz. spid wax. Ko je treba, dodam boljši vosek. Aha, pa čistilo za platišča, ki se obarva vijolično, čistilo za insekte in zdaj bo treba tudi za zračno rjo. Pa nekaj za zaščitit dihtnge-gumaste dele avta (bohnedaj brisalcev) kak glicerin, kaj podobnega.

Nekaj krp za sušenje avta, nekaj krp za nanašanje voska, nekaj krp za notranjost, za čiščenje stekla znotraj pa nekaj tetra plenic.

Za pobiranje nesnage, dlak po avtu, si pomagam z gumasto krtačo oz. silikonsko Pet+me trenutno.

Mikro krpe perem na 30-40, brez mehčalca, po vsakem pranju avta. tetra plenice bi sicer lahko na višji temperaturi, ampak jaz vse to perem skupaj + rokavica za avto.
 
rs5
Novinec
 
Prispevkov: 396
Pridružen: Če jul 19, 2012 8:01 am

Re: Katero avtokozmetiko uporabljate? (čistila, polirne past

Napisal/-a rs5 So feb 23, 2019 10:23 pm

'https://www.operi-avto.si/nano-zascitna-sredstva/2581-k2-gravon-ceramic-coating.html

ima kdo kakšne izkušnje,informacije...karkoli od tega produkta?Iščem nekaj najbolj obstojnega za male "pare" :D
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 25 gostov