Nega vozila (znotraj in zunaj), poliranje, zaščita, uporabni nasveti...
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a SkyEye909 Pe mar 10, 2017 4:57 pm

Da ne odpiram nove teme. Imam enako vprašanje, kako očistit kromirane obrobe okoli stekel, na maski itd..
Glede na zgornje odgovore - s polirno pasto, se mi postavi vprašanje, je to res dobro?
Kot je meni znano, te letvice niso kromaste, je samo plastika z mogoče tanko plastjo prevlečenega kroma. S čim torej čistite, ne bi rad, da začne odstopat ali se luščit (če je sicer to možno)?

Hvala.
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a pinny Pe mar 10, 2017 5:11 pm

Če jo hočeš samo očistit jo tako kot cel avto, torej z vodo, šamponom, gobo ali rokavico. Če jo pa hočeš zglancat da se bo fajn šajnala, pa vzameš v roko kako fino krpico in fino polir pasto za krom. Jaz uporabljam tolele ....

Slika

Ravno zadnjič na kolegovem passatu spucal masko in letvice na odbijačih, ker so se pojavili fleki od agresivnega čistila v avtopralnici ...

Slika

Slika
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a SkyEye909 Pe mar 10, 2017 7:28 pm

Imam enake fleke/pike kot na tvoji prvi sliki.
Na koliko časa pa jih potem polirate, na mogoče leto dni? Prepogosto verjetno ni OK, glede na to, da mora biti "kromirana" plast zelo tanka. BTW to sploh je krom? :roll:
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a pinny Pe mar 10, 2017 7:36 pm

Če imaš iste fleke kot so na sliki, potem očitno uporabljaš preveč agresivna čistila, oz. jih uporabljajo tam kamor voziš avto. Ti fleki iz slike so nastali ob samo enem pranju v avtomatski pralnici, verjetno od predčiščenja.
Poliraš takrat ko je potreba, oz. takrat ko se ti pojavijo fleki. Tok se ti pa res ni treba bati, da bi "krom" dol izčohal. Ne pa slučajno uporabljati kakega purola, ker to je pa res zelo groba pasta, torej ni za take fine reči. Morda ko avto pereš, takoj obrišeš kromirane dele, tako da se ti kapljice ne zasušijo, in tako tudi letvice ne bojo flekaste ostale.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a SkyEye909 Pe mar 10, 2017 7:52 pm

Fleki so iz pralnice. Sam uporabljam šampon za avto, ki je v palčki - daš jo v krtačo kjer stalno malo teče voda, mislim da ta šampon ni močan.
Ok, bom poskusil, hvala!
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a pinny Pe mar 10, 2017 8:17 pm

Ta varjanta z krtačo iz katere voda teče je najslabša, saj so ščetine na teh kratačah grobe, in če tko pereš črn avto, boš mel že z prvim pranjem celga spraskanga. Kupiš rokavico z nudelni pa mirna bosna.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a SkyEye909 Pe mar 10, 2017 10:58 pm

Aja, tega nisem vedel :? k sreči je avto bel in se ne vidi nič.
Potem najbolje, da kupim en čistili set za avto, pa bo zadeva rešena. In pa fino polir pasto za krom :D hvala še enkrat
 
teslam2
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: Ne jul 27, 2014 9:47 am

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a teslam2 Ne mar 26, 2017 2:26 pm

Slika

nikakor ne gre spucat tega... kakšen nasvet?
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a dzuro.na.izi Ne mar 26, 2017 4:07 pm

S čem si pa dozdej že probu spucat?
 
teslam2
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: Ne jul 27, 2014 9:47 am

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a teslam2 Ne mar 26, 2017 4:23 pm

tole:
https://www.amazon.co.uk/Nigrin-74028-M ... B001B4S3SK

agresivno, oz sm cohal nekaj po sprednji maski, ki pa je plastika prebarvana s krom barvo, naredil same praske not, komaj spravil ven z medium polirno

na teh, ki so pa dejansko kovinski okol vrat, pa ni blo ucinka

sem za foro sprobal z limono, če bi vodni kamen bil al, ni učinka

s compound pasto ni učinka

sm probal še z zobno pasto, nekje na youtube videno, ni učinka

izopropanol ne naredi nič :D
 
blackey
Novinec
 
Prispevkov: 107
Pridružen: Pe jan 23, 2015 8:15 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a blackey Ne mar 26, 2017 7:37 pm

Vidim da imaš passata, mam jaz isti problem. Sicer mam malo starejšega - 3bg, ampak imam te lajšne okoli oken iste. Ampak to ni krom kot na maski, ampak je prav kovinska letvica.

Nabavil sem tole:

http://www.ebay.com/itm/100g-Autosol-So ... SwqfNXkOzC

in po hitrem preletu (1x prehod) je veliko bolje. Drug vikend si vzamem čas in gremo skozi 2x ali 3x pa da vidim če bo ok.
 
Uporabniški avatar
pinny
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2593
Pridružen: Sr feb 11, 2004 2:40 pm
Kraj: Šoštanj

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a pinny Ne mar 26, 2017 7:51 pm

Če bi pogledala malo više gor bi točno videla z čem se lahko polira, da ni pol risev. Na sliki so sicer lajštne na odbijaču, ampak z isto pasto poliram tudi lajštne na vratih in spredno masko, delam pa to na passatu cc.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a SkyEye909 Ne mar 26, 2017 8:43 pm

teslam2 je napisal/-a:..po sprednji maski, ki pa je plastika prebarvana s krom barvo, naredil same praske not, komaj spravil ven z medium polirno
na teh, ki so pa dejansko kovinski okol vrat, pa ni blo ucink..


Imajo vsi avti tako? Jaz bi prej rekel, da je vse plastika z nanosom kroma, tudi ta okoli oken.
 
teslam2
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 46
Pridružen: Ne jul 27, 2014 9:47 am

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a teslam2 Ne mar 26, 2017 8:59 pm

pinny je napisal/-a:Če bi pogledala malo više gor bi točno videla z čem se lahko polira, da ni pol risev. Na sliki so sicer lajštne na odbijaču, ampak z isto pasto poliram tudi lajštne na vratih in spredno masko, delam pa to na passatu cc.



slucajno sem sele danes odpr to temo. bo treba sprobat tvojo pasto, tega "kroma" je polno okol avta za postimat


drugace pa nimajo vsi avti isto, pri mojmu okoli oken 100% ni plastika, na sprednjem odbijaču pa je.
 
Uporabniški avatar
fantom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 689
Pridružen: Pe jan 01, 2010 5:35 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a fantom Ne mar 26, 2017 11:58 pm

Teh belih "madezev" se neda ocistit oz odstranit. Pr nas na servisu smo vse probal ker smo imel umetnika v pralnici in je bil sposobn te madeze narest ze na novem pri dekonzervaciji. Cistilo na vroci letvici pusti sledi, zau. Mi smo jih menjali na garancijo. So pa aluminjaste
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a sašo5 Po mar 27, 2017 7:43 am

to kar prodajajo za "krom lajsne = eloksiran aluminij ....zajebano za spucat, pralnica ga zjebe...
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a dzuro.na.izi Po mar 27, 2017 10:27 am

Probite spolirat z ali
- Meguiars NXT all metal polish kot ga Pinny uporablja ali
- Optimum metal polish

Oba očistita in finiširata odlično, oba na koncu pustita zaščito, da krom ponovno ne oksidira po enem tednu ampak zdrži vsaj nekaj časa. Seveda je pa od pranja odvisno.

Za eloksiran aluminij je znano da je s postopkom aluminij zaščiten pred oksidacijo. Takoj ko na njem uporabiš bazična čistila (kot jih v avtopralnicah) se ta zaščita odstrani in aluminij se poškoduje. Začnite prat doma s ph-nevtralnimi šamponi ali pa na letvice večkrat nanesite namenski vosek/sealant ali pa coating, ki je kemično bolj odporen.
 
Uporabniški avatar
sonic
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2393
Pridružen: To okt 14, 2003 9:26 am
Kraj: Ljubljana

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a sonic To mar 28, 2017 4:12 pm

Jaz imam pa glede "kromane" plastike drugačno vprašanje: želel bi prebarvati plastično sprednjo masko krom barve, a bi imle v drugačni barvi, nočem krom videza - kako naj postopam, da se bo barva prijela? Saj vem, da jo lahko poskusil s šmirglom brusit, ampak to bi bilo kar zamudno (velika maska, kompleksne oblike). S čim bi se lotil površine, da bi ta "krom" (aluminij) šel hitro dol, ali pa postal toliko hrapav, da lahko čez špricnem barvo?
1997 Chevrolet Tahoe LT 5.7 V8
2010 VW Touran 1.4 TSI DSG

"Everything in life is somewhere else, and you get there in a car." (E. B. White)
 
Uporabniški avatar
dzuro.na.izi
Uporabnik
 
Prispevkov: 907
Pridružen: Pe okt 24, 2014 11:08 am
Kraj: Dežela cvička

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a dzuro.na.izi To mar 28, 2017 7:24 pm

Ne rabis nč krom odstrant ali brusit...čezenj samo naspricaj univerzalno temeljno barvo (primer) nato pa želeno barvo in prozorni lak po želji.
 
Uporabniški avatar
fantom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 689
Pridružen: Pe jan 01, 2010 5:35 pm

Re: S čim očistit kromirane dele na avtomobilu

Napisal/-a fantom To mar 28, 2017 11:50 pm

Samo dobro jo ocisti in prespricaj z plastidipom v zeljeni barvi. Tako sem jaz naredil in drzi ze vec kot dve leti.
Vrni se na Avtokozmetika

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 12 gostov