Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Ne feb 22, 2015 4:17 pm

Pozdravljeni,

Preden se odpravim k mehaniku bi rad malo povprašal naše mojstre na forumu o mnenju, da ne bom tam stal samo kot popolnoma neveden, o čem bi se lahko šlo. Torej naj predstavim mojo težavo.

Sem lastnik Peugeot 308, 2008 letnik, VTi (benziner). Trenutno imam na njem 73.000km. Težave mi povzroča ob hladnem vžigu. Čeprav sem bral da je to lahko tipična napaka na Pežoju, sedaj pišem, ker so zvoki pri tem drugačni. Na začetku, lahko bi rekel ob nakupu (pri 53.000km) je tudi imel s tem težave, vendar so se pojavile šele PO nakupu (verjetno so ga prodajalci avtohiše / mehaniki, zaštartali preden smo prišli si ogledat avto, tako da ni imel težave s hladnim vžigom). Vse do nekje pred enim mescom, je na drugo prižgal (vmes je tudi seveda sprve prižgal, a ne tako pogosto). Že takrat se je slišalo kako se nekako "muči" da ne bi crknil, prav neprijetne zvoke je bilo slišati, kot da bi nekaj pokalo v motorju (tako, kot laik lahko edino opišem te zvoke). Sedaj pa velikokrat tudi na drugi ne vžge.
Recimo, na tretji vžig se prižge, a če ne dam mu gasa, se lahko zgodi, da mu spet obrati padejo prenizko in se enostavno ugasne.

Verjamem da je tukaj verjetno več možnosti, ampak me zanima, ali splača to popravit (cenovno gledano za ta avto, ki je sedaj star 7 let)? Ker naprimer če je cena popravila kakih 500-1000€ se mi zdi to preveč, ga rajši poskusim morda prodat in kakšen drug avto vzet. Pa kaj ponavadi sploh povzroči take težave v avtomobilu, da ne želi sprve vžgat ?

In nazadnje, vendar še nekako najbolj pomembno, v službo se vozim v AUT, in me skrbi, ali se mi lahko zaradi tega kaj zgodi na cesti ? Naprimer da bi avto ugasnil na cesti ali kaj takega? Nekako me dozdaj to ni skrbelo, saj ko se je enkrat ogrel motor, je tekel kot urica, brez nekih težav, ali čudnih zvokov, ali česarkoli. Res kot nov avto je po tistem.

V upanju na kakšen odgovor, vas lepo pozdravljam!
David
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a Fan Ne feb 22, 2015 5:16 pm

Vozilo priklopite na tester in opravite test komponent, še posebej bodi pozorni na:
- dušilno loputo
- kisikovo sondo
- senzor temperature motorja

Seveda sem upošteval, da je vozilo redno servisirano in da nima v motorju še prvih vžigalnih svečk...................
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a alexwell Ne feb 22, 2015 5:21 pm

najverjetneje bo treba zamenjat svečke. Slučajno če pri vžigu takoj obrneš ključ, raje drugič pri kontaktu počakaš ene 3sec in nato prižgeš motor.
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Ne feb 22, 2015 6:17 pm

@Fan: Je to huda napaka, če je katero izmed naštetih? Se opravičujem, se ne spoznam dobro na mehaniko avtomobilov. Saj bi verjetno lahko googlal, ampak izkoristim direktno razlago. PS: Vozilo je bilo redno servisirano, z moje strani 100%, po podatkih servisne knjige pa tudi s strani prejšnjega lastnika.

@Alexwell: Če pa je slučajno s svečko kaj narobe.. ali moram nujno k mehaniku čimprej?

Se zahvaljujem obema za pomoč in nasvete!
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a Ivan36 Ne feb 22, 2015 6:53 pm

Dio špeh a je tako težko dvignit pokrov motorja in sneti plastiko z motorja in odviti svečke ključ 16 za svečke ??? Morda še prej tuljave, odviti imbus 5 ali pa že torx 20 ?!
How to change Spark Plugs of Peugeot 307 1.6 2010
https://www.youtube.com/watch?v=dxgenI5fPDY

http://reviall.blogspot.com/2013/12/cha ... t-308.html
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Ne feb 22, 2015 7:18 pm

@Ivan36: Ni težko s temi posnetki. Nisem pa prepričan če je to razlog za težavo ki jo imam. Ampak verjetno menjava svečke ne bo škodila kljub temu.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a Fan Ne feb 22, 2015 8:48 pm

Dokler se ne ve kaj nagaja, je težko govoriti ali je pametno uporabljati vozilo ali ne.
Torej bi kakšen priklop na tester kar veliko pomagal. Kaj v vaši bližini ni servisa?

V koliko vam Ljubljana/Vič ni predaleč, se oglasite pri meni in ga bom priklopil na tester ( strošek 0€ ).
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a alexwell Ne feb 22, 2015 10:57 pm

imam občutek, da še nisi naredil redni servis na avtu odkar si ga kupil....al se motim? :)
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Po feb 23, 2015 12:05 am

Se opravičujem fantje za pozen odgovor, nisem bil prisoten ob računalniku.

@Fan: Najlepša hvala za vašo ponudbo - ampak žal mi je LJ malo predaleč, saj sem iz Maribora. So tukaj serviserji, sicer osebno nobenega ne poznam, ampak bom se ze kje pozanimal za kaksno priporočilo lokalno. Tezko se prilagodim zarad službe, da bi se zmenil z mehanikom, tako da moram ciljat bolj za vikende.

@alexwell: Mogoče napačno kategoriziram servise po imenu. Hotel sem povedati, da sem z avtom naredil servis, ki je obvezen na vsakih 20.000km oz. 25.000km, torej bila je menjava oljnih filtrov, olja in preverili so mi tekočine v avtu. Zdaj pa nevem, če to spada pod redni servis. :)
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a Fan Po feb 23, 2015 12:21 am

V koliko se se servisi izvajali po predpisih, bi vam morali menjati vžigalne svečke pri 50-60 tisoč KM. Močno dvomim, da jih je nekdo menjal pred prodajo vozila, torej............................ to kar vi naštevate, so letni servisi ..............................
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Po feb 23, 2015 12:32 pm

@Fan: To pa imate zagotovo prav! Avto je imel cca 50.000km ob nakupi (nekaj malo čez). Verjetno potem niso menjavali svečk na njem. Ker ob nakupu, kot sem omenil, ni bilo takih težav z vžigom. Celo je bolj pogosto vžgal s prve. Sicer imam avto v lasti manj kot leto, ampak ker se vozim v AUT, sem že naredil 20.000km sam z njim, in jaz svečk nisem menjaval. Le oljne filtre ter olje. Bom potem ga odpeljal na servis ali pa sam pogledal. Če bi sam pogledal..a se kako vidi da je svečka zanič, po izgledu ? ( v primeru da če so SLUČAJNO oni zamenjali jih takrat, da ne bom te "precej nove" menjaval ). Zdaj verjetno če bo vidna obraba bom opazil. Ampak sem mislil, da se morda kako vidi kot naprimer na elektronskih komponentah (upor ko zgori je rjav, kondezator se napihne, ipd.)

Najlepša hvala za odgovor!
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a abbe Po feb 23, 2015 12:38 pm

z diagnostiko se vidi a so dobre al ne.
ampak je tak test recmo da 80% zanesljiv.
Ni vse res kar napišem
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Po feb 23, 2015 12:45 pm

Svečke lahko dobim v trgovini kot je naprimer GMT za moj Peugeot ? (Tam sem kupil oljne filtre ter olje za avto). Sem malo bral po spletu o svečkah za avto, pa piše da se naj bi menjavala na 30.000km približno. Če ta izjava vsaj koliko-toliko drži, potem je velika verjetnost da prejšni lastnik ni menjaval svečk pri 50.000km oz. Peugeot prodajna hiša.

@abbe: To pomeni da načeloma po izgledu ne moreš nič povedat o stanju svečke, ne?
 
jaqckoo
Novinec
 
Prispevkov: 172
Pridružen: Ne sep 15, 2013 6:55 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a jaqckoo Po feb 23, 2015 12:55 pm

Greš na kakšen bhs servis(hitri servis)pa ti svečke zamnenjajo v 10 min ,pa boš videl če je to to .
l.p.
Ni važno, samo da gre po vseh štirih .
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a coco66 Po feb 23, 2015 1:08 pm

Prvo kot prvo ni 10 minut ampak 20 minut ,drugo kot drugo ni klljuč 16 ampak 14 in še to12oglat
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Sr feb 25, 2015 3:20 pm

Fantje, pozabil sem ze prej omenit, pa sem se danes spet spomnil ob prižigu. Nevem če je to lahko kako povezano, ampak ko ga le uspem prižgat (sedaj to storim tako, da naprimer na drugo vzge, da potiskam na gas, da ne crkne) in ko želim se premakniti z mesta (torej s parkirišča), moram mu dat krepko moč na gas, občutek je popolnoma enak, kot da bi imel ROČNO zategnjeno. Vendar ročno zagotovo vedno spustim (sem danes se posebej stestiral in previden bil na to, ali je res dokonca potisnjena dol ročna). Avto pol gre naprej, po velikem poku (ni tako glasen, se pa konkretno sliši,kot da bi se "odlepil" od neke podlage).

Je morda to kaj povezano s tem hladnim vžigom?
Moram priznati, da sem rahlo razočaran. Zdelo se mi je pred 1 letom da sem kupil dober avto, sedaj pa imam vedno bolj občutek da je verjetno bil za prodajo "pokrpan". Sicer ja, lahko rečemo da je moja napaka, da nisem imel kakega mehanika s sabo ob nakupu, ampak zdaj je kar je.

LP,
David
 
simonjz1
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 58
Pridružen: Pe jul 05, 2013 7:25 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a simonjz1 Sr feb 25, 2015 3:25 pm

moje mnenje...

okvara 1 - senzor temperature motorja - sam sem imel podobno težavo na p206 ... ko ti končno v drugo ali tretje prižge, ali se iz auspuha močno kadi?
okvara 2 - mislim da ti avto "zalimajo" slabe (zadnje) bremze
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Sr feb 25, 2015 3:59 pm

@simonjz1: Glede na to da ste imeli podobne okvare na vašem pežoju, je verjetno podobna situacija pri meni. Nameravam ga itak peljat k mehaniku ta vikend, če bo le sreča.
Za vašo vprašanje, pa moram narediti test, kajti ponavadi sam vstopam v avto, ali pa se tega noben ni spomnil da bi pogledal kako se kadi z auspuha. Bom preveril, takoj ko bom lahko.
Čeprav mislim, da bo pritrdilen odgovor. Kajti ko sem opisal tisto "pokanje" ko se avto "muči" da avto ne crkne, zveni kot da bi auspuh take zvoke pokajoče zvoke spuščal.

Za okvaro 2, pa vam bom verjel, ker vem da ko sem bil na tehničnem so mi nekaj takga komentirali za zadnjo levo bremzo, vendar je takrat gospod rekel, da to še ni nič narobe, ampak pač ni 10/10. To se tudi zgodi samo po prvem štartu po noči (torej zjutraj). Kasneje čez dan ne blokirajo več.

Hvala za nasvete !
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a alexwell Sr feb 25, 2015 4:36 pm

prej ko boš odšel k mehaniku boljše bo za avto in tud za tvojo denarnico.
 
David92
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 68
Pridružen: Če jan 08, 2015 4:51 pm

Re: P308: Problemi pri vžigu

Napisal/-a David92 Sr feb 25, 2015 4:41 pm

@alexwell: Ta vikend bom poskusil urediti. Ne bi rad sel na pooblascen servis, ker mi bodo nabili ceno, pa se vsega ne bodo popravili pomoje, češ da pridem še kdaj.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 12 gostov