Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a yashica To okt 04, 2016 11:10 am

Se pridružujem predhodnikom. Sam imam konkretno tega: http://www.ctek.si/modeli/ctek-polnilni ... harge.html, montiranega na originalnem nosilcu na steni in ga redno priklapljam :) Povrhu imam še " mobilno" prvo generacijo modela 3600.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
enzospotenzo
Novinec
 
Prispevkov: 239
Pridružen: Ne jan 07, 2007 10:17 pm
Kraj: Den Haag,cell No.1

Re: prazen akumulator

Napisal/-a enzospotenzo To okt 04, 2016 12:52 pm

Vredno preizkusa...
It is better to lose a moment in your life than your life in a moment.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: prazen akumulator

Napisal/-a pskoda To okt 04, 2016 1:50 pm

Aku ko je zanič je zanič in ga je najbolje menjati z novim, ker določene el. stvari v avtu nimajo preveč rade slabe akuje sploh, če je avto novejšega tipa.
Razni ti polnilci z 0.75mm2 so kar nekaj. Saj po eni strani hvala bogu, da ne naredijo nič, ker večina jih narobe prikljaplja sploh tisti, ki imajo s&s oz dajo + in - na aku, kar je narobe. Test akuja ima pa kar nekaj avtomobilov še seat ga ima (3s tipkanja) pa je gajbica med avti
Lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a nejc1 To okt 04, 2016 2:12 pm

On je rekel, da bo kupil nov akumulator, ampak avto pol leta ne bo redno v uporabi, zato smo mu tudi predlagali en pametni polnilnik z opcijo vzdrževanja, ki je super zadeva za takšne stvari. Ne vem pa kaj ima zdaj debelina kablov polnilca veze, za tistih cca 5 A kolikor filajo je tudi 0.75 mmq več kot dovolj.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a yashica To okt 04, 2016 2:39 pm

pskoda je napisal/-a:Test akuja ima pa kar nekaj avtomobilov še seat ga ima (3s tipkanja) pa je gajbica med avti


Ima, ampak Modus pa funkcije "State Of Charge" oziroma SOC, tako kot tvoj "vag" nima, niti ne vidim povezave.
Ni govora o funkcijah, ki jih avto ima ali nima, ampak o praznjenju baterije in tu je kvaliteten vzdrževalnik/polnilnik še kako dobrodošel. Take so moje izkušnje in mnenje.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: prazen akumulator

Napisal/-a pskoda To okt 04, 2016 3:09 pm

Imam 2 avta enega za poleti enega za zimo. Avto mi v garaži stoji recimo 4 mesece in motor zažene v prvo brez polnilca. Zato ne vidim potrebe po polnilcu.
Moje iskušnje
Lp
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: prazen akumulator

Napisal/-a DePalmo To okt 04, 2016 4:10 pm

Sem šel prav pogledat koliko pridejo tile polnilci. Točno tisti ki je objavljen zgoraj pride okoli 80 evrov (+/-, odvisno kje gledaš), toliko pa že stane akumulator. Sicer se naj dela kakor komu paše, osebno se za to zadevo nebi odločil. Evo, osebne izkušnje: v 14 letih odkar imam izpit, sem zamenjal 4 avte in 2 akumulatorja, zadnjega dve leti nazaj, postopek je pa čisto preprost: ko slišiš da avto težje vžge, se spotoma zapelješ do avto električarja da izmeri moč akumulatorja, če pokaže premalo moči, na mestu odkartaš denar za novega in ti ga prijazni možakar tudi zamenja. In imaš spet mir za naslednjih par let, pa še umažeš se ne, niti ti ni treba skrbet kam boš vrgel stari akumulator.

Da še odgovorim avtorju: kupiš ko rabiš, nevam zakaj bi prej kupoval, nato pa še polnilec oz. vzdrževalec v vrednosti še enega akumulatorja.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a nejc1 To okt 04, 2016 6:35 pm

Ni treba sedaj cteka kupovat, ampak se dobi tudi kaj cenejšega (30-40€) pa ravno tako ok, še tisti iz lidla/hofra za cca 20€ ni slab dokler dela (sem kupil enkrat 2 komada pa sta oba crknila po nekaj polnjenjih v roku par mesecev, zdaj ne vem a sem se samo jaz tako slabo nastavil ali pač drži rek malo para malo muzike), ko/če crkne ga pač neseš nazaj pa dobiš vrnjen denar :)


pskoda je napisal/-a:Imam 2 avta enega za poleti enega za zimo. Avto mi v garaži stoji recimo 4 mesece in motor zažene v prvo brez polnilca. Zato ne vidim potrebe po polnilcu.
Moje iskušnje


Verjemi, da bi bila življenska doba akumulatorja v takem primeru kar nekaj daljša, če bi v tem času imel priklopljen nek pameten polnilec.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: prazen akumulator

Napisal/-a pskoda To okt 04, 2016 7:39 pm

Sem prej cel avto zamenjal predno sem 1x menjal aku.
4, 5 let pri novem avtomobilu zdrži vsak aku
Lp
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: prazen akumulator

Napisal/-a Energetik81 Sr okt 05, 2016 7:48 am

Za svinčev aku je bistveno (življenjska doba), da je ves čas povsem poln. Tudi če se redno voziš na kratke razdalje, imaš lahko ves čas na pol prazen aku. Npr. jaz delam vsak drug dan po 15min vožnje v eno smer in aku je kar naprej delno izpraznjen, ker v tistih 15 min se še ne napolni, kolikor je porabil za zagon. Polnjenje svinčevega je zelo počasen postopek. Zato je polnjenje s polnilcem vsake par tednov precej dobrodošlo.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a Nikola_Tesla Sr okt 05, 2016 1:08 pm

Ja to bo pa kr držalo.. pri kratkih relacijah od decembra od marca ko je hladno se slabo polnijo akumulatorji.

Vrelna napetost elektrolita je 14,4V pri temperaturi 25°C... pri nižjih temperaturah je za učinkovito polnjenje potrebna višja polnilna napetost.

V priponki je primer polnilca ki si ga sam sestaviš za mali denar.

Pretvornike DC-DC se dobi na eBay 1€/kos odslužene polnilce od prenosnikov pa na rač. servisu.

Lp.
Priponke
LM2596 - polnilec za Pb 12V.jpg
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a zzitop Sr okt 05, 2016 3:43 pm

Če dodaš še 1$ oz. skupaj s poštnino 1.99$ ali cca 1,8€ imaš že vključen voltmeter:

Slika

Je to super in ultra ugodna rešitev.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: prazen akumulator

Napisal/-a pskoda Sr okt 05, 2016 4:12 pm

Energetik81 je napisal/-a:Za svinčev aku je bistveno (življenjska doba), da je ves čas povsem poln. Tudi če se redno voziš na kratke razdalje, imaš lahko ves čas na pol prazen aku. Npr. jaz delam vsak drug dan po 15min vožnje v eno smer in aku je kar naprej delno izpraznjen, ker v tistih 15 min se še ne napolni, kolikor je porabil za zagon. Polnjenje svinčevega je zelo počasen postopek. Zato je polnjenje s polnilcem vsake par tednov precej dobrodošlo.


Jaz ko sem bil še bolj otročji (+15 let nazaj) sem imel v avtu muziko. Imel sem 3 sube 12ˇ, 3 mono bloke in vsak je imel 1 kilovat RMS-ja na 2ohm-ih in kondenzuator velikosti 2F. Vse to je delalo z originalnim akujem več kot 4 leta nato sem prodal avto. Imel sem večina kratke relacije in altenator je bi vroč, da ga nisi mogel prijet pa v 4 letih ni odpovedalo nič


Meni ni jasno kaj vi počnete, da imate take probleme z akujem
Lp
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1909
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a nejc1 Sr okt 05, 2016 5:01 pm

Recimo ata je delal z dizlom kar nekaj let zelo kratke vožnje in je kupil takrat enega izmed najboljših akumulatorjev pa je crknil teden po izteku garancije (2 leti), naslednjega je vzel nekega poceni iz špara pa smo samo parkrat na zimo priključli polnilec in je bila takoj vidna razlika pa je zdržal akumulator 5 let... Če bi ga priklapljal pozimi zelo pogosto, pa še poleti kdaj vmes bi pa pomoje zdržal vsaj 7-8 let... Zdaj se pa vozi 2x 15 km v službo plus kakšna kratka vožnja zraven 1-2-5 km pa je vse super in ni treba kaj filat...

15 minut vožnje se pa meni res ne zdi premalo in v tem času bi se moral akumulator dovolj nafilat, če je vse ok z alternatorjem, problematične so tiste ponavljajoće res kratke vožnje 1-2km.. Je pa vse skupaj tudi zelo odvisno od moči alternatorja, recimo ene honde so imele samo 40 ali 45 A, toliko pa lahko porabijo že samo porabniki ob delovanju avtomobila (kratke+dolge luči, gretje zadnjega stekla pa še kakšna malenkost pa smo že na tej številki)...
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a Mazda2 Sr okt 05, 2016 6:05 pm

Avto imam 6 let in pol, kupil sem novega, delam približno 11-12 kilometrov v eno smer na šiht, občasno 2-3 X letno preko 100 km v eno smer, akumulator še vedno prvi, skrbim pa vsaj to, da je elektrolit čim bližje max črtici, da sta pola namazana z namensko mastjo in da je zgornja plošča akumulatorja čista, beri: plazeči tokovi.
 
Uporabniški avatar
Energetik81
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3066
Pridružen: To mar 13, 2007 7:13 pm
Kraj: Ljubljana

Re: prazen akumulator

Napisal/-a Energetik81 Če okt 06, 2016 8:20 am

pskoda je napisal/-a:
Energetik81 je napisal/-a:Za svinčev aku je bistveno (življenjska doba), da je ves čas povsem poln. Tudi če se redno voziš na kratke razdalje, imaš lahko ves čas na pol prazen aku. Npr. jaz delam vsak drug dan po 15min vožnje v eno smer in aku je kar naprej delno izpraznjen, ker v tistih 15 min se še ne napolni, kolikor je porabil za zagon. Polnjenje svinčevega je zelo počasen postopek. Zato je polnjenje s polnilcem vsake par tednov precej dobrodošlo.


Jaz ko sem bil še bolj otročji (+15 let nazaj) sem imel v avtu muziko. Imel sem 3 sube 12ˇ, 3 mono bloke in vsak je imel 1 kilovat RMS-ja na 2ohm-ih in kondenzuator velikosti 2F. Vse to je delalo z originalnim akujem več kot 4 leta nato sem prodal avto. Imel sem večina kratke relacije in altenator je bi vroč, da ga nisi mogel prijet pa v 4 letih ni odpovedalo nič


Meni ni jasno kaj vi počnete, da imate take probleme z akujem

Saj nimam problemov z akumulatorjem, vendar ko ga pozimi merim (pravilno, po N-urah mirovanja), ponavadi ni čisto napolnjen. Napolni se po kakšnem vikend izletu, ko se polni vsaj 2x po 1h v obe smeri vožnje.
Med tednom pa - vžig, gretje zadnje šipe, luči, ventilator, radio in po 15min je že parkiran.
Corolla TS 1.8 HSD: Slika
 
RS84
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Če okt 29, 2009 6:24 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a RS84 Po jan 23, 2017 12:11 pm

Pozdravljeni.

Po dobrih 6 letih je odpovedal akumulator, zjutraj težko avto vžge. Zanima me če kdo pozna znamko akumulatorjev iz spodnje povezave. Moram nabaviti novega pa me zanima če ma kdo izkušnje z temi BEXTREME.

http://www.vulkanizerstvo-lasic.si/izde ... 80ahdfiamm
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a vipe5s Po jan 23, 2017 12:15 pm

Nimam pojma glede BXTREME sam glede na to, da ima ta firma v ponudbi še vitrex, čistilo za zice, avtokozmetiko itd. itd.... Se mi zdi, da jo to nek rebrandan kitajski akumulator (razen če je rebrandana kaka znana firma).
 
tomik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr nov 16, 2016 11:36 am

Re: prazen akumulator

Napisal/-a tomik Po jan 23, 2017 2:01 pm

Kvaliteten akumulator te bo prišel cca 10€ več kot zgoraj omenjeni, pa boš vsaj vedel kaj je v vozilu. Drugače pa je to Bartogova trgovinska znamka . Preveri kakšen zagonski tok ima . Kvaliteten 75-80Ah akumulator bi moral imeti vsaj 680A . Poceni akumulatorji pa imajo tudi po 100A nižji zagonski tok, kar je vsaj pri dizlih lahko že problem pri mrzlem zagonu.
 
RS84
Novinec
 
Prispevkov: 122
Pridružen: Če okt 29, 2009 6:24 pm

Re: prazen akumulator

Napisal/-a RS84 To jan 24, 2017 12:33 pm

Sedanji akumulator ima 680A zagonskega toka, ta iz linka ki ga ni več je mel pa 640A , dobrih 6 let je brez problema vžigo, sedaj pa peša oz. zadnič pri teh jutranjih temp. mi po 2 dneh ni vžgal. Nebi neki velik rad dal za akumulator, ker bom mel avto še kakšno leto.Gre pa za dizla 18 let starega focusa, ki brez problema vžiga le akumulator nima več prave kapacitete pa ne vžge.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 34 gostov