Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Tomaz26
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: To okt 12, 2010 8:30 pm

Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Tomaz26 To mar 08, 2016 9:32 am

Pozdravljeni,


zanima me, na koliko km vsaj približno se menjajo zavorne ploščice in zavorni diski? Imam Renault Clio 1.2 TCE, letnik 2010 ki ima prevoženih 25.000 km, večinoma mestne vožnje. Predvidevam, da bo počasi čas za menjavo?
Verjetno ob prvi menjavi menjam samo ploščice, nato pa pri naslednjih cca. 25.000 kar komplet, diske + ploščice?

Sprašujem tudi zato, ker sem na dom dobil ponudbo od Štajerskega avtodoma za 50 % popust na zavore (samo material) in razmišljam, da bi šel iskati material, tudi če še ni čas za menjavo, saj to ostane in se nima kaj pokvarit :)

hvala za pomoč in lep dan

Tomaž
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Fan To mar 08, 2016 9:51 am

Zavorne elemente se menja po potrebi, ko so iztrošeni.
Pri normalni uporabi vozila/zavor, se zavorne ploščice menjajo pri približno 50 tisoč Km, zavorni diski pa od 120 tisoč naprej. Seveda pa to velja za kvalitetne materiale, in brezhiben zavorni sistem.
Kakšen Barum, Cifam, Kitajski/Ruski ponaredki .................. pa so svoja zgodba in tudi obraba ni najbolj definirana.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Ivan36 To mar 08, 2016 10:20 am

Obvezna menjava pa še zavorno olje OBVEZNO menjati! To je že 5 let staro in za 30% bolj obremenejno zaradi mestne vožnje!
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a sašo5 To mar 08, 2016 10:32 am

Fan je napisal/-a:Zavorne elemente se menja po potrebi, ko so iztrošeni.
Pri normalni uporabi vozila/zavor, se zavorne ploščice menjajo pri približno 50 tisoč Km, zavorni diski pa od 120 tisoč naprej. Seveda pa to velja za kvalitetne materiale, in brezhiben zavorni sistem.
.

Audi 109.000 ....na uč. še 30% tako spredaj kot zadaj, s tem,da disk spredaj zeeeelo bogi cca 1,5mm roba(ATE)zavira še vedno fenomenalno, brez najmanjših treljajev, tudi pri 200km/h
Punto 98.000 na uč. še 20% disk o.k zadaj pakne (jeseni razdr in stresel ven smeti) nekje na polovici bi rekel...
Tomaz26 je napisal/-a:Verjetno ob prvi menjavi menjam samo ploščice, nato pa pri naslednjih cca. 25.000 kar komplet, diske + ploščice?

to bi moral CHD vozit, da bi pri teh km menjal....sicer maš pa lučko na armaturi, ko bo zagorela, menjaj....
Zadnjič spremenil sašo5, dne To mar 08, 2016 10:36 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
hahehihoh
Uporabnik
 
Prispevkov: 1051
Pridružen: Če apr 19, 2012 7:48 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a hahehihoh To mar 08, 2016 10:35 am

Moj Citroen je imel menjane ploščice pri 105.000 km, zdaj ima čez 160.000 km in diski so še vedno prvovgradnja.
 
Tomaz26
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: To okt 12, 2010 8:30 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Tomaz26 To mar 08, 2016 10:42 am

Uf, glede na napisano vidim, da so intervali menjave od 20.000 km do 100.000 km, torej res težko reči. V nekaterih temah sem namreč zasledil, da so jih nekateri menjavali že na 20k in manj, spet drugi očitno delate po 100k in so še ok. Zanimivo. Bom počakal na lučko, z nabavo materiala bom pa potem takem raje počakal in tudi če kasneje več ne dobim 50 % popusta na original dele, bom pa kupil neoriginal. Predvidevam, da neoriginal tako stane nekje 50 % manj kot original :)
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a nejc1986 To mar 08, 2016 10:51 am

Pri moji xsari picasso smo zamenjali prednje ploscice po 45 t km vecinoma mestne voznje,ampak sem precej nezen voznik,je pa xp tezja od cliota... ker sem kmalu po menjavi zacel delati bistveno vec km,avto je zdaj 90posto casa na ac,racunam da bodo zdrzale dlje...

Glede unga popusta,preveri kok stanejo drgje,marsikje majo tok navite cene,d tud k dajo pol velik popust,je cena tm tm z ksnim drugim ponudnikom... plus pazi d ni ksn drobn tist d ta popust velja samo ob njihovi montazi? Ce pa ni tko,pa napis tle gor,ker tud mene v kratkem caka menjava diskov in ploscic za mazdo,pa d vidm kje je naj razmerje med ceno in kvaliteto....
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Firediver To mar 08, 2016 11:01 am

Ni mi jasno, kaj misliš s tem "prevoženi kilometri"?
Zavore niso toliko vezane na prevožene kilometre kot na stil vožnje in kvaliteto materialov zavornih ploščic in diskov!

Sem imel primer, ko je prejšnja lastnica na 5 let starem avtu (ki sem ga potem jaz kupil) pri prevoženih realnih 42kkm imela že izrabljene (originalne) zavorne diske pod mero. In sem menjal komplet vse, ker je to bilo potrebno ne glede na to, da je po prevoženih km dooooosti prezgodaj. Pač je lastnica najbrž sedela na zavori in ni nikoli zavirala z motorjem po bregu navzdol, ker drugače si tega ne znam obrazložiti.

Zavore se menja takrat, ko so iztrošene (slab zavorni učinek), delajo neenakomerno ali blokirajo ali pa tresejo, ker so diski zviti.

Preventivno "na toliko prevoženih km" pa nima smisla menjati. Zakaj le, če delajo dobro? Razen, če si eden izmed redkih, ki jim denar ostaja in komaj čakajo, da je kaj za zamenjat pri avtu, da skeširajo!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a yeo To mar 08, 2016 12:24 pm

Poznam dva, ki imata nove cliote. eden umirjen voznik, drugi malo vecji divjak. prvi je moral ploščice menjati po 30.000km, drugi pri 22.000km. ne vem kaj vgrajujejo v renoje, jaz na mojem avtu menjujem med 60-80.000km, diske sem samo na enem avtu in se to po 190.000km
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a DePalmo To mar 08, 2016 12:36 pm

Kakšne diske in ploščice pa to vi vgrajujete da vam zdržijo 100.000 ali celo 200.000?? Pa seveda, ne pozabit napisat ali vozite večinoma relacije ali mestno vožnjo.
Jaz sem mislil da sem naredil velik ko sem ploščice menjal po cca. 77.000km, pa vozim relacije z umirjeno vožnjo, je pa avto težak skoraj 1.5 tone, diski in ploščice so pa Brembo.
 
matej_
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: Sr mar 05, 2008 7:57 pm
Kraj: velenje

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a matej_ To mar 08, 2016 2:14 pm

prvi avto:
VW polo 1.9tdi menjane ploščice pri 129.000km. več Ac in regionalk kot mestne vožnje
drugi:
VW touran cross star 6 let prevoženih 204.000km še prve (iz tovarne) ploščice in diski, nič ne kaže kaj na menjavo. Zmeri mi rečejo, da za 15.000km bo še :lol: res pa je, da je 175.000km naklepal 70% na AC, zadnje km pa na regionalki in v mestu.
tretji:
seat leon 75.000km, upam, da še dolgo ne bom zagledal lučke :D

lp
 
Uporabniški avatar
luxxx7
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 538
Pridružen: So sep 10, 2011 12:03 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a luxxx7 To mar 08, 2016 7:50 pm

VW Passat 1.9TDI 2008:
Kupil avto 2011 z 115.000 km in sem menjal do zdaj samo zadnje ploščice pri 250.000 km (prvovgradnja so bile TRW, menjal sem jih z firmo ATE). Sprednje ploščice se še nisem dotikal ampak najbrž jih bo treba menjati čez 15.000 km, torej pri 285.000 km. Vožnja: 90% AC , 10% ostalega.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a RedBaron To mar 08, 2016 8:09 pm

Škoda yeti 2.0 TDI 4×4.
Kupljena nova, trenutno na števcu nekaj čez 111kkm, še vedno original zavore na vseh kolesih. Bo pa potrebno v kratkem menjati sprednje ploščice.
Vožena relacijsko (regionalka in AC), mesta je minimalno. Ploščice so (tovarniška vgradnja) zadaj BOSCH, spredaj FERODO.

PS.: Lučke za obrabo zavornih oblog ni.
 
Tomaz26
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: To okt 12, 2010 8:30 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Tomaz26 To mar 08, 2016 10:31 pm

Uau, res zanimivo kakšne ogromne razlike so pri ploščicah. Od 20k do 150k :) Bo treba počakat na servis čez kako leto pa da vidimo kaj bo reko mehanik... Bo verjetno treba kar veliki servis naredit, še menjava jermena.. Jeba ko z avtom delaš 3k letno, stroški pa so vseeno kar... :)
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Ivan36 Sr mar 09, 2016 9:21 am

Ravno zaradi ti stroškov sem v bivanju v LJ - Goriška ulica še kolo prodal! Mesečna vozovnica za občane zmaga!!! :evil: A to dopovedati MEŠČANOM misijanemogoče!!!

To je itak brezvezna tema, ker smo mi na dostavi hrane delali po 86.000km letno pa nismo nikoli menjali zavornih ploščic, prej je šla ročna zavora, kot pa diski in ploščice pa smo imeli 8 vozil za dostavo. :lol:
 
Tomaz26
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: To okt 12, 2010 8:30 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Tomaz26 Sr mar 09, 2016 10:18 am

Ma ja, pri meni je fora da polovico leta hodim v službo s kolesom, pozimi pa avto prav pride. Javni prevoz v MB je pa itak katastrofa. Z avtom sem v službi v 10 minutah, s kolesom 20 min, z avtobusom pa 45 min. Vozi vse okoli, stoji vsaki 2 minuti... In čas je denar, tak da mi tudi ne pomaga če dam za mesečno sicer 30 EUR in zato zgubim dodatni 2 uri časa... :)
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Firediver Sr mar 09, 2016 11:19 am

In zdaj bi rad menjal zavore, ker si dosegel "toliko" prevoženih kilometrov, hkrati pa bentiš, kako je drago je vzdrževanje, če delaš tako malo kilometrine na leto? Halooo, seveda je vzdrževanje drago, če menjaš nepotrebne zadeve!

Jaz te ne razumem...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Tomaz26
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: To okt 12, 2010 8:30 pm

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a Tomaz26 Sr mar 09, 2016 12:55 pm

Firediver je napisal/-a:In zdaj bi rad menjal zavore, ker si dosegel "toliko" prevoženih kilometrov, hkrati pa bentiš, kako je drago je vzdrževanje, če delaš tako malo kilometrine na leto? Halooo, seveda je vzdrževanje drago, če menjaš nepotrebne zadeve!

Jaz te ne razumem...


Kdo je pa rekel, da bi jih rad zamenjal. Če ni potrebe jih seveda ne bom. Sem pa dobil ponudbo za 50 % popust pri nabavi materiala in razmišljam o tem, da bi kupil zavorne ploščice in jih imel shranjene do takrat, ko bo čas za menjavo. Me je pa zanimalo, ali sem s 25k prevoženimi kilometri mestne vožnje sploh blizu menjave, ali še ne. In kot ugotavljam so odgovori tako različni, da bo treba res počakati na to, da mehanik pove da je čas za menjavo in voila..
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a DePalmo Sr mar 09, 2016 1:48 pm

Če jih dobiš za 50% ceneje, potem vzami. Seveda se prej telefonično pozanimaj kolikšna je ta cena s popustom ker kot že omenjeno, lahko so jo prej dvignili za 80%.

Kako veš kdaj je treba menjat ploščice:
- na vsake toliko pogledaš čez feltno (če se vidi) koliko "mesa" še imajo
- ko zaslišiš da ružijo, ampak to je že skoraj prepozno in je zadnji čas za menjavo
- nekateri avti imajo indikator obrabe, ampak ko se to zasveti so ponavadi dobre še za vsaj 5.000km

25.000km mestne vožnje ne pove ničesar glede na zgornje prispevke. Jaz sem včasih delal z enim kompletom okoli 30.000 ampak sem imel veliko mestne ter divje vožnje, sedaj jih delam precej več, ampak nekateri delajo presenetljivo veliko KM z enim kompletom. Torej, ni ravno nekega pravila kdaj menjat. Ok, je, ko so znucane :D
 
matej_
Novinec
 
Prispevkov: 230
Pridružen: Sr mar 05, 2008 7:57 pm
Kraj: velenje

Re: Menjava zavornih ploščic in diskov

Napisal/-a matej_ Sr mar 09, 2016 9:21 pm

RedBaron je napisal/-a:Škoda yeti 2.0 TDI 4×4.
Kupljena nova, trenutno na števcu nekaj čez 111kkm, še vedno original zavore na vseh kolesih. Bo pa potrebno v kratkem menjati sprednje ploščice.
Vožena relacijsko (regionalka in AC), mesta je minimalno. Ploščice so (tovarniška vgradnja) zadaj BOSCH, spredaj FERODO.

PS.: Lučke za obrabo zavornih oblog ni.



Se skor grem stavit, da ma lučko za bremze. sicer verjetno ni posebej lučka za obrabljene zavore ampak standardna lučka za okvaro zavor.
Ko ti jih bo dovolj pojedlo, se ti bo oranžna lučka prižgala. potem maš še nekje za 4000km rezerve.
še moj polo iz leta 2005 je mel to lučko.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 41 gostov