Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Matko37
Novinec
 
Prispevkov: 136
Pridružen: Po maj 31, 2010 11:07 am

Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a Matko37 Če apr 21, 2016 6:17 am

Živjo družba. Da opišem težavo, ki se mi pojavlja. Torej ko grem pri manjši hitrosti cca 20 km/h (volan naravnost) preko kakšne neravnine, granitne kocke so idealne, slišim v desnem kolesu ropot, takšen klok klok zvok. To se pojavlja cca. pol leta že. Avto je bil vmes na tehničnem, kjer je rekel, da je avto kot nov, 2x je bil tudi v tem času pri mehaniku na dvigalki, ki je zagotovil, da ni nikjer nobene zračnosti, vse pretolkel z gumijastim kladivom in preveril s pajsarjem.

Ker me stvar vseeno najeda, še posebej, ker planiram daljšo pot, sem si vzel malo časa in potolkel, ko je avto na tleh malo po platišču in spodaj po vilici. Meni se zdi, da je vilica problem, čeprav so mi zatrdili, da nima zračnosti. Je to možno, da ropota brez zračnosti?

Pomislil sem tudi, da vibrira plehnata zaščita, ki je zraven diska, a ni. Pri večjih hitrostih, tudi preko neravnin in lukenj, se zvok ne sliši, prav tako je preko ležečih policajev tiho. Kaj bi to lahko bilo, prosim za mnjenja - posnetki spodaj:

https://onedrive.live.com/redir?resid=8751CE16C1FE66C1!17177&authkey=!ADFNka0zZ9_oTB4&ithint=video%2cmp4

In še en posnetek:

https://onedrive.live.com/redir?resid=8751CE16C1FE66C1!17176&authkey=!ABcj8ErXKKS-UgU&ithint=video%2cmp4

Na levi strani tega zvoka ni:

https://onedrive.live.com/redir?resid=8751CE16C1FE66C1!17175&authkey=!AEGFZoKhWNGY6Ow&ithint=video%2cmp4

Hvala vnaprej vsem za ideje in predloge. Aja, avto je pa Honda Civic 2008 1.8 SPORT, 223.000km prevoženih, 75% AC, ostalo naselja in malo mesta.
 
rnisan
Novinec
 
Prispevkov: 377
Pridružen: So feb 09, 2008 11:51 pm

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a rnisan Če apr 21, 2016 7:14 am

Mogoce banalno, a vseeno: preveri se tisti vijak na vrhu amortizerja (ko odpres pokrov motorja imas dostop do njega), probaj ga dodatno zategniti. Pri meni je to bil razlog za pokanje cez neravnine.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a Fan Če apr 21, 2016 11:52 am

Ko je vozilo dvignjeno, se obesa spusti, posledično je težko odkriti majhne zračnosti. Preverite zračnost na podvozju ko je vozilo na tleh.
Tako na pamet: notranji končnik, zunanji končnik, končnik stabilizatorja ali ležaj amortizerja.....................
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a nebivedu Če apr 21, 2016 3:15 pm

Meni se tole sliši kot luft na stabilizatorju.
Old subarus never die, they just get faster!
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 567
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a AssKicker Po feb 13, 2017 7:00 pm

Zdravo!
Sposodil si bom tole temo, kajti naslov je kr blizu mojega problema, le da je problem na drugi strani. Imam volvo V70 AWD,, letnik 2005, pa fourC podvozje (elektronsko nastavljivi amortizerji). Torej pokanje spredaj levo. Poka na grobih neravninah, torej narebrena cesta, železniški tiri, kakšne mini stopničke na cesti , ipd. Včasih poči tudi na ležečem policaju. Kada poči, se to tudi rahlo čuti na podvozju, recimo na počivalu za levo nogo. To ropotanje je najbolj opazno pozimi ko je bolj mrzlo, oziroma resnično najslabše je takoj ko speljem z mrzlim vozilom. Če se vozim po slabši cesti, ropot skoraj izgine, dokler avto ne stoji nekaj časa, potem se zgodba ponovi. Na tehničnem pregledu je avto BP, pa sm jih opozoril, če se lahko malo bolj pregleda, ker mi nekaj ropota. Test amortizerjev je bil super, delujejo kot novi. Amortizerji so bili 2 leti nazaj menjani. Do sedaj sm zamenjal dva silena na vilicah, ostali so dobri. Levi drog stabilizatorja, vse volanske končnike, obnovil sm volansko letev, zamenjani so ležaji na vrhu amortizerja, podloge na vrhu so dobre. Zamenjal sm še nosilec motorja. Zračnosti ni videti nikjer, pregledana je bila polos, čeljust, sileni na mostu, gumice na stabilizatorju, vse vilice, volanska letev, končniki. Ropota na zimskih ter letnih gumah (2 različna kompleta). Amortizer je elektronsko nastavljiv, in ropota isto, ali je na comfort, ali na sport. Sem pa opazil, da kadar je vozilo na dvigalu, in se potem spusti ter odpelje, pokanje za nekaj 100 km skoraj izgine.
Avto je bil pri petih mehanikih, in noben nima pojma. Sistem "menjajmo dokler ne utihne" mi pa žal ne diši, kajti v tem primeru lahko zmečem notri več kot tisočaka. Že tako sm menjal polovico stvari čisto po nepotrebnem..
Že vnaprej hvala za odgovore!
LP
Matej
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a Fan Po feb 13, 2017 8:07 pm

Kaj pa pravi tester, če se preverja elektroniko amortizerjev - krmiljenje? Se je preverilo zračnosti, ko je vozilo na tleh - obremenjeno?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 567
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a AssKicker Po feb 13, 2017 8:24 pm

Elektronika amortizerjev deluje BP, ne javlja nobene napaka, oziroma karkoli. Tudi po občutku se pri priklopu na sport takoj začuti razlika v pobiranju neravnin. Menjani so pa bili zato, ker je pri prejšnjih amortizerjih začelo javljati napako na potovalnem računalniku. Zračnost se je preverila tudi pri obremenjenem vozilu, pa v obeh skrajnih točkah volana. Po občutku sodeče me skrbi da ima res batnica v amortizerju zračnost, vsaj glede na to, da pokanje pri višjih temperaturah skoraj izgine. Toplejše olje postane bolj redko, in se lažje pretaka, ter obratno, mrzlo olje potem zabija...razmišljam pravilno? Oziroma kakršen koli nasvet je dobrodošel.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a ojnica Po feb 13, 2017 9:45 pm

Če bi imel bat v batnici luft bi to ropotal skoz, že dost da bi brcnil v gumo z gojzarji in bi se vidu luft, vsaj na mojmu accentu 1997 je blo tko...pa tud na tehničnem je reku, da so slabi.

Ste okrog polosi, zglobov tudi kaj menjal.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 567
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a AssKicker To feb 14, 2017 8:25 am

Na tehničnme so rekli da so amortizerji tle odlični.. Polosovina je dobra, nobenega lufta. Tam kjer je privijačena v pesto, sm že zamenjal vijak, pa ga namazil s tistim limom, ter zategnil.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a ojnica To feb 14, 2017 8:59 am

Spone ste menjal (notranja končnika), zgloba ste preveril z demontažo manšete, zglob na roki ste menjal.
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 567
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ropot - pokanje v desnem kolesu - kaj bi to bilo???

Napisal/-a AssKicker To feb 14, 2017 11:54 am

Vsi štirje končniki so novi, torej uba zunanja, uba notranja. Volanska letev je obnovljena. HK zglob se je preveril brez demontaže manšete. Drugače manšeta tesni, tistega pokanja (tk tk tk) pri zavijanju ni, tresenja pri pospeševanju oziroma na avocesti ni. Zglob se je preveril, in ni zračnosti. Samo desni prednji selen je bil že malo natrgan, pa sta se potem menjala ubadva prednja selena. Če se z desnim kolesom peljem čez neravnine, ne ropota. Ropota samo na levem kolesu.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 63 gostov