Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a nejc1 Če sep 22, 2016 4:10 pm

Ja seveda da lahko porabi toliko, nikjer pa ne piše da je takšna poraba NORMALNA.. Pa če že kopiraš bi še zraven skopiral, ko je napisal da 4l na 20000km ni mala poraba olja...
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a sašo5 Če sep 22, 2016 4:28 pm

corus je napisal/-a:To je točen prepis odgovora strokovnjaka in kot vidiš je jasno napisano , da je lahko poraba tudi 1L na 1000km , tako , da mislim , da znam prebrati kar je napisano v slovenskem jeziku.

tako tudi piše v teh. knj. pri nekaterih znamkah.....
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a corus Pe sep 23, 2016 8:12 am

Res me zanima pri katerem avtomobilu piše v navodilih da lahko porabi 1L olja na 1000km , prosim za konkreten podatek kateri avto in model bi to naj bil, kolikor jaz vem in sem pregledal kar nekaj teh navodil v različnih vozilih je podatek , vsaj pri novejših vozili za 5000 prevoženih km in tam pa je res navedeno od 0,5L pa do 1L poraba olja, kot sem že napisal spoštujem vse odgovore, vendar ta 1L na 1000km mi je pa res padel v oči kot nekaj nenormalnega in avto, ki bi imel v navodilih takšen podatek vsaj jaz ne bi nikoli kupil , da še dodam, da se kar spoznam na avtomobile in tehniko in sem zamenjal že blizu 20 avtomobilov v svojem ne tako kratkem življenju in takšnega podatka nisem nikoli pri nobenem zasledil , še pri zastavi 101 nekoč ne.
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a chan Pe sep 23, 2016 8:42 am

Npr. Citroen (glej str. 62): http://service.citroen.com/dtt/CDP/donn ... 1_2004.pdf

Pri Škodi je govora o 0,5 l/1.000 km oziroma prvih 5.000 km je lahko višja (glej str. 214): https://carmanuals2.com/get/skoda-octav ... nika-58706
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a corus Pe sep 23, 2016 9:14 am

Vsekakor se ti zahvaljujem za trud , da si poiskal vsa ta navodila , res me citroen nikoli ni zanimal , tudi škoda ne in to tudi potrjuje mojo trditev, da avtomobila , ki ima v navodilih napisano dovoljeno porabo olja 1l na 1000km ne bi kupil , mislim pa da si dal podatke za citroena letnik 2004, jaz sem omenjal novejša vozila recimo stara do 5-6l , pa ni pomembno , še vedno sem mnenja , da je poraba 1l na 1000km sramota za proizvajalca , ki to napiše in sploh prodaja tašne motorje v vozilih , oziroma drugače , zelo nepoštena zaščita proizvajalca proti kupcu, ki bi tak avto sigurno reklamiral in se tako skrijejo za svojo slabo kvaliteto vozila in ti ne priznajo garancije na stvarne napake, edini način , da takšne firme prisilmo v poštenost je , da njihovih vozil pač ne kopujemo, toda to pa žal ljudi premalo zanima, oziroma pri nakupu vozila to sploh ne pomislijo in ne opazijo, je pa to že druga tema.
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a esem Pe sep 23, 2016 9:26 am

Tudi VAG je za golfa (in še katerega) do pred kratkim porabo olja "omejil" do celega litra na 1000, ne vem, če ima še.
 
Uporabniški avatar
chan
Moderator | Naj pisec
 
Prispevkov: 1611
Pridružen: Pe sep 05, 2008 10:15 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a chan Pe sep 23, 2016 9:37 am

Res je, tudi VW ima pri modelu Golf 7. generacije omenjeno navedeno v navodilih za uporabo - 1 liter olja na 2.000 km, pri čemer je lahko še višja prvih 5.000 km: https://www.scribd.com/doc/239516506/Go ... Manual-pdf (str. 293).

Ker pa je bilo govora o modelu Qashqai (resda prejšnja gen.), to navaja tudi Nissan (str.: 240): https://www.manualslib.com/manual/83606 ... 240#manual
"Consumption is likely to be higher when the engine is new. If the rate of oil consumption, after having driven for 5,000 km (3,000 miles), is more than 0.5 litre per 1,000 km (621 miles), consult a NISSAN dealer or qualified workshop."

Takisto pa tudi pri novi generaciji: http://www.nissanservice.co.il/img/uplo ... %D7%AA.pdf (razdelek 8-9)
"Quidquid latine dictum sit, altum viditur."
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a corus Pe sep 23, 2016 1:53 pm

Nissan Qashqai ima v navodilih napisano dovoljena poraba olja 0,5L do 5000km, to pa namreč lahko 100% zagovarjam saj imam trenutno sam qashqai-ja 1,2 DIG in s tem tudi vsa pripadajoča navodila v slovenskem jeziku.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a yashica Pe sep 23, 2016 4:58 pm

@corus: Si kontaktiral pristojne na Renault- Nissanu in kaj pravijo?

Če pogledamo čez slovenske planke je moč zaslediti omenjanje prekomerne porabe olja na 1.2 dig-t tudi drugje, npr. UK forumu lastnikov Qashqai-jev, tarnajo tudi lastniki Pulsar-jev in Juk-ov. Torej?

http://www.qashqaiforums.co.uk/viewtopi ... 0&start=60
........................................................................................................................................
Qashqai 1.2 Dig-t Acenta 5Dr
Repair order number 27937.

Vehicle concern. Diagnostic Appointment. Please investigate:-
When revving tapping from engine occurring when revving every time.

Action,
· Carried out test to vehicle including consumption test and found oil level low due to piston rings not sealing correctly.
· Used chassis ears device to identify knocking noise from bottom end of engine due to oil starvation to engine components.
· Raised tech case (1356585) Submitted warranty pre authorisation for replacement.
· Carried out replacement of engine with new unit supplied by Nissan GB.(o/n E3467595)

Outcome,
· Completed repair and carried out test drive. service manager QC vehicle and unhappy with performance. Lack of power and poor performance.
· Raised tech case (1372403) with Nissan Technical.
· Response to ‘query warranty for another engine, we have 15 that have the wrong pistons in, this is one of them’

Action
· Received engine from Nissan Gb. (o/n E3458571 )
· Replaced engine in vehicle.
· Road tested and QC. Happy with engine replacement.
· Issue resolved.

Hayden Woolhouse
Aftersales Manager
Bristol Street Nissan Northampton
..................................................................................................................

V nadaljevanju dobi uporabnik od pristojnega še odgovor:

"After reviewing the details of the email I can confirm that we have had an issue with new engines that have been ordered and the comments relate to that issue. The new engines ordered did arrive with wrong pistons and this was picked up and is being resolved."

Ne vem zakaj bi bil majhen slovenski trg imun na proizvodne napake. Če se dogaja velikim trgom, naš "butični" trg ni izjema, vprašanje je samo kako dovzetni in ažurni so naši servisi, ter pristojni.

Proizvajalčevo navajanje porabe olja 1l/1000 prevoženih je ščitenje interesov proizvajalca in ne nekaj kar je normalno. Iz tega naslova se je v sklopu garancije menjal že marsikateri motor (vsaj pri znamki, ki jo vozim).
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: VSE O OLJIH IN MAZIVIH- gost Aleš Arnšek

Napisal/-a Mazda2 Pe sep 23, 2016 6:09 pm

corus je napisal/-a:Res me zanima pri katerem avtomobilu piše v navodilih da lahko porabi 1L olja na 1000km , prosim za konkreten podatek kateri avto in model bi to naj bil, kolikor jaz vem in sem pregledal kar nekaj teh navodil v različnih vozilih je podatek , vsaj pri novejših vozili za 5000 prevoženih km in tam pa je res navedeno od 0,5L pa do 1L poraba olja, kot sem že napisal spoštujem vse odgovore, vendar ta 1L na 1000km mi je pa res padel v oči kot nekaj nenormalnega in avto, ki bi imel v navodilih takšen podatek vsaj jaz ne bi nikoli kupil , da še dodam, da se kar spoznam na avtomobile in tehniko in sem zamenjal že blizu 20 avtomobilov v svojem ne tako kratkem življenju in takšnega podatka nisem nikoli pri nobenem zasledil , še pri zastavi 101 nekoč ne.

Za moj avto že piše, da je lahko poraba do 1 liter na 1000 kilometrov. Vendar v približno 10.000 kilometrov, kolikor naredim na leto, nikoli nisem še nič dolil, ker je bilo navidez na šipki vedno enako, kilometri pa se bližajo 70.000. Pa sem imel v motorju prvo leto original olje Dexelia 5W-30, potem 4X Castrol Magnatec 5W-40 C3, sedaj pa imam Power oil 10W-40, pa mi ga je mogoče, poudarjam, mogoče, spilo kakšen deci na ene 5.000 kilometrov.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: (Pre)velika poraba olja - Nissan 1.2 DIG

Napisal/-a motom Pe sep 23, 2016 7:41 pm

No, se bom pa jaz skorajžil in povedal svoje razmišljanje glede življenske dobe motorja, ki pije ali ne pije olje.
Sem kar nekaj časa razmišljal o tem zanimivem vprašanju. Najprej sem ustrelil, da motor, ki pije olje je pač že v štartu pred tisitim, ki ne pije. Po premisleku, zakaj pije olje nov motor in zakaj star, sem spremenil mnenje.

Nov motor pije olje, zaradi premajhne prednapetosti obročkov, ki zato nezadostno posnamejo olje s stene cilindrov. Pravzaprav se VW celo hvali, da so najnovejšim motorjem zmanjšali prednapetost zaradi čimmanjšega upora in manjše porabe goriva. Če s tem niso pretiravali, potem olje pije minimalno, če pa ni ratalo pa precej. Recimo, da zanemarimo, da olje pije preko teflonov in turbine.

Star motor pije olje, ker so stene cilindrov ovalno obrabljene in obročki ne morejo več zadovoljivo opravljati svoje naloge. Ovalna obraba je posledica pritiska ojnice na bat v smeri naprej/nazaj. Tu menjava obročkov ne pomaga nič.

Če je moje razmišljanje pravilno, potem motor, ki nov pije olje deluje dalj, saj kasneje pride do ovalne obrabe cilindrov.

Razmišljanje bi zaključil, da bi po moje poraba olja tja do max pol litra na 15 000, lahko bila koristna in bolj kot ničelna.

Seveda, druga stvar pa je koliko to zgoreto olje naredi škode DPF filtru, EGR, turbini...
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: (Pre)velika poraba olja - Nissan 1.2 DIG

Napisal/-a yashica So sep 24, 2016 9:17 am

0.5 litra na servisni interval ni težava. Tu je govora o 3 dolitih litrih pri motorju s 15.000 prevoženimi kilometri. Vsak ima svoje mnenje, nihče me pa ne bo prepričal, da je to sprejemljivo in normalno.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Nissan qashqai 1.2 DIG-T: Poraba motornega olja

Napisal/-a motom So sep 24, 2016 12:31 pm

Imam izkušnjo, da mi je sdi 2.0 pil 1l/10.000 ves čas enako, dokler ga nisem prodal pri 230.000. Pri 200.000 sem pregledal EGR in je bil le malo prašen. TDI 1.6 mi je prvih 15.000 spil 1l , zdaj imam servis na 30.000 pa je poraba padla na 3 dcl/15.000. Se strinjam, 1l/10.000 je znosno in še sprejemljivo, vseeno pa preveč, ker moraš imeti skrb za dolivanje.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: (Pre)velika poraba olja - Nissan 1.2 DIG

Napisal/-a sašo5 So sep 24, 2016 8:24 pm

motom je napisal/-a:
Če je moje razmišljanje pravilno, potem motor, ki nov pije olje deluje dalj, saj kasneje pride do ovalne obrabe cilindrov.

Razmišljanje bi zaključil, da bi po moje poraba olja tja do max pol litra na 15 000, lahko bila koristna in bolj kot ničelna.

Seveda, druga stvar pa je koliko to zgoreto olje naredi škode DPF filtru, EGR, turbini...

...dodam le, da to zgoreto olje itak zleti ven_in polovici tistih, ki mislijo da imajo 15.000 km olje na max(govorim za dizle)v resnici "teče" v motor nafta in zato vedno na šipki "max"
in končno nekdo, ki razmišlja kot jaz :pivo
 
corus
Novinec
 
Prispevkov: 338
Pridružen: Pe avg 05, 2016 11:27 am

Re: Nissan qashqai 1.2 DIG-T: Poraba motornega olja

Napisal/-a corus Ne sep 25, 2016 7:11 am

To mi je vse jasno, bolj pa mi ni to, glede tovarniško dovoljene porabe navedene v navodilih avtomobila, kjer kot vidim kar veliko proizvajalcev navaja od 05l-1l na 1000km, to se mi zdi pretirano, po drugi stani pa spet ne morem verjeti, da bi kar tako samo zaradi samozaščite to napisali v navodila in bi potem motor, ki res toliko porabi bil hitro zanič oziroma v okvari, tu mi nekaj ne gre skupaj , ali pač to ni neki problem , razen, da moraš kontrolirati in dolivat olje v motor, ta pa bo zaradi visoke porabe normalno deloval in dosegel enako dolgo življenje kot tisti, ki nič ne porabi , to mislim primerjalno enako vozilo istega proizvajalca.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Nissan qashqai 1.2 DIG-T: Poraba motornega olja

Napisal/-a motom Ne sep 25, 2016 9:44 am

Poraba olja je odvisna tudi od obremenitve.
Primer: Sem imel Passata 1.6, 75KM. Malo KM, ampak treba je vedet, da je vagal le 1100kg in za normalno vožnjo je kar šlo. Imel sem ga 7 let in je kuril olje 1l/10.000km, vsa leta. Sem imel pa enkrat vožnjo do Genove in sem ga celo pot tiščal do konca. Skuril ga je 1l/600 km.
Zaradi takih ekstremov se tovarna zavaruje in navaja nenormalno porabo kot normalno.

1990 Volkswagen Passat 1.6 CL

Volkswagen Passat 1.6 CL, manufactured or sold in 1990, version for Europe
4-door sedan body type
FWD (front-wheel drive), manual 5-speed gearbox
petrol (gasoline) engine with displacement: 1595 cm3 / 97.5 cui, advertised power: 55 kW / 74 hp / 75 PS ( DIN ), torque: 125 Nm / 92 lb-ft
characteristic dimensions: outside length: 4573 mm / 180 in, wheelbase: 2620 mm / 103.1 in
reference weights: base curb weight: 1100 kg / 2425 lbs
how fast is this car ? top speed: 171 km/h (106 mph) (declared by factory);
accelerations: 0- 60 mph 15.2 s, 0- 100 km/h 16.1 s (declared by factory), 1/4 mile drag time (402 m) s (simulation ©automobile-catalog.com)
fuel consumption and mileage: 7.4 l/100km / 38.3 mpg (imp.) / 32 mpg (U.S.) / 13.6 km/l
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Nissan qashqai 1.2 DIG-T: Poraba motornega olja

Napisal/-a titanius Ne sep 25, 2016 12:26 pm

motom, strinjam se s tvojo izjavo, sam imam Golfa 1.4 in bom realno povedal. 2dcl na 700km če se vozim v službo in nazaj. Daljša vožnja po AC takoj popije še enkrat toliko olja za manjšo kilometrino. A v knjigi piše 1l na 1000km, kar se tudi meni ne zdi logično in motor s tako porabo je zrel za generalno. Vseeno se mi zdi, da če avto dobro deluje in ni drugih težav, pač spremljaš in dolivaš olje. A vendarle je druga stvar to pri novem avtu, ki ne bi smel imeti porabe olja vsaj nekje do 150-200k km. Moj 17 let star golf pač ima 254k km in niti ni čudno da ga popije nekaj.

Kar se tiče tega Nissana. Ste sigurni, da je pravo olje v avtu? Drugače pa bi jaz peljal na servis pa naj ugotavljajo kaj mu je. Nov avto ne sme porabljati olja. Sicer sem nekje bral, da tudi novi TSI VW-ji že porabljajo olje kar mi je tudi zelo sumljivo.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Nissan qashqai 1.2 DIG-T: Poraba motornega olja

Napisal/-a motom Ne sep 25, 2016 6:40 pm

Z zamenjavo vrste olja se da marsikaj storiti. Tudi mi imamo to grdo račko...Golf 4,1,4. Ko smo ga kupili, s smešno nizkimi kilometri,,, raje ne povem...(zimske gume je imel 12 let stare) je sledil šok, ko je porabil 1l/2000 km. Prva menjava olja 10w40 (znamko sem pozabil) je zmanjšala porabo na 1l/4000. Naslednja menjava pa je bil Aral High Tronic 5w40 in poraba je padla na 1l/7000. Še vedno preveč...

Kar se tiče pa TSI jev ... spremljam 3 TSI-je, letnik 2016 in vsi bodo do prvih 15.000km prišli skozi s porabo krepko pod 1l. Naslednjih 15.000 bo poraba še padla, predvidevam, da do 1/2 l/15.000, približno enako kot moj TDI 1.6.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 92 gostov