Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a zzitop Če okt 20, 2016 7:47 am

rs1975 je napisal/-a:Je potem torej tole normalno za ta avto? :?

Popolnoma normalno, posebej za dizla. ;)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Če okt 20, 2016 8:10 am

Kakšna je razlika med bencinarjem in dizlom če praviš, da je za dizla normalno :?:



Priporočam, da pustiš pri miru dokler je nihanje majhno sploh navzdol, ker je brezveze si delat stroške. Drugače pa to nihanje na 80 stopinj NI normalno in tudi ko se antifriz segreva temp ne pada se vedno povišuje oz je odvisno od vožnje in se povišuje počasi ali hitreje NIKOLI pa ne pade in nato spet povišuje do 90 stopinj

Jaz pri TDI-ju lahko nastavim na najvišjo temp in najvišjo stopnjo ventilacije in temp NE pade pa če avto stoji se pelje 50km/h ali 90km/h ali 200km/h hitrost ni pomembna. Bolj razumljivo ne morem napisat lahko pa gremo nekaj stavit in probat.


ps.: jaz vam priporočam, da 1x kupite popolnoma nov avto, da vidite kako to sploh deluje
Zadnjič spremenil pskoda, dne Če okt 20, 2016 8:25 am, skupaj popravljeno 1 krat.
Lp
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Temperatura vode

Napisal/-a sašo5 Če okt 20, 2016 8:24 am

lej, če to ne veš, potem škoda da še sploh kakšen post napišeš.... :roll:
[quote=]Kakšna je razlika med bencinarjem in dizlom če praviš, da je za dizla normalno :?:
[/quote]
Zadnjič spremenil sašo5, dne Če okt 20, 2016 8:26 am, skupaj popravljeno 1 krat.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Če okt 20, 2016 8:26 am

Potem praviš, da je pri dizlu nihanje temp (sploh navzdol) normalno pri bencinarju pa ne ali :?:
Lp
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Temperatura vode

Napisal/-a sašo5 Če okt 20, 2016 8:29 am

pri takih pogojih kot sem jih jaz napisal (-20 vožnja pod breg, brez obremenitve.......mirovanje, full gretje...ipd.)
...in nasplošno je pri dizlih sama površina kilerja(hladilnika) cca 30-50% večja...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Če okt 20, 2016 8:36 am

Potem pa zgleda, da ima VW dizel motorje sestavljene, konstruirane svetlobna leta proti drugim, ker jaz nimam takih izkušenj :!:

Če ima dizel 30%-50% večje gre tudi tekočine več noter se pravi je večja količina tekočine v sistemu se kasneje segreje, ampak posledično tudi kasneje ohladi se pravi, da bi mogla biti po tej logiki večje nihanje pri bencinarju kot pri dizlu, ampak spet ne vem zakaj je vgrajen termostat
Lp
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a zzitop Če okt 20, 2016 10:34 am

Ne vem, kaj bi ti rad dokazal, a teorija o do stopinje natančni temperaturi, katera se ne spreminja, je možna samo v pravljici. Zakonitostim fizike oz. matematike (kot jeziku narave) ne more ugovarjati noben motor, niti Ferrarijev, kaj šele VAG-ov.

Še zadnjič, če ogrevanje jemlje več toplote, kot je motor proizvede, temperatura enostavno pade.

In že iz naslova termostatske temperature odpiranja in temperature polne odprtosti se vidi, da je vmes vsaj 2 stopinji in toliko tudi niha brez gretja, pri zadostnem hlajenju.
Nato se ti na mestu povzpne temperatura še do vklopa ventilatorja.

Avtorju še enkrat: Glede na opisano je moč razbrati, da je vse OK
 
metor
Novinec
 
Prispevkov: 389
Pridružen: Ne maj 11, 2014 3:23 pm
Kraj: GO

Re: Temperatura vode

Napisal/-a metor Če okt 20, 2016 10:52 am

Na P308 1.2e-thp je delovna temperatura 80 stopinj. Nihanja nikoli nisem opazil, ne glede na kakršnokoli vožnjo, vklopljenimi ventilacijami itd. Gotovo, pa je kakšno majhno nihanje. Stalno točno na 80 stopinj že ni, prekazovalnik zgleda ne pokaže tega, ker je pač normalno.
Don't worry, be happy ;)
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Če okt 20, 2016 10:58 am

Motor proivede dovolj toplote, da temp ne pade razen, če se voziš v dolino samo z kontaktom in ventilacijo na full.

V normalni vožnji oz vsakdanji vožni NI nihanja temperature sploh navzdol NE :!:
V mestu pri vožnji se temp ne povzpne do vklopa ventilatorja, povzpne se takrat pa še ne takoj ko stojiš. To je normalno ni pa normalno, da temp pade.

Jaz nisem nikjer napisal, da je stalno na 90 stopinj (oz 80 stopinj odvisno od znamke) oz da se ne dvigne, ampak da ne sme pasti pod to delovno temp. Naraste tudi cca 110 stopinj (zaradi zaprtega sistema je vrelišče višje kot 100 stopinj) predno se vklopi ventilator, ampak samo takrat ko stojiš na mestu oz se v koloni dlje časa pomikaš po par km/h
Lp
 
zzitop
Uporabnik
 
Prispevkov: 911
Pridružen: Sr apr 01, 2009 11:46 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a zzitop Če okt 20, 2016 1:00 pm

Mislim, človek ugotovi, da je temperatura super in vse OK, pade samo, kadar prižge gretje kabine na ful, pa še to najbrž samo med prostim tekom. Če je slučajno pri tem vozilu izvedba za gretje na način ventila na cevi, potem iz grelca kabine celo prileti mrzla voda. Rezultat je jasen in pomeni samo to, kar se je že ugotovilo.
 
Uporabniški avatar
sparky
Novinec
 
Prispevkov: 403
Pridružen: Sr mar 18, 2009 6:18 pm
Kraj: Kranj

Re: Temperatura vode

Napisal/-a sparky Če okt 20, 2016 1:12 pm

Sem enakega mnenja kot odgovori uporabnika pscoda 8)
 
jeronimo
Novinec
 
Prispevkov: 372
Pridružen: Sr jun 22, 2011 2:44 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a jeronimo Če okt 20, 2016 3:30 pm

Je kdo kdaj dejansko s testerjem gledal med vožnjo temperaturo?
Pri VW (1.9TDI 81kW in 1.9TDI 77kW) temeprature nihanja ne vidiš po števcu nikol. Majo lepo nastavljeno na 90°C vse v rangu od cca 80°C pa do 100°C. Ko pa gledaš z VCDS pa lepo vidiš fluktoacije temperature.

Opel astra 2.0DTI pa si jo komej spravu na 90°C, tm nekje okrog 80-85°C je bila ogreta.

Tako, da kar koli od 80°C je OK.
Najbolj pomembno je, da za avtom diši po pohanju :D
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1155
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Temperatura vode

Napisal/-a danci1973 Če okt 20, 2016 9:39 pm

jeronimo je napisal/-a:Je kdo kdaj dejansko s testerjem gledal med vožnjo temperaturo?

Jaz imam tester vedno priključen... Doma v predalu mi nič ne koristi. :lol:

Včeraj pri zunanji temperaturi 12°C je pri mestni vožnji hladilna tekočina bila na 90°C, tu pa tam je padla na 88°C.

Pri enakomerni počasni vožnji na hitri cesti (80-90km/h) je temperatura prav tako bila več ali manj na 90°C, dokler nisem prišel do rahlega spusta, kjer je temperatura padla do 85°C.

Danes sem pa šel še na Pohorje - spodaj zunanja temperatura 8°C, počasna enakomerna vožnja (40-50km/h) v tretji prestavi, rahel vzpon - temperatura 90°C.

Ko je bilo konec naselja, sem tempo povečal (polno pospeševanje do ovinka, močno zaviranje pred ovinki), druga in tretja prestava - temperatura padla do 83°C - kljub temu, da je vzpon bil strmejši kot prej.

Potem sem spet nekaj časa vozil počasi (40-50km/h) v tretji prestavi in temperatura je dosegla 92°C, a je takoj, ko sem hitrost povečal, začela padat.

Potem sem obrnil in se začel spuščat, ob tem pa preveril še zunanjo temperaturo, ki je bila 3°C. Pri vožnji navzdol (celo pot zaviranje z motorjem) je temperatura hladilne tekočine počasi padala do 71°C, kar pa je seveda normalno, saj pri zaviranju z motorjem ni dovoda goriva in zato tudi ni toplote, ki bi grela motor in s tem hladilno tekočino.... Je pa ta sprememba bila opazna tudi na kazalcu za temperaturo hladilne tekočine - sicer je od 80 do 92°C kazalec vedno na istem mestu.

Na koncu pa sem skočil še na 'nemški' autobahn - pri enakomerni hitrosti 100, 120 ali 130 km/h je temperatura bila 89-90°C, pri 160km/h pa je padala (do 86°C). Še bolj je padla, ko se je hitrost zmanjševala spet proti 100km/h (spet zaviranje z motorjem in 'fuel cut').

Glede na to, da so vodna črpalka, termostat in čep za hladilnik nedavno bili zamenjani (velik servis, OEM roba) in da je tako bilo tudi prej, bi rekel, da je to povsem normalno.
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 Pe okt 21, 2016 4:44 am

zzitop je napisal/-a:Mislim, človek ugotovi, da je temperatura super in vse OK, pade samo, kadar prižge gretje kabine na ful, pa še to najbrž samo med prostim tekom. Če je slučajno pri tem vozilu izvedba za gretje na način ventila na cevi, potem iz grelca kabine celo prileti mrzla voda. Rezultat je jasen in pomeni samo to, kar se je že ugotovilo.


Kazalec za vodo pade tudi med vožnjo, vsaj pri 2000 obratih je tako bilo. Nisem pa sprobal, kako je na AC...

V glavnem hvala za vse nasvete. Spraševal sem zato, ker sem želel dobiti potrditev kar so mi rekli pri pooblaščencu. Sem lastnik avta šele od maja in so tole šele prvi malo hladnejši dnevi. Poleti tega nisem opazil. Bom videl kako bo pozimi, ko bo temperatura še znatno nižja, kako bo to vplivalo na skakanje kazalca...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Temperatura vode

Napisal/-a pskoda Pe okt 21, 2016 6:09 am

Temp bo še bolj skakala ko bo zima
Lp
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 To nov 15, 2016 7:35 am

Pol leta sem lastnik VW, pa mi je zmeraj bolj misteriozen...

Do včeraj je bila zadeva glede nihanja kazalca temperature vode ista. Vsak dan ista zgodba. Danes pa sem opazil sledeče:

- temperatura vode je dosegla 90°C v dobrih 5 minutah, po prevoženih cca. 5 km. Včeraj komaj po ca. 25km.
- na poti danes nisem opazil nihanja kazalca vode, tudi ko sem stal pri delni zapori nekaj minut. Do včeraj je kazelc padel na cca. 75°C


Pot je vedno ista, relacijska vožnja v službo, 33km, hitrost 70-100 km/h.


V čem je torej fora tega kazalca in verjetno tudi webasta? Danes pri nas okoli -3, včeraj okoli ničle. Se morda Webasto vžge šele pod ničlo in ne kot je splošno znano pri 4°C? Danes je očitno pomagal pri gretju motorja Webasto, drugače si ne znam predstavljati tako hitro segretje vode.

Kaj pa glede nihanja kazalca? Je mogoče da kaj šteka senzor temperature vode ali termostat?
 
tomik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr nov 16, 2016 11:36 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a tomik Sr nov 16, 2016 11:54 am

Kateri VW je ? Lahko je krivo samo tipalo temperature. Jih dosti prodam.
 
Uporabniški avatar
primozek68
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1983
Pridružen: Če dec 18, 2008 8:50 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a primozek68 Sr nov 16, 2016 7:21 pm

zzitop je napisal/-a:Ne vem, kaj bi ti rad dokazal, a teorija o do stopinje natančni temperaturi, katera se ne spreminja, je možna samo v pravljici. Zakonitostim fizike oz. matematike (kot jeziku narave) ne more ugovarjati noben motor, niti Ferrarijev, kaj šele VAG-ov.

Še zadnjič, če ogrevanje jemlje več toplote, kot je motor proizvede, temperatura enostavno pade.

In že iz naslova termostatske temperature odpiranja in temperature polne odprtosti se vidi, da je vmes vsaj 2 stopinji in toliko tudi niha brez gretja, pri zadostnem hlajenju.
Nato se ti na mestu povzpne temperatura še do vklopa ventilatorja.

Avtorju še enkrat: Glede na opisano je moč razbrati, da je vse OK


Dizli v povprečju pretvorijo 25-30% uporabne energije (s kateri vrtijo glavno gred), ostalih 70-75% so toplotne izgube. Tako da ni osnovnih pogojev, da motor proizvede premalo toplote. In če cagar niha, potem ni OK, ad simple as that.
Avtorju: nov original termostat, čiščenje hladilnih vodov in nova hladilna. Šele potem bo vse OK.
Sex turns gay people into Mexicans.
 
rs1975
Novinec
 
Prispevkov: 110
Pridružen: Sr mar 15, 2006 7:48 pm

Re: Temperatura vode

Napisal/-a rs1975 Če nov 17, 2016 6:12 am

Avto je Touran.

Eni namigujete na tipalo, drugi na termostat. Se da na kak način izločiti katerega, da ne menjam nekaj kar ni potrebno... Tester ne zazna nobene napake, pooblaščenec pa trdi, da je za ta motor (1.6 TDI) normalno nihanje temperature. :?
 
tomik
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 70
Pridružen: Sr nov 16, 2016 11:36 am

Re: Temperatura vode

Napisal/-a tomik Pe nov 18, 2016 4:20 pm

S "pištolo" se zmeri dejanska temperatura motorja in primerja z odčitano vrednostjo.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot] in 63 gostov