Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a SkyEye909 Če nov 03, 2016 7:35 pm

Pozdravljeni, imam težavo, katere ne znam rešiti in se zato obračam na forum.

Volan med vožnjo (90-150km/h) rahlo trese. Gume so nove zimske, Continental, platišča ALU - nepoškodovana, ravna.
Kot običajno sem šel k vulkanizerju (recimo mu vulkanizer "A"), ki je gume centriral. Seveda je bilo tresenja manj, a je bilo še vedno (tudi na volanu vidno) prisotno. Po nekaj 100 prevoženih kilometrih grem nazaj k vulkanizerju in gume popraviva (odstopanja je bilo med 5g – 20g). Prvo vožnjo recimo, da je bil občutek dober (lahko, da le občutek izboljšanja), vendar volan in avto še vedno nista bila mirna. Ponovim postopek pri vulkanizerju "A", odstopanje spet nekje 5g, 10g, 15g. Ker avto še vedno ni bil miren se odpravim k drugemu vulkanizerju "B". Preveriva tisto 'nulo' od vulkanizerja "A" in rezultati so bili zanimivi: odstopanje od 10g do 20g! Vulkanizer "B" mi centrira na novo, na mojo željo je tudi vsako gumo, že ko je mašina pokazala 0 0, s centrirke odpel in jo zapel pod drugim kotom, spet zavrtel in res je bila 0 0 (ko sem za ta test prosil pri vulkanizerju "A" in je pravkar centrirano gumo dal dol in nazajj gor, je bilo odstopanja 10g – češ 'zato, ker je nekje težja guma, nekje feltna'…halo, zakaj potem že centriramo? – pa pustimo sedaj to). Verjetno je cel kup vulkanizerjev, kateri bi na tem testu padli, torej si lahko razlagam le eno: nimajo centrirk tipi-top oz. niso kalibrirane.
No, vulkanizer "B" je res centriral na 0 0, vsako tudi preveril. Prva vožnja po avtocesti: 'ja, pa je res bolje, to je to'. Ampak žal spet samo začetni občutek tistih nekaj kilometrov. Naslednje vožnje po avtocesti sem spet samo razmišljal, kaj hudiča lahko še trese.
Po dogovoru z vulkanizerjem "B" sem se po nekaj 100km pripeljal nazaj, da preveriva stanje. Leva sprednja 10 5, desna 0 10. Niti meni niti njemu ni jasno kako, zakaj, od kje?

1. Če gumo centriramo na 0 0, koliko se lahko guma med vožnjo de-centrira (če izvzamemo odstopanje po prvi montaži, ko se guma še ulega)?
2. Nekje sem bral, da ima pravilno centrirana guma, v kolikor je potrebna utež tako na notranji kot zunanji strani, le ti zamaknjeni za 90 stopinj gledano s strani, sicer lahko pride do tresenja kljub centriranosti. Drži?
3. Ali bi bilo smiselno avto peljati na finiširanje – centriranje gum na vozilu, in kam (gorenjska)?

Naj dodam, da mi je jasno, da je 5g odstopanja lahko (pač centrirka zaokrožuje 2,4g na dol, 2,5g na gor) in vem tudi, da se načeloma napačnih 5g ne bi smelo poznati. A v mojem primeru se 10 in 5 (zunanja-notranja stran) pozna.
Enak problem je pri letnih pnevmatikah, prav tako nove, druga platišča (original). Zgodba je bila podobna, vzroka ne poznam, še vedno trese. Sedaj problem raziskujem na zimskih.
Težava bi lahko bila na avtu, vendar bi v takem primeru obisk pri vulkanizerju pokazal, da je guma centrirana v redu. Nekaj se torej dogaja z gumami – vendar spet, z dvojnimi?
Podvozje sva pregledala, zračnosti ni nikjer, poškodb ni bilo. Avto imam eno leto, z original pnevmatikami je bilo vse OK. Ko sem menjal pnevmatike sem menjal tudi diske - ti ne tresejo. Mondeo karavan, 5let.

Vnaprej hvala za vsako pomoč.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a ojnica Če nov 03, 2016 7:56 pm

Mogoče je pa polosovina kriva.
 
Uporabniški avatar
abbe
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7898
Pridružen: Ne maj 07, 2006 7:48 pm
Kraj: Jesenice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a abbe Če nov 03, 2016 11:51 pm

sicer ti moj odgovor ne bo v pomoc ma vseeno. nisi edini. dost jih poznam s tako težavo.
pa noben ne najde razloga. med njimi sem tudi jaz....meni trese isto. sicer dru avto... ma vseeno.probal sem ogromno pa nc.
Ni vse res kar napišem
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet Pe nov 04, 2016 7:26 am

podobna zgodba, avto star leto in pol, prevoženih 18.000 km, trest je začelo pa ko smo lani original letne gume zamenjali z drugim kompletom platišč in zimskih gum. Od takrat se tresenja ne morem več znebiti. Na servisu so do sedaj problem reševali samo na gumah, ma se bojim, da je problem nekje drugje. Kje, pa ne vem.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s Pe nov 04, 2016 8:27 am

Težava bi lahko bila na avtu, vendar bi v takem primeru obisk pri vulkanizerju pokazal, da je guma centrirana v redu. Nekaj se torej dogaja z gumami – vendar spet, z dvojnimi?


Če ti trese na dveh kompletih gum, potem je verjetno jasno, da je nekaj z avtom?
Praviš da trese volan, ja, kaj pa celoten avto?

Če bi bile gume (pogost razlog tudi za nove gume), bi centriral na Hunter GSP centrirko, ki ti obremeni gumo na dejanske razmere in kaže odstopanja. Imam pa premalo odzivov ostalih uporabnikov, kako se obnese...

Najprej razjasni, ali gre samo za tresenje volana ali celoten avto (tresejo zici, senčila v avtu, naslonjalo sredinska konzola, magari kozarec vode v stojalo - po tem se referenciraš).
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a Nikola_Tesla Pe nov 04, 2016 8:40 am

Kaj to gre za vozila z aktivnim podvozjem ali klasika ?

Če se namesti večji presek pnevmatik od predpisanega so lahko rahle težave... tudi odstopanje v širini in ET platišč lahko stanje poslabša.

Lp.
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet Pe nov 04, 2016 9:54 am

Jaz imam prilagodljivo podvozje, ampak gume in platišča so v obeh primerih originalne (letne in zimske).
Je pa cel avto nemiren, najbolj pa se občuti na volanu.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a sašo5 Pe nov 04, 2016 10:30 am

abbe je napisal/-a:sicer ti moj odgovor ne bo v pomoc ma vseeno. nisi edini. dost jih poznam s tako težavo.
pa noben ne najde razloga. med njimi sem tudi jaz....meni trese isto. sicer dru avto... ma vseeno.probal sem ogromno pa nc.

treba dat na "hanterco" in videt kera guma ni "okrogla" potem treba dat samo feltno na centrirko in potem "ujet" pravo mesto guma/feltna scentrirat in to je to....
(čudi me, da na Contiju trese oz. da bi "skakala" na feltni......

PS. jaz sem pisal o problemu pri meni: Kumho trese samo na začetku(prvih 3km)...pač struktura gume (res pa da sem dal zanjo 80€ pilotka 160€)
vendar "kiki riki" sem kupil prvič in zadnjič....
vipe5s je napisal/-a:
Če bi bile gume (pogost razlog tudi za nove gume), bi centriral na Hunter GSP centrirko, ki ti obremeni gumo na dejanske razmere in kaže odstopanja. Imam pa premalo odzivov ostalih uporabnikov, kako se obnese...

odlično....Furlan jih ma kr nekaj_vse pokaže, vse se da zrihtat.....razen moj primer kiki-riki gume :lol: (vendar kot pravim: meni trese samo iz garaže ven, prvih 3-5km pri hitrosti 60-90) :arrow: pa tud temu pojavu bom prišel "do dna" verjamem, da se samo z eno gumo nekaj dogaja...
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s Pe nov 04, 2016 10:39 am

pronet je napisal/-a:Jaz imam prilagodljivo podvozje, ampak gume in platišča so v obeh primerih originalne (letne in zimske).
Je pa cel avto nemiren, najbolj pa se občuti na volanu.


Glej, gume nove, nima veze.
Je prej treslo? Ne. Sedaj trese. Da. -> Daj jih na Hunter centrirko, če niso ok - menjaj če so pod garancijo!

sašo5 je napisal/-a:odlično....Furlan jih ma kr nekaj_vse pokaže, vse se da zrihtat.....razen moj primer kiki-riki gume :lol: (vendar kot pravim: meni trese samo iz garaže ven, prvih 3-5km pri hitrosti 60-90) :arrow: pa tud temu pojavu bom prišel "do dna" verjamem, da se samo z eno gumo nekaj dogaja...


Še cenejše ti pa naredi na Smedniku, Vizlar (in meni bližje).
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet Pe nov 04, 2016 10:58 am

vipe5s je napisal/-a:
pronet je napisal/-a:Jaz imam prilagodljivo podvozje, ampak gume in platišča so v obeh primerih originalne (letne in zimske).
Je pa cel avto nemiren, najbolj pa se občuti na volanu.


Glej, gume nove, nima veze.
Je prej treslo? Ne. Sedaj trese. Da. -> Daj jih na Hunter centrirko, če niso ok - menjaj če so pod garancijo!



sta bila oba kompleta najmanj 3x že na Hunterju. Hunter pravi vse OK, je pa res in čudno, da ko je scentrirano na Hunterju je vse dokaj OK cca 100 do 200 km, potem se tresenje spet poveča in ko damo gume spet na Hunter so spet vse ven iz toleranc.

Avto je tudi zelo občutljiv, če stoji 2 ali 3 dni v garaži, potem je tresenje prvih 15 do 20 km zelo občutno.

Vse to se z original setom platišč in pnevmatik (takrat, ko je avto prišel iz tovarne) ni dogajalo. Avto je bil popolnoma miren v vseh situacijah, tudi na morju, ko je avto praktično stal 10 dni na mestu in po odhodu je bil avto popolnoma miren.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s Pe nov 04, 2016 11:14 am

Nisi omenjal, da so bile na Hunterju.
Potem imaš pa še druge vzroke.. Jih je kar nekaj, na žalost.
Sem imel isti problem, pa se potem kar "izobraziš".
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet Pe nov 04, 2016 11:21 am

Si potem ugotovil, kaj je povzročalo tresenje?
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s Pe nov 04, 2016 11:36 am

Kriv naj bi bil en par gum (naj bi bile vse 4 iste), vendar se mi zdi da tudi na zimskih ni čisto 100% (je tudi res, da potem postaneš občutljiv na vsako malenkost).
Avto je že malo v letih..
Kar sem bral so potem menjali polosi, roke, selene itd itd.
 
Uporabniški avatar
lizard
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2569
Pridružen: Po maj 14, 2007 11:34 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a lizard Pe nov 04, 2016 12:38 pm

SkyEye909 je napisal/-a:Podvozje sva pregledala, zračnosti ni nikjer, poškodb ni bilo. Avto imam eno leto, z original pnevmatikami je bilo vse OK. Ko sem menjal pnevmatike sem menjal tudi diske - ti ne tresejo. Mondeo karavan, 5let.


Menjaj diske še 1x (sploh če ti isto dela na letnih in zimskih, in so diski edina stvar ki je bila menjana sočasno s pnevmatikami). Imel sem podoben problem. Diski so mi tresli med zaviranjem, in sem jih zamenjal za nove. Po tem mi je volan začelo tresti med vožnjo, sploh pri hitrostih nad 100 km/h (enako na letnih in zimskih). Sicer sem avto prej prodal kot še enkrat zamenjal diske. Ali imajo diski napako v materialu (naležna površina, torej sredinski del diska) ali pa so napačno montirani (nepravilno očiščena pesta in s tem neravna naležna površina).
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a SkyEye909 So nov 05, 2016 9:04 am

Najprej hvala za vse odgovore in vaša mnenja. Mogoče prosim še kakšnega serviserja, vulkanizerja oz. strokovnjaka s tega področja za odgovor na moja 3 vprašanja iz prvega posta.

@Pronet, na katerem avtu, katere gume in dimenzija? Original gume – prva vgradnja so vedno kvalitetnejše v smislu toleranc, namreč gume z minimalno odstopanji gredo za prvo vgradnjo, tiste z nekaj več pa v prodajo.

@vipe5s, kot pravim, sum je na gumah prav zaradi tega, ker pri vsakem obisku vulkanizerja pokažejo »de-centriranost«. Če bi bilo tresenje zaradi vzroka na avtu, bi gume ostale točne.
Trese volan, je pa po enem obisku vulkanizerja začel tresti tudi cel avto – torej zadnje pnevmatike, po naslednjem obisku sva to umirila in je tresel spet samo volan. Menjala sva tudi sprednje-zadnje, vsakič malo drugače a avto nikoli miren (večinoma trese samo volan). Ker se tresenje z vsakim obiskom veča ali manjša ter ni nikoli enako je sum na gumah.

Super nasvet, Hunter GSP centrirka – ta sklepam pokaže tudi neravnino na gumi, katero navadna centrirka ne pokaže, prav tako morebitno »jajčasto« gumo?

@Nikola_Tesla, podvozje je klasika, dimenzije felten in gum original 215/55R16.

@sašo5, kateri vulkanizer je to in kje, so res strokovnjaki, ki bi mi znali pomagat? Vprašam zato, ker sem sit 'strokovnjakov', ki po tretjem obisku rečejo 'ja potem pa ne vem več, mi smo gume scentrirali in ne vemo več kaj se dogaja'.

@lizard, tudi to sem imel v mislih, da disk ne nalega lepo zaradi možne nečistoče pod diskom, čeprav mi je vsak vulkanizer rekel, da to ne more biti vzrok, ker guma potem tako pritisne disk. Mogoče bi jih poskusil demontirat, očistit in spet montirat, je smiselno poskusiti?

Če ima kdo še kakšen nasvet, idejo, bom hvaležen.
 
Nikola_Tesla
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 616
Pridružen: So maj 12, 2012 8:43 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a Nikola_Tesla So nov 05, 2016 9:24 am

Paltišče in gumo lahko vidiš ko se vrti na oko če kaj poskakuje opleta levo desno.

Robovi platišč levo desno gor dol znotraj 2-3mm je OK.

Je pa res nenavadno kako nekateri vulkanizerji privijajo platišča... prvi vijak do konca drugi do konca in tako naprej... meni to ni všeč.

lp.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a sašo5 So nov 05, 2016 9:31 am

SkyEye909 je napisal/-a:@sašo5, kateri vulkanizer je to in kje, so res strokovnjaki, ki bi mi znali pomagat? Vprašam zato, ker sem sit 'strokovnjakov', ki po tretjem obisku rečejo 'ja potem pa ne vem več, mi smo gume scentrirali in ne vemo več kaj se dogaja'.

Furlan Dobova
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s So nov 05, 2016 12:00 pm

Če ste prepričani, da gume niso krive, prijatelju en sixpack in premontirat njegove gume gor.
Če takrat ne trese, potem se ve kje je razlog.
Samo predlog.

Kako se lahko guma sama odcentrira, če je podvozje in platišče ok?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a limas So nov 05, 2016 12:17 pm

Še eno zadevo opravi: z železno ščetko počisti rjo okoli pesta in notranjo stran platišča, ki pride v stik s pestom.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a ojnica So nov 05, 2016 12:21 pm

Pred leti sem imel problem z Vulco Gorenja vas mi je zmontiral gume in avto je tresel pri okol 100km/h, šel nazaj, scentiral in ista pi*darija. Šel k Španu na Brezovico, se serviser prijel za glavo, scentiral in nobenga več tresenja.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 45 gostov