Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
aklan86
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 581
Pridružen: Po apr 02, 2007 12:35 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a aklan86 Po dec 05, 2016 7:28 am

Veliko nas ima očitno to težavo. Na alteji XL tudi meni trese od 135-150. Gume večkrat centrirane, zamenjane, na servisu tudi zamenjane komplet s platišči za test. Avto se vedno trese. Verjetno je kaj na poloseh ali diferencialu. Mogoče celo kak ležaj. Ampak dokler mi noben mehanih ne reče kaj je sigurno krivo sem se pač sprijaznil s tem vag skropucalom. Ne bom pa pol avta menjal zato, da se bo nekdo učil na avtu. Sem predlagal da pustim avto in menjajo dele po mili volji plačam pa samo tistega ki je zanič, pa se niso strinjali.
Pač sedaj se vozim al 130 al pa 160. Pa je mir.
Slika
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Po dec 05, 2016 8:50 am

Seveda se niso, ker potem bi šel denar iz njihovega žepa in ne iz tvojega :) Z avtom ne more biti nič narobe ker če bi bilo, potem se nebi miro peljal takoj po centriranju, ampak bi treslo od samega začetka. Poleg tega so pa bile že dvakrat centrirane in obakrat se je razštelalo. Kaj bi lahko bilo narobe na avtu da bi povzročilo decentriranje gum? Meni se tudi sanja ne, bi pa zastopil če bi se ob ponovnem centriranju pokazalo da so gume še vedno pravilno centrirane, avto bi pa treslo.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a sašo5 Po dec 05, 2016 10:51 am

DePalmo je napisal/-a:Kumhu.

samo tega se ogni.....(če maš 245 40 18 ti dam dve popolnoma u piko, ena pogojno, ena skoraj "kvadratna" :lol: ) pa 7.8mm profila))
Kot zanimivost (sem že pisal) ob montaži junija, so na "hunterci" vse 4 bile med 5 in 7kg (do 12 je kao uredu) že avgusta (pred morjem) sem pisal, da mi trese samo prvih 3-4km potem neha in tako se je ugotovilo, da problem dela samo ena(bila je spredaj levo)nato sem po parih korekcijah, ki niso pomagale(oz. samo začasno, kot pri tebi) zjutraj odmontiral doma in peljal z drugim avtom k vulkanizerju- pokazala je na "hunterci" 16kg :shock:
...nismo nič prestavljali, ampak sem šel domov, namontiral in naredil 10-15 km in zavil v Dobovo nazaj na centrirko_to pot lepih 8kg - vse v mejah normale...........torej GUMA GUMA GUMA sam struktura, zmes, izdelava, uležanost( 50/15) so vse4 torej so bile stare 6 mesecev, ko sem jih nataknil gor- idealno....Sedaj: to eno lahko brez problema dobim novo, vendar kot rečem, še ena dela "štalo" malo manj (ta pride do 10)na izpisu je torej zelena barva, sumim, da se bo to dogajalo še naprej, zato bom najverjetneje drugo sezono pustil tako kot je, planira se, da tudi avto gre v prodajo....jutranje tresenje, bom pa moral za ta čas vzet v zakup....
PS.10/ 09 zimska LM25 s 4,5mm profila, centrirana da sam ne vem kdaj, teče "u piko" pa bi marsikdo rekel, da je že za v smeti...

SkyEye909 je napisal/-a:da jih lahko na mojo željo reklamira, vendar naj bom kar pripravljen, da reklamacije ne bodo odobrili. In ja, seveda jih je potrebno gume poslati.

če ma "hunterco" povezano s tiskalnikom, naj naredi izpis, le tega priložite pri reklamaciji ....mora bit pa nad 12kg (če ma barvni printer, se lepo vidi kje je guma v rdečem)
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Po dec 05, 2016 1:06 pm

So me kontaktirali iz firme kjer sem kupil gume in me poslali na test gum. Tam sem videl da imajo "hunterco", kjer je pa pokazalo da je z gumami vse v redu (mi je rekel da preverijo če je guma jajčasta ...), da samo niso pravilno centrirane (spet). Sem spraševal majstre kaj bi lahko bilo, a smo se strinjal da lahko gumo obrne kmalu po montaži, ne pa po prevoženih 600 km. Drugih idej ni bilo, reklamacija pa seveda zavrnjena, izpiskov nisem dobil ker je hunterca skos metala "unable to connect to printer". Mi je pa mojster, na mojo željo, označil gume in feltne, da bom videl če jih res kaj obrača na feltni, sam dvomim da bi opazil zamaknjene 3 milimetre.

Tudi tole z jajčasto gumo mi ne pije vode, ker če je guma jajčasta se jo lahko scentrira in bo lepo tekla.

@sašo5: Aha, hvala za info.

Torej, kaj sploh naslednjič kupit? Bomo sedaj iskali rabljene stare gume z dovolj profila, samo zato da nebo treslo med vožnjo?
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a SkyEye909 Sr dec 07, 2016 9:22 pm

Pa smo opravili test sprednjih gum na napravi Hunter: LEVA je imela 15g odstopanja (na zunanji strani), DESNA 25g (prav tako samo na zunanji strani). Naj še enkrat omenim, gume so Continental TS850.

Gume je scentriral na novo, naprava je pokazala sicer OK, a je bilo stanje pri levi oranžno, pri desni pa rdeče. Delavec mi je dejal, da je torej obe lahko scentriral v nulo, a naprava kaže to oranžno oz. rdeče stanje takrat, ko z gumo nekaj ni v redu (neke notranje deformacije nitk - se ne spoznam dovolj, kot da je na enem delu guma bolj ploščata, se drugače upogiba med vožnjo kot drugje..). Gume naj bi bile krivec za tresenje, saj se je teh 15g in 25g definitivno poznalo na volanu. Rekel mi je, da bo sedaj mogoče v redu, ni pa rečeno. Tudi če bo, ni rečeno, da bo za dolgo.

No, opaznega izboljšanja med vožnjo pa NI! Torej je res, da so v tem primeru defektne gume?
Nekaj 100km bom naredil, potem pa grem nazaj in testiramo še 1x.

Moja vprašanja:
1. Kaj pomeni oranžna, kaj rdeča barva na delu plašča na centrirni napravi, kljub temu, da je guma scentrirana v redu? Pomeni, da guma ne trese sama po sebi, vendar po simulirani ceste ne teče enkomerno?
2. Kot sem opazil kasneje doma, je pri DESNI pnevmatiki pri odstranjevanju starih uteži s platišč eno 5g na zunanji strani pozabil in je ostala gor (očitno spregledal), nove - skupaj 35g pa so prav tako na zunanji strani vendar skoraj ravno nasprotno. Načeloma se zadeva izniči, ko je centriral?
3. Opazil sem tudi, da so na LEVI, kjer so nove uteži tako na zunanji kot notranji strani, le te zamaknjene za skoraj 180 stopinj. Načeloma to ni v redu, mu je centrirka tako pokazala in je pač ok?
4. Koliko natančna je Hunter naprava, se zaokrožuje enako na +-5g kot pri vseh ostalih centrirkah? In kaj pomenijo neki kg, katere omenjate v postih (tega nisem opazil, nisem dovolj pozorno gledal ktere podatke vse naprava pokaže)?

Hvala za odgovore in pomoč.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a vipe5s Če dec 08, 2016 8:35 am

Predlagam ti, da si prebereš info o tem na strani od Hunterja, seveda je v angleščini.
Jaz ti lahko samo laično razložim, kakor jaz razumem in kot sem tukaj prebral.


Kot si omenill, zaradi (slabe) strukture gume se ta ob stiku z podlago v različnih kotih vrtenja drugače "obnaša", recimo temu stisne (preveč, premalo). To pomeni, da je lahko deformacija na 3 delih enaka, na enem pa drugačna.

Hunter ti gumo obremeni tam do 635Kg - 1400 pound (seveda na avtu je to realno teža avta/4 - v mirovanju na ravnem) in meri odstopanje na delih gume, lahko v Nm, kilogramih, itd.

Bi ti postal link, kar sem včeraj prebral, samo mi danes ne prikaže??

Dobiš, sem pa tu našel isti opis, brez slike:
http://www.burtbrothersalignment.com/services/mount-and-tire-balance/

DePalmo, kaj si ugotovil, ti kaj obrača gumo?
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Če dec 08, 2016 8:53 am

@vipe5s: Avto stoji odkar sem objavil zadnji prispevek, bom pa za vikend naredil cca. 200km in bomo videli. Imam v planu imeti malo bolj športno vožnjo da če jih že, jih bo še bolj.

Se pa sprašujem če so mi sploh naredili pravi test. Nikjer ni pisalo ostopanja v kg kot ga omenjate ali barvalo feltne, je samo pokazalo odstopanja v g in na gumo je simuliralo pritisk (tisti dodatni valj ki pritisne na njo).
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a sašo5 Če dec 08, 2016 8:59 am

SkyEye909 je napisal/-a: Delavec mi je dejal, da je torej obe lahko scentriral v nulo, a naprava kaže to oranžno oz. rdeče stanje takrat, ko z gumo nekaj ni v redu

če ni "obrnil" gume, potem ni naredil nič.......Sname se guma s feltne in se izmeri sama feltna na centrirki, (čeprav hunter pokaže kje morata bit feltna/guma, potem to mesto zaznačiš s kredo tako na feltni kot gumi) v primeru da sam feltna pokaže recimo 10-15gr(original je ponavadi kr blizu 0) potem še lažje "spariš" gumo s feltno....to je najlažje in če po cca 100-200 km ostane več ali manj enako, potem je to to...če se drastično spreminja, potem je krivec guma...
Kakšen "majster" je, je dokazal ko je utež pustil gor :roll: ........pri meni, ko se snamejo uteži, se vzame v roke baterijska brusilka(podobna fiberci) in se vse lepilo ostalo od starih uteži odstrani(pobrusi)tako, da se feltna sveti, nato gremo dalje....
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet To dec 13, 2016 10:32 am

TrijoAdijo je napisal/-a:
pronet je napisal/-a:Sam na avtu so že 3. Različne gume na dvojnih različnih feltnah, pa avto še kar trese, plus tega smo zdejšni komplet gum in felten dali na Tiguana in je bila zadeva popolnoma mirna.



No, če na eni švabi trese z nekim kompletom gum, na drugi švabi pa z istim kompletom gum ne trese, potem je problem v švabi in ne v gumah....



Prosim za mnenje ...
Audi tehnična služba je mojo reklamacijo zavrnila z utemeljitvijo, da je normalno, da se čez noč, ko vozilo stoji pojavijo na gumah t.i. flat-spoti, ki povzročajo, da avto zjutraj trese. Po njihovih ugotovitvah, se gume "izravnajo" po prevoženih cca 30 kilometrih, kar pomeni, da če se vozim vsak dan v službo z avtom 20 km, mi bo avto praktično vedno tresel. Za firmo Audi je to normalno in zato je reklamacija zavrnjena.

Kakšno je vaše mnenje?

lp
 
Manfred
Novinec
 
Prispevkov: 252
Pridružen: Po jul 11, 2005 9:52 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a Manfred Sr dec 14, 2016 9:11 am

edit mod
Predhodnega posta se NE citira.



Nisem strokovnjak ampak moje mnenje glede tega, kar so ti napislai je, da je to en velik Bullshit.
Vozil sem avtomobile, ki so prej en mesec stali pa se to ni pojavljalo tako, da jih je lahko sram, da so te s tako razlago odpravili. Sramota
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a TrijoAdijo Sr dec 14, 2016 9:51 am

bullshit :)
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Sr dec 14, 2016 10:34 am

Potem pa kupi "premium" Peugeota starega 16 let, ni teh težav, pa avto stoji praktično vsak teden od ponedeljka do petka. Ne da se jim reševat, zato probajo z vsakim izgovorom ki ti ga lahko podturijo.

Zgleda da so težave pri meni odpravljene. Po napisanem sem naredil dobrih 200km in zaenkrat ni težav, avto je miren vse tja do 150, naprej pa nisem probaval.
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Ne dec 18, 2016 12:45 pm

Očitno bo nekaj na obračanju gume na feltni. Danes preden sem speljal sem videl da je na sprednji levi gumi oznaka zamaknjena za en cm, po cca. štirih kilometrih je bila pa skoraj na mestu. Par sunkovitih speljavanj kasneje se oznaka ni spremenila. Malce čudno, ampak vsaj vem zakaj se gre, bom pa oznake kar pustil na gumah in feltnah, tako bom vsaj vedel če bo to krivec ko bo začelo trest. Sem pa tudi na AC probal, avto miren do 140.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a danci1973 Ne dec 18, 2016 1:36 pm

DePalmo je napisal/-a:Danes preden sem speljal sem videl da je na sprednji levi gumi oznaka zamaknjena za en cm, po cca. štirih kilometrih je bila pa skoraj na mestu.

Preveč moči in predobre gume... :lol:

https://www.youtube.com/watch?v=ySmEJyQ94BI

Imaš morda obnovljena / naknadno barvana platišča? Barva morda ne nudi dovolj trenja...

Ali pa pritisk v gumah preverjaš z lažnivim manometrom...

Par sunkovitih speljavanj kasneje se oznaka ni spremenila.

Verjetno bo zaviranje tisto, ki ima (večji) vpliv na to...
 
Uporabniški avatar
DePalmo
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2354
Pridružen: Ne sep 25, 2011 1:42 pm
Kraj: okolica Grosuplja

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a DePalmo Ne dec 18, 2016 3:40 pm

Če bi imel 3.0 bi še verjel, tako pa .. 135 konjev in 16 let stara mašina ;) Verjetno bo res kaj z zaviranjem. In ne, platišča niso bila še nič rihtana, so original, pritisk pa preverjam na črpalki. Je pa res da imam letos notri 2.3, ponavadi imam 2.5.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a SkyEye909 Če feb 02, 2017 8:01 pm

Prejšnji mesec sem šel ponovno na test s Hunterjem, tokrat vse 4 gume ter z izpisi.
V delavnici nisem smel biti prisoten, je pa mehanik vse 4 scentriral na novo (torej ni niti preverjal kaj je bilo prej, niti poskusil staro stanje popraviti).
Pnevmatik ni obračal.

Tukaj so izpisih vseh štirih, kakšno je vaše mnenje?
Slika

Stanje uteži po centriranju na pnevmatikah pa je naslednje (dejansko stanje na platiščih):
- SL notranja 5g, zunanja 20g
- SD notranja 40g, zunanja 5g
- ZD notranja /, zunanja 15g
- ZL notranja 10g, zunanja 15g

Spredaj se uteži glede na zapis ne ujemajo, zato sem šel nazaj povprašat, kako je to možno: mehanik naj bi vrednosti uteži, katere imam na zapisu, vpisoval ročno glede na to, kaj je dal gor. Torej ni pravilno zapisal v računalnik. Resno na izpisu niso dejansko izmerjene želene vrednosti??

Pri 6kg naj bi bilo stanje oranžno, pri 7kg pa rdeče.
Pred 14 dnevi, ko smo na isti napravi testirali le sprednji dve, je bila leva oranžna, desna pa rdeča! (koliko kg ne vem, ker od takrat izpisa nimam).
Kako je sploh možno, da sta sedaj sprednji dve OK?

Kaj menite, se odpeljem še 200km do vulkanizerstva Furlan, katerega nekateri predlagate? Ima kdo kakšen kontakt od tamkajšnjega pravega mojstra za te zadeve?
Ali katero drugo poslovalnico bližje gorenjski, ki ima to napravo in prave mojstre, ki jo obvladajo. Ni se mi problem peljati 200km, vendar bi se prej rad prepričal, da ne bo tam kak študent, ki bo pač naredil klasično centriranje in kateri ne bo poznal majhnih skrivnosti velikih mojstrov, če me razumete.

Računal sem na to, da bosta sprednji dve gumi po ugotovitvah spet defektni (kot 14 dni nazaj), ter da bosta mogoče tudi zadnji dve v slabem stanju (saj so kupljene hkrati) in bom na podlagi teh izpisov šel pnevmatike reklamirat. A s tem izpisom je stanje drugačno – reklamiram lahko načeloma le eno, a kaj če jo tam spet testirajo in rečejo da je OK? Zato bi šel mogoče še kam drugam na Hunterco in dobil še drugo mnenje.

Če kdo ve kaj vse podatki na izpisu pomenijo ali še bolje ima opravka z napravami Hunter, naj me prosim kontaktira na PM, vesel bom vsake pomoči.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a ojnica Pe feb 03, 2017 9:17 am

Še enkrat preverite diske, če so bili strokovno vgrajeni. Lahko so novi zviti za več inf. pa berite stare teme.
 
pronet
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 81
Pridružen: To jun 18, 2002 7:22 am

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pronet Pe feb 03, 2017 11:24 am

Za moje pojme je zadnja leva guma zanič, ker sama guma povzroča preveliko excentrično silo in tega ni mogoče odpraviti razen z menjavo gume.
Predvidevam pa, da je guma poravnana s platiščem tako, kot je "svetovala" naprava Hunter.
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a sašo5 Pe feb 03, 2017 2:13 pm

tako je....ko namreč 1x uskladimo guma/feltna tako kot "zapoveda" hunterca in če čez 500-1000 km pripeljemo nazaj na "hunterco" in če le ta pokaže ponovno rdeče, potem je guma za v smeti_tako imam eno na avtu, drugi mesec pride nova (sreči sem naredil samo 4000 km tako da ne bo neke razlike v obrabi profila......gre pa nova na "spredaj desno" nekako s PD vedno za nijanso bolj obrablja naspram ostalim.....
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Tresenje volana – poskusil že 'skoraj' vse

Napisal/-a pskoda Pe feb 03, 2017 3:05 pm

Furlan dobro centrira.
Tisti izpisek (slika) mi ni jasno zakaj piše, da je bilo delano 28 decemra 2016 če pa smo februar 2017

Moje mnenje. Ljudje, ki te ne pustijo biti zraven bi vsaj jaz mu rekel hvala lepa in šel drugam.

Centrirka ne rabi biti neki top shit važno je, da je centrirana in da za njo dela človek, ki ve kaj dela
Lp
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 35 gostov