Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a SkyEye909 So feb 18, 2017 10:04 am

Pozdravljeni,

pri Mondeu 2002 2.0 bencin se že nekaj časa srečujem s težavnim vžigom (več kot eno leto, vmes je bil že servis, menjava svečk..). Ko avto vžge, vse deluje odlično. Težko vžge samo hladna mašina. Zamenjal sem ventil prostega tega in ni nič bolje, tudi stari preverjeno dela. Naslednje kar je, mi pade na misel EGR ventil. Je smiselno, da ga vzamem ven in vizualno preverim, kakšen je? Ga lahko v primeru, da je zabasan, očistim sam?
Električno naj bi bil OK, saj napake ne kaže. Pri priklopu na PC sicer je nekaj alarmov, ampak to naj bi bila neka opozorila EGR, ne pa, da je okvarjen - informacija s servisa. Lahko naj bi bil mehansko okvarjen ali zabit.

Našel sem tale video, točno ta motor imam tudi jaz: https://www.youtube.com/watch?v=uUJSP5zCyQo

Kaj je v videu ostalo priklopljenega, da ventila ni možno vzeti popolnoma stran?
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a ojnica So feb 18, 2017 11:08 am

Itak, da lahko sam spucaš, ampak boš rabil zobno ščetko in namenski sprej.
Ne vem pa če je EGR problem pri jutranjem vžigu ta naj bi deloval pri ogreti mašini, recimo pri nekaterih slabo vleče pri okol 2000 obratih.
Vsekakor prva stvar priklop na tester.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a mrtwelvetrees So feb 18, 2017 2:16 pm

Ali nisi imeli starejši mondeoti probleme pri vžigu z bencinskimi pumpamu (oz. če je vozilo bilo na klancu, zrak v ceveh za gorivo....) naj me nekdo popravi ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a SkyEye909 So feb 18, 2017 3:38 pm

Smo merili tlak bencina in je OK. Kot pravim, tester ne kaže nobene napake. Je nekaj sporočil od EGR ventila, ampak ne vem kakšna sporočila. Mehanik na uradnem servisu je dejal, če bi bil zanič, bi motor javil okvaro. Lahko pa da mehansko ne deluje - preverim danes, kako zgleda.
Tudi serviser je rekel da je lahko (če ni ventil prostega tega) verjetno krivec samo še EGR. Ampak kot pravim, ko avto vžge, nobenih težav, ne z močjo, prostim tekom...nič.
Katera cevka je še priklopljena na EGR ventil (v zgornjem videu je ni odklopil, zato ventila ni mogel odstraniti)? Jo lahko staknem?
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a Fan So feb 18, 2017 4:03 pm

Za opisano napako bi lahko bil krivec EGR če bi blokiral in ne bi tesnil. Vendar bi to tester javil - napačni podtlaki v sesalni cevi. Če EGR toliko blokira, bi tudi vozilo med vožnjo rahlo "pocukavalo".
Na videu ni odklopil cevi za vodo in tudi njegovo čiščenje EGRa je čista bederija, tako se ga nikakor ne čisti.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a SkyEye909 So feb 18, 2017 4:10 pm

Cev za vodo gre pred ventilom. Ena cevka pa je, ki gre prav na EGR ventil, katere ni odklopil, sicer bi ventil lahko vzel ven iz avta. Kaj je ta cevka, jo lahko odklopim?
V videu ni čistil ventila, samo pokaže kako se ga stran vzame.

PS: cev na ventil je voda. Nisem še nič odklopil, ker do spodnjega vijaka ne pridem..očitno ima v videu ravna prav velik ključ, jaz zraven ne pridem. Tako da...kaj mislite, je smiselno peljati na servis, da oni preverijo ta EGR? Menjal ga ne bom, če se ga da očistit pa se mi mogoče splača reskirati nekaj denarja.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a SkyEye909 So feb 18, 2017 5:59 pm

Uspelo odstranit oba vijaka. Takoj ko malo odmaknem ventil, začne teči voda, zato sem ga dal takoj nazaj. Cevka, katera je priklopljena na EGR je če se ne motim povratek. Torej voda teče iz motorja? Kaj lahko storim, da ventil odstranim?
Je notri veliko vode, naj preprosto nekaj podstavim in naj steče kar jo bo?

Če mi uspe odstranit ventil, s katerim sprejem ga čistite? Lahko s čistilnim za vijake itd..ali je premočan, če je v ventilu kakšno gumi tesnilo?
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a Fan Ne feb 19, 2017 1:03 pm

Fan je napisal/-a:Na videu ni odklopil cevi za vodo in tudi njegovo čiščenje EGRa je čista bederija, tako se ga nikakor ne čisti.


SkyEye909 je napisal/-a:Cev za vodo gre pred ventilom. Ena cevka pa je, ki gre prav na EGR ventil, katere ni odklopil, sicer bi ventil lahko vzel ven iz avta. Kaj je ta cevka, jo lahko odklopim?


Zakaj sprašujete, če že vse veste??

Pravilno delovanje EGRa se lahko preveri s testerjem brez demontaže. V koliko ga je potrebno demontirati, je potrebno menjati staro tesnilo z novim!
Osebno čistim z namenskim sprejem za čiščenje vplinjačev/dušilnih loput.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
SkyEye909
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 51
Pridružen: Pe jun 21, 2013 4:52 pm

Re: Kaj lahko storim sam - EGR ventil?

Napisal/-a SkyEye909 Ne feb 19, 2017 6:19 pm

Spraševal sem, ker nisem bil siguren, kaj je, potem sem ugotovil. Nisem pa bil prepričan o kateri cevi se pogovarjava, ena je namreč pred ventilom, ki ovira odstranitev, druga, tanjša pa gre na ventil.

Ventil sem odstranil, vode je steklo mogoče 1dl, ga očistil s sprejem, ni pa bil niti zabasan niti preveč umazan. Električno sem ga preveril in vse deluje. Očitno je napaka drugje in ne na EGR-u. Hvala vsem za pomoč in nasvete o EGR.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google Adsense [Bot], Polo78 in 43 gostov