Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
zito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe jun 16, 2017 4:45 pm

Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a zito Po jun 19, 2017 5:53 pm

Ravno danes je oče, kot tipičen star človek, avto zapeljal kar na uradni pooblaščeni servis (ker je najbolj enostavo, najbližje...). Pokvaril se je termostat, kar je mehanik ugotovil po priklopu na računalnik. Skupni račun je bil kar 218 €. Kako je meni jasno, garancije veljajo zgolj 2 leti in kasneje seveda ni potreben pooblaščeni servis.

Računa nimam pred seboj, a gre nekako takole:
    28 € priklop na računalnik
    40 € delo
    111 € termostat
    30 € tesnilo
    4 € 1L antifriza

Dobro, kar je je.

Kaj pa naslednjič? Na hitro sem kliknil na spodnjo povezavo, kjer so zbrani termostati za naš avtomobil. Cene od 30 pa do 110 €.
https://www.autodoc.si/rezervni-deli/termostat-10195/opel/astra/astra-j/32087-1-6

Da niti ne omenjam cene tesnila? 30 €?

Procedura za naslednjič? Kako pa izgleda priklop računalnika? To imajo zgolj pooblaščenci ali kar vsi? Brez tega bi težko vedel, kaj je narobe? Pri svojem prejšnjem sem sam naredil par osnovnih stvari, rad pa bi jih tudi tu. Kje se nahaja termostat? Je menjava zakomplicirana?

Sedaj gledam, da se kupi nek vmesnik. Pa najbrž pride še kak program. Laptop itak...

Koliko bi tole stalo pri popoldancu ter brez računa? S tem da serviser kupi material.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a limas Po jun 19, 2017 6:51 pm

Ko je avto izven garancije, je vsak obisk pooblaščenca finančno neugoden. Nepooblaščeni s.p. je nekoliko cenejši, se je pa treba ceno storitve dobro dogovoriti, da pozneje ni odstopanja v ceni. Nekateri računajo material zelo poceni, drugi pa nesramno drago. Mnogi se poslužujejo metode naknadnega klicanja po telefonu in opozarjanju, da so odkrili še nek del, ki ga je bojda treba zamenjati in strošek servisa nenačrtovano naraste. Težki časi so.
Najbolje, da nabaviš material v trgovinah ali preko neta in mu vse skupaj dostaviš. V tem primeru plačaš le delo. Tudi nepooblaščeni servis ti lahko da pečat v knjigo.
Najbolje je najti zaupanja vrednega serviserja za opel in se ga držati dokler je avto v lasti. Za opla ti ne morem svetovati, ker jih ne poznam, dobro je preveriti na spletu (uporabljaj iskalnik). Hvalijo Astilbo.
Računalnik ima vsak resen serviser, niso pa vsi računalniki enaki. Nekateri pokažejo več, drugi manj.
Menjava termstata je enostavna. Slike najdeš na jutubu, pa tudi na forumih.
Dobro je čim več stvari postoriti v lastni režiji in shranjevati račune. Zaradi tega ne bo rabljen avto skoraj nič manj vreden. Šteje majhna kilometraža, ki je velikokrat lažna in prvo lastništvo.
 
zito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe jun 16, 2017 4:45 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a zito So mar 31, 2018 2:49 pm

Astra je med tem že izven garancije, zato se za pooblaščeni servis ne bom odločil. Najraje bi čimveč naredil doma, kar sem že pri svojem prejšnjem, a bistveno starejšem avtomobilu. Klical sem Avtotehno VIS, kjer sem dobil ponudbo. Pri tej starosti in tej kilometrini (68 000 km) naj bi se menjalo vse kar je v računu. Kot sem že omenil, bi material kupil kar sam in ga tudi zamenjal čim več. Nato bi se poslužil (poštenega) mehanika, ki bi povedal še svoje mnenje. Kabinski filter verjetno lahko še počaka. Bom preveril.

Slika
*Očitno se je zmotil, saj na računu piše 80 000 km.

Včasih je avtodele ugodno prodajal svetelj.com v Hrastjah pri Kranju, a vidim, da ima sedaj prodajo namenjeno le gospodarskim vozilom. Je kje blizu še kaj drugega? Kaj se najbolj splača?

Kako pa je s temi avtotesterji - sepravi priklop avtomobila na računalnik. Ali lahko kaj naredim tudi sam? Rabil bi neko osnovno diagnostiko.


To je to, za mnenja bom zelo hvaležen...
 
Uporabniški avatar
ironmaiden
Novinec
 
Prispevkov: 353
Pridružen: Pe avg 17, 2007 7:51 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a ironmaiden So mar 31, 2018 3:44 pm

sorry Žito, ampak tole predračun je pa bolano do fundamenta :shock: :huh:
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a nejc1986 So mar 31, 2018 3:47 pm

Bolano..
 
zito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe jun 16, 2017 4:45 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a zito So mar 31, 2018 4:12 pm

Saj mi je kar jasno. Recimo tole olje, ki pri mimovrste stane 23,00 €, bi mi prodal za kar 73 €.

https://www.mimovrste.com/motorna-olja/general-motorno-olje-gm-opel-dexos-2-5w-30-5-l


Tole je zgolj predračun po telefonskem pogovoru. Me pa še vedno zanima vse ostalo iz prejšnjega prispevka. Nakup delov, mehanik, tester...
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a nejc1986 So mar 31, 2018 4:52 pm

Racunajo ti 3h dela... nisem mehanik,ampak za tole je dovolj.. koliko?max 1,5h pomojem.

Priklop na tester racunajo... meni je to bolano. Razumem, da tester stane,razumem da stane izobrazevanje mehanikov,razumem da je treba preziveti.. vem, da se dogaja da ljudje pridejo k pooblascencu s tezavo,tam dajo na tester, povejo kaj je narobe in potem se tak clovek prikaze pri fusarju z tezavo,za katero pozna resitev.

Takim naj racunajo priklop na tester, ce pa serviser uporabi tester za odkrivanje napak,ki jih potem tudi resi (in jih seveda zaracuna), se mi zdi fer,da se priklopa ne zaracuna . Sam sem bil 2dni nazaj pri jerovsku, lucka za abs svetila,priklop na tester pokazal napako na zadnjem levem senzorju,racunali senzor in nekaj malega dela,priklopa ne.

Za ceno ostalega materiala, pa prometno v zep,pot pod noge in k trgovini z avtodeli,nafehtas kaki popust (ali pa ne) ter zracunas koliko ceneje jih dobis tam.

Trg je odprt...
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a cc09 So mar 31, 2018 5:47 pm

Kaksen predracun. Gor je servis na interval ura in se nekaj, potem pa itak spodaj ure za vsako malenkost. Filter kabine, zracni in svecke se v astri zamenjajo vse troje v 20 minutah max, oni pa racunajo vsako 20 minut. Ajde pri sveckah se lahko kaj zakomplicira, ampak kaj se lahko zakomplicira pri kabinskem in zracnem filtru. Pa tudi pri sveckah se tezko pri skoraj novem avtu. Cena olja pa itak. Katastrofa.
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a soso Ne apr 01, 2018 8:28 am

Kot kaze ljudje se vedno verjamejo, da je pooblascen servis boljsi kot kaksen drugi mehanik, ker ocitno povprasevanja in dela je dovolj, da si privoscijo taksne bolane cene. Iz tega predracuna se samo pri materialu lahko naredi razlika min. 80 eur po rednih cenah brez dodatnih popustov. Pred kratkim sem za olje total 5-30 in filter placal 35 eur. Doma v garazi brez kanala urca dela.
Ce si to ze delal potem samo akcija. Na koncu je 2x veselje :-)
AH NI NAM LAHKO!
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5033
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a sašo5 Ne apr 01, 2018 9:18 am

....sedaj pa še samo povej, kam si "šel" s starim oljem :?: :idea: :arrow:
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a cc09 Ne apr 01, 2018 12:48 pm

V zbirni center. V cem je problem? Kaj pa naredis s kako staro barvo? V sekret zlijes?
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a ojnica Ne apr 01, 2018 1:05 pm

Ja in take so cene, pokličeš drug servis pa bo ceneje.
Doma tudi rabiš nekaj da dvigneš prednji konec, pa tud ključe.
 
Uporabniški avatar
yashica
Moderator foruma
 
Prispevkov: 2362
Pridružen: Pe mar 23, 2012 1:45 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a yashica Ne apr 01, 2018 1:22 pm

cc09 je napisal/-a:Filter kabine, zracni in svecke se v astri zamenjajo vse troje v 20 minutah max


Rad bi videl to delo kvalitetno opravljeno v 20 minutah, ja :roll:

Pišeš nekaj na pamet. Niti pod razno ne zagovarjam zlatarski servisov, ampak za menjavo kabinskega filtra moraš pri modelu J demontirat predal pred sopotnikom in ni ravno delo za 5 minut.

Nominiran čas dela je na vsakem pooblaščencu določen za vsako stvar posebej, tu ni nobena znamka izjema. Vprašanje je le, kako posamezniki sekajo poti dela, da nekaj opravijo čim hitreje, računajo pa po postavkah in tu je denar.
1992 Fiat Uno 60 SX
1988 Peugeot 205 1.1 GR - Starodobnik
1991 Citroen ZX 1,6i Aura
 
zito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe jun 16, 2017 4:45 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a zito Ne apr 01, 2018 1:30 pm

Verjetno bom dele naročil v eni od naslednjih trgovin:
https://www.euroton.si/avtodeli/default.aspx
https://www.rezervniavtodeli24.si
https://www.autodoc.si
https://www.avtodelionline.si

Večjih odstopanj v ceni najbrž ne bo. Še vedno pa me zanima tista trgovina v Hrastjah pri Kranju... Bom šel pogledat, a to bo šele v torek.

V servisni knjižici lepo piše, kaj je bilo menjano, ko je bil avto še v garanciji. Ali pa obstaja še kak dokument, ki predpisuje menjavo določenih delov po kilometrih oz. letih?

Kako pa je s temi poceni testerji? Se to splača kupiti? Koliko napak tak tester pokaže? Recimo, ali pokaže potrebo po menjavi hidravličnega olja? Tega nisem sam menjal še nikoli...

https://www.opel.si/content/dam/Opel/Eu ... online.pdf


Aja, še to. Oljni filter ima predpisan, s kakšnim momentom ga moramo zategniti. Pri prejšnjem starem avtu temu nisem posvečal nobene pozornosti. Kaj pa tu?
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a limas Ne apr 01, 2018 2:05 pm

Oljni filter: dokler gre z roko, nato z orodjem 1/4 obrata. V praksi vsi pretiravajo, zato ga je težko sneti ob naslednji menjavi.

Nabaviš orodje za filter in čep na karterju in vse opraviš sam. Ne pozabi na novo podložko na čepu.

Meni uspeva tudi tukaj:
https://www.avtocona.si/
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a cc09 Ne apr 01, 2018 7:40 pm

yashica je napisal/-a:
cc09 je napisal/-a:Filter kabine, zracni in svecke se v astri zamenjajo vse troje v 20 minutah max


Rad bi videl to delo kvalitetno opravljeno v 20 minutah, ja :roll:

Pišeš nekaj na pamet. Niti pod razno ne zagovarjam zlatarski servisov, ampak za menjavo kabinskega filtra moraš pri modelu J demontirat predal pred sopotnikom in ni ravno delo za 5 minut.

Nominiran čas dela je na vsakem pooblaščencu določen za vsako stvar posebej, tu ni nobena znamka izjema. Vprašanje je le, kako posamezniki sekajo poti dela, da nekaj opravijo čim hitreje, računajo pa po postavkah in tu je denar.

Poglej si na youtubu koliko traja. Ali pa glej mehanika kolk casa rabi. Ne pisem na pamet, ker to delam sam. Odprem vse luknje, da stece olje ven, zamenjam filtre, tudi svecke ce treba, in se malo pocakam da olje stece do konca ven, kar je na servisu bolj vprasanje, natocim olje in je. Meni vzame eno uro, ker pol ure iscem kljuce, luci, odpiram kanal, postavljam posode in ostalo, mehanik teh problemov nima.
Lepo te prosim, kako se lahko zracni filter zamenja kvalitetno ali nekvalitetno. Ce bi se dalo nekvalitetno, bi jaz to sigurno ze takk naredu, avto pa zdavnaj crknu. Madona sej to je pooblascen servis, tam ne sme bit presenecenj, 20 min bi to delal nekdo ki dela to prvic, pa se to vprasanje.
Sej naj si ga vzamejo na izi, ni panike, samo ne po tej tarifi, in poleg ure in 20 nekega "servisa po intervalu" po vrhu. To je samo nabijanje cene in nic drugega.
Ce pa peljem k mehaniku za kaj, mi v treh urah celga hudica naredi, ne pa olje in 3 filtre zamenja. V resnici na servisu avto ni v delu vec kot tricetrt ure garant.
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a soso Ne apr 01, 2018 8:11 pm

sašo5 je napisal/-a:....sedaj pa še samo povej, kam si "šel" s starim oljem :?: :idea: :arrow:


1.5l razlil po vrtu, 1.5l v kanal, 1.5l v wc, sedaj mi je ostalo se 0.5l pa nimam ideje kam bi z njim.
Zakaj?
AH NI NAM LAHKO!
 
Dizzy
Novinec
 
Prispevkov: 202
Pridružen: Pe apr 10, 2015 7:51 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a Dizzy Ne apr 01, 2018 9:49 pm

mislim, da vsi mehaniki ure štejejo po normah. se pravi, menjava olja, takšna norma, npr. pol ure, menjava zavornih oblog, pol ure, menjava sklopke, 3 ure ... karikiram, ampak na koncu je lahko situacija sledeča: npr. menjava žarnice. pri meni, na eni strani, rabim cca. 5-10 minut, če me ne zeza, enkrat sem se lotil, pa po pol ure nisem mogel niti zraven. vem, da so mi takrat ovrednotili uro kot 1/6 ure (10 minut?). pa vem, da je potrebno pri tisti luči kar nekaj telovadbe, par stvari dat odmontirat, paziti na neke cevi ...

razlika je potem predvsem v tem, kako imajo ovrednoteno to uro. pooblaščenci imajo načeloma dražje ure, ker naj bi bili usposobljeni za specifično znamko in se tam tudi bolje znajdejo. zdaj, koliko je v tem resnice, vem pa, da je Prius precej specifičen in zaenkrat mi vse stvari štimajo. tudi testerja za baterijo in hibridni sklop nimajo vsi.

prej sem na servise hodil k odličnemu privatniku, ki je hitro rešil precej zamorjen motor in še par stvari. Toyotin servis je cenovno dražji, ampak vedno dobim lepo opran avto, vedno se lahko dogovorim za termin in večkrat tudi za nadomestni avto. po cca. 2 letih dobivam določene popuste in računi na koncu niso več tako brutalni. mogoče se zdi kak predračun hud, ampak ko hodiš dlje časa, se približno izravna, vsaj pri meni se je ...

priznam pa, da če grem nazaj na kakšno "manj kompleksno vozilo", kot je Prius, da bom verjetno spet zavil k odličnemu privatniku ... ne ker je cenejši, ampak ker vem, da je enostavno dober in zaupanja vreden.
 
zito
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Pe jun 16, 2017 4:45 pm

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a zito So apr 07, 2018 1:50 pm

Odločil sem se, da bom kupil motorno olje, oljni filter, zavorno tekočino ter svečke. Gledam npr. tole https://www.avtocona.si/ in se mi na prvi pogled zdi vse enako. Ali pri vsakem oljnem filtru zraven dobim gumico? Nekje je na slikah, drugje spet ne, v opisu izdelka pa ni omenjeno.

Recimo, če bi izbiral posamezne komponente iz spodnjega seznama. Kaj je v redu in kaj ne?

oljni filtri - https://www.avtodelionline.si/opel-reze ... jni_filter
motorna olja - https://www.avtodelionline.si/opel-reze ... torno-olje
zavorne tekočine - https://www.avtodelionline.si/opel-reze ... a_tekocina
vžigalne svečke - https://www.avtodelionline.si/opel-reze ... lna_svecka


A tole iz mimovrste bo sigurno v redu?

https://www.mimovrste.com/motorna-olja/ ... -5w-30-5-l
 
cc09
Uporabnik
 
Prispevkov: 1094
Pridružen: So jun 22, 2013 11:03 am

Re: Popravilo Opel Astra J 1.6 (2014)

Napisal/-a cc09 So apr 07, 2018 2:15 pm

Olje lahko kupis na mimovrste, ce glih hoces, drugac je pa to olje tudi v trgovini pod 30 evrov, tako da veliko (proti mimovrste) ne bos prisparal. Zraven pa kupi se filtre, ker so prepoceni da bi placeval postnino iz Nemcije. So tudi v trgovinah dost cenejsi kot na uradnem servisu.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Bing [Bot], Google [Bot], Google Adsense [Bot], soso in 47 gostov