Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Joshy79
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 50
Pridružen: Če sep 21, 2017 12:32 am

Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a Joshy79 So okt 14, 2017 2:38 pm

Imam Passata 2.0TDI letnik 2013 in zadnje čase opažam da se predvsem pri toplejšem vremenu vklopi in nenehno vrti ventilator klime tudi če klima ni vklopljena. Če ugasnem avto se ventilator izklopi in če ga prižgem takoj nazaj, ostane izklopljen in obrati motorja so na 800rpm. Ko se malo zapeljem in se ustavim, pa takoj opazim da so obrati motorja na 950rpm in ventilator klime se vrti, čeprav klima ni vklopjena. Ventilator se ne izklopi niti če popolnoma izklopim ventilacijo, le če ugasnem motor se ventilator izklopi. Sam sumim na defekten termostat, ali pa ima kdo drug kakšne druge ideje, kaj bi lahko bilo vzrok temu?
 
Uporabniški avatar
sašo5
Mojster foruma
 
Prispevkov: 5034
Pridružen: Po sep 10, 2007 4:29 pm
Kraj: Brežice

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a sašo5 So okt 14, 2017 5:35 pm

regeneracijo je začel in ti si jo prekinil...ventilator ostane delat, da ohladi sistem_če si pa bil že na posodobtvi prog. opreme, potem je pa itak vse jasno
-sicer pa naj priklopijo na servisu tester...
 
Joshy79
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 50
Pridružen: Če sep 21, 2017 12:32 am

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a Joshy79 So okt 14, 2017 5:43 pm

Če misliš regeneracijo DPF filtra, to sem opravil prejšnji teden, ko sem ga na avtocesti držal na 2500obratih nekje 25minut. Če je imel posodobitev programske opreme nevem, ker jaz še nimam dolgo tega avta, in nevem če ga je prejšni lastnik dal posodobit. Je pa bil tudi že na testerju in ne pokaže nič.
Kaj misliš s tem da je potem itak vse jasno? Da je kriv termostat?
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a Ivan36 So okt 14, 2017 7:00 pm

To je čisto normalno, ker so temperature spet okoli 19C. Meni enako dela in klima NI vklopjena je pa na Avto! 8)
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a nejc1 So okt 14, 2017 7:10 pm

Joshy79 je napisal/-a:Če misliš regeneracijo DPF filtra, to sem opravil prejšnji teden, ko sem ga na avtocesti držal na 2500obratih nekje 25minut. Če je imel posodobitev programske opreme nevem, ker jaz še nimam dolgo tega avta, in nevem če ga je prejšni lastnik dal posodobit. Je pa bil tudi že na testerju in ne pokaže nič.
Kaj misliš s tem da je potem itak vse jasno? Da je kriv termostat?


In kako veš, da ti je ravno v tem času spravil regeneracijo skoz? Drugače če ga želiš vredu "spihat" se ga drži na 4000+ obratov, 2500 je normalna vožnja...
 
Joshy79
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 50
Pridružen: Če sep 21, 2017 12:32 am

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a Joshy79 So okt 14, 2017 7:37 pm

Za benzinarja je 2500rpm normalna vožnja, za dizelaša pač ne. Držati 4000+ obratov na dizelu za daljši čas ni glih zdravo za motor...
Drugače pa kot sem bral, proizvajalci avtomobilov za regeneracijo DPF filtra priporočajo konstantnih 20minut vožnje pri 2500 obratih in pri hitrosti več kot 70km/h
 
Uporabniški avatar
the_red
Novinec
 
Prispevkov: 258
Pridružen: Ne mar 23, 2008 1:03 pm
Kraj: LJ

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a the_red Ne okt 15, 2017 8:18 pm

Na začetek aktivne regeneracije ne vplivaš ti, ampak jo začne avto sam, ko zazna večjo razliko v pritisku pred in po DPF filtru. Lahko ga še tako teraš v obrate na avtocesti, a to ni aktivna regeneracija. Vse kar dosežeš s 4000 obrati je dvig temperature izpušnih plinov, a tudi več saj v izpušnih plinih. Mogoče pomaga pri avtomobilih, kjer je več mestnih voženj in neuspešnih aktivnih regeneracij, a pri normalni vožnji ne vidim nekih velikih koristi, saj ni dodatnega vbrizga, zaradi katerega bi saje v DPFju zgorele v popolnosti zaradi hlapov goriva v izpuhu.

Prav tako veliko ljudi zmotno razmišlja, da mora med samo aktivno regeneracijo tiščati v višje vrtljaje. Nekje okrog 2000-2400 obratov je idealno, ECU sam dvigne temperaturo in sproži izgorevanje saj v DPFju z vbrizgom po glavnem vžigu. Z višjimi obrati mu kvečjemu otežiš regulacijo temperature in količine kisika v izpuhu. Bolj kot visoki obrati so med aktivno regeneracijo pomembni konstantni obrati.

Za vse, katere vas zanima več, je tu fantastično razloženo. Sicer za PD motor, a je funkcija pri CR podobna.
http://www.volkspage.net/technik/ssp/ssp/SSP_336.pdf
Briši, ide Micubiši !!!
 
Uporabniški avatar
tomzzi
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2175
Pridružen: Pe mar 11, 2005 8:47 pm

Re: Ventilator klime se vklopi tudi pri izklopljeni klimi

Napisal/-a tomzzi Po okt 16, 2017 8:04 am

Tako je. Konstantni obrati nad 2000 in pa več kot 50 km/h in je to to.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 96 gostov