Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
kixs
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 760
Pridružen: Sr feb 09, 2005 5:06 pm

Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a kixs Če nov 30, 2017 10:42 pm

V zadnjih dneh se je kar hitro stopnjevalo. Pred cca dobrim tednom opazim, da malo niha moc luci tudi tistih v kabini. Si recem, alternator bo spet treba popravljat. Do danes zjutraj tako. Zjutraj vzgem avto, rabim brisalce in vidim, da malo pocasi delujejo. Grem gledat napetost v servisni meni in je res bila nizka cca 11V. Torej, alternator ne polni. Me je ze skrbelo, otroke v vrtec pa potem cca pol ure voznje do sluzbe... si recem, ne bo slo. Potem pa opazim, da zacne filat na 14V, ko so obrati nad 1800. OK, si recem, ni panike. Pridem v sluzbo in tudi nazaj BP. Skocim v trgovino, grem vzgat avto in se komaj zazene. Mrknejo vse luci in prav z muko se vzge in to prakticno 5min po 30min voznji, ko je lepo alternator delal. Enako se zgodi malo kasneje, ko dam avto v garazo - prvic letos in prav zaradi suma, da je morda pa akumulator hin - je celih 5 let star.

Grem z voltmetrom pomerit akumulator in kaze 14,7V. Torej precej veliko.

Moje vprasanje je "simple". Kaj je narobe?

1. alternator
2. akumulator
3. oboje
4. nekaj tretjega

Avto:
Opel Astra H 1.7CDTI 74kw, 2005. Pred petimi leti je bil obnovljen alternator in menjan akumulator. Takrat je alternator cisto crknil in menjane so bile diode.

Vsaka pomoc dobrodosla ;)

PS:
Sam se nagibam, da najprej menjam akumulator.
Slika
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a esem Pe dec 01, 2017 12:07 am

Postavim anketo? Ker s temi podatki se krivca ne da ugotovit. Bo treba k avtoelektričarju, morda tudi na tester.

Moja hipoteza je nekaj četrtega - oboje + kontakti, morda tudi na zaganjaču. Kdaj se slabe svečke kažejo drugje.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a joztom Pe dec 01, 2017 12:43 am

Ena celica v akumulatorju gre občasno v stik.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a Ivan36 Pe dec 01, 2017 9:21 am

Akumulator bo kriv. Enake simptome imel jaz a moj je z razliko vedno vžigal kljub mrazu ostalo recimo centralno zaklepanje pa brisalci in notranje luči pa niso delale :DDD
 
Uporabniški avatar
TrijoAdijo
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4159
Pridružen: Če jun 10, 2004 10:06 pm

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a TrijoAdijo Pe dec 01, 2017 9:43 am

Akumulator. Po petih letih je zrel za menjavo.
Italijani izdelujejo testenine, francozi parfume, nemci pivo, azijci riž, američani pa avtomobile.
 
kixs
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 760
Pridružen: Sr feb 09, 2005 5:06 pm

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a kixs To dec 05, 2017 11:29 pm

Bila je tocka 3 - oboje.

Zjutraj je v garazi se kar OK vzgal. Potem sem odpeljal otroke v vrtec in nisem ugasal avta. Nato sem sel do trgovine z avto deli, da kupim novi akumulator. Vmes sem se ustavil na bankomatu, kjer sem cisto avtomaticno ugasnil motor. Nazaj ni vec vzgal, cisti mrk. Napetost je bila zjutraj v garazi se 14.6V. Potem sem imel okoli 500m do trgovine. Zamenjal akumulator in stanje je bilo isto. Polnil je nad 1800 obrati.

Potem sem sel do enega avtoelektricarja, ki je hotel za popravilo alternatorja cca 200€... pravi zlatar :shock: Nato sem peljal k istemu, ki mi je ze leta 2012 tega popravil. Takrat za 70€, zdaj za 100€.

V glavnem, ce bo OK za naslednjih 5 let, sem cisto zadovoljen ;)

lp
Slika
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a Ivan36 Sr dec 06, 2017 8:39 am

Potem sem sel do enega avtoelektricarja, ki je hotel za popravilo alternatorja cca 200€... pravi zlatar :shock: Nato sem peljal k istemu, ki mi je ze leta 2012 tega popravil. Takrat za 70€, zdaj za 100€.

Pa pravijo, da ni inflacije :lol: :evil: Odlično si ugotovil, Zanimivo pa je , da ti ni svetila lučka za akumulator rdeča, pomeni da ti ne polni alternator???Meni je na Škodi Felicia samo pol diod šlo pa sem že imel rdečo lučko ob obremenitvi na minimum je le brlela.
Sem pa dobil sedaj idejo, da bi vse rešene probleme dali v NOVO temo REŠENI PROBLEMI? A bi admini lahko to uredili bi bilo lepo pregledno?
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1265
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a jack86 To maj 29, 2018 10:26 am

Temo si bom izposodil..

Torej zgodba je dokaj ponavljujoča.
Avto vžgem (neogret motor), in če stoji na miru, po parih sekundah nekoliko dvigne obrate. Nato mine še pol minute in zmeče vse možne napake, kar jih ima sistem (failure luči, airbag, esp, abs,....). Ko s pedalom za plin samo malo navijem obrate (nad 2500), prosti tek obratov spet pade na normalno delovanje in napake zbrišem, ter se normalno peljem.
Problem je, če ne dvignem obratov in ne speljem, ter avto ugasnem. Akumulator nima več toliko moči, da bi šeenkrat vžgal.

Akumulator je star leto in pol. Bil je na testu in je menda vse v redu z njim.

Sicer avto dela normalno in ponavadi vedno speljem, ter se napake sploh ne prikažejo. Me je pa že nekajkrat presenetlo, ko sem avto samo preparkiral in ga nisem več spravil pokonci brez pomoči klem.

Avto je saab 9-3 Aero ttid. Identični sistem (motor-menjalnik) kot opel insignia.


Kakšni predlogi?
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a mrtwelvetrees To maj 29, 2018 10:35 am

Si spremljal voltažo, kako ti polni alternator (če spreminjaš obrate in gledaš voltažo) ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1265
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a jack86 To maj 29, 2018 10:48 am

Ja. 13.8V

Bom pa moral izmeriti ob hladnem zagonu, ko mu dvigne obrate (kot da alternator ne polni).
 
spektr
Novinec
 
Prispevkov: 243
Pridružen: Sr feb 26, 2003 6:34 pm
Kraj: Cerklje

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a spektr To maj 29, 2018 12:21 pm

Samo voltaža ni dovolj, kaj pa amperaža??
lp dejan
 
Stole
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 57
Pridružen: Ne jul 10, 2005 9:12 am
Kraj: Trbovlje

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a Stole To maj 29, 2018 12:28 pm

To je hiba teh motorjev,tudi sam sem že dvakrat menjal alternator,zdrži cirka pet do sedem let potem pa novega.Sam imam isti letnik astro karava in sicer1,7 cdti ta švoh verzijo
 
Uporabniški avatar
jack86
Uporabnik
 
Prispevkov: 1265
Pridružen: Ne feb 24, 2008 8:01 pm
Kraj: Dolenjska

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a jack86 To maj 29, 2018 12:47 pm

Imam tokovne klešče in bom izmeril.
Kakšno območje amperov naj pričakujem?


Pri voltih sem opazil nihanje med 13.7 do 14.0V.
 
mardy
Novinec
 
Prispevkov: 437
Pridružen: Če avg 11, 2011 9:38 am

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a mardy To jun 26, 2018 9:18 am

Bom si sposodil kar tole temo, če avtor dovoli.

Danes zjutraj vsedem v avto (Golf 4, SDi), in presenečeno ugotovim, da je akumulator močno izpraznjen. Osvetlitev notranjosti komaj kaj gori, radio sploh ne dela, seveda avto tudi ne vžge.

Zelo čudno mi je iz tega vidika, ker sem se še 3 dni nazaj normalno vozil, dolga relacija, in tudi zadnje čase je avto v prvo zjutraj "kresnil" - čisto nič znakov, da bi bil aku. oslabljen, avto je tudi garažiran.

Akumulator je star 6 let, MOLL-ov. A se splača kar koli poskušat z kabli (avto-avto), pa da se akumulator potem preko alternatorja napolni, itd. ? Ali bolje kar kupiti novega pa je potem mir... ?
 
nejc1986
Novinec
 
Prispevkov: 479
Pridružen: Pe dec 11, 2015 5:59 pm

Re: Alternator ali akumulator ali oboje?

Napisal/-a nejc1986 To jun 26, 2018 9:23 am

Mislim da si AK zasluzi pokoj po 6ih letih
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 30 gostov