Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a plazydor So jan 06, 2018 3:23 pm

Pozdrav po zelo dolgem času.

Pred nekaj tedni sem si za sorazmerno male evre nabavil dokaj lepo ohranjeno Ferozo.

Sedaj pa na dan z problemi:
Prosti tek je dokaj visok nad med 1000 in 1100 obrati. Sem ga poskusil nastaviti, a kaj dlje od tega se ne upam, ker pač nisem domač z uplinjači.
Opazil sem da imam ta avto kar visoko delovno temperaturo. Kazalec mi kaže krepko nad polovico skale, čeprav je v navadni vožnji stabilna temperatura. Sumim, da je problem v termostatu, ali ne dela prav ali pa je izbran napačen. Sem že naročil ternostat z 82 stopinjami. Mi pa je nevarno poskočila temperatura, ko sem v klanec vozil polno prikolico peska in imel vklopljen 4x4. Mi pa je temperatura padla, ko sem nabil obrate, a ne veliko.

Možno, da se bo problem temperature rešil z novim termostatom in novo hladilno. Pa tudi sem opazil, da avtomatski čok ne deluje, a vseeno lepo vžiga vroč in mrzel, le ko je mrzel ne drži obratov. Po nekaj kilometrih pa jih drži samo malo preveč.

Avto ima novo tesnilo glave, ker baje niso opazili, da jim je zablokiral termostat. Sicer sem v tem času naredil z njim okoli 1000km in hladilne ne zmanjkuje niti ne ni sledov olja v hladil in tudi ni sledov vode v olju.

Sumim, da je avto samo slabo nastavljen.

Vprašanja:
1. iščem enega strokovnjaka za uplinjače, da ga dobro nastavi. Opažam, da imam zelo veliko porabo nekje okoli 15 litrov na 100 in mislim da je vzrok v samih nastavitvah
2. Da bom miren bom menjal olje, Kaj priporočate za terence. Kajti to bo moj osebni avto in tudi delovni (vozil dva iz gozda)

Načeloma pa sem kar zadovoljen, ker pogoni delajo in začuda za 1992 letnik školjka in šasija nista gnili.

Hvala za morebitne odgovore.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a Firediver So jan 06, 2018 3:57 pm

Prvo kot prvo naredi konkreten servis!
Se pravi svečke, vse filtre, motorno olje, diff, zavorno olje, preglej zavore, lufte, končnike, vakuumske cevke, kable za svečke, preveri jermene oz. še bolje zamenjaj komplet, da boš mirno spal.
Ni hudič, na 26 let starem avtu marsikaj najdeš dotrajano.
Potem se šele lotiš vplinjača oz. ga daš nastavljati. Nemara se bo do takrat zaradi konkretnega servisa tudi poraba že zmanjšala...
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a Influenz So jan 06, 2018 7:07 pm

Potrebuješ nastavitev in čiščenje vplinjača. Ker ni delal avtomatski zaug so dvignili obrate v prostem teku, zato ti tudi pozimi brez problema vžiga, kasneje pa drži višje obrate. Ko bo vplinjač nastavljen bo tudi poraba šla za liter ali dva dol.
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a plazydor So jan 06, 2018 8:09 pm

Firediver je napisal/-a:Prvo kot prvo naredi konkreten servis!
Se pravi svečke, vse filtre, motorno olje, diff, zavorno olje, preglej zavore, lufte, končnike, vakuumske cevke, kable za svečke, preveri jermene oz. še bolje zamenjaj komplet, da boš mirno spal.
Ni hudič, na 26 let starem avtu marsikaj najdeš dotrajano.
Potem se šele lotiš vplinjača oz. ga daš nastavljati. Nemara se bo do takrat zaradi konkretnega servisa tudi poraba že zmanjšala...


Olje+filter, svečke, zavore, zračni filter, termostat in hladilno tekočino bom menjal naslednji teden, ker imam tehničnega. Diferenciali so bili na novo podmazani. Aja, pa zavorni komplet je v menjavi.

No ko bo vse urejeno, bom točneje videl. Sumim, pa da je nekaj narobe z čokom, da so dvignili obrate, kot je nekdo prej omenil.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Rokica2002
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 39
Pridružen: So dec 21, 2013 12:17 am
Kraj: Kranj-okolica

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a Rokica2002 Ne jan 07, 2018 1:32 pm

zgleda, da je res uplinjač razštelan..dobrega majstra bo težko dobiti-pozanimaj se, če še dela nekdo v Trzinu (ind. cona), ki se je profi ukvarjal z upljinjači. Tam sem pred leti peljal vozilo in ga je dobro naštelal.
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a plazydor Ne jan 07, 2018 1:37 pm

Sem že našel nadomestni rabljen uplinjač in potem bom naročil še kit za obnovo. Poleg tega pa si bom naročil še merilnik podtlaka, da bom lažje naredil nastavitve.

Nisem laik v avtomehaniki, a vseeno ne znam vsega, se bom pa s tem avtom še več naučil. Škoda je obupati, ker mehansko oz pogoni so odlični.

Bom poročal napredek :)
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Influenz
Novinec
 
Prispevkov: 308
Pridružen: Če apr 01, 2010 7:02 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a Influenz Ne jan 07, 2018 2:02 pm

Zelo verjetno tudi s tvojim vplinjačem, ki ga imaš ni nič narobe. Problem je samo, da ga je potrebno nastaviti in obnoviti kakšna tesnila oz. gumijaste dele. Glede merilnika podtlaka, to pride v poštev bolj tam kjer imaš več vplinjačev, da se jih sinhronizira.

Pelji to k mojstru, ki ima s tem izkušnje, mislim da več kot 50-100e ne bo računal, bo pa velika razlika v porabi avtomobila.
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a plazydor Ne jan 21, 2018 12:21 pm

Evo zadeva je sledeča:

Uplinjač je rešen. Po nekaj dneh sem opazil zmrzovanje okoli samega vplinjača in to mi je dalo vedeti, da nekje vleče fouš luft. Najdem poškodovano cevko in kasneje sem opazil da ena ogrevana spiralca za čok ne dela prav. Vplinjač rešen.

Narejen je zelo podroben servis: olje, filtri zavore, zavorne zajle, termostat.

No ko sem zamenjal termostat sem opazil, da nekako ne kroži voda. Oz tudi po daljši vožnji se le ta ne odpre in cev blizu termostata je mrzla, a avto se pregreva. Naslednji ukrep bo čiščenje hladilnika, a se bojim, da je nekaj narobe z samo glavo. Samo upam, da se motim.

Tesnilo med glavo in blokom ter vse okoli glave je prejšnji lastnik menjal in to se tudi vidi. Sumim, pa da so to naredili zelo šlampasto.

Sedaj pa mi prosim nekdo naj poda kakšen kontakt za nekoga, ki bi mi pomagal najti na kakšnem tujem odpadu kompleten motor in mi to dostavil na dolenjsko.

Mislim, da je vseeno ta terenček vreden prenove ker drugače karoserijsko zelo dobro ohranjen in če sem že toliko truda vložil, če to rešim.

lp
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6397
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a Fan Ne jan 21, 2018 1:33 pm

Po opisu bi najprej izločil motorno glavo.
Se mogoče ve kako deluje vodna črpalka? Se je vgradilo kvalitetni termostat, ali... Predvidevam, da ni kakšnega zračnega mehurja v hladilnem sistemu :(
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
nebivedu
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9749
Pridružen: Sr maj 28, 2003 9:50 am
Kraj: Bogu iza nogu!

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a nebivedu Po jan 22, 2018 12:06 pm

Nekje ti vleče zrak notri in za termostatom je ostal mehur zraka, ki ni spustil vode naprej.

Kako si menjal termostat? Kako si nalival hladilno tekočino? Opiši?


Moj postopek je tak, da vodo zlivam v cev, ki gre z vrha hladilnika v motor. Nalivam toliko časa, da iz hladilnika začne teči voda, potem cev montiram na hladilnik in nalijem še tistih par deci vode v sistem skozi čep. Traja nekaj časa, ampak po tem postopku nimam problemov s pregrevanjem.
Kakorkoli drugače delaš, ostane za termostatom mehur in avto bo kuhal.


Ti visko ventilator dela normalno?
Old subarus never die, they just get faster!
 
spaceone
Novinec
 
Prispevkov: 275
Pridružen: Če jan 18, 2007 6:09 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a spaceone Po jan 22, 2018 1:35 pm

Zdravo

Sem imel ferozo (letnik 89) okrog 3 leta.

Bodi zelo pozoren na pregrevanje. Kolikor so mi povedali na servisu, so ti 1.6 motorji imeli serijsko napako - preozke vodne kanale, in če se je motor redno pregreval, je poknil blok in je potem zaradi večjega pritiska spuščala voda, v najslabšem primeru še olje.
Podobno je bilo v mojem primeru. Sem naredil generalni servis (zbrusil glavo, zamenjal tesnila), kasneje kupil še nov killer, pa ni pomagalo nič.
Seveda sem o tem problemu izvedel šele kasneje, ko sem avto že kupil.

Drugače je pa avto ko koza, z reduktorjem ti pride vsepovsod.
 
plazydor
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 97
Pridružen: To sep 07, 2004 7:19 pm

Re: Daihatsu Feroza HDC 1.6 motor (uplinjač)

Napisal/-a plazydor Ne feb 04, 2018 1:50 pm

Opažam da ima težave z pregrevanjem. Sicer blok še ni poškodovan, ker ni videti vode v olju in tudi z glavo je vse vredu. Če je temu tako, bom na poletje preprosto se vozil brez termostat (no bom videl). Dejansko pa sem opazil, da je bil tudi problem v samem senzorju, ki meri temperaturo. Tisti, ki so prej sestavljali motor so vgradili napačen termo senzor in ga dali na napačno mesto. Samo da dam tehničnega še čez in da se malo vreme uredi imam plan dobro očistit vodne kanale in hladilnik.

Sem pa na novo opazil, da kljub celotnemu servisu uplinjača še vedno ga včasih prime da zmrzuje. Malo sem prečekiral po drugih forumih in je to kar pogost pojav. Mogoče ga sedaj ko je mnogo vlage v zraku in povrhu tega je še hladno, da ga na mestu malo segrejem.

Kot si napisal je ta avto res prava mula. Zelo dobro vleče in z reduktorjem mi je uspelo priti iz gozda z polno prikolico drv od tam kjer še kakšen tomo vinkovič bi imel težave.
Samo Bog mi lahko ukazuje, ostali me pa morajo poslušat
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 116 gostov