Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala Po avg 13, 2018 12:34 pm

Zdravo,
Imam naslednjo tezavo. Na renault meganu l.2009 mi je crknila klima. Po pregledu je serviser ugotovil, da naj bi bi bilo potrebno zamenjati sklopko za kompresor. Prvotno je sicer predlagal zamenjavo celotnega kompresorja, vendar je kasneje rekel da glede na stroske bi bila opcija tudi zamenjati samo to sklopko, ker je kompresor sicer ok.
Na danasnjem servisu pa naj bi na zamenjavi "razneslo" celoten kompresor. Kako se je lahko to zgodilo, glede na to da naj bi bil kompresor ok?
Hvala ze vnaprej
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a limas Po avg 13, 2018 1:32 pm

Kompresor zariba in se razleti. Očitno kompresor ni bil OK. Tudi to se dogaja.
Dobremu serviserju se to ne bi smelo zgoditi. Kateri servis?

Nabaviti nov kompresor preko interneta. Ni tako strašno drag. In izberi kompetentnega serviserja za klime, ker je zadeva kar komplicirana.
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala Po avg 13, 2018 4:32 pm

Hvala za odgovor. Kompresor je bil priklopljen na tester kjer se je ugotovilo da je notri elektrika in da naj bi bil ok. Bi bilo potrebno preveriti se kaj drugega da bi bilo ziher da je kompresor ok?
V kaksnem primeru lahko kompresor zariba in se razleti? Je to zgolj v primeru da ni ok? Ali se to zgodi ce se serviser napacno loti zadeve?
Zdaj bi morala menjati celotno klimo ker naj bi bili opilki povsod, tudi v ceveh. Predvidevam da so to opilki od tega ker je kompresor razneslo?
Serviser je za raznesen kompresor okrivil dejstvo, da naj bi bila klima premalokrat servisirana, kar sicer ne vem ker avto ni od zacetka moj. Je pa bilo predhodno preverjeno, da je notri dovolj plina.
Dejansko ne razumem kako je lahko premalokrat servisirana klima vzrok za to da kompresor raznese?
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala Po avg 13, 2018 4:34 pm

Okvirni strosek menjave klime naj bi bil 1000eur. Pri uradnih serviserjih za klimo pa cez 2000eur, kar je glede na vrednost avta hudo preveliko.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a nejc1 Po avg 13, 2018 4:38 pm

Lahko da je sklopka crknila, ker je prišlo v kompresorju do kake napake in je šlo preveč na trdo vse skupaj, po zamenjavi je pa očitno nova sklopka prenesla obremenitev in je pač kompresor na****l. To je ena od možnosti, težko pa je preko neta nekaj rečt, treba je videt in pregledat avto, oz. zdaj ni več kaj za gledat, treba bo pač menjat kompresor, vse ostalo pa dodobra očistit, sprat in spihat oz. kak del ki se ne da dobro sčistit tudi zamenjat, res pa da ne bo poceni, žal...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a pskoda Po avg 13, 2018 5:19 pm

V sistemu je tudi pag olje, ki kroži in maže. Čez čas ta olje postane umazano izrabljeno in ga je potrebno menjati pa tudi sušilec je potrebno menjati, ker voda oz vkaga ni zaželena. Oboje je smrt oz poskrbita za redčasno odpoved kompresorja
Lp
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a motom Po avg 13, 2018 6:41 pm

A domaci hladilnik tudi servisirate, menjate olje, plin ipd?
Skoz ene bucke okrog te klime.
Pri avtu je treba menjat kabinski filter in dokler v redu hladi je to vse. Pa še kondenzator se lahko opere ob pranju.
Tezave se zacnejo ko spusti plin, śe posebej pozimi in tako ostane do poletja. Takrat v sistem vdre vlazen zrak in to je začetek konca.

Sam uporabljam klimo le poleti, sicer pa redko. Se mora res rositi. Na ta nacin, prepreçim nastanek alg in druge svinjarije na vedno vlaznem uparjalniku.

Dokler klima hladi normalno mocno cca 6C, bi jaz odsvetoval kakrsne koli posege. Majstri hitro kaj pokvarijo. Npr, potegnejo ven plin, vakumirajo in potem jim noter vdre zrak. Nato prevec ali premalo nafilajo...enako z oljem. Ne diraj dokler dela.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a pskoda Po avg 13, 2018 7:23 pm

A pri hladilniku so tudi vsakodnevne vibracije ali ima gumaste cevi in se kompresor vsakič vozi po cestah grbinah luknah itd

Če že primerjaš z hladilnikom. Kdaj pa v hladilniku dofilaš plin? Po tvoji logiki z tako primerjavo tudi plina ne smeš filat

In če nisi vsega prebral je avtorju teme zaribal kompresor in lahko kabinski fiter vržeš po dolini in bi rezultat isti
Lp
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala To avg 14, 2018 7:30 am

Od serviserja sem dobila razlago, da je kompresor razneslo najverjetneje ravno zaradi pomanjkanja ustreznega servisiranja klime. Poudaril je, da to ne pomeni samo menjavo oziroma dofilanje plina. Plin je bil pred tem preverjen in ga je bilo dovolj, klima je delovala zelo ucinkovito v smislu hitrega in mocnega hlajenja (dokler ni kar naenkrat nehala delati).
Ali je to res ali je bil razlog kje drugje ali pa celo kaksna napaka serviserja pa najverjetneje nikoli ne bom vedela.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a limas To avg 14, 2018 10:43 am

Ne moremo vedeti, če gre za malomarnost serviserja, sigurno pa noben serviser ne bo šel v obnovo sistema na svoje stroške - tudi v primeru njegove napake.
Verjetno gre za pomanjkanje olja in freona v kompresorju, težavo s sklopko na kompresorju ali vdor vlage v sistem.
Avto je star 9 let in praviš in je imel več lastnikov. megani te serije niso imeli nikakršnih težav s klimo. Predvidevam, da se nihče ni ukvarjal z rednim vzdrževanjem, po 9 letih pa je zadeva spustila dušo, kar ni nič nenavadnega.
Prvih 5 let ne rabi vzdeževanja, nato pa na vsaki 2 leti. Ko preseže kakih 10 let je treba menjati tesnila na kompresorju in sušilec (tega raje prej). Vakumiranje, reciklaža, dodajanje manjkajočega freona/plina in novo olje v kompresorju. Iz sistema se izvleče vsa vlaga. To je to.

Obnovo naj opravi vrhunski klima mojster. V Lj sta to Ajnik in Lindič. Deli preko spleta niso tako dragi. Marsikaj se dobi tudi pri karamboliranih vozilih (avto.net). Brez klime se ne moreš voziti, avta v takšnem stanju pa ne moreš prodati.
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala To avg 14, 2018 3:57 pm

Hvala za razlago. Vozilo je sicer imela pred mano samo ena lastnica, servisi so bili redno opravljeni, pred kratkim je bil narejen tudi tavelik servis (jermena). Klima je sicer "odpovedala" med voznjo na morje (ker sem zaradi prevelikega hlajenja obcasno ugasnila klimo, ko pa sem jo po pol ure ponovno prizgala ni vec delala). Pred odpovedjo pa je delala tako dobro kot ne dela marsikateremu novejsemu avtomobilu.
Tezava teh vrhunskih mojstrov je da me bo popravilo prislo polovico vrednosti avtomobila. Nekaj klima serviserjev niti ni pripravljeno popraviti klimo s poceni kompresorjem in drugimi deli. Glede na oceno teh serviserjev bi me popravilo prislo vec kot 2000eur, toliko denarja pa mi je nesmiselno vloziti v skoraj 10let star avto ker je to prakticno vec kot polovica njegove vrednosti. Sicer zgoraj omenjenih se nisem kontaktirala ampak predvidevam da je cena podobna? Hvala za predloge, bom kontaktirala se njih :)
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a limas To avg 14, 2018 4:49 pm

Razmisli tudi o prodaji avta kjer boš v oglasu jasno navedla, da je kompresor v okvari. Cene v tem primeru ni treba prepoloviti, ampak jo znižaš za recimo 1000 e od povprečja za ta letnik na avto.net.
Avto bi se hitro prodal.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a nejc1 To avg 14, 2018 4:55 pm

Ali pa pač uporabljaš bosansko klimo(odprta okna)pa ne bo stroška. Jaz imam črn avto, ki se greje ko hudič pa vseeno redko vklopim klimo, veliko raje odprem šipe in malo potrpim. Problem je edino če obstaneš v kakšni koloni pri največji vročini, tam pride klima najbolj prav, no če je kak beli ali svetlejši avto potem ni take sile...
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala Sr avg 15, 2018 11:04 am

Prodaja avta nekako ne pride v postev ker je avto ustrezno servisiran, narejen ima glavni servis. V primeru da avto prodam in kupim "novega" rabljenega pa je stanje avta zelo vprasljivo.
Bosanska klima je pri meni tudi vecino casa delovala :D ampak v primeru daljsih vozenj ali v primeru ko avto 8ur stoji na soncu pa je brez klime res nevzdrzno.
Hvala vsem za odgovore :) klimo bom najverjetneje popravila, samo odlociti se moram se pri komu in ali bodo deli original ali ponaredki, ker so razlike v cenah res ogromne.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Fan Sr avg 15, 2018 12:34 pm

Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2183
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a RedBaron Sr avg 15, 2018 12:56 pm

Lalalala je napisal/-a:... Klima je sicer "odpovedala" med voznjo na morje (ker sem zaradi prevelikega hlajenja obcasno ugasnila klimo, ko pa sem jo po pol ure ponovno prizgala ni vec delala)....


Sicer to ni vzrok odpovedi, ker bi slej ko prej odpovedala, ce je imela namen.
Jaz bi najprej preveril sklopko kompresorja, ker se mi dozdeva, da je tu problem in ne kompresor.

Ce klima prevec hladi, ne rabis izklapljat kompresorja, ampak enostavno nekoliko dvignes temperaturo na kontroli gretja...
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2856
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a mrtwelvetrees Sr avg 15, 2018 1:30 pm

Sicer lahko dobiš kakšen rabljen kompresor iz kakšnega odpada.... vendar je to loterija koliko časa bo delal, če sploh dela.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a nejc1 Sr avg 15, 2018 1:42 pm

Ma rabljen je spet loterija, lahko spet crkne čez mesec dni. Večina jih itak leži v enem kotu ali nekje na prostem, brez da bo kdo dal kak čep v luknje za cevi itd. Najboljše naročit nek neoriginal solidne kvalitete iz autodoca recimo, cena ponavadi max 200€, pa je to to...
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2191
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a limas Sr avg 15, 2018 2:29 pm

Nisi se odločila komu boš zaupala popravilo. če si iz ljubljanske regije sta vredna zaupanja Lindič in Ajnik. Če boš izbrala nekompetentnega in malomarnega serviserja, te bo zopet čakala veselica s klimo.
V tem terminu so kar zasedeni.
 
Lalalala
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 12
Pridružen: Če jul 19, 2018 3:29 pm

Re: Razneslo kompresor klime

Napisal/-a Lalalala Sr avg 15, 2018 3:37 pm

RedBaron dejansko je bila "diagnoza" sklopka kompresorja. Kupila sem novo, vendar je ob menjavi razgnalo celoten kompresor, tako da moram sedaj menjati celotno klimo. Torej nov kompresor, cevi, hladilnik itd. Skupaj pride najmanj 500eur delov (neoriginalnih), ciscenje cevi okoli 200 do 300eur ter delo in polnenje klime. To so minimalni okvirni stroski -1000eur.

Limas, sem klicala. Eden trenutno ne dela oziroma ne ve kdaj bo imel cas, drugi sicer dela, vendar ne bo naredil z neoriginalnimi deli. Pri njemu bi me skupaj prislo minimalno 2000eur, tako da ne pride v postev. Ce bi bil nov avto vecje vrednosti mogoce se, pri rabljenem skoraj 10let starem avtu se pa ne splaca toliko vloziti.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: Google [Bot] in 27 gostov