Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Nowo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po okt 29, 2018 9:15 am

Astra G - motor X20DTL ne štarta

Napisal/-a Nowo Po okt 29, 2018 9:52 am

Imam Astro G - motor X20DTL - ima 200.000 prevoženih kilometrov. Do sedaj, mesec dni nazaj, je delovala brzhibno. Zjutraj je takoj vžigal. Problem je bil edino, ker se je pričela vžigati na armaturki lučka za motor in avto je dušilo. Nakako na vsake toliko sem sčistil sesalne lopute in tudi tokrat sem naredil enako. Edino kar me je prestrašil mehanik je to, da bi moral menjati gorivni filter. Ko sem to naredil so se pričeli problemi. Kljub poplavljenem sistemu v filtru je avto po lepem štartu, po 30 sekundah crknil. Vse skupaj sem ponovno razdrl, sestavljeno je bilo vse vredu. Pred šatartom sem odšrafal vod goriva na Bosch pumpi in notri z enekcijo vbrizgal dve 20ml dozi nafte, poplavil in prezračil vod goriva od filtra do črpalke in avto je po nekaj vžigih lepo vžgal. Motor je potem deloval čudovito. Kontrolna lučka z motor se ni več prižigala. Po daljši vožni sem poskusil tisti dan še dvakrat zagnati motor in se je lepo odzval - seveda topel. Drugo jutro mi motor ni več vžal in kar me najbolj skrbi je, ker se na armaturki nič več ne prižge lučka z grelne svečke. Pred tem je to vedno delovalo. Preveril sem, če je vse priklopljeno... nekako mi je zmanjkalo idej - sem pa nekako laik in večji del se ukvarjam s tem vozilom iz ljubega veselja.

Istočasno sem na motorju naredil še ostalo:
Očistil in ERG ventil, in preveril delovanje vakumskega sistema.
Očistil vse cevi in dovode med turbino in sesalnim kolektorjem.
Očistil notranje ohišje sesalne komore in senzor tlaka vseh saj in zračne kanale v motor.
Menjal tesnila pri loputah, zgoraj in spodaj.
Akumulator je še skorja nov in je v odličnem stanju.

Obstaja še kakšni strokovnjak, ki se spozna na to "starino", da avto nekako vžgem in ga peljem do mehanika. Najlepša hvala za vse nasvete.

lp, Mark
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra G - motor X20DTL ne štarta

Napisal/-a Fan Po okt 29, 2018 10:07 am

Za nedelovanje bi lahko bil krivec - padec goriva in posledično zračni žep. Se je preverilo pritisk goriva?
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Nowo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po okt 29, 2018 9:15 am

Re: Astra G - motor X20DTL ne štarta

Napisal/-a Nowo Po okt 29, 2018 11:15 am

Pozdravljen, ravno sem preverjal tisto, za kar sem dobil odgovor na YouTube. Odklopil sem termostat in na armaturni plošči se je takoj prižgala kotrolna lučka za delujoče grelne svečke. Poskusil sem štartati, pa vseeno ne zažene. Da bi bil zrčni žep je skoraj nemogoče, ker sem naredil seldeče:

Pri vstopu v Bosch črpalko sem odšraufal vstopno cev za gorivo in z enekcijo poplavil črpalko. Na cev je spodaj pri pesti za vijak pravtako pritrjena cev povratnega toka goriva iz motorja. To cev sem pri t-elementu snel in nanjo namontiral PVC cev in preko ročne pumpice za gorivo izpunpal ven celotni zrak. Torej nafto iz rezeorvarja sem potegnil preko filtra čez filter do Bosch črpalke.. Črpal sem toliko časa, da ni bilo več zračnih mehurčkov. Nekako 1L nafte. Potem sem poleg filtra snel še cev za povratni tok iz črpalke in še tam izčrpal nafto. torej zračnega žepa ni. Ne vem pa kako naj, na preprost način, izmerim tlak goriva v sistemu. Obstaja kakšna metoda? Nekateri trdijo, da motor X20DTL nima črpalke za gorivo. Tudi če dam kontakt, je čista tišina. Mislim je mogoče, da je to res?

Imam pa vprašanje. Koliko vpliva, če so cevi povratnega toka goriva, pri motorju porozne.. Sicer nekega izteka goriva ni. Je možno, da bi to vplivalo in tam kje vleklo zrak?

Izmeril bom z ohm metrom tudi gorilne svečke, če je kakšna hin. Kotrolna lučka z napako mi vseeno NE sveti.

Najlepša HVALA!!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6396
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Astra G - motor X20DTL ne štarta

Napisal/-a Fan Po okt 29, 2018 11:34 am

V koliko sistem za dovajanje goriva ne tesni ( enosmerni ventil na čistilcu goriva, cevi, povratni vod ... ) se gorivo po nekaj časa nedelovanja motorja vrne v tank goriva. Torej nastane zračni žep. Posledično motor ne prižge - nima goriva.
Kot sem iz prvega posta razumel, je motor deloval, naslednji dan pa ne. Torej bi lahko bil padec goriva.
Za merjenje pritiska goriva obstajajo namenska orodja - manometer, tester...
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Nowo
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 3
Pridružen: Po okt 29, 2018 9:15 am

Re: Astra G - motor X20DTL ne štarta

Napisal/-a Nowo Po okt 29, 2018 2:38 pm

Hvala. Sem vrgel ven celotno gorivno napeljavo s filtrom vred. Vse gumi cevi povratnega voda bom nadomestil, ker mi delujejo že precej porozne. Prav tako sem ugotovil, da je gorilna svečka na četrtem cilindru zanič. Menjal bom tudi tisto. Ni druge.

lp
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 26 gostov