Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Zvonkar
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 1
Pridružen: So nov 03, 2018 1:00 pm

Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Zvonkar So nov 03, 2018 1:21 pm

Pozdravljeni. V začetku avgusta sem pri pooblaščenem serviserju opravil servis vozila, zaračunana mi je bila tudi menjava filtra klime. Klima v vozilu se je skoraj dva meseca in pol redno uporabljala, v zadnjih dveh tednih pa je bila izključena. Včeraj je ob odprtju klime iz zračnikov prišel neznosen vonj po plesni, mufi. Ali je mogoče, da se praktično 3 mesece star filter tako hitro izrabi? Ali pa filter sploh ni bil zamenjan?
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Firediver So nov 03, 2018 2:08 pm

Zaradi neuporabe klime so se razvile smrdeče zadeve in filter klime (pravilneje filter kabine) tega ne odstranjuje.
Treba bo opraviti dezinfekcijo kanalov prezračevanja in spet menjati filter kabine, ker so smrdeče zadeve sedaj tudi v filtru.
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a motom So nov 03, 2018 2:35 pm

Kvecjemu zaradi pretirane uporabe je uparjalnik večinoma moker...
Jaz kompresor prižgem striktno samo, ko ga rabim.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2192
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a limas So nov 03, 2018 2:37 pm

Odstraniš filter in ga preveriš.
Tri mesece star filter bi moral biti dokaj čist,
Če ti starega niso zamenjali - tudi to se pogosto dogaja - pa se vidi že od daleč.
Preveri in poročaj. Lahko daš tudi sliko.
 
nejc1
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1912
Pridružen: Ne maj 30, 2010 9:39 am

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a nejc1 So nov 03, 2018 3:04 pm

To sploh ni rečeno. Jaz sem že potegnil ven praktično nov filter na oko po cca dveh letih in 40 kkm, po drugi strani pa po par mesecih in malo kilometrih že precej zabasanega in zelo primernega za menjavo... Predvsem je odvisno od tega kje se nekdo vozi in od tega, kako ima vozilo speljano zajem zraka in kako je že zunaj zaščiteno (pri nekaterih je precej fina mreža, pri drugih praktično nič)...

Sicer pa če bo smrad ostal ni druge kot odstranit filter, opravit dezinfekcijo klime in za tem vgradit nov filter, potem pa le redno uporabljaj klimo tudi pozimi, nima kaj škodit...
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a joztom Ne nov 04, 2018 8:29 pm

Pozimi se klima ne uporablja, že tako suh zrak še enkrat sušit, pa še konje jemlje.
 
Uporabniški avatar
alexwell
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 651
Pridružen: Po dec 05, 2011 10:19 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a alexwell Ne nov 04, 2018 8:41 pm

tud pozimi je priporočljiva uporaba
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Ivan36 Ne nov 04, 2018 8:51 pm

Evo moji zračni filtri za kabino 1 leto star in spodaj NOV
Je pa bilo v mese kar 4 mesece delovišče na Keltiki v smeri Tolmin polno finega pahu ... 2x na dan :roll: :huh:
Slika
Slika
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Mazda2 Po nov 05, 2018 7:20 am

joztom, hahaha, tokrat si pa ustrelu mimo. Pozimi, ko se usedeš v mrzel avto se na mrzli.šipi hitro kondenzira izdihan zrak in ga je treba osušit dokler ne začne gretje delovati.
 
vipe5s
Novinec
 
Prispevkov: 321
Pridružen: Pe avg 07, 2015 11:46 am

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a vipe5s Po nov 05, 2018 8:22 am

joztom je napisal/-a:Pozimi se klima ne uporablja, že tako suh zrak še enkrat sušit, pa še konje jemlje.


V mojem avtu (VW diesel) notranji grelec kabine (auxilary heater) sploh ne deluje, če klima ni vklopljena.
Brez njega se notranjost kasneje ogreje.
Še en razlog je seveda razvlaževanje zraka (megljenje šip).
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3149
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a joztom Po nov 05, 2018 9:29 am

Ker me imate za neumnega, pod 5°C se klima sploh ne prižge. Pozimi se klimo prižge samo enkrat na teden, da se podmažejo semeringi in še to za pet minut. Če se ne igraš s klimo po nepotrebnem, se avto neha rositi.
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a coco66 Po nov 05, 2018 9:33 am

1:0 za joztom-a
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Firediver Po nov 05, 2018 9:36 am

Pustite klimo na avtomatskem delovanju in to je to. Naj vgrajena elektronika poskrbi za to, da vam bo udobno. Simpl!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Tattoo-
Uporabnik
 
Prispevkov: 1318
Pridružen: Če dec 16, 2004 10:33 pm
Kraj: Circuit de la Sarthe

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Tattoo- Po nov 05, 2018 10:03 am

Točno to...celo leto imam vklopljeno klimo (na Auto) in še nikoli nisem imel problema z rošenjem šip / smradu iz zračnikov / plesnijo / blokiranim kompresorjem /...

Se pa dostikrat sprašujem kaj delajo ljudje s klimo / ventilacijo, da imajo tako zarošeno kabino, kot bi bili v turški savni?! :lol:
There are only three sports: bull fighting, car racing and mountain climbing. The rest are mere games! - Ernest Hemingway
 
Uporabniški avatar
tomazpog
Novinec
 
Prispevkov: 213
Pridružen: Sr jun 16, 2010 7:58 am

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a tomazpog Po nov 05, 2018 1:43 pm

Evo, ravno to sem hotel napisat: največkrat so klime avtomatske, ampak NEEE: treba je šart po gumbih in odkrivat toplo vodo... Sam sem dosedaj v svojih letih naredil tudi že krepko kilometrov, ki se merijo v preceeejkrat po 100000, pa še v nobenem avtu nisem imel teh problemov: filter sem zamenjal MINIMALNO vsako pomlad in zadeva je šibala dalje.. Na izklapljanje in "odkrivanje tople vode" niti pomislil nisem.. Vedno je bila na 21 stopinj in to je to - pozimi, zjutraj priklop gumba za odroševanje sprednje šipe prvih nekaj minut vožnje + odtaljevanje zadnje in ogledal in to je to... Kdaj pozimi klima dela in kdaj ne: mi ni mar, je avtomatska, bo že vedela :D
 
AssKicker
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 567
Pridružen: Po jan 20, 2014 6:08 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a AssKicker To nov 06, 2018 9:03 am

Kako pa potem zgleda, ko imate pozimi nastavljeno na toplo, oziroma poleti na mrzlo? Nekaj časa ventilator vrti kot nor, da čimprej doseže željeno temperaturo?
 
Uporabniški avatar
tomazpog
Novinec
 
Prispevkov: 213
Pridružen: Sr jun 16, 2010 7:58 am

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a tomazpog To nov 06, 2018 9:37 am

Kako misliš, poleti na mrzlo in pozimi na toplo??

21 stopinj je vedno 21 stopinj.. Poleti pač hladi, da pride do te temperature, pozimi greje, da pride do te temperature.. Sploh se ne obremenjujem s tem.. Imam pa še dodatno možnost pri klimi in sicer soft, normal in hard.. Pri prvi se ventilator ne zažene na polno takoj, pri zadnji se skor takoj zažene na polno, da čimhitreje ohladi oziroma ogreje..Kakor ti paše..

Amapak dejansko tega praktično nikoli ne spreminjam - mater, se res ne spomnim, kdaj sem kaj šaril po avtomatiki
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4342
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Ali je bil filter klime sploh zamenjan?

Napisal/-a Firediver To nov 06, 2018 12:45 pm

Tudi jaz imam avtomatsko klimo in kvečjemu samo zgoraj navedeno jakost pihanja povečam iz 2 na 3 pike in potem nazaj na 2 piki. In to je vse.

Sploh pa imam že tak tip kompresorja, ki ima tisti variabilni ventil pritiska, ki omogoča, da klima deluje vedno samo po potrebi primerno močno in ne ves čas na polno. Doslej še ni smrdelo po vlagi...in niti je nisem nikoli izklapljal.
Simpl!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 36 gostov