Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insignia A

Napisal/-a zk_eu Po nov 12, 2018 2:07 pm

Pozdravljeni,

imam Opel Insignio A z bencinskim 1.8 16v motorjem (oznaka: A18XER).

Včeraj se mi je ponovno prižgala kontrolna lučka izpušnega sistema. Lučka je samo gorela in ni utripala.

Priklopil sem ELM 327 testerček in pogledal napako. Napaka, ki mi jo javi je P0420 – Catalytic converter system, bank 1 -efficiency below threshold. Za opis napake sem gledal tukaj:https://www.troublecodes.net/pcodes/p0420/?from=torque. Torej, če prav razumem, gre za to, da senzorja zaznata slabše delovanje katalizatorja.

Lučka se mi je enkrat že prižgala in testerček je takrat odčital popolnoma enako napako (nobene druge dodatne napake ni). In sicer je bilo to dober mesec dni nazaj, od takrat pa sem naredil dobrih 2.000 km. Takrat sem napako pobrisal in se lučka torej do včeraj ni prižgala. Včeraj pa se je ta kontrolna lučka ponovno prižgala in ponovno sem pobrisal napako, od takrat naredil 20 km, vendar se napaka ne pojavlja.

Kar mi je zanimivo je, da se mi je lučka pojavila na točno istem mestu. In sicer sem po vožnji v breg (motor je bil prej ogret na delovno temperaturo, prej pa naredil kakšnih 12 km) parkiral pred našo hišo in čakal, da mi ventilator motor malo ohladi, nato pa se je ta lučka prižgala.

Po navodilih na spletni strani sem malo spremljal napetost obeh senzorjev. Kolikor pač lahko to spremljam z Torqueom. Jasno, da ni tako kot s profesionalnim testerjem, a vseeno nekaj je. Napetost pri prvem senzorju je tako skakala od 0,1 do 0,7 V; napetost pri drugem senzorju pa od je bila dokaj stabilna, nekje med 0,7 in 0,8 V. Mislim, da je to, glede na to kaj pravi video, ki je v povezavi, ok.

Vseeno vprašam, če ima kdo kaj izkušenj s tem? Na tisti strani sicer piše, da se najprej pobriše napako in če se spet pojavi, se ugotavlja njen vzrok. Je to znak, da se kateri senzor poslavlja ali pa da je zapacan? Predvidevam, da če bi bilo kaj resno narobe, bi mi ves čas javljalo napako. Kot drugo pa, bi mi avto metalo v rezervni program? Drugače pa tudi, ko je lučka gorela, nisem zaznal čisto nič neobičajnega.

Hvala za pomoč.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a Fan Po nov 12, 2018 6:58 pm

Ko se bo MIL lučka spet prižgala, vozilo priklopite na spodoben tester in preverite kakšne pogoje je ECU zabeležil. Zelo važno je tudi katera kisikova sonda ( pred ali za katalizatorjem ) pošilja podatke ki jih motorna elektronika prepozna kot napako. Predvidevam, da izpuh tesni in ni kakšen dušilni lonec notri izrabljen. Nikjer nisem zasledil v kakšni kondiciji je motor ( koliko olja potroši ), kdaj so bile zamenjane vžigalne svečke in zračni čistilec ( katera znamka )? Kako se motor odziva na dodajanje plina, kaj "pocukava"?
Za omenjeno napako, Opel ne priklopi v varni način delovanja, samo večja potrošnja goriva je.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Po nov 12, 2018 7:31 pm

Lonec zagotovo ni izrabljen. Redno poslušam zvok avta in bi slišal, če bi bil kje pokjen.

Motor mi olja skoraj nič ne pije. Zadnji servis sem imel 4.000 km nazaj in servise delam na 15.000 km. Takrat sem tudi menjal svečke. Notri so original Boscheve svečke. Avto nič ne cuka ali da bi opazil karkoli nenavadnega. Med prejšnjim in zadnjim servisom mi je avto spil okoli 1 dcl olja, še to ne vem, če ga je. Od zadnjega servisa do danes pa mi ni spil še nič olja oziroma je na istem nivoju (preveril nazadnje v nedeljo). Edino zračni filter nisem menjal ta servis, ker je interval 2 leti. Je pa bil preverjen in naj bi bil Ok, notri pa je znamka MANN.

Edinkrat, ko mi je motor pil olje, je bilo lani oktobra. Takrat se mi je okvaril pokrov ventilov in avto je kuril olje ter je pokuril zelo hitro kakšne pol litra olja. Iz izpuha se je takrat tudi kadilo. Za vsak slučaj povem, če kaj vpliva. Ampak od popravila sem od takrat naredil okoli 25.000 km brez težav in vmes imel, kot sem napisal, 2 servisa kjer mi avto ni spil skoraj nič olja. Če kaj še vpliva, prej sem notri točil originalno GM 5W-30 olje, zadnji servis pa sem prvič dal notri Motul X-Clean FE (ima Oplovo Dexos 2 oznako) enake viskoznosti. In če še kaj vpliva, 100 oktanski bencin tankam :).

Motor drugače teče čisto mirno :).
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a Fan Po nov 12, 2018 7:56 pm

Zaradi prejšnje okvare bi lahko zažgano olje načelo kisikove sonde ali pa poškodovalo ( zapacalo ) katalizator. 100 oktansko gorivo bi lahko v prostem teku motorja, prižigalo MIL lučko - motor bi potreboval rahel zamik predvžiga, ker ga nima, je izgorevanje slabše, to pa lahko zabeleži kisikova sonda.
V vsakem primeru pa najprej počakati opozorilno lučko in priklop na spodoben tester.

OF:
- Lonec zagotovo ni izrabljen. Redno poslušam zvok avta in bi slišal, če bi bil kje pokjen. / mišljeno je bilo da je v notranjosti "skurjen" ali pa da kje od motorja do sredine ne tesni dobro, lahko je na zunaj lep, pa vendar obrabljen.
original vžigalna svečka za vaše vozilo izgleda tako:
Slika
- original Boscheve svečke = original ISKRA svečke ( slednje so zelo velike kvalitete )
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Po nov 12, 2018 8:29 pm

Aha, razumem. Samo za zanimivo, da se to prej ni pojavilo. Bom počakal na lučko in ga peljal do mojega mehanika.

Vem, da so original svečke GM, a naj bi original delal Bosch oziroma te Boscheve, ki jih imam, naj bi bile iste kot GM-move.

Saj lahko tankam 95 oktanski bencin. Bom spraznili ta tank in natankal 95 oktanskega. 100 oktanski bencin tankam, ker se mi za 20 EUR na mesec ne da sekirati. Ampak ga tankam že kar dolgo, nekje od februarja in ni bilo težav.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu To nov 20, 2018 5:09 pm

Žal se je tokrat kontrolna lučka prižgala že po dobrem tednu in 220 km. Avto že naročem v delavnici in sporočim kaj bo. Upam samo, da ni res kje katalizator načet in da ga ne bo potrebno zamenjati. O2 senzorja načeloma nista tako draga za zamenjati.

Za foro sem danes tankal še poln tank 95 oktanskega goriva. Čeprav včeraj, se je lučka prižgala pri speljevanju, medtem, ko se je prejšnji dvakrat v prostem teku.

Skratka sporočim kaj bo.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Če dec 06, 2018 6:06 pm

Da še sporočim epilog. Žal se katalizator poslavlja. En del se je notri že začel lomiti.

Sem kar šokiran in presenečen no. Ok, res da imam čez 190.000 km, ampak da katalizator kar tako in hitro crkne. Eh, škoda besed za današnjo kvaliteto.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a mrtwelvetrees Če dec 06, 2018 7:15 pm

Boš kupil rabljenega / univerzalnega novega ? cena ?
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Če dec 06, 2018 10:43 pm

Odkrito ne vem še kaj bom naredil. Cena originalnega je okoli 400 EUR.

Meseca septembra sem imel tehnični pregled (brez ugotovljenih nepravilnosti) in imam naslednjega torej čez slabih 10 mesecev. Tako, da za začetek bom samo MIL ugaševal. Na srečo je še normalen pretok izpušnih plinov.

Potem bom pa videl kako naprej. Res sem razočaran no.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a joztom Pe dec 07, 2018 12:48 am

Eden v Kopru jih obnavlja.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a titanius Pe dec 07, 2018 9:03 am

Zrihtaj pa imas mir. Je res,da je velik strosek ampak to te caka. Tehnicni s takim avtom ne bos kasneje opravil. Da ne bos na koncu z odlasanjem poskodoval se kaksno sondo,saj so povezane s katalizatorjem.
 
Uporabniški avatar
rhino
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 741
Pridružen: Če nov 30, 2006 2:21 pm
Kraj: Maribor

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a rhino Pe dec 07, 2018 9:42 am

400€ za orginal ni tako "pretirano". Pri oplu je itak vse tak drago, kot da bi blo najmanj z zlatom prevleceno.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Pe dec 07, 2018 9:47 am

Saj bom uredil, samo ne bom še zdaj, vsekakor bom pa to uredil pred naslednjim tehničnim pregledom. Originalna BOSCH sonda za moje vozilo je 37 EUR, tako, da se veliko ne sekiram (tako pred, kot za katalizatorjem). Ne vem pa zakaj bi jo poškodoval? Saj katalizator ni odstranjen. Samo učinkovit ni tako kot bi moral biti. Pretok plinov pa tudi ni oviran.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a ojnica So dec 08, 2018 11:21 am

Univerzalni bo vredu predvsem pa parkrat cenejši
 
coco66
Novinec
 
Prispevkov: 340
Pridružen: Sr okt 09, 2013 2:14 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a coco66 So dec 08, 2018 2:34 pm

Me prav zanima kakšen bo končni izdelek z univerzalnim katalizatorjem in z sondo za 38 eur
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Ne dec 09, 2018 3:14 pm

Mislim, da si slabo prebral, ker nikjer nisem napisal, da se bo vgradilo katalizator za 38 EUR (skupaj s sondo).
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a mrtwelvetrees Ne dec 09, 2018 5:41 pm

Jaz bi rabljen katalizator gor namoniral, razen če misliš met avto še veliko let, kar pa dvomim ;)
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Po dec 10, 2018 11:30 am

Ja, sem razmišljal tudi o tej možnosti. Vendar ga moram najprej najti, ker so bencinske Insignije s tem motorjem mislim, da kar redke. Enkrat sem prebral, da je 9/10 Insignij dizelskih.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a Fan Po dec 10, 2018 12:33 pm

Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
zk_eu
Novinec
 
Prispevkov: 271
Pridružen: To nov 03, 2015 9:46 pm

Re: Kontrolna lučka izpušnega sistema (P0420) - Opel Insigni

Napisal/-a zk_eu Po dec 10, 2018 2:41 pm

Preveril. Ampak se mi zdi drago in se mi zdi potem bolje kupiti ali ustreznega/dobrega univerzalnega kot ste mi že predlagali ali pa originalnega.

Ker se mi ne mudi, bom sedaj se lotil še malo preveriti odpade oziroma Avtonet, če se dobi kje kakšen stari/rabljen, ki je v dobrem stanju. Vendar počasi in v miru.

Sicer pa, če bo avto "priden in brez okvar", bom tudi za novega mu razkiral. Malo šale iz vsega tega.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 44 gostov