Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
horlorth
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: Ne feb 16, 2014 3:12 pm

Zarošen avto

Napisal/-a horlorth So dec 15, 2018 12:51 pm

Pozdravljeni,

danes zjutraj sem pri ok. 1°C in malo snega preizkusil rabljen avto, letnik 2015, Golf Sportsvan highline, TDI 1.6, BMT, z 44.000 prevozenimi kilometri.
Avto je bil čez noč zunaj, nekaj snega se mu je tudi nabralo ta čas.
Lastnik ga je pred mojim prihodom sčistil in ga je imel prižganega z vklopljeno klimo. Potem sva se šla vozit naokoli za kakih 10 minut.

Najprej ni bilo problema. Vse okne so bile vredu. Nato pa se je rosa pričela pojavljati že po kakšni minuti ali dveh.
Ker je lastnik bil zraven sem mu rekel naj nastavi tak, da bo rosa zginla. Je šlo še na slabše. Nato sem stisnil na gumb "MAX" in sem preveril, da nisem imel vklopljenega notranjega kroženja zraka. V naslednjih 5 minutah ni bilo izboljšanja.
Ko sem stopil ven iz avta sem videl, da so vse okne bile zarošene, samo sprednja je bila približno vredu.

Na trenutni Ford Fiesti 2011 letnik, ko pritisnem na "MAX" gumb, mi rosa takoj prične izginjat. Si bi mislil, da bi VW imel to bolj porihtano.

Ali je to okvara, ali samo kompliciram? Kako preveriti?

Hvala.
 
uros11
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1623
Pridružen: Če nov 08, 2007 9:52 am

Re: Zarošen avto

Napisal/-a uros11 So dec 15, 2018 12:57 pm

VW ima že porihtano, tale avto nima porihtano, kar mi je sicer čudno glede na starost vozila. Pri vseh vw-jih do sedaj, kar sem jih imel/imam (treh) z AC klimo ni potrebno popolnoma nič nastavljati, da okna niso zarošena.
Pustiš na _avto_ in to je to. "Klima" je vedno vklopljena in mi ni jasno, zakaj bi jo sploh kdo izklapljal. Itak pod 4 stopinje menda sploh ne hladi, ker je hladno dovolj in posledično tudi vlage iz zraka ne odstranjuje. Kot rečeno moji VW-ji problemov s tem nimajo, niti se ne spomnim, da bi jih imeli. Morda bi bilo treba v nastavitvah vklopiti grelec, da pomaga ogrevati vozilo, pišeš pa, da je bilo ogreto.
Včasih so napisali, da je treba menjati filter kabine, za kar je tudi še nekoliko zgodaj za menjavo (menja se pri 60kkm).
 
horlorth
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: Ne feb 16, 2014 3:12 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a horlorth So dec 15, 2018 1:01 pm

Sicer mi je avto všeč. Koliko bi kaj prišlo popravilo tega?
Mogoče bi bilo fajn, da se zmenim za preventivni pregled pri AMZS/servis...
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zarošen avto

Napisal/-a Fan So dec 15, 2018 1:21 pm

Preverite tepihe, koliko so mokri. Če je voda/vlaga v vozilu, se bo zmeraj rosilo.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zarošen avto

Napisal/-a joztom So dec 15, 2018 1:30 pm

Če se rosi, razbij šipo in jo zamenjaj. Vklapljanje klime pozimi je debilno. Ko se podnevi pripelješ s prižgano klimo po nepotrebnem, se po ustavitvi na hladnem radiatorju nabere mnogo vode. Pri zagonu zjutraj, se ta voda vpiha na šipo. Klima do 5°C zaradi avtomatske senzorike ne pritegne in imaš rosasto šipo, kot bi za Savo babe cel večer preganjal. Torej klima pozimi je samo za neuke in omejence. Pusti dva dni brez prižiganja in bo 100% OK. Tudi ni zdravo. Zunanja vlaga je recimo 30%, ko jo pelješ skozi klimo, izločiš vlago in jo nagoniš na 5% absolutne vlage, ko to grelec segreje, pa je absolutno suh zrak 0% na vpihu, izjemno škodljiv za pljuča, sluznice itd... in vodi v bolezni. Zdaj nekateri nepoučeni bodo spet kokodakali, ampak verjemi, da je zakon relativne vlage tak, žal.
 
Uporabniški avatar
RedBaron
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2180
Pridružen: Ne okt 27, 2002 11:56 am
Kraj: Med Velenjem in Slovenj Gradcem

Re: Zarošen avto

Napisal/-a RedBaron So dec 15, 2018 2:29 pm

Tudi cez leto ni potrebe po non stop prizgani klimi. Prizges jo, ko je vroce. Ce je zunaj 15°C, ne vem zakaj bi hladil zrak, nato pa ga spet ogrel?

Pa tudi par min. preden ustavis, je dobro izklopit klimo, da se uparjalnik posusi in temp. V kabini dvigne.


Avtor teme, pa naj preveri vlago v tepihih oz. Pod njimi, mikrofilter, odtok kondenza klime. Mozno pa, da pusca toplotni izmenjevalec.

Nekje je ocitno vlaga, da se tako mocno rosi. Lahko pa tudi, da je lastnik mazal sipe s sredstvom proti rosenju. Zdaj pa je efek popustil in se veze vlaga na ta sloj.
 
horlorth
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: Ne feb 16, 2014 3:12 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a horlorth So dec 15, 2018 5:24 pm

OK, hvala za odgovore. Sem neuk kar se tiče avtov in fizike :)
Torej to ni neki problem in vi bi na vašem mestu kupili ta avto, če je to edin problem?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Zarošen avto

Napisal/-a esem So dec 15, 2018 6:56 pm

Je avto uvožen?
Katera AH ga prodaja, so km realni?
Zakaj skoraj novega, je bilo kaj narobe?

Rosenje ni izvoren problem, je samo simptom oz posledica. Treba je najti pravi vzrok in sanirat!

Če ima tri leta star avto priznane firme težave/okvaro že pri tako enostavni stvari, kako je šele....
 
yeo
Novinec
 
Prispevkov: 260
Pridružen: Pe maj 24, 2013 5:40 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a yeo So dec 15, 2018 7:28 pm

Jah ford te je razvadil :)
Tudi sam s fordi nimam nobenih težav, kar se tiče rosenja, če pa je v avtu veliko vlage, vode ali snega, pa takoj, ko stisneš max se vklopi klima in v 3-5 sekud so okna suha.
Recimo v novem BMW, ki ima senzor rošenja šip, se šipe bolj rosijo in dle časa rabijo, da se odrosijo.
Če pa se pri tem avtu po 10min s klimo niso odrosile, mora biti nekaj več, kot samo vlažni tepihi. Pred leti sem imel takšno težavo na fiatu, v okvari je bil radiator (izgledal je kot kakšen hladilnik-intercooler).
 
horlorth
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: Ne feb 16, 2014 3:12 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a horlorth So dec 15, 2018 7:53 pm

Očitno imam dober razlog za nižanje cene. Sedaj je vprašanje, če bom jurja vrgel v avto, ali se bo problem popravil?
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Zarošen avto

Napisal/-a srcnik So dec 15, 2018 10:39 pm

Filter kabine se menja vsako sezono pa ne bo problema (ne bit talenti pa na tem šparati, ker se gre za zrak ki ga sam dihaš)... pa da je avto stalno v uporabi (da se stalno zrači), ne pa da stoji kje pol leta, po možnosti pripravljen za prodajo po notranjem mokrem čiščenju...
Oz. kot v tem primeru, ko izklopiš klimo začne nastajati kondenz, ki ga potem vpihavaš nazaj v kabino...
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Zarošen avto

Napisal/-a pskoda Ne dec 16, 2018 7:39 am

Auto klima nobena ne deluje, če je zunaj hladno zato nima veze ali je vklopljena ali ne.

Problem je ali vlagi, vodi v avtu, kabinskem filtru pa tudi če se kdaj šipe od znotraj spuca ne bo škodilo
Lp
 
P2008
Novinec
 
Prispevkov: 108
Pridružen: Pe sep 26, 2014 1:44 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a P2008 Ne dec 16, 2018 7:46 am

Glede na podatke, ki si jih dal in pregled avtoneta, pri oglasu za ta avto ni oznaceno da je nekaramboliran... Lahko se isce razlog v tej smeri...
 
Kohec
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: So jun 13, 2009 2:03 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a Kohec Ne dec 16, 2018 11:15 am

Sprobaj še kakšnega drugega sportvana, pa boš videl razliko. Menda ne boš kupil kar prvi avto, ki ga vidiš.
 
Uporabniški avatar
srcnik
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1588
Pridružen: Po nov 22, 2010 10:51 am

Re: Zarošen avto

Napisal/-a srcnik Ne dec 16, 2018 1:16 pm

pskoda je napisal/-a:Auto klima nobena ne deluje, če je zunaj hladno zato nima veze ali je vklopljena ali ne.

Problem je ali vlagi, vodi v avtu, kabinskem filtru pa tudi če se kdaj šipe od znotraj spuca ne bo škodilo


Ne na pamet pisat, če je nad cca. 3°C dela klima...
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Zarošen avto

Napisal/-a joztom Ne dec 16, 2018 1:32 pm

Bluzite okoli klime. Zvečer ni pod 5°ko pripelješ in se kondenzira vsa vlaga na radiator klime. Zjutraj je pod 5°, pa klima ne zalaufa, ventilatorji pa šibajo kondenzirano vlago okoli. To je nerazumevanje delovanja. Kot rečeno, je klima pozimi bebava, pa kakorkoli pametujete. Če vas take reči odvračajo od nakupa in ne gledate motorja in menjalnika, pa stanje špure, se vozite raje s starimi jajci še naprej.
 
maniaxxx
Uporabnik
 
Prispevkov: 7338
Pridružen: To avg 15, 2006 7:36 pm
Kraj: Celje

Re: Zarošen avto

Napisal/-a maniaxxx Ne dec 16, 2018 1:46 pm

horlorth je napisal/-a:Očitno imam dober razlog za nižanje cene. Sedaj je vprašanje, če bom jurja vrgel v avto, ali se bo problem popravil?



Odvisno kam ga boš vrgel, če ga boš v predal med sedeži ne, če ga boš pa v predal na armaturki pa mogoče :D :D


Resno, a si prepričan da klima dejansko dela? Če dela, se avto ne bi smel rositi.
Podpis je besedilo, ki se samodejno doda na koncu vsake vaše objave. Dolžina besedila je omejena na 355 znakov.
 
horlorth
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 40
Pridružen: Ne feb 16, 2014 3:12 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a horlorth Ne dec 16, 2018 3:34 pm

Sem poskusil še dva druga sportsvana, isti letnik in motor. Ni bilo takšnih problemov, je pa res da jih nisem tako dolgo vozil.
Vprašal sem tudi kolega, ki vozi sportsvana in je rekel, da nima takšnih težav, ki sem jih opisal. Rosi se že, ampak ko vklopi MAX, potem se hitro odrosi. Je pa omenil, da je mogoče samo potrebna zamenjava filtra.

Zdaj ko razmišljam za nazaj, mislim, da klima ni vroči zrak pihala, niti po 20 minutah zagnanem motorju. Manjka plin?
Ne vem... ga bom poskusil spravit na pooblaščen servis še pred nakupom, pa bomo vidli kaj bojo rekli.
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1154
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Zarošen avto

Napisal/-a danci1973 Ne dec 16, 2018 3:43 pm

Za gretje ta avto najbrž ne uporablja klime... To, da tudi po 20 minutah ni pihal toplo oz. vroče, ni ravno dober znak.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Zarošen avto

Napisal/-a titanius Ne dec 16, 2018 4:44 pm

Dejstva:

- jaz bi se ognil 1.6tdi,malo pobrskaj po forumu,
- ta avto 100% nima samo 44t km ampak najbrz se 200t zraven,
- ce ze gretje oz. odrosevanje 'zajebava',potem vprasanje kaj se dogaja z ostalimi komponentami avta.

Jaz bi naredil obvoz,ti pa se vedno razmisljas da ga spravis na pooblascenca. Srecno ampak imam obcutek,da to ne bo dobro.
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 27 gostov