Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
matobeli
Novinec
 
Prispevkov: 115
Pridružen: Ne jan 18, 2009 8:15 pm

Trdo prestavljanje

Napisal/-a matobeli Ne jan 13, 2019 6:08 pm

Zdravo,

imam težavo z ročnim menjalnikom. Ko je avto mrzel (10stC) se zelo težko prestavlja, predvsem v drugo ali vzvratno prestavo gre zelo trdo (tolk da žena komaj premakne).

Ko se mašina čisto segreje (po nekje 10km) je prestavljanje bistveno_bistveno lažje. Še vedno se sicer čuti da ni povsem gladko (se čutijo mala zatikanja ob premiku ročice) ampak vseeno ni potrebnih večjih naporov, se mi zdi normalno za zako star avto.

Avto je Mazda Tribute (4x4 compact SUV), '02 letnik, 2.0 bencin, 230kkm, olje menjalnika ravno menjano (Motul), vodila so namazana, samega menjalnika se še ni odpiralo. Osnova avta je Ford Escape, Mazda je samo malo obliko popravila.

Ima kdo kakšno dobro idejo kaj bi bilo lahko narobe? Predvsem me zanima kako je možno da je mrzel tako trd, topel pa čisto vredu.
Bruum Bruum!
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a pskoda Ne jan 13, 2019 6:12 pm

Potezna žica menjalnika
Lp
 
matobeli
Novinec
 
Prispevkov: 115
Pridružen: Ne jan 18, 2009 8:15 pm

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a matobeli Ne jan 13, 2019 6:20 pm

A imaš en primer kaj sploh to je, google mi samo za gas žico ponuja, oziroma v najboljšem primeru za sklopko.
Bruum Bruum!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a Fan Ne jan 13, 2019 6:21 pm

pskoda je napisal/-a:Potezna žica menjalnika

X2
Predvsem bodite pozorni na končnike ( priklope ) žic, če je poškodovana guma.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
matobeli
Novinec
 
Prispevkov: 115
Pridružen: Ne jan 18, 2009 8:15 pm

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a matobeli Ne jan 13, 2019 7:23 pm

Ok, sem si pogledal kaj so te zadeve in zelo verjetno so plastične puše zanič. Tudi na vodilu so verjetno fuč ker ročica kar lepo pleše sem in tja. Nisem pa našel točne lokacije kje sploh je ta priklop žice, vsi videi kažejo samo čisto od blizu in se res ne vidi kater del avta sploh gleda...
Bruum Bruum!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a Fan Ne jan 13, 2019 8:03 pm

V koliko ne veste kako izgleda priklop žic na menjalniku, se oglasite pri lokalnem mehaniku/mojstru/popoldancu in vam bo pokazal. Lahko pa dvignete pokrov motorja, nekdo naj v kabini predstavlja ročico menjalnika, vi pa glejte menjalnik, videli boste da se nekaj premika in do tam vodijo dve žice ( zaile ). Torej ste našli žice, na kraju žic, so priklopi. Te priklope vam lahko naredi strugar, torej samih žic ni potrebno menjati.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
matobeli
Novinec
 
Prispevkov: 115
Pridružen: Ne jan 18, 2009 8:15 pm

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a matobeli Po jan 14, 2019 1:53 am

Hvala za odgovor.

Pri mehaniku sem že bil pred novim letom ampak ni nič pametnega ugotovil. Imam še dva druga na rezervi če se mi ne bo dalo ukvarjati, sedaj vsaj znam povedat kaj naj pogleda.

Bom pa naredil točno to, pogledal v mašino kje se zadeve premikajo. Same priklope (oziroma plastične puše notri) lahko dobim iz ebaya kar zna bit celo ceneje od lokalnega strugarja.
Bruum Bruum!
 
Uporabniški avatar
Fenix_
Novinec
 
Prispevkov: 212
Pridružen: Če apr 21, 2005 10:05 am
Kraj: Obala

Re: Trdo prestavljanje

Napisal/-a Fenix_ Po jan 14, 2019 8:29 am

Na peugeotu 207 sem imel enake težave
Napako sem rešil tako da sem z WD40 pošprical mehanizme ki povezujejo menjalnik z ročko na menjalniku. ( plastične puše in gumice) .
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 28 gostov