Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
stadion
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Če okt 23, 2008 12:23 am

Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a stadion Sr jan 16, 2019 12:45 am

Bi vsak rekel, menji ležaj (spredaj desno). Pa smo ga probali in je mehanik rekel, da je ležaj OK in da naj ne kupujem novega. Dobil sem avto nazaj, bobni pa še vedno zato tako ne more bit. Ob vračilu sem slišal teorijo, da so po njegovem "stoposto" krive slabe gume. Je to možno, da lahko bobnenje (podobno slabem ležaju) povzročajo slabe gume.

Gume na videz izgledajo ok, drži pa da so letnik 2010 (zadaj) in 2011 (spredaj), a tako še od prejšnjega lastnika.

Bistveno kar zmoti je (poleg bobnenja), da imam zaradi tega na ekranu napako ESP service, ki sicer zgine, ko ugasneš avto, ampak se kasneje med naslednjo vožnjo itak spet prižge. Kar me pa še bolj preseneti pa je to, da ko se ta ESP prižge, takrat volan, med vožnjo naravnost, kar malo po svoje proba cukniti v levo ali desno, tako da ga moram kar dobro držati, da mi nebi šel avto nenapovedano iz ceste. A naj še krivim gume? Ležaj spredaj levo pa smo menjali pred cca. 200km.

Avto: Insignia.
 
Uporabniški avatar
Firediver
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4332
Pridružen: Če dec 09, 2004 5:59 pm

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a Firediver Sr jan 16, 2019 7:26 am

Čudi me, da mehanik ni vsaj minimalno zainteresiran, da stvari pride do dna. Pa ima avto pred svojimi očmi, v svoji delavnici s svojim orodjem in testno opremo.

Mi na forumu nimamo nič od naštetega in lahko samo ugibamo.

Torej, ugibam:
- gume so res že stare, menjaj.
- Če ti volan vleče, je nekaj narobe. Mehanik nima j**c to preveriti? Hint: Najprej se to preveri, potem pa še nove gume gor.
- ESP lučka je tam zato, da v kolikor gori, nekaj sporoča, da je narobe. Mehanik nima j**c to preveriti?

Sam ugotavljaš kaj je narobe z avtom, mehanik pa ne zna (ne zmore) tega preveriti..in kako naj mi, forumaši, sploh lahko pomagamo?

Aja, moj nasvet: Menjaj mehanika in ne prevzemi avta, dokler ne bo popravljen!
Človek brez problema, to strašna je stvar!
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6388
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a Fan Sr jan 16, 2019 11:01 am

Neprijeten zvok lahko povzroča ležaj ali gume.
Vozilo priklopite na spodoben tester in se bo videlo zakaj gori opozorilna lučka - lahko je tudi posledica okvarjenega kolesnega ležaja.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a Mazda2 Sr jan 16, 2019 5:27 pm

Dvomim da imaš na Insignii še jeklena platišča, no morda zdaj pozimi, če imaš daj okrasne pokrove dol in poglej če ni kje utež padla s platišča in se vmes med platiščem in okrasnim pokrovom to ropotalo. A trese pa avto nič?
 
stadion
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Če okt 23, 2008 12:23 am

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a stadion Sr jan 16, 2019 8:14 pm

Lite feltne imam gor.

Danes sem bil med voznjo zelo pozoren:

Zjutraj ko sem startal od doma, je bila na ekranu samo Service vehicle soon lucka. Voznja do sluzbe normalna. Volan nic plesal. Ta lucka se mi zdi da je posledica mraza in tezjega vziga avta.

Ob 18h sem sel domov. Prizgala se je ESP in ABS lucka....no pa to famozno opozorilo na sredini "ESP service". V tem casu ko ESP in ABS lucka gori (noro za videt), volan kar sam nekaj zeli v desno ali v levo. To sem opazil pri res nizki hitrosti, ko sem upocesnjeval pred semaforjem in sem ga malo spustil in opazoval kaj dela. No ko je bila zelena luc sem ga dal naravnost in speljal. Sevede spet to bobnenje. Volan drzim bolj trdno da mi nebi kaj zavil oziroma usel ce bi drzal prevec lahkotno. Pa ne recem da je to premikanje volana tako, da nebi mogel takoj popraviti. To ne, je lahek za poravnat, ampak vseeno ni normalno da nekaj "zavija". In vse to samo kadar ESP service gori. Ko se vozim in ESp service opozorila ni, volan ne serje. V glavnem ESP se priziga ne nujno vsako voznjo ampak vecinoma ze skor vsako. Se pa zbrise, ko ugasnem avto in ga kasneje spet prizgem.

Glede mehanika. Res me je razocaralo, da dobim avto nazaj nepopravljen. Ampak on je bil tko preprican v gume ("stoposto so gume"), da me je poslal naj grem menjat gume. In jaz naj si mislim ce menjam gume, zgine potem bobnenje pa se ESP. Za sam lezaj je on men po telefonu povedal da je pogledal in da ni kriv (desni) lezaj, levega smo pa tko ali tako menjal pred kratkim.

Ko smo menjali lezaj smo zamenjali se zavorne ploscice in pobrusili diske. Ce zamenjam gume pa mi kdo potem rece da je kej z diski, bom norel ker samo skos placujem pa nic ne zgine kar hoces popravit.

Glede bobnenja sem mislil da je kriv kak lezaj v menjalniku, ampak ugotavljam da imam F40 menjalnik, ki ni bil problematicwn.

Mehanik je mel insignio na svojem testerju in mu sam teater ni javljal nobenih napak na avtu. Ampak konec koncev to mi je rekel tudi za Audija, na drugem servisu so mi pa rekli da je turbina kaput, ker je v njej polno olja in da ga v masini (zato) tudi ni.
Priponke
20190104_143531-1024x576.jpg
 
danci1973
Uporabnik
 
Prispevkov: 1153
Pridružen: Pe jun 25, 2010 7:10 am
Kraj: Maribor

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a danci1973 Sr jan 16, 2019 8:28 pm

Po vožnji z ESP lučko in bobnenjem preveri, če je desno kolo bistveno bolj toplo / vroče od levega...
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a vuli Če jan 17, 2019 3:33 pm

Katastrofa, pelji k drugemu mehaniku. a nista ESP in ABS povezana oz.ESP dobi podatke od ABS senzorja.
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1152
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a meganer Če jan 17, 2019 4:23 pm

Sam imam isti problem samo, da se meni nobena lučka ne prižiga. Takoj ko je začelo bobnet sem šel k mehaniku in je rekel da so gume. Sam je probal ležaje in so vsi dobri (kolikor je videl). Če se peljem naravnost bobni v levem ovinku pa neha. Sam sedaj razmišljam, da je bilo toliko na začetku, da še ni zaznal. Počakam še dober mesec in dam gor letne gume pa bomo videli.

Sem pa imel prejele tehnični pregled ij je bilo vse BP.

Tako da sem tudi sam zelo skeptičen glede mehanikovega mnenja da so zanič gume.
 
Uporabniški avatar
pskoda
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7522
Pridružen: Če jun 26, 2008 2:48 pm
Kraj: Dolenska

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a pskoda Če jan 17, 2019 4:43 pm

Levi prednji ležaj tuli. Tudi če nima lufta ni nujno, da je bp

Kako je pa v desni ovinek?
Lp
 
vuli
Novinec
 
Prispevkov: 430
Pridružen: Pe jul 13, 2012 7:43 pm
Kraj: Bovec

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a vuli Če jan 17, 2019 7:05 pm

a upaš posnet?
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1152
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a meganer Pe jan 18, 2019 5:54 am

V desnem se mi tudi zdi da malo man bobni.
 
Uporabniški avatar
INFINITI
Mojster foruma
 
Prispevkov: 7259
Pridružen: So maj 01, 2004 11:28 am
Kraj: Ljubljana

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a INFINITI Pe jan 18, 2019 10:01 am

Če so gume ratale stopničaste se to takoj opazi če greš z dlanjo po profilu in je v eno smer hrapavo in zatikajoče v drugo pa ne.
Če joka opozorilna liška abs esp, je to potem kak senzor, slab stik ali pa kontrolni modul. V vsakem primeru tester (kvlaitetni) to sigurno prebere.

Bobnenje v ovinku ko se bolj obremeni in naravnost tega bobnenja ni pa je skoraj sigurno ležaj.
2000 Hyundai Coupe 2.0 → 2003 Hyundai Coupe 2.0 → 1999 BMW 740i → 2009 BMW 530d M
→ 2010 Škoda Superb TDI → 2008 Renault Laguna Coupe GT 2.0T → 2016 KIA Sportage CRDi → 2021 KIA Xceed 1.5 T-gdi
 
Uporabniški avatar
joztom
Mojster foruma
 
Prispevkov: 3148
Pridružen: To jul 25, 2006 3:04 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a joztom Pe jan 18, 2019 10:39 am

Če brni imaš indijansko perjanico na gumah. Mogoče pri obračanju vulkanizer ni bil pozoren na smer teka. Tako pride do različne obodne hitrosti in ASR in ESP se vklopita, torej vse dela. Avto na dvigalo in ocena gum ter meritve oboda z metrom ali proba z letnimi kolesi.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a ojnica Pe jan 18, 2019 11:14 am

Če maš gume letnik 2010-2011 gor so 99% krive za tvoj problem. Identični težave sem imel sam in naiven ker sem stare gume že zmontirane tlačil na avtu, so letele dol prej kot v 2 dneh. Je bobnel pa še glasne so ble
 
meganer
Uporabnik
 
Prispevkov: 1152
Pridružen: So nov 03, 2012 8:25 pm

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a meganer Pe jan 18, 2019 4:13 pm

Gume letnik 2017-18
 
stadion
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 74
Pridružen: Če okt 23, 2008 12:23 am

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a stadion Pe jan 18, 2019 11:08 pm

V redu. Naslednji teden stopim do mehanika po druge gume in na pregled telih. Prav vesel bi bil, če bi bile samo gume krive.
Mi je bilo nerodno it od mehanika do vulkanizerja, ker sem mislil da se bo smejal če mu rečem, da mi bobni + ESP in ABS zaradi starih gum.

Pred pol leta smo menjali spredni levi ležaj, preden smo menjali ležaj smo meli pa zadevo na testru in ta na testru mi je dal izpisek na papirju. Na njem so bile krivulje za vse gume. Leva sprednja je izstopala, za desno pa je rekel kot da tudi ne ve kako dolgo bo (ni pa rekel da je ležaj). Je pa dal takrat svoj komentar, da ABS in ESP, če ne bereta pravilnih vrednosti, se vklopijo lučke, ne bereta jih pa takrat, ko je npr. ležaj zjeban. A je zdej to tut to enako če so gume zanič pa ne vem, upam pa da bo to rešilo uganko. Mnenje mehanika, da 100% ni ležaj, me je koštalo 40 EUR, avto sem pa dobil isti kot sem ga pripeljal.
 
Uporabniški avatar
ojnica
aka Sonček
 
Prispevkov: 2497
Pridružen: Po jun 25, 2012 9:34 pm
Kraj: daleč še iz Vrhnike

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a ojnica Pe jan 18, 2019 11:14 pm

Prvo gumo menjaj, ker 9 let stare gume še za na prikolco niso. Take gume so svoje dale skoz, ti jo lahko odpre tud pri 90km/h al na AC.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a Gricko So jan 19, 2019 11:42 am

@stadion pa kaj ti sanjaš???

menjaj stare gume ( guma, ki to ni več!!) , noben vulkanizer se ti ne bo zato smejal, kvečjemu se ti bodo smejali ker imaš plastiko namesto gum in sprašuješ neumnosti!
s takimi gumami si nevaren sebi in ostalim, še posebno ob slabših razmerah na cesti ( voda, sneg)

Pa o kakšnih krivuljah na papirju za "gume" govoriš??

nič ni narobe, če se ne spoznaš na take stvari ( nismo vsi narejeni za vse) , je pa narobe, da se ne spoznaš pa se vseeno po svoji pameti odločaš o teh stvareh ti in ne poslušaš drugih, ki vedo kaj govorijo!

menjaj gume, potem se bo videlo naprej...... tudi če je še kaj drugega, nove gume ne bodo vržen denar stran ampak v tvojo varnost!

če pa ti je vse to preveč. pa ti je še vedno na razpolago javni prevoz in ga začni uporabljati, tam ostali poskrbijo za ustrezno stanje vozil in njihovo varnost.

lp
 
Uporabniški avatar
soso
Uporabnik
 
Prispevkov: 1457
Pridružen: Če sep 18, 2003 9:37 pm
Kraj: maribor

Re: Bobnenje med voznjo, posebno ob nizki hitrosti.

Napisal/-a soso So jan 19, 2019 12:10 pm

Gume so strosek, ampak 9 let stara guma bi bila pa res za zamenjat, tudi ce ima 6 mm profila. Glede tvojih luck, napisal si, da avto tezje vziga. Pri takem problemu takoj pomislim na akumulator. Na enem mojem prejsnjem avtu, so se mi prizigale lucke in opozorilo na ekranu za napako. Na servisu priklopili na tester, potrebna zamenjava enega dela, stroskovno bi bilo cca. 300 eur. Ker je avto zjutraj tezje vzigal sem najprej zamenjal aku. in kdo bi si mislil, lucke so cudezno izginile za vedno.
Lp
AH NI NAM LAHKO!
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 10 gostov