Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

A je bilo olje in filter sploh zamenjano?

Napisal/-a javtek Če nov 08, 2018 5:26 am

Spštovani,
če mi kdo ve pomagati bom zelooo hvaležna. kako lahko vem, če mi je mehanik sploh zamenjal olje in filter olja. Lahko to kako sama preverim vidim.
Imam namreč občutek, da me je grdo nasamaril.
Vse kar je mogoče je naredil narobe, avto sem po pol ure videla stati še zunaj delavnice enako kot sem ga jaz parkirala, zaračunal mi je polno delovno uro.
Poleg tega mi je narobe izmeril koncentrat hladilne tekočine in sem morala merit na bencinsko. Dejansko sem ga dobila na laži pri izmerjenih stopinjah, ko sem mu povedala, se je izgovarjal,da mu je pač merilec crknil, in da ga bo vrgel sedaj stran, da čudno, da samo pri meni ni delal. Taki neki izgovori in mu ne zaupam popolnoma nič kar je naredil. Zato me zanima če lahko kako preverim ali je sploh zamenjal olje in filter.


pa še eno vprašanje bi imela - se res ne spoznam, pa iz preventivnosti raje vprašam, če kdo ve...
ko sem šla na bencinsko meriti antifriz, se tista uslužbenka ni spoznala kako se odpre pokrov od hladilnika, namreč v rezervoarju z merilnikom ni prišla zraven do tekočine, zato je hotela odpreti pokrov od hladilnika in meriti tam. pa ga ni znala očitno in ga je začela vrteti v nasprotno smer urinega kazalca, odprla pa ga ni, ker ga ni mogla. kolikor jaz sem se pokrovček samo dvigne in me zanima ali je lahko z vrtenjem pokrova naredila kaj škode v hladilniku ali kjerkoli na sistemu, da bi bilo zaradi tega kaj narobe, ker je vrtela zaprt ventil ob napolnjeni hladilni tekočini notri.

Hvala vsem za pomoč in informacije.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: A je bilo olje in filter sploh zamenjano?

Napisal/-a Ivan36 Če nov 08, 2018 7:19 am

Če je NOVO je take barve glej sliko spodaj
Slika
Če pa staro pa take barve ČRNO mora bit!
Slika
Palica za merjenje olja v motorju je ponavadi Oranžno rumene barve lahko pa je tudi črne :lol: lahko je spredaj, če ni spredaj je lahko desno ali če ni desno je lahko levo v motorju ....
Slika
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

Re: A je bilo olje in filter sploh zamenjano?

Napisal/-a javtek Če nov 08, 2018 7:47 am

hvala bom pogledala.
lahko še nekaj. v zvezi s hladilno, če mogoče kdo ve.
včeraj so mi jo napolnili do full, ker mi jasno ni prav izmeri temperature koncentrata,, sem imela zgoraj opisana pota po bencinskih petrola. na drugi bencinski so mi uspeli izmeriti, vzeli nekaj tekočine iz rezervoarja.
danes ko sem pogledala, je manjka kar konkretno manj kot pot full.
je možno, da je je toliko izpraznila samo za test, ali mi kje kaj teče, ker mi je ena pred njo obračala pokrov hladilnika???
 
Mazda2
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 703
Pridružen: To sep 02, 2014 5:11 pm

Re: A je bilo olje in filter sploh zamenjano?

Napisal/-a Mazda2 Če nov 08, 2018 8:02 am

Za test hladilne je dovolj pol deci.
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: A je bilo olje in filter sploh zamenjano?

Napisal/-a Ivan36 Če nov 08, 2018 10:03 am

danes ko sem pogledala, je manjka kar konkretno manj kot pot full

Poslikaj motorni prostor tvojega vozila, ker nismo jasnovideci pa ugibamo keri avtek te voziš. OK?
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

utripajoča lučka check engine hyundai getz

Napisal/-a javtek To jan 08, 2019 3:01 pm

Danes se mi je zgodilo,da mi je med stanjem na semaforju pri rdeči luči, kar naenkrat začel sam od sebe vibrirati motor in lučka check engine je začela utripati (se ni prižgala za skozi, ampak je utripala). ko se je prižgala zelena sem lepo speljala, vibriranje je nehalo, lučka pa po 100 metrih vožnje prenehala utripati in ugasnila.
Po slabih 500 m sem avto parkirala na parkirnem prostoru in kasneje ohlajenega smo prižgali odprli pokrov - mašina delala vse ok, tudi ob dodajanju gasa, lučka ugasnjena. Vse kot da se ni nič zgodilo. Iz parkirca sem se pripeljala še domov normalno, motor normalno deloval vse ok, pred garažo sem ga namenoma pustila še teči nekaj časa, da bi videla če bodo kakšne težave. Ni bilo nič.

Zdaj me zanima če kdo ve zakaj bi lahko prišlo samodejno kar do tresenja motorja v stanju čakanja na rdeči luči, če kdo ima kakšne izkušnje kaj bi lahko to bilo in kaj to pomeni in če bi bilo treba avto kljub temu peljati k serviserju na priklop na računalnik da ga pregleda (kljub temu, da je lučka zdaj ugasnila).

Skrbi me namreč, da ne bi prišlo do kakšnih hujših okvar motorja in potem zato dražjih popravil. Ali kdo ve ali bi lahko to vibriranje kakorkoli huje že okvarilo motor, kljub temu da je lučka ugasnila? Ali je lahko mraz kakorkoli vplival morebiti na to tresenje? Hladilno in vse imam polno in ok temp sicer.

Sama sem nekako razmišljala da bi se normalno vozila, v kolikor bi se spet kaj prižgalo (četudi začasno) bi ga peljala na servis takoj.
Razen če ima kdo med vami kakšne drugačne izkušnje, nasvete kaj bi bilo dobro in pametno narediti.

p.s: malo sem se prestrašila, ker sem šla čekirati kaj bi utripanje lučke pomenilo in našla link, kjer se svetuje, da ob vibriranju motorja je treba takoj ugasniti avto. Jaz ga nisem, ker sem bila sredi križišča na obvoznici in sem se morala peljati do prvega parkirnega. Upam,da ni nastalo kaj škode zato.
https://www.autodoc.si/info/check-engin ... anja-tezav

Hvala vsem za mnenje in izkušnje, nasvete kaj bi bilo najbolje narediti.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: utripajoča lučka check engine hyundai getz

Napisal/-a mrtwelvetrees To jan 08, 2019 4:09 pm

Takole na hitro bi rekel, da ker je bilo danes bolj vlažno/mokro, da je kaj povezano z elektriko, kontakti.
Sama lahko preveriš če so dobri kontakti na akumulatorju, če pa se bo ponovilo, pa peljat nekomu ki ima tester, da prebere kodo napake iz računalnika.

Getzi načeloma nimajo nobenih kakšnih večjih napak, tako da se le drži tega avteka dokler moreš. :)
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: utripajoča lučka check engine hyundai getz

Napisal/-a motom To jan 08, 2019 6:14 pm

Lucka svetila zaradi slabega izpuha, ni delal en cilinder. Verjetno slabe svecke ali kaj okrog kablov za svecke. Ni nevarno, se bo pa ponovilo.
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a javtek So feb 09, 2019 8:41 pm

če se kdo spozna, prosim za nasvet kaj bi to lahko bilo.
Avto je nekaj cukal in sem ga peljala k mehaniku, naj pregleda svečke - tri so bile ok, ena tista, ki je najbližje vžigalni tuljavi - na njej je odkril olje... vprašal me je kdo mi je menjal svečke , olje obrisal dol in svečko lepo vstavil nazaj in rekel,da mora biti ok. jaz sem preverila nivo olja potem je čisto ok, skoraj polno - ni dolgo nazaj ko je bilo menjano.
Danes zdajle zvečer opazim,da se izpod haube tam kadi - kot da tisto olje na svečki kuri. Avto sicer dela brez težav - nič ne cuka, lepo normalno teče, samo voha se tisto olje pri haubi kot po zažganem in pri lučeh ko je svetloba od žarnic po temi se vidi, da se rahlo kadi. Izpod haube na tistem mestu.

Zdaj me zanima kaj bi lahko bilo krivo, da olje pride na svečko. kako je možno, da mehanik ni tega pregledal vse, če vse dobro tesni. kaj bi to bilo lahko,da bi spuščalo,da olje pride na svečko in ga potem tam kuri. Kaj bo potrebno zamenjati.
Ali je morebiti lahko samo ta svečka kriva, ki je bila še prej od olja, da bi bilo potrebno samo novo dati, ali naj se preveri kaj drugega. kako tesnilo kje - katero. Mislim mi je čudno,da mehanik tega ne ve,da ni preveril in je kar vse skupaj nazaj zašraufal.
Torej je možno, da samo stara svečka, ki je bila oljnata kuri, da ni bila dobro obrisana ali da še vedno kje spušča olje na svečko in torej kje drugje ne tesni.
Ali je ok, če zamenjam samo to svečko, ali moram vse 4 v kpl, čeprav so ostale tri ok?

Če se kdo spozna ali ima mogoče kakšno podobno izkušnjo. Hvala
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a mrtwelvetrees So feb 09, 2019 8:54 pm

Jaz sem imel podoben problem pri našem getzu, ampak ni bilo problem olje.
Žarnica (glavna) se se malo snela in ko je bila vroča je žgala gumo ki tesni od zadaj.
Kaj je bilo .... smrdelo je, cela luč je bila zanič ker je bila polna dima in pol ni več svetila, zamenjali in je bil ok.

Ampak pri tebi najbrž ni to. treba je najdi kje se stvar smodi / kuri.

Dober mehanik bi ti z pravim orodjem lahko preveril kompresijo vsakega valja, po domače povedano, odklopi vse svečke, in namesto svečke privijači gor merilnik, pa avto zavergla in tako izmeri kompresijo....
Zadnjič spremenil mrtwelvetrees, dne So feb 09, 2019 9:11 pm, skupaj popravljeno 1 krat.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
Uporabniški avatar
esem
Moderator foruma
 
Prispevkov: 9970
Pridružen: Ne mar 27, 2005 6:35 am
Kraj: Ljubljana pri Kozarjah

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a esem So feb 09, 2019 8:55 pm

Javtek
Za diagnozo je pomembna tudi anamneza, zato sem tvoje teme o Getzu združil in piši samo sem.
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a javtek So feb 09, 2019 9:03 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Hvala lepa.

Olje je bilo zamenjano. Avto po tistem (opisu zadnjič iz teme januarja) ni več nagajal, in čeprav se prižiganje lučke ni več pojavljalo, se mi je pa zdelo,d a je cukal samo enkrat na vožnji na eni razdaliji je bil tudi peljan k mehaniku in je rekel, da je ok, samo kot rečeno ta svečka "naoljena" da ni bila ok. Naredil ni nič drugega kot jo obrisal. Jaz kot laik misli, da bi znala morebiti biti vzrok tudi takratnih prejšnjih težav.
Zdaj pa ne vem ali je težava še v ostanku olja na svečki - da ni bila dobro obrisana, ali pa še olje vedno spušča nekje,da nekje nekaj ne tesni dobro - tega pa mehanik ni nič preverjal.
In me zanima v tem zadnjem primeru, v kolikor bi lahko bilo to, katero tesnilo (spuščanje), kje je lahko vzrok temu,da pride olje na svečko. Kot rečeno je samo na eni - tisti , ki je najbližje vžigalni tuljavi.
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a javtek So feb 09, 2019 9:12 pm

mrtwelvetrees je napisal/-a:Jaz sem imel podoben problem pri našem getzu, ampak ni bilo problem olje.
Žarnica (glavna) se se malo snela in ko je bila vroča je žgala gumo ki tesni od zadaj.
Kaj je bilo .... smrdelo je, cela luč je bila zanič ker je bila pola dima in pol ni več svetila, zamenjali in je bil ok.

Ampak pri tebi najbrž ni to. treba je najdi kje se stvar smodi / kuri.

Dober mehanik bi ti z pravim orodjem lahko preveril kompresijo vsakega valja, po domače povedano, odklopi vse svečke, in namesto svečke privijači gor merilnik, pa avto zavergla in tako izmeri kompresijo....


Hvala za izkušnjo.
Jaz če avto po vožnji ugasnem in odprem haubo, vidim,da se tam pri motorju - pri prvi svečki rahlo kadi. Glede na to,da je ta mehanik že ugotovil,.da je olje na svečki, predvidevam, da ko se stvar z delovanjem motorja zagreje, tisto olje na svečki začne kuriti in zato kadi.
Ker olja na svečki ne bi smelo biti.
Bom ga peljala naslednji teden k drugemu mehaniku, ki se bo malo bolj resno zavzel in popravil stvari do konca, ne pa samo obrisal svečko in jo zmontiral nazaj.
Drugače pa razen vonja in rahlega dima, avto normalno teče, dela, kot da mu nič ni.
Je pa treba stvar treba popraviti.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a mrtwelvetrees So feb 09, 2019 9:19 pm

Potem se ti olje "žge" zunaj mašine, ko se mašina segreje,...

Si ti menjala olje ali prejšnji lastnik ? Če je bilo olje menjano nedavno in se je polilo po motorju je normalno da bo to smrdelo.

Mehanik mora ugotoviti ali ti olje kje pušča, pa se nato žge zunaj motorja ali pa je bilo "polito" kjer bi se žgalo.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
 
javtek
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 13
Pridružen: Če nov 08, 2018 5:15 am

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a javtek So feb 09, 2019 9:32 pm

edit mod
Predhodnega posta se NE citira


Jaz sem menjala olje novembra. Ko je mehanik vzel svečko ven, da jo pregleda, če je ok, je ugotovil, da je naoljena in takrat ko jo je vzel ven je špricnilo nekaj olja tudi po mašini: to sem videla. V kolikor bi bilo to vzrok smradu - kako dolgo pa bo to še smrdelo in kadilo v kolikor je to vzrok?

Drugače pa ja mora ugotoviti če kje pušča, predvsem uganka je kako je prišlo na tisto prvo svečko?
Sicer jaz imam avto v svoji garaži v garažni hiši in sem pogledala po tleh je vse suho, nič ne teče, nivo olja tudi ok - na zgornji polni črti.
 
Uporabniški avatar
mrtwelvetrees
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2854
Pridružen: To apr 26, 2005 6:33 pm

Re: Olje na eni izmed svečk Hyundai getz

Napisal/-a mrtwelvetrees So feb 09, 2019 9:37 pm

".........in takrat ko jo je vzel ven je špricnilo nekaj olja tudi po mašini: to sem videla."

To si pa ne razlagam, če vzameš svečko ven, če bi bila od olja bi iz nje lahko kapnila samo ena ali dve kapljice, če bi bilo že več bi bilo čudno.

Mehanik bo pregledal če kje pušča, in ti povedal.... Če bi bila luža olja pod avtom ali če bi ti iz izpuha se močno kadilo pol bi bila kriza.
Si vedel, da so semaforje Iznašli pri naftnih podjetjih za zapravljanje goriva in večanje dobičkov?
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 29 gostov