Nasveti in napotki ter povpraševanja...
 
Hanzi
Novinec
 
Prispevkov: 169
Pridružen: So mar 08, 2003 10:11 am

Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Hanzi Sr mar 20, 2019 6:27 am

Meriva A
Spredaj levo se je zlomil se feder. Avto je še "vozen".
Ima 220kkm. Ker je za počen feder lahko kriv ležaj, gledam na autodoc za nakupom pa je tam vodilo, pa opora, pa ležaj pa še kaj bi se naslo.
Kaj naj bi se običajno menjalo? Avto je že desetletje pri hiši, pa ga še nimam namena menjat ne bi pa menjal nekaj kar ni potrebno.
Sonce naj sveti vsak dan!
 
jereb007
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 23
Pridružen: Sr maj 30, 2018 5:54 am

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a jereb007 Sr mar 20, 2019 7:07 am

Lp

Če pred zlomom nisi ugotovil nekega "preskakovanja" vzmeti, ko si zavil skrajno levo oz. desno, potem niso krivi ležaji.
Preveri pa, če so še cele manšete na amortizerju, sedaj jih bo enostavno zamenjat.
Če pa misliš avto imet, pa menjaj vse z udarnimi gumami vred. Sedaj bo najceneje, razlike pa cca 50 EUR.
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a limas Sr mar 20, 2019 6:04 pm

Malo mimo teme, ampak glede počenih vzmeti (fedrov): pri vožnji s kolesom po Lj z okolico opažam čedalje več odlomljenih koščkov fedrov. Ponavadi je v bližini kakšna udarna luknja ali slab asfalt. V preteklosti sem zelo redko zasledil kakšen kos podvozja na cesti, zdaj bi ga lahko začel zbirati za staro železo.
Imamo obupne ceste. Ko bi se le vsaj malo približali Madžarom.
 
titanius
Uporabnik
 
Prispevkov: 876
Pridružen: Ne jan 17, 2016 9:16 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a titanius Sr mar 20, 2019 6:46 pm

Ko je meni na c5 pocil feder je bil avto se vozen, vozil sem se kot po jajcih 20km do doma iz sluzbe. Menjal pa sem samo fedre, ni bilo nobenega drugega ropota pred tem ali pokanja med zavijanjem, samo naenkrat je pocilo pred sluzbo ko sem hotel zaviti na parking. Menjal oba fedra 120e + delo.
 
Hanzi
Novinec
 
Prispevkov: 169
Pridružen: So mar 08, 2003 10:11 am

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Hanzi Sr mar 20, 2019 8:50 pm

jereb007 je napisal/-a:Lp

Če pred zlomom nisi ugotovil nekega "preskakovanja" vzmeti, ko si zavil skrajno levo oz. desno, potem niso krivi ležaji.
Preveri pa, če so še cele manšete na amortizerju, sedaj jih bo enostavno zamenjat.
Če pa misliš avto imet, pa menjaj vse z udarnimi gumami vred. Sedaj bo najceneje, razlike pa cca 50 EUR.

Kaksno vlogo imajo te udarne gume?
Po nakupu Alhambre sem menjal pri slabih 300kkm amortizerje , pa ne vem ali je že prej tako nabijalo ali sem sedaj to opazil da se po slabi cesti (Trzin, Beričevo, dolsko....) peljem kot z vlakom.
Dvomim da je to posledica drugih/novih amortizerjev.
Sonce naj sveti vsak dan!
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a limas Sr mar 20, 2019 10:08 pm

Udarne gume preprečujejo krčenje vzmeti preko določene meje, ko se lahko poškoduje amortizer. Primer je udarna luknja na cesti pri visoki hitrosti in naloženem avtu.
Če se motim me popravite.
 
Bor
Uporabnik
 
Prispevkov: 1370
Pridružen: Sr maj 22, 2002 9:59 pm
Kraj: Grosuplje

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Bor Če mar 21, 2019 1:35 pm

Pazi pri nakupu aftermarket vzmeti. Ravno rešujem isti problem. Na meganu II se mi je pri 270k km zlomil feder, ker pač bi avto še imel sem hotel dobro popravilo in preko autodoca naročil TRW amortizerje, ležaje, KYB fedre. Ko smo vse omenjeno zmontirali je avto previsok in pretrd, posledično v podvozju vse ropota. Menjava rok je odpravila večino zvokov. Vendar nekaj ropota še ostaja. Sedaj bom menjal vzmeti z original rabljenemi in upam na rešitev problema.

Naj povem še da vzmeti po katalogu proizvajalca KYB ustrezajo mojemo vozilu. V realnosti pa je zgodba malo drugačna.
 
Uporabniški avatar
Fan
Konstruktiven svetovalec
 
Prispevkov: 6389
Pridružen: So avg 16, 2008 9:36 pm
Kraj: Ljubljana

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Fan Če mar 21, 2019 4:07 pm

Velikokrat se to zgodi.

limas je napisal/-a:Udarne gume preprečujejo krčenje vzmeti preko določene meje, ko se lahko poškoduje amortizer. Primer je udarna luknja na cesti pri visoki hitrosti in naloženem avtu.
Če se motim me popravite.


Udarna guma blaži udarce, ki bi jih sicer dobil ležaj amortizerja. Blažilnik amortizerja, ki je pod manšeto, na osi amortizerja, pa ščiti sem amortizer pred poškodbami, če bi zabilo do kraja.
Vse je lepo, če vidijo prave oči.
 
bostianos
Nov uporabnik
 
Prispevkov: 60
Pridružen: Pe jun 14, 2013 1:45 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a bostianos To maj 21, 2019 7:40 pm

Meni je ,,počla,,fedra na P307 in to tako,da je počen del z ostrim robom obrnilo k gumi in jo razparalo,kot da bi odpiral konzervo. Hvala bogu,da se mi je to zgodilo na parkirišču...zgleda,da je že bil utrujen material...saj ni čudno,po kakšnih cestah se marsikdo vozi po Slo....
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Ivan36 Sr maj 22, 2019 6:30 am

Meni je prvič počil prednji feder na Sharanu med vožnjo do šole in ravno, ko zavijem iz glavne ceste na srransko za šolo penk in na levi strani spredaj avto počepne :DDD :shock: še doro, da ni gume prerezalo, drugič pa na eni Lybri avto stoji en mesec pa ga hočem premakniti z mesta pa ne gre :shock: , kr je bil dizel 2.4 JTD je bil malo preglasen in še sam sem bil in nisem slišal, da je počila vzmet spredaj desno in ravno v gumo se je zapičila, itak jo je raztrgalo okol in okol :huh: :lol: sem si naredil dela za 2 uri + iskanje novega kompleta amortizerja in vzmeti skupaj :evil: :twisted: :roll:
Pred lomom vzmeti ni bilo nobenih pokov ali škripanj samo penk in konec!
 
zundapp
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 593
Pridružen: Ne mar 16, 2003 10:55 am

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a zundapp Sr maj 22, 2019 7:15 pm

Ivan, a je kaj, da ti nisi doživel ali ...... (vstavi poljubno)?
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Ivan36 Če maj 23, 2019 9:51 am

Ja tudi karter sem preluknjal prvič v 26 letih :lol: :DDD Previsok odrezan asfalt na gradbišču ceste pa še rdeča luč na sem. Od 14cm višine vozila za 2 mm prenizek avto predaj pa je odbilo dela karterja zadaj na sredini med vijaki karterja :evil: 1 dan prej tehnični 17h v petek ob 16 pa že brez vozila :lol: Stroški spet 300€! Tudi pogonski jermen mi je v vožni strgalo, Astra 97 1.6i :lol: še dobro, da se tam ventili ne srečajo 8)
Vse to sranje razen karterja imam samo zaradi vozil, ki imajo preko 280.000km prevoženih! Kljub vzdrževanju, se zgodi. :huh:
 
Uporabniški avatar
limas
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 2190
Pridružen: Ne avg 18, 2013 8:01 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a limas Če maj 23, 2019 12:44 pm

Včeraj sem spet našel košček odlomljenega "fedra". Kratka vožnja s kolesom po Lj.
Koščke sem začel zbirati in jih bom ob koncu leta stehtal. Ni hec.
Problem je komu izstaviti račun za fedre? Županu Jankoviću ali Direkciji za ceste. Grem stavid, da v sosednji Italiji ne bi našel košček fedra niti po dvomesečnem iskanju, pri nas pa so v vsakem križišču.
Nekaj resnice je v obupnih cestah, nekaj pa tudi v uvozu "mrtvakov" - odsluženih vozil z neznano kilometražo.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a motom Če maj 23, 2019 3:38 pm

Ma ne vem, če res... 3/4 fedrov je renojevih
 
Uporabniški avatar
DX5050
Novinec
 
Prispevkov: 458
Pridružen: Pe jun 24, 2011 11:09 am

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a DX5050 Če maj 23, 2019 5:28 pm

Nima veze znamka... V zadnjih dveh leti so fedri počil na avtih v moji ozji žlahti na:
Toyota yaris (spredaj)
Hyundai i30 (spredaj)
Ford cmax (zadaj)
Fiat punto (zadaj)
Fiat bravo (spredaj in zadaj)
Pri vseh so so se zlomil pri cca 10 letih, na puntotu so zdržali cca 15 let. Prevozeni med 130kkm in 220kkm. Punto in cmax občasno vlečete tovorno prikolico, sam pomoje to nima neke hude veze s tem.
To je pač posledica naših krasnih cest....
Na srečo pa ni pri nobenem prerezalo gume.
Ne naredi vseh napak sam, daj priložnost za to tudi drugim.
 
motom
Stalni uporabnik
 
Prispevkov: 555
Pridružen: Po jan 04, 2016 5:04 pm

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a motom Če maj 23, 2019 6:21 pm

Kakorkoli že, po mojih izkušnjah se je pri domačih renojih vedno zlomil, pri vw pa le eden.
Govorim o 8 renojevih fedrih in 1 vw g3 pa smo imeli le 3 renoje (R5, clio1, clio storia) in 11 vw (g1 x3, g2, passat2, g3 x2, g4, passat3, g5 x2), zadnje 3 g7 in polota pa ne štejem zraven.

In ne verjamem nič o pravljici, da je cesta kriva.
 
Uporabniški avatar
Gricko
Poznavalec foruma
 
Prispevkov: 1916
Pridružen: Sr jun 02, 2004 7:49 pm
Kraj: ljubljana AR156SW

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Gricko Če maj 23, 2019 8:12 pm

meni se je na Smaxu zlomil zadaj..... pa sploh nisem porajtal, razen, da je avto bil zadaj vedno nižji ( na koncu za cca 2 cm)
Najprej sem sumil posedanje, ko pa so "bumpstopi" začeli "delati" pa sem zadaj podrl avto

na obeh straneh se je feder zlomil spodaj v šalci..... notri pa so ostali koščki fedra po cca 3 - 8 cm dolgi - ja, več koščkov je bilo, vsega skupaj za cel ovoj! in to na obeh straneh enako. očitno se je feder lomil po delih, vsake toliko malo :huh:

ko sem malo preverjal, je to kar hiba na smaxih....avto pa je imel takrat cca 130kkm ( realnih) in star cca 8 let :huh:

na Alfi ( 17let) pa še kar delajo :idea:
 
Uporabniški avatar
Ivan36
Mojster foruma
 
Prispevkov: 4568
Pridružen: Po feb 19, 2007 3:16 pm
Kraj: Primorska je lepa. 100 ljudi 100 čudi !

Re: Počen - zlomljen feder

Napisal/-a Ivan36 Če maj 23, 2019 8:24 pm

Saj na Octavia se je meni tudi lani decembra na dvorišču odlomil zadni desni feder še sreča, da je padlo not v vzmet in ne med gume :DDD 8) Grem na servis takoj ob 8h in so imeli ravno en par od golf 5 tam ima podobne a niso čisto enaki, da sem se lahko 4 dni vozil, ker sem naročil nove. 8)
Vrni se na Popravila in okvare na vozilih

Kdo je prisoten

Po forumu brska: 0 registriranih uporabnikov in 31 gostov